Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Την εχω δει την ταινια. Ποσο λυπαμαι την Αννα στο τελος του εργου! Την ωρα που οδηγειται στην εκτελεση κοιταει γυρω της την ανοιξιατικη φυση και αναφωνει με λυπη: "Ειναι Μαϊος!"
Η ηθοποιος που ζηταμε ειναι η Ειρηνη Παπα.
H οποία παίζει την καθριν της Αραγωνιας, την πρώτη σύζυγος του Ερρικου του 8'! Και αυτή πέθανε παραμελημένη !
 
Ε, τι παραμελημένη. Ήταν αδελφή του βασιλιά της Ισπανίας, όχι καμιά ασήμαντη. Αλλά πολύ γρουσούζα. Είχε πρώτα παντρευτεί τον μεγαλύτερο αδελφό του Ερρίκου που όμως πέθανε μικρός και ο Ερρίκος την παντρεύτηκε ο ίδιος για διπλωματικούς λόγους - να παραμείνει η σχέση με τον πανίσχυρο τότε βασιλιά της Ισπανίας. Θεωρητικά ήταν αδελφή του και δεν είχε δικαίωμα να τον παντρευτεί, αλλά βρήκαν τη δικαιολογία ότι αφού ήταν παιδιά όταν παντρεύτηκαν ο γάμος δεν είχε ολοκληρωθεί κι έτσι ο Πάπας συμφώνησε να τους παντρέψει (χαζός ήταν, να δυσαρεστήσει δυο βασιλιάδες?). Αργότερα που ο Ερρίκος ήθελε να την χωρίσει ξαναθυμήθηκε ότι ήταν πρώην σύζυγος του αδελφού του και ζήτησε από τον Πάπα να ακυρώσει τον γάμο γιατί ήταν αδέλφια, αλλά ο Πάπας προτίμησε να δυσαρεστήσει αυτόν παρά τον βασιλιά της Ισπανίας. Κι έτσι ο Ερρίκος χώρισε τα τσανάκια της Αγγλικής εκκλησίας από την Καθολική, κι αυτά ας τα βλεπουν οι ανόητοι που φανατίζονται με τις θρησκείες και αλληλοσφάζονται ή αλληλοκαίγονται γιατί νομίζουν ότι αυτό ευχαριστεί τον θεό (τους).
 
Παραμελημένη πάει από τον Ερρικο αφού δεν μπορούσε να του δώσει άρρενα απογονα οπότε ούτε την κόρη της δεν είδε προς το τέλος. Και πέθανε χωρίς πολλά από τα βασιλικά της προνόμια. Όσο για την Ανν Μπολευιν αυτή έχασε το κεφάλι της πάλι γιατί δεν μπορούσε να δώσει γιο στον Ερρικο. Και μετά ήρθε και άλλη βασίλισσα που ο Ερρικος την αποκεφάλισε την 17 χρονη καθριν Χαουαρντ.
Ελέφαντας αυτό δεν λέει κάτι για τον Θεό οποίος δεν νομίζω να ζήτησε να πέφτουν στην πυρά άνθρωποι για την προσωπική τους πίστη. Και ένας παππάς σκότωσε όλες τις γάτες ως αντιπροσώπους του διαβολου στην Ρωμης το διέταξε ο Θεός αυτό; Όλα αυτά ανθρώπινα έργα ήτανε. Βλέπεις μόνο τις μαύρες σελίδες και όχι τα καλά που πρόσφερε ο χριστιανισμός ότι και ή ευρωπη και όλη ή δύση στηρίχθηκαν στις αξίες του. Να είσαι ακριβοδικαιος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παραμελημένη πάει από τον Ερρικο αφού δεν μπορούσε να του δώσει άρρενα απογονα οπότε ούτε την κόρη της δεν είδε προς το τέλος. Και πέθανε χωρίς πολλά από τα βασιλικά της προνόμια. Όσο για την Ανν Μπολευιν αυτή έχασε το κεφάλι της πάλι γιατί δεν μπορούσε να δώσει γιο στον Ερρικο. Και μετά ήρθε και άλλη βασίλισσα που ο Ερρικος την αποκεφάλισε την 17 χρονη καθριν Χαουαρντ.
Ελέφαντας αυτό δεν λέει κάτι για τον Θεό οποίος δεν νομίζω να ζήτησε να πέφτουν στην πυρά άνθρωποι για την προσωπική τους πίστη. Και ένας παππάς σκότωσε όλες τις γάτες ως αντιπροσώπους του διαβολου στην Ρωμης το διέταξε ο Θεός αυτό; Όλα αυτά ανθρώπινα έργα ήτανε. Βλέπεις μόνο τις μαύρες σελίδες και όχι τα καλά που πρόσφερε ο χριστιανισμός ότι και ή ευρωπη και όλη ή δύση στηρίχθηκαν στις αξίες του. Να είσαι ακριβοδικαιος
Νομίζω ότι ο Ελέφαντας μίλησε γι’ αυτούς που νομίζουν ότι ευχαριστούν τον Θεό της δικής τους θρησκείας με ανομες και βίαιες πράξεις και όχι για τον ίδιο τον Θεό. Οπότε νομίζω ότι συγκλίνουν οι απόψεις σας χωρίς απαραίτητα να είναι και ίδιες.
Όσο για τον πάπα που διέταξε τον αφανισμό των γατών σαν σατανικά όντα και γέμισε η Ιταλία ποντικια και κατά συνέπεια πανούκλα με αποτέλεσμα να αφανιστεί με τη μεταδοση ο μισός πληθυσμός της Ευρώπης, τι να πεις;
 
