Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Παρακαλώ να μην ξαναδώ χρήστη να απαιτεί από άλλον να μην ξαναποστάρει σε δικό του thread. Δεν υπάρχουν τέτοιοι τίτλοι ιδιοκτησίας. Αν προκύπτει κάποιο θέμα ή αισθάνεστε θιγμένοι, πατήστε το κουμπάκι του report και θα το εξετάσουμε.
Δεν απαιτησα τιποτα. Ως χαρη το ζητησα.
 
Να την εκλαβω ως τρόμου; Ειδωμεν...
 

Συνημμένα

  • IMG_20200130_173350.png
    IMG_20200130_173350.png
    2 MB · Προβολές: 2
Oλες οι αμερικανικές σειρες τα Χριστούγεννα έβαζαν εορταστικά προγράμματα με τους αυθεντικούς χαρακτήρες! Ήταν όμως σειρές ουσίας και όμορφα σχεδιασμένες στο πνεύμα των εορτών ! Εδώ ή σειρά του 66' , " andy williams show christmas" ! Yπαρχει το επεισόδιο στο τιουμπι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200201_143800.png
    IMG_20200201_143800.png
    1,6 MB · Προβολές: 0
Και αυτή σειρά πρέπει να ναι σίγουρα από την δεκαετία του 60' στα τελη εκτός και αν είναι ταινία, βλέπω και τον πάτερ φαμίλιας του μικρού σπιτιού στο λιβάδι!
Τα ανεβάζουν στα φεις αλλά δεν λένε τίτλους ούτε αν πρόκειται για σειρά ή ταινία! Έλεος δηλ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200204_184800.png
    IMG_20200204_184800.png
    1,1 MB · Προβολές: 2
Και αυτή σειρά πρέπει να ναι σίγουρα από την δεκαετία του 60' στα τελη εκτός και αν είναι ταινία, βλέπω και τον πάτερ φαμίλιας του μικρού σπιτιού στο λιβάδι!
Τα ανεβάζουν στα φεις αλλά δεν λένε τίτλους ούτε αν πρόκειται για σειρά ή ταινία! Έλεος δηλ.
Ειναι απο τη σειρα Bonanza που παιζοταν στην Αμερικη επι 13 χρονια.
 
Ειναι απο τη σειρα Bonanza που παιζοταν στην Αμερικη επι 13 χρονια.
Και στην αρχαία Ελλάδα, βεβαίως βεβαίως. Έβλεπα τον τίτλο στο Ραδιοπρόγραμμα/Ραδιοτηλεόραση πολύ πριν αποκτήσουμε τηλεόραση. Όταν αποκτήσαμε, γύρω στο 1972 με 73, είδα κανα δυο επεισόδια αλλά δεν μου άρεσαν, σε αντίθεση με το Wild Wild West που το έβλεπα όποτε ευκαιρούσα.
 
Και στην αρχαία Ελλάδα, βεβαίως βεβαίως. Έβλεπα τον τίτλο στο Ραδιοπρόγραμμα/Ραδιοτηλεόραση πολύ πριν αποκτήσουμε τηλεόραση. Όταν αποκτήσαμε, γύρω στο 1972 με 73, είδα κανα δυο επεισόδια αλλά δεν μου άρεσαν, σε αντίθεση με το Wild Wild West που το έβλεπα όποτε ευκαιρούσα.
Ξερω, ναι. Παιζοταν και εδω, οχι για 13 χρονια βεβαια. Για πολυ λιγοτερα.
 
