Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Αλλο το μαρμαρο και η μπογια και αλλο η σαρκα.
Εν παση περιπτωσει, ετσι εχουν οι κανονισμοι του φορουμ τους οποιους οφειλει να διαβαζει οποιος επιθυμει να γινει μελος του. Αν του αρεσουν κανει εγγραφη, Αν παλι δεν του αρεσουν, κανεις δεν τον υποχρεωνει να ειναι μαζι μας.
Σε ευχαριστω.
 
Αλλο το μαρμαρο και η μπογια και αλλο η σαρκα.
Εν παση περιπτωσει, ετσι εχουν οι κανονισμοι του φορουμ τους οποιους οφειλει να διαβαζει οποιος επιθυμει να γινει μελος του. Αν του αρεσουν κανει εγγραφη, Αν παλι δεν του αρεσουν, κανεις δεν τον υποχρεωνει να ειναι μαζι μας.
Σε ευχαριστω.
Δεν εχω καμια διαθεση να αντιδικησω με καποιον εδω μεσα αλλα οι κανονισμοι του σαιτ αναφερονται σε «πορνογραφικο υλικο». Εγω αφαιρεσα την εικονα επειδη προσεβαλε καποιον (την Bambinella), το οποιο σεβομαι, και οχι επειδη συμφωνω με την αντιμετωπιση της συγκεκριμενης φωτο απο τη θιγομενη ως «προνογραφικης». Ουδεις μπορει να λογοκρινει τους άλλους σε ενα σαιτ ελαφριας ψυχαγωγιας (και οχι υψηλης τεχνης) θεωρώντας οτι μπορει να επιβαλει τις δικες του ερμηνειες των κανονισμων και τη δικη του ηθικη αντιληψη για τα πραγματα. Ας το επισημαινουμε λοιπον αν παραβιαζει κατι την προσωπικη μας αισθητικη η ηθικη - εξ ου και ανταποκριθηκα αμεσα στο αιτημα - χωρις να ηθικολογουμε απο αμβωνος.
 
Οι κανονισμοι αναφερονται σε πορνογραφικο υλικο και οτιδηποτε αλλο εκφυλο βαλουμε στο νου μας.
Θεωρω λοιπον πως μια φωτογραφια γυμνοστηθης γυναικας (Jayne Mansfield) εμπιπτει και στο εκφυλο και στο πορνο μια που ο στοχος της δεν ειναι καλλιτεχνικος, ιατρικος εγκυκλοπαιδικος κ.λ.π., αλλα επιδιωκει να ερεθισει το ανθρωπινο σεξουαλικο ενστικτο. Αρα αντικειται στους κανονισμους.
Τωρα αν ταυτοχρονα παραβιαζει και τη δικη μου ηθικη και αισθητικη, αυτο ειναι αλλο ζητημα. Ακομα κι αν τις παραβιαζει καταφωρα, δε θα σου ελεγα τιποτα αν θεωρουσα πως με τους κανονισμους εισαι ενταξει.
Μεχρι στιγμης, περαν ελαχιστων εξαιρεσεων στο παρελθον, παλαια και καταξιωμενα μελη τηρουν ευλαβικα τους κανονισμους περι γυμνου εδω μεσα χωρις προβλημα. Θα σε παρακαλεσω κι εσυ ως καινουργιος να κανεις το ιδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Gouz Δεν ξέρω κατά πόσο οι νέοι Διαχειριστές του φόρουμ είναι τόσο αυστηροί αλλα ναι οι κανονισμοί που υπάρχουν απο το 2006 απαγορεύει κάθε είδους ημίγυμνες τέτοιες εικόνες. Anyway.. Να πω την αλήθεια ότι μου αρέσει περισσότερο το σκίτσο του Connery πάρα η φωτογραφία του (βρε τον καημένο πως τον κάνανε έτσι :D ) εντωμεταξύ μου θυμίζει πολύ κλασικό Έλληνα με την τρίχα γορίλα και την συνδικαλιστικη μουστακα που είχαν τότε οι Ελληνες χαχαχα!
 
Διαφωνω με την ερμηνεια σου εν ετει 2020 και δεν πιστευω οτι ειμαι ο μονος αφου ειχαμε ηδη ανταλλαξει σχολια με μια αλλη συν-φορουμιτισσα για την ταινία τα οποια δεν ειχαν σχεση με το γυμνο μεχρι τη στιγμη που εσυ εδωσες αξια σε αυτο.

