Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Και μέρα που είναι, δες την ταινία made for each over του 39' , είναι υπέροχη και ένα μέρος της ξετυλίγεται το βράδυ της Πρωτοχρονιάς του 1939/
ένα πρωτοχρονιάτικο πάρτυ που δεν έχει καλή κατάληξη για το ζευγάρι των Μεησον αφού το μωρό τους αρρωσταίνει βαριά και μεταφέρεται στο νοσοκομείο.
Και ή ταινία μου φέρνει λίγο στο μυαλό το "it s a wonderful life" ! O Μεησον πάει για τα μεγάλα και τα σπουδαία( το λέγανε όλοι οι συμφοιτητές του στο κολέγιο) , γνωρίζει όμως στην Βοστονη την γυναίκα της ζωής του, μία φτωχή κοπελα και κει τα πράγματα πατάνε φρένο για τα όνειρα του.
Χρεωκοπει, δεν επισκέπτεται ποτέ την Ευρωπη για μήνα του μέλιτος, ζει με την γκρινιαρα μητέρα του στο ίδιο σπίτι που δεν καλοβλεπει την νυφη της,βλέπει τον ανταγωνιστή του στην δουλειά να προάγεται ενώ ο ίδιος μένει ανεπιθύμητος από τον δικαστή. Και συν όλα αυτά το μοναχοπαίδι του αρρωσταίνει άσχημα με πνευμόνια το βράδυ της Πρωτοχρονιάς. Και ή πνευμονία γυρίζει σε στρεπτόκοκκο ενώ μόνο με ένα εξειδικευμένο όρο σώζεται που δύσκολα βρίσκεται . Ο άτυχος πατέρας επισκέπτεται τον δικαστή ο οποίος είναι και κάπως υπεύθυνος για την υγεία του μωρού λόγω περικοπής μισθού. Ο δικαστής συναινεί να δοθούν τα λεφτά και να έρθει ο όρος από το Σιαλτ αλλά δυστυχώς πάλι πέφτουν σε κακοκαιρία για να σηκωθεί το αεροπλάνο, μιλάμε για φοβερό δράμα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201225_120138.png
    IMG_20201225_120138.png
    510,1 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Xριστουγεννιατικη Ντενεβ, δεν γνωρίζω όμως την ταινία.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201226_151731.png
    IMG_20201226_151731.png
    1,6 MB · Προβολές: 2
Στην ταινία holly star του 2018, όπου ή ηρωίδα ψάχνει τα πολλά να γίνει σταρ πάνω στην τέχνη της το κουκλοθεατρο στην μεγάλη πόλη και να κάνει δική της εκπομπή και να βγάλει πολλά λεφτά( γιατί όπως λέει το μόνο που αξίζει είναι τα λεφτά) τελικά προσγειώνεται! Τρωει χαστούκια και επιστρέφει στο χωριό της.Καλοβλεπει πάλι τον νεαρό που πουλά έλατα και στο τέλος παραμονή Χριστούγεννων κάνουν drive in και βλέπουν την ταινία " it s a wonderful life" που είναι παράδοση και καθώς δείχνει το φιλί που ανταλλάσουν οι πρωταγωνιστές στο πανι , κάνουν και αυτοί το ίδιο στο αυτοκίνητο τους.
 
Αυτό δηλαδή είναι η ιστορία της Θυμιούλας της Μαυρομάτας ή της Νανάς που γοητεύτηκε από μια Κάντιλλακ γκρενά μεταφερμένη στα Χ'γεννα. Και δεδομένου ότι και τα δύο αυτά τραγούδια με ιστορίες βγαλμένες από τη ζωή είναι πολύ παλιότερα από την ταινία, αβιάστως εξάγομεν το συμπέρασμα (όπως έγραφα στις παλιές μου εκθέσεις) ότι η μικρά Ελλάς εξακολουθεί να μεταλαμπαδεύει τον πολιτισμόν της εις τους ξένους βαρβάρους οι οποίοι ασυστόλως μας αντιγράφουν.
 
