Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Bambi την έχω δει και πρέπει να έχω γράψει για την ταινία εδώ μέσα! Τελικά βασανίστηκε και δεν της άξιζε διόλου, ο σύζυγος είχε ψυχιατρικά θέματα δυστυχώς.
Ακριβως αυτο. Περα απο την καρδια του, υπεφερε κυριως απο το μυαλο του.
 
Θα γράψω πάλι κάποια πράγματα αύριο που έχω συγκεντρώσει για τους ανθρώπους του τρόμου , όμως βλέπω και το " house of wax" του 1953 , κερινες μάσκες ! Βλέπω στα σχόλια πως έχει μείνει σε πολλούς στην μνήμη ως ταινία τρόμου με σκηνές ανατριχιαστικές αν και ...ασπρόμαυρη.
 
What a movie, με έναν Τζειμς Μεισον νεοτατο ως κλέφτη και παράνομο στην κομητεία την οποία περιγράφει και στα βιβλία της η Ωστεν.
Ή αδίστακτη Μπαρμπαρα που με πονηριά παραγκωνιζει την καλόκαρδη ξαδέρφη της Καρολαιν( τι χαπατο και αυτο και τον άνδρα της πήρε λίγο πριν τον γάμο και την παρανυφο της κάνει δηλ.τι χαπατο) και παντρεύεται έναν πλούσιο και όμορφο γαιοκτήμονα μόνο που σε αυτήν αρέσουν οι άγριες εμπειρίες. Και τα φτιάχνει με έναν λησταρχο αφού και αυτή τις νύκτες λόγω βαρεμαρας το ίδιο επάγγελμα εξασκεί. Και μετά γίνονται συνεργάτες στο έγκλημα...
 

Συνημμένα

  • IMG_20200226_173011.png
    IMG_20200226_173011.png
    1,2 MB · Προβολές: 0
What a movie, με έναν Τζειμς Μεισον νεοτατο ως κλέφτη και παράνομο στην κομητεία την οποία περιγράφει και στα βιβλία της η Ωστεν.
Ή αδίστακτη Μπαρμπαρα που με πονηριά παραγκωνιζει την καλόκαρδη ξαδέρφη της Καρολαιν( τι χαπατο και αυτο και τον άνδρα της πήρε λίγο πριν τον γάμο και την παρανυφο της κάνει δηλ.τι χαπατο) και παντρεύεται έναν πλούσιο και όμορφο γαιοκτήμονα μόνο που σε αυτήν αρέσουν οι άγριες εμπειρίες. Και τα φτιάχνει με έναν λησταρχο αφού και αυτή τις νύκτες λόγω βαρεμαρας το ίδιο επάγγελμα εξασκεί. Και μετά γίνονται συνεργάτες στο έγκλημα...
Καλη ταινια στο ειδος της, αλλα δε θα την ξαναβλεπα. Σαν τους Τρεις σωματοφυλακες ηταν! :)
 
Καλη ταινια στο ειδος της, αλλα δε θα την ξαναβλεπα. Σαν τους Τρεις σωματοφυλακες ηταν! :)
Μα τι γυναίκα ή Μπαρμπαρα και ο διάβολος θα την φοβοτανε ακομα, ευτυχώς στο τέλος τιμωρείται για όσα έπραξε( εδώ έφτασε να κάνει δολοφονιες όχι για τα λεφτά αλλά για την συγκινηση)/ Στο τέλος εξομολογείται κάτι φοβερό πως πάντα ήθελε ότι ανήκε στους αλλους το έπαιρνε και μετά το βαριοτανε και το πέταγε. Κρίμα και ο φτωχός υπηρέτης που νόμιζε πως θα την γλυτώνει από την κόλαση με τις γραφές και τον Χριστο. Τον σκοτώνει και αυτόν το θέμα είναι πως τα κάνει όλα με αγγελικό τρόπο και αυτό θέλω να τονίσω. Ενας άγγελος που είναι ικανός για ολα. Μπράβο στην ηθοποιό !! Υπέροχη. Πως το πετυχαίνει αυτό το πράγμα.
 
@αριαδνη Ηταν πολυ καλη ηθοποιος η Margaret Lockwood. Την εχω δει και σε αλλες ταινιες και παντα μου αρεσε. Την εχεις ξαναδει κι εσυ στο Cast a dark shadow (1955) με τον νεαρο Dirk Bogarde που ειχε χομπι του να δολοφονει τις συζυγους του. Εκει σου αρεσε η ηθοποιος;
Εγω τη βρηκα τελεια!
 