Μα βέβαια είναι όπως τα είπε η laura ingalls, γι' αυτό άλλωστε έβαλα το "νόμιζαν", έγραψα το "θεός" με μικρό, και πρόσθεσα το "τους".
 
Μα βέβαια είναι όπως τα είπε η laura ingalls, γι' αυτό άλλωστε έβαλα το "νόμιζαν", έγραψα το "θεός" με μικρό, και πρόσθεσα το "τους".
Elephadas να δεις την σειρά tudors που εξηγεί παρά πολλά από τις ενέργειες των ηρώων .
 
Χμμμ.... δεν μπορώ να πω ότι εμπιστεύομαι (εμπορικές) τηλεοπτικές σειρές ή κινηματογραφικά έργα να μου μάθουν ιστορία, διότι η ιστορική ακρίβεια είναι το τελευταίο που τα ενδιαφέρει. Δεν εννοώ ότι δεν βλέπω τέτοια (αν και σπάνια) αλλά για διασκέδαση, όχι μόρφωση. Γι' αυτήν υπάρχει το διάβασμα κατάλληλων βιβλίων ή περιοδικών.
 
Χμμμ.... δεν μπορώ να πω ότι εμπιστεύομαι (εμπορικές) τηλεοπτικές σειρές ή κινηματογραφικά έργα να μου μάθουν ιστορία, διότι η ιστορική ακρίβεια είναι το τελευταίο που τα ενδιαφέρει. Δεν εννοώ ότι δεν βλέπω τέτοια (αν και σπάνια) αλλά για διασκέδαση, όχι μόρφωση. Γι' αυτήν υπάρχει το διάβασμα κατάλληλων βιβλίων ή περιοδικών.
Σχετικό και αυτό που λες διότι την ιστορία πρέπει να την διαβάσεις από πολλές πηγες για να βγαλεις ασφαλή συμπεράσματα. Τρεις Ανν Μπολευιν του 69' ή πρωτη, της Ναταλι Πορτμαν στο " ή άλλη ερωμένη του βασιλιά" και της Ντορμερ στους tudors και είναι διαφορετικές περσονες τελείως. Αυτό συμβαίνει και με τα βιβλία αλλιώς περιγράφεται πχ.ο Τομας Μορ, καγκελάριος του Χενρι του 8' σε διαφορετικά βιβλια, από άγιος εως άνθρωπος που πήγαινε σε ιερά εξέταση πολλούς που θεωρούσε αιρετικούς.
Υπάρχει ταινία για την πολυκροτη προσωπικότητα του Χενρι του 8' με τις έξι συζυγους πολύ ρετρό ή του 33' ή του 36'.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι ο Ελέφαντας μίλησε γι’ αυτούς που νομίζουν ότι ευχαριστούν τον Θεό της δικής τους θρησκείας με ανομες και βίαιες πράξεις και όχι για τον ίδιο τον Θεό. Οπότε νομίζω ότι συγκλίνουν οι απόψεις σας χωρίς απαραίτητα να είναι και ίδιες.
Όσο για τον πάπα που διέταξε τον αφανισμό των γατών σαν σατανικά όντα και γέμισε η Ιταλία ποντικια και κατά συνέπεια πανούκλα με αποτέλεσμα να αφανιστεί με τη μεταδοση ο μισός πληθυσμός της Ευρώπης, τι να πεις;
Καλά ο πιο" κινηματογραφικός" Παπάς που έσπασε ολα τα κοντέρ ήταν ο Βοργιας της γνωστής οικογενείας με θυγατέρα την περίφημη Λουκρητια Βοργια που άφησε εποχή. Αποκλείεται να μην υπάρχει ρετρό ταινία με την ζωή του! Αποκλείεται , καθότι δεν θα μπορούσε παπάς να δώσει περισσότερο υλικό. O victor ougo έγραψε και βιβλίο για την κόρη του παππά και ψάχνω να βρω αν υπάρχει ταινία ρετρό έστω για την Λουκρητια. βρήκα αρκετές ταινίες με την ζωή της, μία του 50' εδώ γαλλικη
 

