Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Aπο ποια ταινία ή ατάκα; Εντωμεταξει ούτε εγώ ξερω :p
 

Συνημμένα

  • IMG_20210422_115925.png
    IMG_20210422_115925.png
    344,8 KB · Προβολές: 5
Καλή ανάσταση, φωτό υπέροχη με την Ντορις ντεη
 

Συνημμένα

  • IMG_20210501_141904.png
    IMG_20210501_141904.png
    1,3 MB · Προβολές: 1
Για την μπαχαρ ( ελληνις)και την μπαμπι(λατρεύει Χιτσκοκ) και όλους τους σινεφίλ της ρετρο, Λωρα, Τζελασο , ελέφαντας , τον always somewhere, uskoke, Leon που γράφουμε στο θέμα αυτο( νέα προσθήκη στο ελληνις) παράθυρο Χιτσκοκ δεν το είδα ή ίδια αλλά πήρα την φωτό από φεις . Τρομερό!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210528_072720.png
    IMG_20210528_072720.png
    695,2 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Για την μπαχαρ ( ελληνις)και την μπαμπι(λατρεύει Χιτσκοκ) και όλους τους σινεφίλ της ρετρο, Λωρα, Τζελασο , ελέφαντας , τον always somewhere, uskoke, Leon που γράφουμε στο θέμα αυτο( νέα προσθήκη στο ελληνις) παράθυρο Χιτσκοκ δεν το είδα ή ίδια αλλά πήρα την φωτό από φεις . Τρομερό!
Κοιταξτε μονο να ειναι παντα κλειστο, μην τυχον και φυγει κανενα πουλι.
 
Έχει δει κανείς την ταινία " ιστορίες από την κρύπτη" του 1972 με την Κολλινς ; Έχει λένε έτσι τρομερό τέλος. Έχει ανέβει ήδη αν θέλει κάποιος να την δει.
 
@αριαδνη Εξ ακοης την ξερω την ταινια, αλλα δε θα την εβλεπα ποτε γιατι, συμφωνα με την IMDb, εχει πολλες αηδιαστικες σκηνες οι οποιες στο εγχρωμο εντεινουν την κατασταση. Οποτε για μενα ειναι ξεκαθαρα οχι.
 
@αριαδνη Εξ ακοης την ξερω την ταινια, αλλα δε θα την εβλεπα ποτε γιατι, συμφωνα με την IMDb, εχει πολλες αηδιαστικες σκηνες οι οποιες στο εγχρωμο εντεινουν την κατασταση. Οποτε για μενα ειναι ξεκαθαρα οχι.

Με αυτά που έχουμε δει σε τέτοιου είδους ταινίες στην τωρινή εποχή και βλέποντας το trailer της ταινίας απλα με έπιασαν τα γέλια (Εμ.. τόσα ΑΑΑΑΑ ακούγονται). :D
 
Exει ανέβει και το στοιχείο των Μπασκερβιλ με τον Κριστοφερ Λη το οποίο και βλέπω τώρα.
 
Ναι, ειναι η Ριτα.
Υπάρχει συνέντευξη του 2021 που δίνει ή Καρτιναλε μαζί με την Μπαρντο σε αντιπαραβολή τηλ.για την τουε ταινία τους αλλά είναι στα γαλλικά δυστυχώς να δούμε τι λενε
 
Το invisible ghost του 41' την έχει δει κανείς; Θεωρείται καλτ στις παλιές ταινίες τρόμου
 
H Καρτιναλε για την Μπαρντο και πάντα λέει τα καλυτεροτερα σήμερα αυτά τα λόγια της.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210630_121823.png
    IMG_20210630_121823.png
    92,4 KB · Προβολές: 3
Είδα την ασπρόμαυρη ταινία "οι αθώοι" με την Ντεμπορα Κερ ως γκουβερνάντα δύο ορφανών παιδιών με πολύ καλή οικονομική κατάσταση σε μία αποκοσμη παραλιμνια περιοχή. Έχουν έναν πλούσιο θείο που δεν ενδιαφέρεται.
Ομολογώ πολύ περίεργη για ασπρόμαυρο φιλμ με τέλος που πλήρως δεν το κατάλαβα. Φαντασματα- νεκροί που ή γκουβερνάντα τα βλέπει μπροστά της και νιώθει πως τα παιδιά έχουν στοιχειώθει από αυτές τις φιγούρες. Το χει δει κανείς;
 
Ομολογώ πολύ περίεργη για ασπρόμαυρο φιλμ με τέλος που πλήρως δεν το κατάλαβα. Φαντασματα- νεκροί που ή γκουβερνάντα τα βλέπει μπροστά της και νιώθει πως τα παιδιά έχουν στοιχειώθει από αυτές τις φιγούρες. Το χει δει κανείς;
Ναι, το εχω δει και μαλιστα λεγανε πως ειναι και πολυ τρομακτικο. Οχι μονο δεν τρομαξα καθολου (απο τι αλλωστε?) αλλα με εκανε να νυσταξω και να κοιμηθω σαν πουλακι. Απο τις χειροτερες ταινιες της ζωης μου.
 
Ναι, το εχω δει και μαλιστα λεγανε πως ειναι και πολυ τρομακτικο. Οχι μονο δεν τρομαξα καθολου (απο τι αλλωστε;) αλλα με εκανε να νυσταξω και να κοιμηθω σαν πουλακι. Απο τις χειροτερες ταινιες της ζωης μου.
Πολύ τρομακτικό δεν το λες , ούτε καν τρομακτικό μία χαρά το ειδα και το τι προσπάθησε να κάνει ή Κερ για να μην έχουν τα παιδιά εφιάλτες , δεν κατάλαβα. Μετέωρα όλα στην ταινια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τυφλα να' χει Το μετεωρο βημα του πελαργου.
Oντως είναι ανάμεσα στις πιο τρομακτικές ταινίες όλων των εποχών( αν ήταν έτσι οι ταινίες τρόμου θα τις είχα δει ολες), τελικά ένα από τα δύο έγινε, ή η γκουβερνάντα ήταν παλαβη ή τα παιδιά είχαν όντως δαιμονισθει από κακά πνεύματα.
 
Πίσω
Μπλουζα