Διαφωνώ ομως και με την ευρυτερη λογικη της ‘επετηρίδας’ που χωριζει τα «καταξιωμενα» απο τα «καινουργια» μελη κλπ. Αν ειναι δυνατον να περιμενει καποιος την «καταξιωση» του απο ενα φορουμ ελαφριας ψυχαγωγίας.

Εν πασει περιπτώσει, προτεινω να μην ξενερωνουμε τον κοσμο που λογκαρει εδω για να κανει μια χαλαρη κι ευχαριστη κουβεντουλα για τα ρετρο θεματα και αν θελεις, θα χαρω να αναπτυξουμε την επιχειρηματολογια μας μεσω των ιδιωτικων μηνυματων του σάιτ (PM). Ασε που αν συνεχίσουμε, διατρεχουμε τον κινδυνο να διαγραψουν τη συνομιλια μας ως παραβιαση του 7ου αρθρου που καλει τα μελη να αποφευγουν «θέματα ελάσσονος σημασίας».

Ευχαριστώ.
 
@Gouz Δεν ξέρω κατά πόσο οι νέοι Διαχειριστές του φόρουμ είναι τόσο αυστηροί αλλα ναι οι κανονισμοί που υπάρχουν απο το 2006 απαγορεύει κάθε είδους ημίγυμνες τέτοιες εικόνες. Anyway.. Να πω την αλήθεια ότι μου αρέσει περισσότερο το σκίτσο του Connery πάρα η φωτογραφία του (βρε τον καημένο πως τον κάνανε έτσι :D ) εντωμεταξύ μου θυμίζει πολύ κλασικό Έλληνα με την τρίχα γορίλα και την συνδικαλιστικη μουστακα που είχαν τότε οι Ελληνες χαχαχα!
Λοιπον το πιστευεις οτι κι εγω αυτο σκεφτομουν; :D Εχεις δικιο, ειναι πολυ καλυτερο το σκιτσο!
 
Λοιπον το πιστευεις οτι κι εγω αυτο σκεφτομουν; :D Εχεις δικιο, ειναι πολυ καλυτερο το σκιτσο!
Το Zardoz είναι όντως χάλια αλλα καλτιά.. :) Το σκηνοθετησε ο Boorman που ειχε κανει μια απο τις αγαπημενες μου, το Point Blank με τον Λι Μάρβιν απ´το 1967. Τώρα είδα ότι ο Κιούμπρικ ήταν σύμβουλός του στην ταινία Zardoz!
 
Οι κανονισμοι που υπαρχουν απο την ιδρυση του Ρετρομανιαξ εν ετει 2006, ισχυουν και το 2020 και οσο υπαρχουν θα ισχυουν και το 2040. Θεμα δικης μου ερμηνειας δεν τιθεται και σου το εξηγησα ηδη αυτο. Αν δε θελεις να το καταλαβεις, δεν μπορω να κανω τιποτα.
Οσον αφορα την καταξιωση, ναι, και βεβαια υπαρχει εδω μεσα. Και καταξιωση και ιεραρχια. Στα στενα πλαισια ενος ρετρο φορουμ παντα. Ουτε διασημοι ειμαστε, ουτε σουπερ σταρ. Και υπαρχει επισης σεβασμος προς τους κανονισμους και τα παλαια μελη.
Συζητηση μαζι σου δεν προκειται να συνεχισω ουτε εντος φορουμ, ουτε μεσω προσωπικων μηνυματων πρωτον επειδη δε δειχνεις να θελεις να καταλαβεις και δευτερον επειδη με ατομα που εχουν το δικο σου σκεπτικο δεν θελω εγω να εχω καμια απολυτως σχεση.
Και μια χαρη: Μην ξαναποσταρεις τιποτα σε θεμα που εχω ανοιξει εγω. Δε χρειαζομαι τα σχολια σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σεβομαι παντα το παλαιό, υπο προυποθεσεις ισοτητας. Σε αυτη την περιπτωση η αμεση αφαιρεση της φωτο που σε εθιξε ηταν δειγμα προκαταβολικου σεβασμου απο μερους μου και με λυπει οτι δεν δεχεσαι να συζητησεις με ανθρωπους με διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου. Κατα καποιο τροπο αναιρει την υπαρξη του ιδιου του σαιτ. Δεν θεωρω οτι πρεπει να κανεις ban τον φιλο.
 
