Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Αυτή πρέπει να είναι καλύτερη σε ευχαριστώ always
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη απλά στη πρότεινα. Η Νικόλ Κίντμαν πιστεύω ότι θα είναι φοβερή ως Γκρέις Κέλι και θυμίζει κάτι και εμφανισιακά.
 
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη απλά στη πρότεινα. Η Νικόλ Κίντμαν πιστεύω ότι θα είναι φοβερή ως Γκρέις Κέλι και θυμίζει κάτι και εμφανισιακά.
Με την Νικόλ υπάρχει άλλωστε και στα ελληνικά οπότε θα σου πω πως είναι
 
Η Μπριζίτ Μπαρντό, η Ζαν Μορώ και ο Αλαίν Ντελόν στο Μεξικό το 1965. Η Μπαρντό και η Μορώ γύριζαν την ταινία Βίβα Μαρία, όπου παρ΄ολίγον να έπαιζε και ο Ντελόν τον ρόλο που έπαιξε τελικά ο Τζωρτζ Χάμιλτον.

 
Απόψε στις εννιά στην ΕΡΤ 3 , ελπίζω να είναι καλή. Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο ρετρό η ίδια η ταινία.

Εχω πολλα χρονια να δω την εν λογω ταινια, αλλα θυμαμαι οτι της εχουν αλλαξει τα φωτα σε σχεση με το θεατρικο του Ρομπερ Τομα στο οποιο βασιζεται. Δες καλυτερα το θεατρικο της Δευτερας απο την δεκαετια του '90 που παραμενει πιστο στο αρχικο κειμενο.
 
Εχω πολλα χρονια να δω την εν λογω ταινια, αλλα θυμαμαι οτι της εχουν αλλαξει τα φωτα σε σχεση με το θεατρικο του Ρομπερ Τομα στο οποιο βασιζεται. Δες καλυτερα το θεατρικο της Δευτερας απο την δεκαετια του '90 που παραμενει πιστο στο αρχικο κειμενο.
Έγινε , ευχαριστώ
 
Έχει ανέβει το ποιος σκότωσε την βικι Λιν , είναι ο φόνος ενός μοντέλου. Τώρα το βλέπω.
 
Aπο τις ωραιότερες ταινιες που έχω δει ακόμα και αν το μοτίβο της είναι κοινό με άλλες και με βιβλία του Γιάννη Μαρη όπως το κόκκινο βαζο.Πλούσια , νέα, πανέμορφη κληρονόμος η Ρουθ που χάνει τον πατέρα της πρόσφατα , παντρεύεται έναν νέο γοητευτικό άνδρα( για τον οποίο ξέρει πολύ λίγα αλλά χρειάζεται ένα στήριγμα αφού έχει χάσει και τους δύο γονείς της, οπότε ο γάμος γίνεται αρπα κολλα χωρίς να τον γνωρίσει στην οικογένεια)!
Τελικά πάνε κρουαζιέρα στο μήνα του μέλιτος και αυτός εξαφανίζεται από προσώπου γης , κανείς από το προσωπικό δεν τον έχει δει ποτέ και όλοι θεωρούν την γυναίκα τρελή. Και ενώ μόνο ο γιατρός του πλοιου φαίνεται κάπως να την πιστεύει και να εξετάζει το μυστήριο ο καπετάνιος την θελει κλειδωμένη στην καμπίνα της για να μην έχει βίαια ξεσπάσματα . Έλα που ο σύζυγος τον οποίο και δεν μπορούν να βρουν με τίποτα στο πλοίο την παίρνει τηλ.και της λέει πως κινδυνεύουν και οι δύο . Και εδώ έρχεται plot twist και δεν συνεχίζω. Ευτυχώς τα αγγλικά ήταν εύκολα και την χάρηκα την ταινία
images (74).jpeg
 
Tωρα βλέπω το blueprint for murder ενώ έπεσε και αυτή στην αντίληψη μου με λουσιλ Μπωλ και τον πρωταγωνιστή της Λωρα
 
Tωρα βλέπω το blueprint for murder ενώ έπεσε και αυτή στην αντίληψη μου με λουσιλ Μπωλ και τον πρωταγωνιστή της Λωρα

Δυο φορες εχω δει το Dark Corner. Οχι απο τα αγαπημενα μου, αλλα παιζει μεσα ο Clifton Webb που του εχω τρελη αδυναμια.
Ειδικα μαλιστα, στον ρολο του Waldo στο φιλμ Laura τον λατρεψα.
 