@αριαδνη Ηταν πολυ καλη ηθοποιος η Margaret Lockwood. Την εχω δει και σε αλλες ταινιες και παντα μου αρεσε. Την εχεις ξαναδει κι εσυ στο Cast a dark shadow (1955) με τον νεαρο Dirk Bogarde που ειχε χομπι του να δολοφονει τις συζυγους του. Εκει σου αρεσε η ηθοποιος;
Εγω τη βρηκα τελεια!
Μπαμπι να θυμηθω την ταινία και θα σου πω! Εδώ ήτανε φανταστική , φυσική, αγγελική και συγχρόνως διαβολική. Μόνο ίσως την Ενριεττα την αδερφή του Σερ δεν ξεγέλασε. Την κατάλαβε πως ήτανε μόνο για το φαίνεσθαι
 
Μπαμπι να θυμηθω την ταινία και θα σου πω! Εδώ ήτανε φανταστική , φυσική, αγγελική και συγχρόνως διαβολική. Μόνο ίσως την Ενριεττα την αδερφή του Σερ δεν ξεγέλασε. Την κατάλαβε πως ήτανε μόνο για το φαίνεσθαι
Την ειχες δει πριν απο πεντε - εξι μηνες. Σου την ειχα προτεινει επειδη μου αρεσει πολυ. Μαλιστα, μου εκανες και σχολιο για το ποσο σατανικος ηταν ο πρωταγωνιστης.
 
Ναι μπαμπινα τέλεια ήτανε και κει τώρα την θυμηθηκα την ταινία! Και μάλιστα το λέγανε ότι την έχω ξαναδεί απλά ήτανε 10 χρόνια μεγαλύτερη.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200227_124131.png
    IMG_20200227_124131.png
    547,9 KB · Προβολές: 0
Άλλη μία χριστουγεννιάτικη ταινία αλλά ελαφρως μελαγχολική εως πολύ θα λεγαμε με δυο πονεμενες ψυχές όχι σαν τις άλλες χαρουμενη και εορταστικη! "Christmas holiday" !
Παραμονή Χριστούγεννων συναντιέται ένας υποπλοιαρχος( ή κακοκαίρια τον έχει καθηλώσει στην Νέα Ορλεανη ενώ θα πήγαινε να βρει την καλή του στον Σαν Φρατσισκο) που ή καλή του ή Μόνα παντρεύεται με άλλον και μία τραγουδίστρια του καμπαρέ που ο άνδρας της έχει κάνει φόνο. Και ή κοπέλα του αφηγείται την περιπέτεια της ζωής της αφού παρακολουθούν μαζί την Χριστουγεννιάτικη θεία λειτουργία με κείνη δακρυσμένη και ανημπορη. Περνά τόσα πολλά ή καημένη ή Αμπιγκειλ με τον σύζυγό ο οποίος έχει καθολική εξάρτηση από τον τζόγο και διαπράττει φόνο γι αυτόν. Και πάνω από όλα έχει την αγαπητή πεθερα ή οποία είναι εξαρτημένη από τον γιο της και δέχεται τον γάμο μόνο και μονο για να βάλει τον υιό στον ίσιο δρομο και όταν αυτό δεν γίνεται κατηγορεί την άτυχη νυφη της.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200228_182657.png
    IMG_20200228_182657.png
    1 MB · Προβολές: 1
  • IMG_20200229_083740.png
    IMG_20200229_083740.png
    578,7 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει δει κανείς το " study in scary" του 1960 ταινία του σερλοκ Χολμς ; Παιδιά εγώ τα χρειάστηκα τρομαξα χθες την είδα βράδυ κιόλας. Την άφησα στην μέση για σήμερα με το φως της μέρας έχει να κάνει με τον Τζακ τον αντεροβγαλτη που την ταυτότητα του ψάχνει ο Σερλοκ, έξυπνο.

