Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

 
Είδα την μαντελειν του 50' με την Άννα Τοντ. Η υπόθεση είναι πέρα για πέρα αληθινή και έχει μείνει μάλιστα στην ιστορία αυτή η δική της Μαντελειν Σμιθ. Έγινε η δίκη στην Σκωτία.
Ποτέ κανείς δεν κατάλαβε αν ήταν αθώα η όχι , οι ένορκοι αποφάσισαν πως δεν είχαν αρκετές αποδείξεις ενώ η Μαντι αγόρασε αρσενικό οντως ( η ίδια έλεγε για καλλωπιστικούς λόγους). Μιλάμε για τον Γάλλο εραστή της ο οποίος την εκβίαζε να τον παντρευτεί μόνο και μόνο για την περιουσία της. Τελικά τον σκότωσε η όχι;
 
Αυτο κανεις δεν το ξερει περα απο την ιδια. Εξ ου και το μυστηριωδες μειδιαμα της Μαντελεϊν στο τελευταιο πλανο της ταινιας.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Madeleine_Smith
Φοβερή η Ανν Τοντ στον ρόλο; Λες και γεννήθηκε να παίξει αυτόν τον αινιγματικό χαρακτήρα. Πολύ καλή ηθοποιός και έχει παίξει και σε ταινία του Χίτσκοκ.
Κανείς ποτέ δεν έμαθε την αλήθεια μπαμπι, η Σμιθ πέθανε στα 93 , δύο φορές παντρεμένη βέβαια άλλαξε μέρος να μείνει. Ο πατέρας της πέθανε από την ντροπή του μετά τα γεγονότα αμέσως.
 
Φοβερή η Ανν Τοντ στον ρόλο; Λες και γεννήθηκε να παίξει αυτόν τον αινιγματικό χαρακτήρα. Πολύ καλή ηθοποιός και έχει παίξει και σε ταινία του Χίτσκοκ.
Ειναι λατρεια αυτη η γυναικα. Θαυμασια ηθοποιος. Χαιρεσαι να τη βλεπεις να παιζει. Γι' αυτο και την εχω δει σε παρα πολλες ταινιες, αλλα εκει που την ξεχωρισα ιδιαιτερα και την αγαπησα ηταν στο The seventh veil, πλαϊ στον μοναδικο James Mason, στο The passionate friends και στο υπεροχο θριλερ Taste of fear.
Kαι βεβαια ως Μαντελεϊν στο ομωνυμο εργο ηταν ιδανικη για το ρολο.
H Ann Todd υπηρξε και συζυγος του διασημου Αγγλου σκηνοθετη David Lean.
 
Ειναι λατρεια αυτη η γυναικα. Θαυμασια ηθοποιος. Χαιρεσαι να τη βλεπεις να παιζει. Γι' αυτο και την εχω δει σε παρα πολλες ταινιες, αλλα εκει που την ξεχωρισα ιδιαιτερα και την αγαπησα ηταν στο The seventh veil, πλαϊ στον μοναδικο James Mason, στο The passionate friends και στο υπεροχο θριλερ Taste of fear.
Kαι βεβαια ως Μαντελεϊν στο ομωνυμο εργο ηταν ιδανικη για το ρολο.
H Ann Todd υπηρξε και συζυγος του διασημου Αγγλου σκηνοθετη David Lean.
Ann todd με Τζέιμς Μέισον έννοειται πως πρέπει να είναι εξαιρετική ταινία.
 
Ειναι εξαιρετικη η ταινια και ειναι και πολυ ταιριαστο το ζευγαρι.
Καθόλου δεν αμφιβάλλω γιατί και οι δύο είναι εξαιρετικοί ηθοποιοί οπότε και το αποτέλεσμα θα ναι εξαιρετικό. Πάντως η Μαντελειν Σμιθ πρέπει να το διέπραξε το έγκλημα γιατί ο Γάλλος λεφτά ήθελε από την αρχη, σιγά μην αυτοκτονούσε για χάρη της. Και ο πατέρας της να μην την έδινε σε γάμο ο Γαλλος είχε γράμματα που πιστοποιούσαν ότι είχαν ερωτικές σχεσεις και θα έδινε λεφτά ο πλούσιος αριστοκράτης για να μην καταστραφεί η υπόληψη της κόρης του. Οπότε δεν είχε λόγο να πάρει αρσενικό, τώρα πως τα κατάφερε η Μαντελειν να μην την καταλάβει κανείς τι να πω.
 
Μέχρι τώρα η Μπαρντό στον λογαριασμό της στο τουιτερ δεν έχει γράψει κάτι ενώ και για τον Πελμοντο έχει γράψει , για τον Ντάγκλας, για την Μορο, γενικά για όλους για να δουμε
 
Την είχε βάλει η ΕΡΤ χρόνια πριν, 15 και, ταινιαρα , ένας τραυματισμένος Γιάνκης βρίσκεται σε εχθρικό έδαφος των Νοτίων σε ένα οικοτροφείο με έφηβες κοπέλες και μια μεσήλικη διευθύντρια η όποια είναι άπειρη από σχέσεις με άνδρες. Οπότε όλες με την παρουσία ενός ωραίου άνδρα στο σπίτι αρχίζουν να τον ποθούν και αυτός να λέει στην καθεμία έχοντας την εξουσία αυτά που θέλει να ακούσει...
 
Μan in the attic εχει ακριβώς την ίδια υπόθεση με το the lodger δηλ.επαθα dejavu που την είδα. Μα ακριβώς την ίδια υπόθεση με μερικές αλλαγές. Νομίζω πως ο άνδρας στην σοφίτα είναι ισοδύναμη με την άλλη. Τελικά υπάρχουν πολλές ταινίες με θέμα τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη.
 
