Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

IMG_20200210_181853.png
Καταλαβαίνω πως θα ναι καλή! Τι ταινιαρες υπήρχαν κάποτε ! Χωρίς βραβεία αλλά διαμαντια
 
Καταλαβαίνω πως θα ναι καλή! Τι ταινιαρες υπήρχαν κάποτε ! Χωρίς βραβεία αλλά διαμαντια.
Bραβεια απο κουλτουριαροπληκτους, για μενα δεν εχουν αξια, αρα ευτυχως που δεν ειχαν τετοια βραβεια.
Το The web το ειδα κι εγω πριν απο κανενα τριμηνο. Αν και παιζουν μεσα ηθοποιαρες οπως ο Vincent Price και ο Edmond O' Brien, δε θα το ξαναδω γιατι με κουρασε καπως. Παντως ο Vincent πανουργος! ;)
 
Bραβεια απο κουλτουριαροπληκτους, για μενα δεν εχουν αξια, αρα ευτυχως που δεν ειχαν τετοια βραβεια.
Το The web το ειδα κι εγω πριν απο κανενα τριμηνο. Αν και παιζουν μεσα ηθοποιαρες οπως ο Vincent Price και ο Edmond O' Brien, δε θα το ξαναδω γιατι με κουρασε καπως. Παντως ο Vincent πανουργος! ;)
Λες να μην εμπιστευτω και την σημερινή ταινία της λέσχης την " υπηρέτρια" όπως λέει ή αφισα της ταινίας" έκανε το κοινό των Καννων να αναστεναξει και να χειροκροτήσει θερμά" μετά από αυτήν την κριτική έχω καταλάβει τι θα δω. ..χα χα
Βρε που φτάσαμε , να βλέπεις μία ταινία να σαρώνει στα βραβεία και να την φοβάσαι.

Τεσπα στο προκειμένου ο Ρηγκαν δεν θα σωζοτανε εύκολα διότι είχε πέσει για τα καλα στον ιστό της αράχνης που του υφανε ο πολυεκατομμυριούχος αν δεν ήτανε ο διοικητής της αστυνομίας να τον σώσει. Και αυτόν και την κοπέλα. Ο χαρακτήρας της κοπέλας ήταν καλός με αποδείξεις παρότι είχε κάνει την πολυτελή ζωή επιλέγει έναν άσημο δικηγόρο στο τέλος, μπράβο της, μέσα της είχε ηθικά ερείσματα. Δεν την είχε καταπιεί ο πλούτος. Αρνήθηκε και τις διακοπές στο Παρισι πλάι σε έναν πολυ πλούσιο άνδρα.
 
Λες να μην εμπιστευτω και την σημερινή ταινία της λέσχης την " υπηρέτρια" όπως λέει ή αφισα της ταινίας" έκανε το κοινό των Καννων να αναστεναξει και να χειροκροτήσει θερμά" μετά από αυτήν την κριτική έχω καταλάβει τι θα δω. ..χα χα
Βρε που φτάσαμε , να βλέπεις μία ταινία να σαρώνει στα βραβεία και να την φοβάσαι.
Ποιος ειναι ο ξενος τιτλος της Υπηρετριας;
Για μενα παντως ειναι χρησιμο να γνωριζω ποιες ταινιες πηραν πολλα βραβεια. Ετσι ξερω ποιες δε θα δω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
The handmaiden ,είναι κορεατική νομίζω βασισμένη όμως σε αγγλιδα συγγραφέα με βικτωριανή ατμόσφαιρα, ερωτικό θρίλερ με αναφορές σε Χιτσκοκ και Ντε Σαντ. Δεν θα πάω να την δω στα σίγουρα καλύτερα ένα ρετρό,αμερικανικο φιλμ νουάρ τώρα που έχω βρει δεν τα αφηνω.
Το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της Μπονατζα που σημαίνει χρυσή φλέβα είναι εξαίρετο , δεν βρήκα όμως αυτόνομο θέμα για την σειρα να γράψω εντυπώσεις, αξίζει.
 