Βρήκα δύο ταινίες μυστηρίου, το "she wolf of london " με μία νεαρή κληρονόμο και το "follow me quietly " του 49' , ποια να δω πρωτη; Ποια είναι καλύτερη;

IMG_20200207_222157.png
"She wolf of London"
Είναι σύντομη ταινία περίπου 1 ώρα και 10 λεπτά. Καλή θα την έλεγα με τέσσερις γυναίκες σε ένα πολύ ομορφο σπίτι κοντά σε πάρκο.
Ένα παλιό αρχοντικό με πολλά σκυλιά, δίπλα σε ένα ομιχλώδες πάρκο όπου γίνονται δολοφονίες περίεργες.
Ή μία είναι πλούσια κληρονόμος αρραβωνιασμενη με ένα πλούσιο δικηγορο έτοιμη να παντρευτει ενώ υπάρχει μία διάσημη κατάρα με λυκάνθρωπους που στοιχειώνει το παλιό αρχοντικό. Ή κατάρα θα γίνει πιο έντονη όταν ή κληρονόμος νομίζει πως την νύκτα γίνεται αυτή ή λυκάνθρωπος και σκοτώνει με πολύ βάναυσο τρόπο . Στο αρχοντικό μένει με την θεία της και την ξαδέρφη της, την Καρολ.
Βία δεν βλέπουμε πουθενά ενώ ή ατμόσφαιρα γίνεται ζοφερή όσο πρέπει. Τρεις γυναίκες ύποπτες στον ρόλο του λυκανθρώπου. Μία γυναίκα κάθε βράδυ βγαίνει απο το σπίτι και πηγαινει στο πάρκο όπου διαπράττει φόνους, ποια είναι;
Βλέπω πως υπάρχει και άλλη ταινία με λυκάνθρωπους.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200207_222234.png
    IMG_20200207_222234.png
    1 MB · Προβολές: 0
Βρήκα δύο ταινίες μυστηρίου, το "she wolf of london " με μία νεαρή κληρονόμο και το "follow me quietly " του 49' , ποια να δω πρωτη; Ποια είναι καλύτερη;
Δε νομιζω πως παιζει τοσο μεγαλο ρολο ποια θα δεις πρωτη αφου σκοπευεις να τις δεις και τις δυο.
Γνωμη μπορω να εκφερω μονο για το Follow me quietly αφου μονον αυτην ειδα και ειναι μια πολυ ωραια ταινια, ξεκουραστη, γρηγορη και ευχαριστη. Τωρα την αλλη με τους λυκανθρωπους δεν την ξερω καθολου γιατι δεν ανηκει στα ειδη που προτιμω.
 
Bambi σου συνιστώ την ταινία " she wolf of london " να την δεις! Δεν έχει να κάνει ακριβώς με λυκάνθρωπους , όταν την δεις θα καταλάβεις, βια δεν υπάρχει ούτε σκηνή περίεργη με πτώματα και τα λοιπά. Να την δεις θα σου αρέσει πολύ. Σε ένα παλιό αρχοντικό τέσσερις γυναίκες με τις δικές τους ιστορίες και μυστικά, όπου ο αρραβωνιαστικός της πρωταγωνίστριας θα φέρει στην επιφανεια.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος διάσημος ηθοποιός , ή ευθραστη πρωταγωνιστρια που νομίζει πως πάσχει από λυκανθρωπισμο κάτι μου θυμίζει ομως.
 
Καλα, για τη βια και τις περιεργες σκηνες, δεν εχω καμια αμφιβολια! Μιλαμε για ταινια που γυριστηκε το 1945. Απλως οταν ακουω για λυκανθρωπους, περισσοτερο γελαω. Δεν ειναι ειδος που θα επελεγα να δω. Πολυ παραμυθι μου φαινεται.
Αφου ομως μου λες οτι δεν εχει σχεση με αυτο και αφου η ιστορια που περιγραφεις μου φαινεται ενδιαφερουσα, θα δω την ταινια και σε ευχαριστω για την προταση.
 
Ναι δεν θα χάσεις, να την δεις, λυκάνθρωπος δεν υπάρχει... επιτήδειος υπάρχει!
 
Ετσι μαλιστα! Μυστηριου λοιπον! Κατι σαν το Σκυλι των Μπασκερβιλ.
Ακριβώς α βρήκα και μία νουαρ με τον μπόγκαρτ και την σύζυγο Μπακολ νουαρ , the big sleep κάπως ετσι ! Ποια να πρωτοδω με άλλα λόγια !
 