Όποιος δεν την έχει δει και είναι λάτρης των παλιών ταινιών μυστηρίου να το κάνει! Είναι του 65' και ποιος θα το λεγε: Ο Σερλοκ ξεσκέπασε την ταυτότητα του Τζακ του αντεροβγαλτη. Χρειαζόμαστε ένα θρεντ για τις παλιές ταινίες του Σερλοκ νομίζω .Έχουμε να γράψουμε πολλά ειδικά για τον ηθοποιό που ερμήνευσε τον Σερλοκ το 40' και το 50' ήταν λάτρης της αρχαίας Ελλαδας.
Εγώ δεν τον βρήκα πάντως τον ...Τζακ , νόμιζα πως τον βρηκα στην μέση της ταινίας, προς το τέλος τον καταλαβα από κάτι που σε όλη την ταινία τον ξεχώριζε. Πολύ καλή πάντως ή ταινία με μπόλικο σασπένς. Έξυπνο βρήκα πως ανάμεσα στους υπόπτους ήτανε και γυναίκα το παίξανε πολύ καλά αυτό το χαρτί. Και όντως υπάρχει έντονα ή γυναικεία παρουσία. Το τέλος ίσως να μην σας εκπλήξει αν και ή πλοκή μέχρι να φτάσουμε εκεί είναι αριστουργηματικά δομημένη.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200305_082210.png
    IMG_20200305_082210.png
    1,6 MB · Προβολές: 1
"Ξανθός πειρασμός" πολύ παλιά ταινία δεκαετίας 30' με την Τζιν Χαρλοου ή οποία θεωρούνταν καλλονή της εποχής. Εμένα βρε παιδί μου δεν μου έκανε εντύπωση , ή Γκαλαχερ ή αντίζηλος της νομίζω υπερηχε σε ομορφιά, γνώμη μου.
Την ομορφιά της Μονροε ( διαβάζω πως ή Μαιρυλιν την μιμουνταν θεωρούνταν ή πρώτη πλατινε σεξοβομβα)δεν την είχε ή Χαρλοου ή οποία πέθανε και πολύ νέα στα 26! Ίσως για την δεκαετία του 30' να ήτανε πραγματικό σεξ συμπολ.
Ωραία κωμωδία που μιλά για την αιωνια πάλη των ταξεων και πώς ένας" καλός αλήτης " δεν μπορεί να μπει στα μεγάλα σαλόνια . Σύμφωνα με την τεχνολογία της εποχής ή κωμωδία είναι καλή, λίγο αργότερα αν γυριζοτανε θα ήτανε ακόμα πιο ολοκληρωμένη. Ο δημοσιογράφος της ιστορίας δεν τα καταφέρνει με την χρυσή κληρονόμο , νιώθει πως ζει σε χρυσό κλουβί, άνθρωπος της πιάτσας αυτός με τις παρέες του, δεν θέλει να γίνει σνομπ. Ο άνθρωπος ήθελε να αναπνεύσει στον αληθινό κοσμο οπότε τα αφήνει όλα πίσω του. Ή ταινία θα μπορούσε να λέγεται και cinderella man. H lorreta young , είναι το ακριβώς αντίθετο από την πλούσια κληρονόμος οπότε αφαντη στην αρχή στα μάτια του ήρωα μετά κερδίζει στην καρδιά του
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξέρουμε από που ή ατακα; Ταινία της Μαιρυλιν βεβαίως!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200317_124452.png
    IMG_20200317_124452.png
    464,6 KB · Προβολές: 5
Έχει δει κανείς το " study in scary" του 1960 ταινία του σερλοκ Χολμς ; Παιδιά εγώ τα χρειάστηκα τρομαξα χθες την είδα βράδυ κιόλας. Την άφησα στην μέση για σήμερα με το φως της μέρας έχει να κάνει με τον Τζακ τον αντεροβγαλτη που την ταυτότητα του ψάχνει ο Σερλοκ, έξυπνο.

Όποιος δεν την έχει δει και είναι λάτρης των παλιών ταινιών μυστηρίου να το κάνει!

Είμαι λάτρης των ταινιών 50s/60s/70s και θα την έχω υπόψιν μου όταν βρω χρόνο! Thanks
 
Δεν ήξερα καν οτι υπάρχει αυτή ή ταινία και μάλλον πρέπει να την κατατάξουμε στις πασχαλινες! Σαν θέατρο ένα πράγμα με την Σιμμονς να δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας ως μία πανέμορφη χριστιανή έτοιμη να την ρίξουν στα λιοντάρια. Και φυσικά ο ωραίος χιλιαρχος ερωτευμένος μαζί της, είναι θέμα κλισέ αλλά ποτέ δεν μπορείς να πεις ότι έχεις πάρει την κατάλληλη δόση.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200320_114512.png
    IMG_20200320_114512.png
    933 KB · Προβολές: 0
Είμαι λάτρης των ταινιών 50s/60s/70s και θα την έχω υπόψιν μου όταν βρω χρόνο! Thanks
Την είδες; Ένα πράγμα όμως μετά τις ρετρό ταινίες Σερλοκ εχω αγαπήσει τον Χολμς περισσότερο από ότι τον Πουαρο . Έρχομαι στα λόγια του Θορ τελικά! Είναι προσωπικότητα σπανιορατη ο Σερλοκ.
 
Θύμα του κορονοιου και μία θρυλική Iταλιδα ηθοποιός ή λουτσια μποσε , πέθανε στα 89' . Θεωρούνταν μεγάλο όνομα του ευρωπαικου σινεμά , υπήρξε ηθοποιός του Φελινι, μούσα του ιταλικού νεορεαλισμου! Την γνωρίζετε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20200328_150935.png
    IMG_20200328_150935.png
    903 KB · Προβολές: 1
Ποια διάσημη ελληνίδα ηθοποιός παίζει σε αυτήν την ρετρό ταινια για την ζωή της Ανν Μπολευιν και ποιον ρολο , μην κλεψετε όμως! O ρόλος της είναι καθοριστικός για την πλοκή του εργου.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200401_103906.png
    IMG_20200401_103906.png
    1.005,4 KB · Προβολές: 7
Ποια διάσημη ελληνίδα ηθοποιός παίζει σε αυτήν την ρετρό ταινια για την ζωή της Ανν Μπολευιν και ποιον ρολο , μην κλεψετε όμως! O ρόλος της είναι καθοριστικός για την πλοκή του εργου.
Την εχω δει την ταινια. Ποσο λυπαμαι την Αννα στο τελος του εργου! Την ωρα που οδηγειται στην εκτελεση κοιταει γυρω της την ανοιξιατικη φυση και αναφωνει με λυπη: "Ειναι Μαϊος!"
Η ηθοποιος που ζηταμε ειναι η Ειρηνη Παπα.
 
Πίσω
Μπλουζα