Σεβομαι παντα το παλαιό, υπο προυποθεσεις ισοτητας. Σε αυτη την περιπτωση η αμεση αφαιρεση της φωτο που σε εθιξε ηταν δειγμα προκαταβολικου σεβασμου απο μερους μου και με λυπει οτι δεν δεχεσαι να συζητησεις με ανθρωπους με διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου. Κατα καποιο τροπο αναιρει την υπαρξη του ιδιου του σαιτ. Δεν θεωρω οτι πρεπει να κανεις ban τον φιλο.
Απο μερους σου;;;
Ποιος ειπε πως ειμαι υποχρεωμενη να βρισκομαι σε ατερμονες συζητησεις με ανθρωπους που μου εχουν ηδη βγαλει ταυτοτητα και εχω καταλαβει πως απεχουν ετη φωτος απο μενα; Ποιος ειπε πως ειμαι υποχρεωμενη να χαλαω φαια ουσια με ανθρωπους που δε θελουν να καταλαβουν;
Οχι, αγαπητε μου. Η συζητηση και η επιχειρηματολογια εγιναν ηδη και ειχαν αρχη, μεση και ΤΕΛΟΣ.
 
Σεβομαι παντα το παλαιό, υπο προυποθεσεις ισοτητας. Σε αυτη την περιπτωση η αμεση αφαιρεση της φωτο που σε εθιξε ηταν δειγμα προκαταβολικου σεβασμου απο μερους μου και με λυπει οτι δεν δεχεσαι να συζητησεις με ανθρωπους με διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου. Κατα καποιο τροπο αναιρει την υπαρξη του ιδιου του σαιτ. Δεν θεωρω οτι πρεπει να κανεις ban τον φιλο.

Ο @80s_born_and_bred απαντάει σαν @Gouz ...

Τι γίνεται βρε παιδιά... Μήπως λωλάθηκα!!
 
Απο μερους «του» προφανως εννοουσα, για τον Gouz αφου καταλαβαινω οτι γι’αυτο την κατεβασε. Σε καθε περιπτωση ξαναδιαβαζοντας το βλεπω οτι η φιλη bambinella δεν απευθυνοταν και σε εμενα.. Η τουλαχιστον ετσι ελπιζω.. Πλην ομως εμμενω οτι δεν πρεπει να εφαρμοζονται ban σε κανεναν εκτος αν ειναι για σοβαρο λογο
 
Εκτιμω τη στηριξη των συν-φορουμιτων αλλα δεν νομιζω οτι εχει κανενα νοημα να συνεχιστει η συζητηση.... Καλη συνεχεια λοιπον στο θρεντ σας και λυπαμαι αν προσεβαλα καποιον...:rolleyes:
 
Gouz θα μπορούσες αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς να ανοίξεις ενα θέμα με ρετρό αισθιασιακες ταινίες.
Εδώ αναφερομαστε σε ρετρό ταινίες του 40' , του 50' του 60' αλλά είναι οι κλασσικές ταινίες ! Διάβασε το θρεντ από την αρχή και θα καταλάβεις.
 
Aπο ποια ταινία, σταθμό ή συγκεκριμένη ατάκα και ποιος κινηματογραφικός χαρακτήρας την είπε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20200126_224923.png
    IMG_20200126_224923.png
    233,3 KB · Προβολές: 5
Απο το Λεωφορειο ο ποθος. Τη λεει η Βιβιαν Λη ως Μπλανς Ντιμπουα.
 