The handmaiden ,είναι κορεατική νομίζω βασισμένη όμως σε αγγλιδα συγγραφέα με βικτωριανή ατμόσφαιρα, ερωτικό θρίλερ με αναφορές σε Χιτσκοκ και Ντε Σαντ. Δεν θα πάω να την δω στα σίγουρα καλύτερα ένα ρετρό,αμερικανικο φιλμ νουάρ τώρα που έχω βρει δεν τα αφηνω.
Το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της Μπονατζα που σημαίνει χρυσή φλέβα είναι εξαίρετο , δεν βρήκα όμως αυτόνομο θέμα για την σειρα να γράψω εντυπώσεις, αξίζει.
Σε ευχαριστω.
Διαβασα τωρα υποθεση για το Handmaiden στην IMDb και καταλαβα περι τινος προκειται. Οπως το περιμενα, η ταινια δεν κανει για μενα ουτε κατα διανοια. Τα υπολοιπα αν θελεις σε πμ γιατι ειναι του 2016 και αρα ειμαστε εκτος θεματολογιας και εκτος χρονικου οριου του φορουμ.
Σχετικα με τη Bonanza, δεν υπαρχει θεμα για τη σειρα γιατι παιχτηκε στη χωρα μας αρχες δεκαετιας '70 που οι περισσοτεροι ημασταν αγεννητοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστω.
Διαβασα τωρα υποθεση για το Handmaiden στην IMDb και καταλαβα περι τινος προκειται. Οπως το περιμενα, η ταινια δεν κανει για μενα ουτε κατα διανοια. Τα υπολοιπα αν θελεις σε πμ γιατι ειναι του 2016 και αρα ειμαστε εκτος θεματολογιας και εκτος χρονικου οριου του φορουμ.
Σχετικα με τη Bonanza, οντως δεν υπαρχει θεμα για τη σειρα γιατι παιχτηκε στη χωρα μας αρχες δεκαετιας '70 που οι περισσοτεροι ημασταν αγεννητοι.
Επιρρεπείς να γράψω εδώ τις εντυπώσεις μου για το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της Μπονατζα τότε; Είναι τέλειο με πολλά νοήματα( σίγουρα θα σου αρέσει) και θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μία ξεχωριστή χριστουγεννιάτικη ταινία!
 
Επιρρεπείς να γράψω εδώ τις εντυπώσεις μου για το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της Μπονατζα τότε; Είναι τέλειο με πολλά νοήματα( σίγουρα θα σου αρέσει) και θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μία ξεχωριστή χριστουγεννιάτικη ταινία!
Τελικα υπαρχει θεμα για τη σειρα, οποτε γραψε ο,τι θελεις εδω:
 
Μέρα που είναι σήμερα πείτε το αγαπημένο σας κινηματογραφικό ζευγάρι, ιδού το δικό μου , ταινία "Ρεβεκκα" το ανώνυμο κορίτσι και ο αριστοκρατικός Μαξ!
Το δικό σας πολυαγαπημένο;
 

Συνημμένα

  • IMG_20200214_142242.png
    IMG_20200214_142242.png
    1,7 MB · Προβολές: 0
Ειναι το ζευγαρι που για μενα αγγιζει την τελειοτητα: Doris Day και Rock Hudson.
Eπαιξαν μαζι σε τρεις ταινιες και ειναι σαν να τους εχω δει σε τουλαχιστον δεκα. Τους κοιταζω και λεω "Δεν μπορει, θα ηταν παντρεμενοι αυτοι οι δυο και μας το εκρυβαν!" :)
Μιλαμε για απιστευτο δεσιμο μεταξυ τους, στο οποιο βεβαια συναινεσε εντονα η πολυχρονη φιλια τους και η αγαπη που ειχαν μεταξυ τους.
Μοναδικοι οσο κανενα αλλο ζευγαρι. Τους λατρευω και δε χορταινω να παρακολουθω τις ταινιες τους:
Pillow talk - 1959
Lover come back - 1961
Send me no flowers - 1964
Μακαρι να τους εβλεπα μαζι σε αλλες χιλιες!

1581689654402.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είπα χθες μέρα που ήτανε να δω την carrie με την Τζενιφερ Τζοουνς και τον Ολιβιε και μελαγχόλησα λίγο το άφησα στην μέση και νομίζω πως πρώτη φορά μου συμβαίνει με ασπρόμαυρη ταινία! Θα την ξαναπροσπαθησω, προς ενημέρωση φέτος το βιβλίο ή κάρυ μεταφράστηκε και πρώτη φορά στα Ελληνικά.
 
IMG_20200216_001200.pngερωτηση : ποια διάσημη βρετανίδα συγγραφέας εμπνεύστηκε ένα άσχημο περιστατικό από την ζωή της gene tierney και το συμπεριέλαβε αυτούσιο σε βιβλίο της;

IMG_20200216_215249.pngδιαβαζοντας κομμάτια από την αυτοβιογραφία της Τιρνει νομίζω πως ούτε ή ομορφιά, ούτε τα πλούτη , ούτε ή διασημότητα σε σώζουν από την μοίρα σου.
 