Συνημμένα

  • IMG_20200404_164702.png
    IMG_20200404_164702.png
    1,2 MB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει τουλάχιστον μία ταινία που εκτός των άλλων ακουμπούσε και το Βοργιάδικο. Αλλά δεν κάνει για τα σεμνά ήθη του ΡΜ. Πρόκειται για το Contes immoraux (στην Ελλάδα είχε παιχτεί ως "Ανήθικες Ιστορίες" ή "Τολμηρές Ιστορίες", δεν θυμάμαι ακριβώς) του Βαλέριαν Μπόροβτζικ. Αν και ήταν του 1973, ήταν πολύ προχω. Σε σύγκριση μ' αυτήν το "Sweet Movie" ήταν για παιδιά του Κατηχητικού. Είχε και την Παλόμα Πικάσσο να παίζει έναν βασικό ρόλο (όχι στη Βοργιαστική ιστορία, σε άλλη)
 
Aν είναι αλήθεια όλοι οι μύθοι γύρω από τους Βοργιες δεν μου κάνει εντύπωση ότι ή ταινία είναι hardcore αλλά περισσότερο από το sweet movie , τι δείχνει πια κάτι σαν τον καλιγουλα του 79'; Για την Λουκρητια υπάρχει κλασσική γαλλική ταινία του 40' που είναι σεμνή ! Όσο και αν είναι αμφιλεγόμενη ή Λουκρητια.
 
Aσχετο αλλά βρήκα τους Βοργιες του 81' από το bbc και θα πρέπει να 'ναι απαικτο, γιατί εκείνη την εποχή εδινε αριστουργήματα. Ή σύγχρονη σειρά έχει βία φοβερή αλλά και έναν αριστουργηματικό τζερεμυ ιρον.Ταινία ρετρό δεν υπαρχει
 

Συνημμένα

  • IMG_20200405_223522.png
    IMG_20200405_223522.png
    1,1 MB · Προβολές: 2
Πασχαλινό μιούζικαλ με φρεντ αστέρια και όμως υπάρχει! Την έχει δει κανείς;IMG_20200406_165903.png
 
Έχει δει κανείς την ταινία " χρυσό δισκοπότηρο" ψάχνω να την βρω με ελληνικούς υπότιτλους να θυμηθω αν την έχω δει ! Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα άρθρο από το μπλοκ cineoasis για να δείτε τι σπουδαία πράγματα γράφονται για αυτήν την ταινία! Συγκινηθηκα διότι ο άνθρωπος αυτός την είχε δει στην πέμπτη δημοτικού οπότε ή αναφορά του έχει αξία για εμάς.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200421_075310.png
    IMG_20200421_075310.png
    1,4 MB · Προβολές: 4
Τώρα βλέπω ταινία για τον Τζακ τον αντεροβγαλτη του 44' , ασπρόμαυρο χωρίς αίμα. Και έχει να κάνει με έναν περίεργο ενοικίαστη, γιατρο- παθολογο που έρχεται ξαφνικα και νοικιάζει μία σοφίτα για τα περίεργα πειράματα που διεξάγει την εποχή που γίνεται ο χαμός με τους φόνους του αντεροβγαλτη. Έχει μία περίεργη δυσφορία για τις ηθοποιούς και απαγγέλει στίχους της βίβλου κατα των ωραίων γυναικών, από όλα αυτά δεν τον υποψιάζομαι διόλου πως μπορεί να είναι ο Τζακ. Στο σπίτι υπάρχει μία νέα πανέμορφη ηθοποιός.
 
