Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Μπαμπι έχεις δει το μαγιερλινγκ με τον Σαρίφ και την Ντενέβ;( μου το έχουν κάνει δώρο ως βιβλίο αυτό)και ακόμα να το διαβάσω. Έχει να κάνει με τον γιο της Σισσυς της Αυστρίας. Το έχει το ερτφλιξ
Ναι, το ειχα δει πριν απο χρονια και θυμαμαι οτι το βρηκα ανιαρο. Γι' αυτο αλλωστε και δεν το ξαναειδα εκτοτε.
 
Μπαμπι έχεις δει το μαγιερλινγκ με τον Σαρίφ και την Ντενέβ;( μου το έχουν κάνει δώρο ως βιβλίο αυτό)και ακόμα να το διαβάσω. Έχει να κάνει με τον γιο της Σισσυς της Αυστρίας. Το έχει το ερτφλιξ
Χε χε καλύτερα δες το "Ιδιωτικά βίτσια, δημόσιες αρετές" του Miklós Jancsó που πραγματεύεται το ίδιο θέμα. Εδώ το αλογόκριτο trailer ακατάλληλο για ανηλίκους (γιαυτό το βάζω σε code)
Κώδικας:
https://player.vimeo.com/video/158525820

Αστεία αστεία ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία. Ο Jancsó ήταν από αυτούς που επηρέασαν τον Αγγελόπουλο και η "Ηλέκτρα" του ήταν αριστούργημα.
 
Ήταν άγνωστη στο ευρύ κοινό η ηθοποιός Ελίζαμπεθ Σορτ απλά προσπαθούσε να γίνει πιο γνωστή εκείνη την περίοδο στον λαμπερό χώρο του Χόλυγουντ. Ποτέ δεν τα κατάφερε...
 
Φταιει το επιθετο που την ελεγε κοντη. Γι' αυτο.
 
Φταιει το επιθετο που την ελεγε κοντη. Γι' αυτο.
Δυστυχώς ποτέ η ψυχούλα της δεν δικαιώθηκε, υπήρχε και άλλη ηθοποιός με μικρό κοριτσάκι εκείνη την περίοδο περίπου που εξαφανίστηκε.
 
H ηθοποιος η το κοριτσακι;
H jean spangler η ηθοποιός είχε παίξει και με τον Κερκ Ντάγκλας. Ήταν πολύ όμορφη γυναίκα, εξαφανίστηκε ποτέ δεν βρέθηκε. Άλυτη η υπόθεση. Άφησε πίσω ένα κοριτσάκι γύρω στα 2 με τρία χρόνων
 
H Scarlett είναι από τις λίγες που έχουν τον αέρα του Χόλυγουντ του 50' και δεν μιλάω απλά για την ομορφιά της αλλά για την αύρα της. Είναι το μακιγιάζ της ίσως , οι καμπύλες της , το ταλέντο της δεν ξέρω,
FB_IMG_1642605810298.jpg
 
@αριαδνη Συμφωνω απολυτα και το εχω γραψει κι εγω αυτο. Εχει τη στοφα παλιας χολυγουντιανης σταρ αυτη η κοπελα και ανετα θα μπορουσα να τη φανταστω σε ταινια του '40 και του '50. Μεγαλο προσον για την εποχη που ζουμε αφου κατ' εμε, και με ελαχιστες εξαιρεσεις, αληθινες σταρ δεν υπαρχουν σημερα.
Η Σκαρλετ ηταν υπεροχη ως Janet Leigh στην ταινια Hitchcock και της ταιριαζε απολυτα το κλιμα των αρχων του '60.
Την ειδα επισης και σε μια ασπρομαυρη του 2001 με τιτλο The man who wasn't there και ειχε το ρολο μιας 17χρονης που μεγαλωνε στην Αμερικη του '40. Ειναι πραγματικα απιστευτο ποσο της ταιριαζε η εποχη εκεινη! Εχει την αυρα του παλιου Χολουγουντ αυτη η γυναικα!
Και γεννηθηκε κι αυτη 22 Νοεμβριου οπως εγω. :)
 
Είναι νομίζω μια σύγχρονη Μονροε, την μαύρη ντάλια την ταινία την έχεις δει με την Σκάρλετ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι. Πολυ δυσκολο να δω καινουργιες ταινιες. Αξιζει;
Μπαμπι δεν την έχω δει την έχω στην λίστα. Να δω τελικά ποιον υποδυκνυει η ταινία ως δολοφόνο της Σορτ. Υπήρχε ύποπτος τότε που πληρούσε όλα τα στοιχεία για δολοφόνος της, ποτέ δεν δικάστηκε.
 
Η Τζέην Πάουελ, πρωταγωνίστρια σε αρκετά μιούζικαλ των δεκαετιών του '40 και του '50.
Λέω και εγώ να σας δυσκολέψω αλλα που , ναι ατανασιο το βρήκες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή κάθε φορά που χτυπάει το κουδούνι ο ταχυδρόμος φτερώνονται δυο άγγελοι? (Διότι ως γνωστόν The postman always rings twice)
 
Πίσω
Μπλουζα