Γαλλικό φιλμ νουάρ ρετρό εννοείται με καλές κριτικές αλά Αγκαθα κριστι, στηβ αρχή είμαι ακόμα! Ή Μαρια του Οκτωβρη! Ενθουσιασμένη είμαι πάρα πολύ!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200218_220627.png
    IMG_20200218_220627.png
    1 MB · Προβολές: 0
Γαλλικό φιλμ νουάρ ρετρό εννοείται με καλές κριτικές αλά Αγκαθα κριστι, στηβ αρχή είμαι ακόμα! Ή Μαρια του Οκτωβρη! Ενθουσιασμένη είμαι πάρα πολύ!
Όποιος έχει διαβάσει αγκαθα κριστι τον ένοχο - προδότη στα μισά του έργου θα τον καταλάβει δίχως άλλο! Νομίζω πως ο σκηνοθέτης σίγουρα ήταν φαν της Αγκαθα, διότι χρησιμοποιεί την μέθοδο της αυτούσια και παραδείγματικα.
Το τέλος όμως δεν το περίμενα ή ταινία αρχίζει με την Μάρι του Οκτωβρη και τελειώνει με αυτήν...
Πολύ καλή η ηθοποιός που παίζει την Μάρι, εξαιρετική. Ή 'Μαρια του Οκτωβρη' ήταν δίκτυο που συγκεντρωνε Γάλλους πατριώτες κατά των Γερμανών στην κατοχή. Μετά έγινε οίκος μόδας υπό την διαχείριση της πρωταγωνίστριας.
Κάποιος όμως μέσα στην ομάδα έκανε διαρροή στην γερμανική αστυνομία. Μετά από 15 χρόνια και τον ατιμωτικό θάνατο του διοικητή Καστιλ , οι συντροφοι ξανασυγκεντρωνονται για να δουν ποιος τους πρόδωσε. Ο καθένας κρύβει το παρελθόν του καλά. Όμως πολλά θα βγουν στην επιφάνεια
 
Έχω ακούσει τα καλυτεροτερα για την ταινία invasion of the body snatchers, από φίλο λάτρη του θριλερ και εξπερ του ειδους είναι του 56' και είναι ...τρόμου πόσο τρόμου είναι όμως , έχει κανείς ιδέα γιατί τις πολύ τρόμου δεν της αντεχω. Την βρήκα με ελληνικούς υπότιτλους και πάλι τα σχόλια από κάτω είναι κολακευτικά την εχει δει κανείς;
 
Έχω ακούσει τα καλυτεροτερα για την ταινία invasion of the body snatchers, από φίλο λάτρη του θριλερ και εξπερ του ειδους είναι του 56' και είναι ...τρόμου πόσο τρόμου είναι όμως , έχει κανείς ιδέα γιατί τις πολύ τρόμου δεν της αντεχω. Την βρήκα με ελληνικούς υπότιτλους και πάλι τα σχόλια από κάτω είναι κολακευτικά την εχει δει κανείς;
Χαχαχα! Σιγα την τρομου! Δεν υπηρχαν τρομου τοτε και μαλιστα ασπρομαυρα. Αυτα που ονομαζαν τοτε τρομου, σημερα ειναι θριλερακια για 13χρονα. Δες την αφοβα.
 
Χαχαχα! Σιγα την τρομου! Δεν υπηρχαν τρομου τοτε και μαλιστα ασπρομαυρα. Αυτα που ονομαζαν τοτε τρομου, σημερα ειναι θριλερακια για 13χρονα. Δες την αφοβα.
Πάω να την δω ευθύς!
 
Χαχαχα! Σιγα την τρομου! Δεν υπηρχαν τρομου τοτε και μαλιστα ασπρομαυρα. Αυτα που ονομαζαν τοτε τρομου, σημερα ειναι θριλερακια για 13χρονα. Δες την αφοβα.
Επιστημονικής φαντασίας που σίγουρα φαντάζομαι θα ενέπνευσε πολλές ταινίες αργότερα τέτοιου είδους, πραγματικού τρομου αυτήν την φορα
Εξωγήινοι που έρχονται ως σπόροι - κλώνοι και παίρνουν την εικόνα σου , γίνονται ομοίωμα σου και μετά σε σκοτώνουν.
Και όλα αυτά καλείται να τα λύσει ένας απλός γιατρός ο δόκτωρ Μαιλς καθώς και άλλα περίεργα φαινόμενα που συμβαίνουν στήν πολη στην οποία επεστρεψε!
Όπως ότι βλέπει ένα μικρό παιδί να νομίζει πως ή μητέρα του δεν είναι ή μητέρα του ή κάποια γυναίκα που πιστεύει πως ο θείος της δεν είναι ο πραγματικος θείος της. Και ενώ ο γιατρός πιστεύει πως όλα αυτά είναι ψυχιατρικά περιστατικά, σε λίγο καιρό βρισκοντας περιεργα πτώματα χωρις δακτυλικα αποτυπώματα με αδρά χαρακτηριστικά θα καταλάβει πως κάποια συνομωσία εξυφαινεται. Και θα ερωτευτεί κιόλας ο γιατρός σε όλη αυτήν την περίεργη κατασταση.Θα γράψω αρκετά περισσότερα κάνοντας έρευνα για την ταινια αυτή σταθμό. Μου την επαιβεσαι παρά πολύ. Ο ελληνικός τίτλος είναι " οι άνθρωποι του τρόμου"
 