IMG_20200503_104423.png
Ή δεύτερη ταινία που βλέπω για τον περίφημο Τζακ τον αντεροβγαλτη με μία άλλη οπτική μάτια από την πρώτη! Αραγε να υπάρχει σήμερα ή αποκάλυψη της ταυτότητας του; Για να τα βάζει με γυναίκες του " κακού κόσμου" όπως θεωρούσε τα θύματα του , ήτανε ένας άνθρωπος με πολλά απωθημένα. Στην ταινια αυτή σκοτώνει μόνο θεατρίνες, μικρές ή μεγάλες τις οποίες θεωρεί πως καταδικάζουν τις ψυχές των ανδρων.
 
Black angel του 46', b - movie ταινια νουαρ με αγνώστους σε μενα τουλάχιστον ηθοποιους και ολίγον προβλέψιμο σενάριο. Μία τραγουδίστρια , παντρεμένη με πολλούς εραστές και ζωη αμφιλεγόμενη βρίσκεται στραγγαλισμενη στο πολυτελές διαμέρισμα της, με την καρφίτσα της να λείπει. H καρφίτσα αυτή θα δείξει και τον πραγματικό δολοφόνο.
Στον τόπο του εγκλήματος συναντάμε έναν παντρεμενο εραστή της τον οποίο εκβιαζε ότι όλα θα τα αποκάλυπτε στην γυναίκα του για να του αποσπά χρήματα ( γενικά εκβιάζει τους εραστές της). Μόνο ή πιστη γυναίκα του , πιστεύει και στην αθωότητα του άνδρα της και ξεκινά για να βρει τον ένοχο αρχίζοντας από τον αλκοολικό άνδρα της τραγουδίστριας τον οποίο πείθει να συνεργαστεί μαζί της να βρουν τον πραγματικό ενοχο, ένας σύζυγος κατεστραμμένος από την ανυποφορα κακία γυναίκα του που ποτέ δεν τον σεβαστηκε. Ας μην πω αλλα περισσότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρακολούθησα για 1η φορά προχτές μια εμβληματική ταινία στο χώρο των noir ταινιών, γυρισμένη το 1955, το "Rififi" του Jules Dassin. Δεν γνώριζα τους πρωταγωνιστές αλλά μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Κεντρική πράξη στην ταινία είναι η ευφυής διάρρηξη του κοσμηματοπωλείου απο την ομάδα των παρανόμων. Προσωπικά, πάντως, θεωρώ ότι η δράση εκτινάσσεται στο τελευταίο μέρος της ταινίας: Οι εξελίξεις καταιγιστικές, οι ανατροπές κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον έως και την τελευταία στιγμή. Χαρακτηριστικά στοιχεία της ταινίας οι νόμοι του υποκόσμου, ο έρωτας, η οικογένεια, η απιστία, το μοιραίο λάθος. Μου άρεσε ιδιαίτερα ο χειρισμός της κάμερας, ο τρόπος λήψης των προσώπων και των κινήσεων.
 
Ευπαλινε είναι αυτό το αγαπημένο μου θρεντ και πόσο χαίρομαι σαν βλέπω ποστ σας! Και γω τώρα βλέπω για πέμπτη φορά την τζεην ευρ! Πόσο μεστή ταινία, πόσο αναπαριστά τέλεια το βιβλίο , καμιά μα καμιά σχέση με όλες τις άλλες Ευρ που έχουν βγει. Πόσα λίγα μέσα είχανε το 43' να κάνουμε ταινίες αλλά με τι ψυχή τις κάνανε! Ή μπροντε θα ήτανε τόσο μα τόσο περήφανη γι αυτό το αριστούργημα με τον Ορσον Γουελς και την Φοντειν.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200507_153847.png
    IMG_20200507_153847.png
    1,4 MB · Προβολές: 0
Πίσω
Μπλουζα