Απο το Λεωφορειο ο ποθος. Τη λεει η Βιβιαν Λη ως Μπλανς Ντιμπουα.
Ναι , αθάνατη ατάκα και όμως το" σαλεμενο " μυαλό της Μπλανς λίγη μαγεία ποθούσε για να γίνει καλα και μόνο σκληρότητα βρήκε στον άνδρα που αγαπησε και την καθορισε.
Όταν βρίσκεις, την χριστουγεννιάτικη ιστορια του 38' με ελληνικούς υποτιτλους, τότε αυτό το λες και θαύμα ή δώρο από τον Θεό( ναι τοση μεγάλη αξία δινω, είναι δώρο σπανιο).
Αριστούργημα , ή καλύτερη μεταφορά του έργου του Τσαρλς Ντικενς ( και έχω δει σχεδόν όλες τις μεταφορές παλιές και μη , οπότε είμαι γνωστής)και είναι προπολεμική ταινία ποιος θα το φανταζόταν φίλοι μου, όλα να είναι τόσο τέλεια δομημένα. Έχει διάφορες από το βιβλίο( πχ. Ο Σκρουτζ πηγαίνει μόνος του την γαλοπούλα στο σπίτι του υπαλλήλου του, πράγμα που δεν γίνεται στο βιβλίο) αλλά ποιος νοιάζεται όταν το αποτέλεσμα είναι τόσο άρτιο. Άλλη διαφορά μεγάλη είναι πως ο τσιγκούνης απολύει τον Μπομπ Κρατσιτ παραμονή των Χριστούγεννων.Μάλιστα τολμώ να πω πως αυτές οι αλλαγές του δίνουν και άλλη δυναμικότητα.
Έδωσα στον εαυτό μου μία υπόσχεση να ανακάλυψω κάθε χριστουγεννιάτικη ρετρό ταινια και το κάνω!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200127_090434.png
    IMG_20200127_090434.png
    1,7 MB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
πολύ ωραίο θεατρικό Μπάμπι το είδα σε ένα θέατρο στην γειτονιά μου εξαιρετικό αν και ο αυθεντικός τίτλος είναι φυσικά a streetcar named desire δηλ. κυριολεκτικά το τραμ ο πόθος που θα ήταν ίσως καλύτερος τίτλος.
 
Μία μέρα από αυτές ή ερτ θα χει την ταινία με την Νικολ Κιντμαν ως Γκρεις Κελί ή ταινία αρχίζει από τα παιδικά της χρόνια ως πριγκίπισσα στο Μονακο αλλά δεν θυμάμαι πότε βρε παιδιά! Όποιος το δει ας ενημερώσει.
 
Παιδιά οι κανονισμοί ισχύουν στο ακέραιο για όλους (παλιούς, νέους, ενδιάμεσους κλπ) και διαμορφώθηκαν από την πικρή εμπειρία πολλών παθόντων και μαθόντων διαχειριστών. Δεν μπήκαν για χάρη γούστου προφανώς και έχουν λόγο ύπαρξης, ακόμα κι όταν φαινομενικά μοιάζουν αυστηροί.

Το τι είναι πορνογραφικό, προκλητικό κλπ είναι όντως σχετικό εν έτει 2020, αλλά προτιμούμε να είμαστε on the safe side of the law, γιατί έχει τραβήξει διάφορα το forum από αυτό το θέμα, τα οποία οι περισσότεροι δεν τα γνωρίζετε (και το αφήνω εκεί).

Επίσης αποτελούμε forum διάσωσης και διαφύλαξης πληροφορίας, αναμνήσεων και πολιτισμικού πλούτου και όχι "ελαφράς ψυχαγωγίας", ακόμα κι αν κάποια από τα threads μπορεί να διαθέτουν τέτοιον χαρακτήρα.

Παρακαλώ να μην ξαναδώ χρήστη να απαιτεί από άλλον να μην ξαναποστάρει σε δικό του thread. Δεν υπάρχουν τέτοιοι τίτλοι ιδιοκτησίας. Αν προκύπτει κάποιο θέμα ή αισθάνεστε θιγμένοι, πατήστε το κουμπάκι του report και θα το εξετάσουμε.

Ελπίζω να κατάφερα να σας τσαντίσω όλους :p

Με πολύ εκτίμηση εκ της διαχειρίσεως!

P.S.: Η αισθητική του καλτ, και πολύ περισσότερο των τολμηρών ταινιών είναι εκ φύσεως αμφιλεγόμενη, και κάθε άτομο έχει τα δικά του όρια "αντοχής" στο τι θεωρεί ή μη επιλήψιμο. Πρέπει να παραδεχθούμε ότι οι περισσότερες είναι φτιαγμένες έτσι που ηθελημένα ή άθελα τους θα προκαλέσουν μερίδα του πληθυσμού (βλ. παρακμιακές καταστάσεις, ναρκωτικά, graphic sex / violence, ταμπού θεματολογίες, εσκεμμένη καφρίλα κλπ). Έστω και μικρού ποσοστού μελών η αισθητική να προσβάλλεται, πάλι είναι πρόβλημα, ενώ από ένα όριο και έπειτα ανακύπτουν και νομικά θέματα. Η ζυγαριά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η αυτοσυγκράτηση και η κοινή λογική.
 
Πίσω
Μπλουζα