Αγριεμενη την βλέπω αυτήν την ταινια. Έχει ανέβει με ελληνικούς υπότιτλους.
 
Αγριεμενη την βλέπω αυτήν την ταινια. Έχει ανέβει με ελληνικούς υπότιτλους.
Τι ταινία αλλόκοτη είναι αυτή, δηλ.εχει το παλιό αμερικανικό Χόλυγουντ αλλά με δόσεις ευρωπαϊκού σύγχρονου σινεμα. Δεν άντεξα να την δω ολόκληρη δηλ.πολλα κομμάτια δεν κολλούσαν καθόλου. Ένας δημοσιογράφος για να πάρει Πούλιτζερ και να βρει δύο δολοφόνους μπαίνει σε άσυλο( γιατί να πάρεις το Πούλιτζερ για κάτι τέτοιο;). Και δήθεν λέει πως έχει σχέσεις ερωτικές με την αδερφή του και κάνει τον τρελό...
Η αδερφή του βέβαια είναι η κοπέλα του αλλά οι ψυχίατροι το χαφτουν εύκολα. Του δίνουν φάρμακα αλλά αυτός μια χαρά νηφάλιος και δραστήριος όλη μέρα. Και καλά σε άσυλο ψυχασθενών υπάρχει ειδικός κοιτώνας για νυμφομανεις γυναίκες οι οποίες όταν βλέπουν τον ήρωα κατευθείαν να τον βιάσουν , τι να πω πολλά κουφά. Η αλήθεια είναι πως δεν την είδα ολοκληρωμένη για να έχω πλήρη αποψη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπήρχε περιοδικό στην Γαλλία το 54' που έθετε το ερώτημα αυτό στους αναγνώστες του( ποια ήταν η πιο σέξυ;), δεν ξέρουμε ποια κέρδισε αλλά θεωρώ και οι δύο είναι τοπ
018.jpg
 
Aν δεν έβλεπα την "ναζιαρα" ποτέ δεν θα καταλάβαινα πως η Μπαρντό είχε τόσο κωμική φλέβα και το εννοώ . Είναι χαριτωμένη, μπορεί να παίξει, μπορεί να χορέψει και να σε κάνει να γελάσεις με τις αθώες Σκανδαλίες της! Σοουγουμαν!δεν το περίμενα ότι ήταν τόσο καλή στις κωμωδίες. Είχα δει την Παριζιαννα αλλά πιστεύω πως στο " ,cette sacree gamine" είναι ανεπανάληπτη. Επίσης και ο παρτενέρ της ένας διάσημος ηθοποιός είναι πολύ καλος και της ταιριάζει απόλυτα.
 
@elephadas να δεις το shock corridor, θα σου αρέσει σίγουρα( αν δεν το έχεις δει) Και μένα μου άρεσε αν δεν είχε τόσο δυνατές , σκληρές σκηνές. Είναι ανεξάρτητος αμερικανικός κινηματογράφος και δεν είναι το συμβατικό αμερικανικό σινεμά που δεν σου αρεσει. Έχει Φρόυντ μέσα , Ευρυπίδη, φιλοσοφία και ψυχολογια . Αν δεν άκουγα αγγλικά θα έλεγα πως μιλάμε για ευρωπαϊκό σινεμά με αλληγορία κτλ.αλλα καλό ευρωπαϊκό σινεμα
 
Τώρα πια δεν βλέπω ταινίες. Ακόμη κι οι κωμωδίες με ψυχοπλακώνουν διότι οι ήρωες ταλαιπωρούνται, έστω και με αστείο τρόπο. Άσε που βαριέμαι να κάθομαι 2 ώρες να βλέπω το ίδιο πράμα. Μόνο μέχρι μικρά βιντεάκια στο Γιουτιουμπ αντέχω να δω με αστείες γάτες κι αστεία μωρά. Μην κοιτάς τι έβλεπα νέος.
 
Τώρα πια δεν βλέπω ταινίες. Ακόμη κι οι κωμωδίες με ψυχοπλακώνουν διότι οι ήρωες ταλαιπωρούνται, έστω και με αστείο τρόπο. Άσε που βαριέμαι να κάθομαι 2 ώρες να βλέπω το ίδιο πράμα. Μόνο μέχρι μικρά βιντεάκια στο Γιουτιουμπ αντέχω να δω με αστείες γάτες κι αστεία μωρά. Μην κοιτάς τι έβλεπα νέος.
Απόμαχος δηλ.του σινεμά; Α δεν θέλω τέτοια, τώρα ανέβηκε και μια άλλη ταινια με Έλλην.υποτιτλους " το μυστικό του δόκτωρ Χίτσκοκ" του 62' με την barbara στιλ. Να ναι τρόμου; Όπως βλέπω ναι.
 
Απόμαχος δηλ.του σινεμά; Α δεν θέλω τέτοια, τώρα ανέβηκε και μια άλλη ταινια με Έλλην.υποτιτλους " το μυστικό του δόκτωρ Χίτσκοκ" του 62' με την barbara στιλ. Να ναι τρόμου; Όπως βλέπω ναι.
Δεν το εχω δει, οποτε δεν ξερω σιγουρα, αλλα συμφωνα με την IMDb δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερα τρομακτικο.
Σιγουρα δεν θα το δω ομως γιατι τα ιταλικα θριλερ δεν τα εχω σε εκτιμηση. Ειναι κατι ξενο προς εμενα. Δεν μου ταιριαζει η αισθητικη τους.
 
Πίσω
Μπλουζα