Η ταινία είναι εξαιρετική δυστυχώς στους ελληνικούς υπότιτλους αργεί και γίνεται μπαχαλο μεταξύ των σκηνών. Θα την δω και με αγγλικούς υπότιτλους για να την καταλάβω καλύτερα γιατί έχει και ιατροδικαστικους όρους, δεν είναι εύκολη ως προς την κατανόηση.Και το θέμα της είναι πρωτότυπο γιατί έχει να κάνει με την δηλητηρίαση μικρών παιδιών από νέα και ωραία μητριά που στην αρχή φυσικά παίζει λες είναι αυτή δεν είναι, έχει φυσικά το κίνητρο που είναι οικονομικο. Ξαναεπανερχομαι...
 
Oτι πρέπει για καλοκαίρι! Πρωτότυπο σενάριο . Πεθαίνει ο σύζυγος και η προγονη της λυν και ο δικηγόρος της οικογένειας πιστεύει πως η χήρα τους δηλητηρίασε με στρυχνίνη, έχει κίνητρο αν πεθάνουν τα δύο παιδιά θα πάρει όλο το καταπίστευμα. Ο κουνιάδος ενώ στην αρχή πιστεύει πως η χήρα είναι μια υπέροχη γυναίκα μετά αρχίζει να έχει υποψίες καθώς το δικαστήριο δεν έχει επαρκή στοιχεία να την καταδικάσει. Τώρα γιατί; Δεν θέλει και ιδιαίτερο μυαλό να καταλάβεις ποιος έχει το πραγματικό κίνητρο εντέλει, ο αδελφός δεν θα έκανε κακό στο ίδιο του το αιμα.Συν ότι μετά την εκταφή του συζύγου δεν βρίσκουν στρυχνίνη στον οργανισμό μου αλλά βρίσκουν στο μικρό κορίτσι. Μετά η λυν πηγαίνει Ευρώπη όπου ο κουνιάδος την ακολουθεί για να δει τι γίνεται. Μέχρι στο τέλος αναρωτιέσαι τι γίνεται είναι ένοχος η χήρα η όχι; Μέχρι τα τελευταία λεπτά.
image (1).jpg
 
Συμφωνώ πως το darling χωρίς την Κρίστι δεν θα ήταν το ιδιο( καλά νομίζω πως βλέπω την μένα Σταθοπούλου με γαλανά μάτια, το στόμα ιδιο). Επανέρχομαι γιατί η ταινία είναι μεγάλη και έχει ανέβει στο ΕΡΤ φλιξ. Απο την μία ώρα που είδα η κοπέλα και πριν κάνει μόντελινγκ ανήκε στην μεσαία τάξη του Λονδίνου μην πω στην μεγαλοαστική, από την αδερφή της το συμπεραίνω γιατί έχει μια πολύ καλή ζωή στην εξοχη και οι δυο τους δεν έχουν τίποτα κενό, η Νταϊάνα είναι μωροφιλοδοξη ματαιόδοξη , θύμα της ίδιας της , της ομορφιάς. Η ταινία έχει και ρεαλισμό και κάτι από Χόλυγουντ, περίεργη ταινία.
 