Αυτό δηλαδή είναι η ιστορία της Θυμιούλας της Μαυρομάτας ή της Νανάς που γοητεύτηκε από μια Κάντιλλακ γκρενά μεταφερμένη στα Χ'γεννα. Και δεδομένου ότι και τα δύο αυτά τραγούδια με ιστορίες βγαλμένες από τη ζωή είναι πολύ παλιότερα από την ταινία, αβιάστως εξάγομεν το συμπέρασμα (όπως έγραφα στις παλιές μου εκθέσεις) ότι η μικρά Ελλάς εξακολουθεί να μεταλαμπαδεύει τον πολιτισμόν της εις τους ξένους βαρβάρους οι οποίοι ασυστόλως μας αντιγράφουν.
Τι λες μωρέ μεθυσμένος εισαι;; Η σε βαρεσε κατακεφαλα ή καραντίνα
 
Καλέ, δίκιο έχει. Τα έχει πει η Βέμπο εδώ και 73 χρόνια. Δεν ξέρει αυτή; (ο Τραϊφόρος δηλαδή αλλά το ίδιο είναι)
Και η πιο αστική εκδοχή της ιστορίας, από την κυρία Νάντια Κωνσταντοπούλου η οποία για τις ανάγκες του τραγουδιού ξέχασε την εκπεφρασμένη της απέχθεια για τα μπουζούκια.

Καραντίνα? Ποια καραντίνα? Δεν ξέρουμε από τέτοια εδώ. Άλλο αν δεν βγαίνω από το σπίτι μου διότι έχουμε υποχρεωτική άδεια από το κάτεργο και έξω έχει μπηλοζήρια οπότε χαζός είμαι να βγω?
 
Και η πιο αστική εκδοχή της ιστορίας, από την κυρία Νάντια Κωνσταντοπούλου η οποία για τις ανάγκες του τραγουδιού ξέχασε την εκπεφρασμένη της απέχθεια για τα μπουζούκια.

Καραντίνα? Ποια καραντίνα? Δεν ξέρουμε από τέτοια εδώ. Άλλο αν δεν βγαίνω από το σπίτι μου διότι έχουμε υποχρεωτική άδεια από το κάτεργο και έξω έχει μπηλοζήρια οπότε χαζός είμαι να
Έλα Παναγια μου τι είναι τα μπηλοζηρια;
 
Έλα Παναγια μου τι είναι τα μπηλοζηρια;

@αριαδνη Τα Μπηλοζηρια είναι στα greeklish η συντομογραφία της έκφρασης "below zero degrees" - Μπηλοζηρια! :lol:

Είναι μια έκφραση που την λένε οι Έλληνες της Αμερικής όταν έχει πολύ κρύο και χιόνια (κάτω απο μηδέν βαθμούς - below zero degrees Fahrenheit) :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ τη χρησιμοποιώ φυσικά για πλάκα, όπως και Γροσαρία, Κάρο, Τζιντζερέλλα (με πολλά ΛΛ), Γκρίλλα. Αλλά μπηλοζήρια λέω όταν έχει κάτω από 0 Κελσίου διότι έτσι έχει συχνότερα.
 
Εγώ τη χρησιμοποιώ φυσικά για πλάκα, όπως και Γροσαρία, Κάρο, Τζιντζερέλλα (με πολλά ΛΛ), Γκρίλλα. Αλλά μπηλοζήρια λέω όταν έχει κάτω από 0 Κελσίου διότι έτσι έχει συχνότερα.
Eμ τι να σε κάνω έλα αιτωλοκαρνανια να ψηνεσαι.
 
το αντίστοιχο στα greutsch το ξέρετε;ρε βίξα μην τρως το βουστ στο ούμπαν. θα σου κάνει παρατήρηση η φραου. (ελληνογερμανικά)¨βίξα από vixer μ...ας βουστ wurst λουκάνικο ούμπαν U-Bahn μετρό και φυσικά φράου Frau κυρία.
 
Εγώ τη χρησιμοποιώ φυσικά για πλάκα, όπως και Γροσαρία, Κάρο, Τζιντζερέλλα (με πολλά ΛΛ), Γκρίλλα. Αλλά μπηλοζήρια λέω όταν έχει κάτω από 0 Κελσίου διότι έτσι έχει συχνότερα.
Τώρα που θα εμβολιαστείς θα βγαίνεις έξω και με τα μπηλοζηρια . Και σαν παρενέργεια του εμβολίου θα αγαπήσεις τρέλα τον ρετρό αμερικανικό σινεμά και τα μυστήρια! Το βλέπω να ρχεται
 
Στο ertflix tainies έχει ανέβει ή ταινία " Μπαρτον και Τειλορ" φυσικά για τον θρυλικό έρωτα που έγραψε ιστορία
 
Υπάρχει πλέον ντοκυμαντέρ για το 15 χρόνο παιδί που έπαιξε στο " θάνατος στην Βενετια" μία ταινία βασισμένη στο βιβλίο του Τομας Μαν. Είναι πλέον 66 ετών ανδρας και βλέπουμε πως ή ταινία εκείνη επηρέασε την ενήλικη ζωή του αργοτερα.
Θα το έβλεπα σίγουρα αν ήταν ανοικτά τα σινεμά. Δείχνει πολύ ενδιαφέρον.
 
Πίσω
Μπλουζα