Ξερω, ναι. Παιζοταν και εδω, οχι για 13 χρονια βεβαια. Για πολυ λιγοτερα.
Μου αρέσει που στο χριστουγεννιάτικο επεισόδιο ο μαγαζατορας εκφράζει την περιέργεια του που οι κάτοικοι στολίζουν 2 βδομάδες πριν τα Χριστούγεννα και κανει την πρόβλεψη πως σε λίγες δεκαετίες ο χριστουγεννιατικος στολισμός θα αρχίζει από την μέρα των θειων Ευχαριστιων στις 31 οκτωβριου δηλ.που να εβλεπε σήμερα τι γίνεται! Με το που μπαίνει ο Οκτωβρης

Είδα την ταινία "web" , film noir με έναν νεαρο δικηγόρο που μπλέκεται στον ιστό μιας περιεργης σκευωρίας ενος εκατομυριουχου αμφιβόλου ηθικης και χωρίς να το θέλει σκοτώνει άνθρωπο διότι νομίζει πως υπερασπίζεται τον εργοδότη του έτσι και βρίσκεται σε νόμιμη άμυνα. Ερωτεύεται και την όμορφη γραμματεα του αφεντικού που φέρνει λίγο σε Λοριν Μπακολ( πρώτη φορά βλέπω την ηθοποιό, είναι και ερωμένη του εκατομυριουχου) και οι δύο όμως εμπλέκονται σε άσχημα παιχνιδια διότι το χρήμα και ή εξουσία έχουν δυναμη.
Και μιας και μιλάμε για όσκαρ θα του έδινα ένα πρώτου ανδρικού ρόλου, ο πρωταγωνιστής έχει όλα τα ελαττωματα και προτερήματα ενός καθαρόαιμου αρσενικού που τιμά τα παντελόνια του και πάνω από όλα ξέρει να επιβιωνει παίζοντας τιμία. H πρωταγωνίστρια έχει παίξει και στην ταινία phantom lady, καθαρά μυστηριου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Kι εγω @αριαδνη ειδα χθες την ταινια που μου προτεινες, το She wolf. Εντυπωσιακη λονδρεζικη ατμοσφαιρα, ενα εργο που κυλησε πολυ ευχαριστα, αλλα ο ενοχος κανει καραμπαμ απο τα πρωτα λεπτα.
Σε ευχαριστω πολυ παντως. Περασα μια πολυ ομορφη ωρα.
 
Kι εγω @αριαδνη ειδα χθες την ταινια που μου προτεινες, το She wolf. Εντυπωσιακη λονδρεζικη ατμοσφαιρα, ενα εργο που κυλησε πολυ ευχαριστα, αλλα ο ενοχος κανει καραμπαμ απο τα πρωτα λεπτα.
Σε ευχαριστω πολυ παντως. Περασα μια πολυ ομορφη ωρα.
Aν δεν σου έλεγα κάποια σποιλερς μπορεί και να μην το φανταζοσουν αν και μέτα το μέσο της ταινίας, σίγουρα πάει εκεί το μυαλό σου.
Σε μπερδεύουν λιγο μόνο οι αποκοσμοι ηχοι των σκυλιών αλλά εξηγηται καθώς ένας μολοσσος το βράδυ παίρνει κατά πόδας την περίεργη γυναικα την she- wolf. H ευθραστη πρωταγωνιστρια που κουβαλα την καταρα είναι υπέροχη έτσι δεν είναι;
Την phantom lady την έχεις δει;
 
Ναι, εχω δει το Phantom lady τρεις - τεσσερις φορες. Απο τις πολυ καλες ταινιες και ωραιο το φιναλε κατα την αποκαλυψη του δολοφονου μεσα στο απομερο σπιτι.
 
Πίσω
Μπλουζα