Πολλά βραβεία βλέπω και Όσκαρ για την Κρίστι. Και είναι κουλτούρε με χιούμορ και δράμα ότι πρέπει για κινηματογραφική λέσχη. Καταρχήν δεν μας δείχνει σε ικανοποιητικό βαθμό την οικονομική κατασταση της Νταϊάνας . Η αδερφή της εχει αποκατασταθεί καλά από ότι φαίνεται και αυτή είναι με έναν άνθρωπο της αγγλικής τηλεόρασης δηλ.απενταρη δεν την λες, τώρα γιατί μπαίνει σε όλη αυτήν την διαδικασία για την καριέρα της δεν καταλαβαίνω. Ότι και να κάνει νιώθει μη ολοκληρωμένη .Στο τέλος παίρνει ότι της αξίζει . Επική η σκηνή που ο καημένος ο Ρόμπερτ την βρίζει πόρνη στο μετρό και ότι της κάνει στο τέλος στο αεροδρόμιο, της τα χρωσταγε ολα αυτά! Τα έχει κάνει όλα στην ζωή της στο τέλος γίνεται και πριγκήπισσα, μητέρα εφτά παιδιών ενώ έχει κάνει έκτρωση στο δικό της.
71qSMkMbgTL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg
 
Η σκηνη προερχεται απο την πολυ αγαπημενη μου ταινια του 1955, Female on the beach. Η αντρικη φωνη που ακουγεται ανηκει στον Jeff Chandler.
Πολύ καλή φαίνεται φιλμ νουάρ, δεν την ήξερα καθόλου μπαμπι ευχαριστώ
 
Πολύ καλή φαίνεται φιλμ νουάρ, δεν την ήξερα καθόλου μπαμπι ευχαριστώ

Δεν θα το ελεγα νουαρ ακριβως. Κοινωνικο με στοιχεια θριλερ και πολυ αισθημα. Η ιστορια εν ολιγοις εχει ως εξης:
Μια πλουσια χηρα (Τζοαν Κρωφορντ) πηγαινει στην παραθαλασσια βιλα της με σκοπο να την πουλησει. Εκει γνωριζει εναν αναιδη τυπο (Τζεφ Τσαντλερ) που διαρκως βρισκεται μπροστα της ακομα και μεσα στο ιδιο της το σπιτι.
Το επαγγελμα του νεαρου ανδρα ειναι να πουλαει το κορμι του σε πλουσιες γυναικες, κατι που δεν αρεσει καθολου στην πρωταγωνιστρια και τον αποφευγει συστηματικα (εξ ου και η ατακα με τον καφε). Αυτος ομως ειναι επιμονος και προσπαθει να την κατακτησει. Αραγε αυτη θα μπορεσει να αντισταθει;
 
Δεν θα το ελεγα νουαρ ακριβως. Κοινωνικο με στοιχεια θριλερ και πολυ αισθημα. Η ιστορια εν ολιγοις εχει ως εξης:
Μια πλουσια χηρα (Τζοαν Κρωφορντ) πηγαινει στην παραθαλασσια βιλα της με σκοπο να την πουλησει. Εκει γνωριζει εναν αναιδη τυπο (Τζεφ Τσαντλερ) που διαρκως βρισκεται μπροστα της ακομα και μεσα στο ιδιο της το σπιτι.
Το επαγγελμα του νεαρου ανδρα ειναι να πουλαει το κορμι του σε πλουσιες γυναικες, κατι που δεν αρεσει καθολου στην πρωταγωνιστρια και τον αποφευγει συστηματικα (εξ ου και η ατακα με τον καφε). Αυτος ομως ειναι επιμονος και προσπαθει να την κατακτησει. Αραγε αυτη θα μπορεσει να αντισταθει;
Μπάμπι με ελληνικούς υπότιτλους δεν την βρήκα θα κοιτάξω με αγγλικούς, πρωτότυπο το θεμα. Να πω πως έχει ανέβει και η ταινία 20.000 λευγεσ κάτω από την θάλασσα με τον Κερκ Ντάγκλας και τον Μεησον.
 
Πίσω
Μπλουζα