Cause for alarm! (1951)
Μια εξαιρετικη ταινια αγωνιας γυρισμενη το 1950, με πρωταγωνιστες την πανεμορφη και ταλαντουχα Loretta Young, τον εξωτικο Barry Sullivan και τον εξαισιο στο ρολο του γιατρου, Βruce Cowling.
Η Eλεν γνωριζεται με τον Τζωρτζ με εναν τροπο πολυ επεισοδιακο και χαριτωμενο. Αν και υπαρχει ηδη ενδιαφερομενος για αυτην, ο γιατρος Ρανεϊ Γκραχαμ, η Ελεν δεν εχει ματια παρα μονο για τον ωραιο Τζωρτζ. Λιγο καιρο αργοτερα παντρευονται, αλλα την ευτυχια τους ερχεται να επισκιασει η αρρωστια του συζυγου ο οποιος υποφερει απο την καρδια του. Και περα απο αυτο, ισως να υπαρχει κατι ακομα χειροτερο: Η υποψια του Τζωρτζ πως η Ελεν τον απατα με τον γιατρο του, τον Ρανεϊ, και πως οι δυο παρανομοι εραστες σχεδιαζουν τη δολοφονια του.
Οπως βλεπουμε ομως, απο ολες τις υποψιες του Τζωρτζ καμια απολυτως δεν εχει σχεση με την αληθεια. Η Ελεν ειναι μια συζυγος υποδειγματικη και πληρως αφοσιωμενη στον αντρα της και ο φιλος τους ο γιατρος ενας αληθινος φιλος.
Ο κλινηρης Τζωρτζ δεν καθεται με σταυρωμενα τα χερια. Συγκεντρωνει καποια στοιχεια με παραποιηση και πονηρια και γραφει μια επιστολη στον εισαγγελεα αναλυοντας του τις σκεψεις του. Αναφερει μαλιστα οτι αν πεθανει, θα πρεπει να γινει ερευνα για τους δυο υποπτους που τους κατονομαζει ξεκαθαρα. Παραδιδει την επιστολη στην Ελεν χωρις να της πει περι τινος προκειται και της ζητα να την ταχυδρομησει. Οταν η Ελεν την παραδιδει στον τοπικο ταχυδρομο, μαθαινει απο το συζυγο της πως αυτη η επιστολη ηταν ουσιαστικα ενα κατηγορητηριο απεναντι σε αυτην και στον γιατρο.
Υστερα απο καποια περιστατικα ακρως συναρπαστικα, η Ελεν ξεκινα εναν αγωνα δρομου ωστε να καταφερει να παρει ξανα στα χερια της το γραμμα που θα τη βαλει σε ενα σωρο μπελαδες με τον Νομο. Αραγε θα τα καταφερει;
Προκειται για μια ταινια λατρεμενη. Χωρις να θεωρειται σπουδαια, για μενα αποτελει κατι ξεχωριστο και ακρως απολαυστικο.
Η ροη της ειναι γρηγορη, ο θεατης κυριολεκτικα δεν παιρνει ανασα απο τον καταιγισμο των γεγονοτων, εχει εξυπνη σκηνοθεσια και καποια ατου για το τελος ωστε να κρατηθει το ενδιαφερον στο επακρο μεχρι το τελευταιο λεπτο.
Η πολυαγαπημενη μου Loretta Υoung ειναι θαυμασια στο ρολο της οπως και ολοι οι ηθοποιοι, αν και θα ξεχωριζα απο ολους τους υπολοιπους τον Bruce Cowling στο ρολο του ερωτευμενου γιατρου. Εχει διαρκεια 1 ωρα και 13 λεπτα και σας βεβαιωνω πως θα σας φανει σαν 20λεπτο!

1582391054023.png
 
Bambi την έχω δει και πρέπει να έχω γράψει για την ταινία εδώ μέσα! Τελικά βασανίστηκε και δεν της άξιζε διόλου, ο σύζυγος είχε ψυχιατρικά θέματα δυστυχώς.
 
Πίσω
Μπλουζα