Ξέρατε ότι....;

Στην ταινία, η γυναίκα του Ντούζου ήταν η Νινή Τζάνετ.
Σωστα! Τα έχω κάνει κουλουβάχατα :)
(έψαχνα ταυτόχρονα και το "Ζητείται Τίμιος" κι έχω χάσει τ αβγά κ τα πασχάλια :)

Ελπίζω να καταλάβατε ποια είναι η Κοντοπουλου πάντως
 
Ξέρατε ότι...

Ο γιος του Στέφανου Στρατηγού λέγεται επίσης Στέφανος κι είναι οπερατέρ στον Άλφα;
Μόλις το άκουσα στο Φερεντινο κ σας το μεταφέρω. Διότι όσο οι άλλοι απολαμβάνουν ένα τηλεπαιχνίδι βρε αδερφέ εγώ μαζεύω βιογραφικά να σας τα λέω:)
 
Αλιμονο! Να μη χαθει το ονομα.
 
Αλιμονο! Να μη χαθει το ονομα.
Το έχουμε ξαναδεί βέβαια από ηθοποιούς. Πρόχειρα θυμάμαι
Μήτσος Μυράτ - Δημήτρης Μυράτ
Κώστας Καζακος- Κωνσταντίνος Καζακος
Κι ο γιος του Μπιθικοτση νομίζω λέγεται κι αυτός Γρηγόρης
Κι άλλοι είναι αλλά δεν τους θυμάμαι τώρα.
Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτό σα συνήθεια, λίγο σε βασιλικό έθιμο μου φέρνει.
Τελοσπαντων, χάρηκα που βρήκαμε μια μικρή πληροφορία για το που βρίσκεται κ τι κάνει ο γιος του κουκλου του Στρατηγού κ της Μαρίας Πανταζη. Αν δεν κάνω λάθος ο Στέφανος είναι ο μόνος από την παλια καλλιτεχνική οικογένεια των Στρατηγών που απέκτησε απόγονο. Νομίζω, χωρίς να είμαι βέβαιη πως καμία από τις αδελφές του δεν απέκτησε παιδιά.
Η Μαυροπουλου είχε πει πως συνάντησε τον υιό Στρατηγό στην κηδεία του πατέρα του κι ήταν φτυστοι.
 
Κουιζ: Ποιος δικός μας παλιός μεγάλος κωμικός είπε για την Ελενα Ναθαναηλ ότι ωραίες γυναίκες υπάρχουν πολλές στο ελληνικό σινεμά σαν την Ελενα όμως καμια.
 
λίγο σε βασιλικό έθιμο μου φέρνει.
Εν Ελλάδι θα έφτασε μάλλον σαν Αμερικανιά. Αλλά τουλάχιστον οι Αμερικανοί έχουν το βλακώδες "Τζούνιορ" που καλά να το χρησιμοποιείς για παιδάκι, αλλά ένας μαντραχαλάς "Τζούνιορ"? Επίσης έχουν και μεσαίο όνομα που μπορεί να το χρησιμοποιούν για να μην μπερδεύονται, εμείς πρέπει να βολευόμαστε με Κώστας - Κωνσταντίνος, Ανδρέας - Αντρίκος κλπ. Ελπίζω τουλάχιστον να σταματάμε εκεί και να μη συνεχίζουμε και με Εγγονό τον Γ'.
 
Κουιζ: Ποιος δικός μας παλιός μεγάλος κωμικός είπε για την Ελενα Ναθαναηλ ότι ωραίες γυναίκες υπάρχουν πολλές στο ελληνικό σινεμά σαν την Ελενα όμως καμια.
Nτινος Ηλιοπουλος η Τακης Μηλιαδης που ηταν και οι δυο μυωπες.
 
Το ξερατε ότι ο Λακης Κομνηνος είχε δηλώσει στο πρωινό του μεγκα πως ποτέ δεν έμεινε στην εξωτερική του εμφάνιση να πει πόσο ωραίος είμαι και πόσο ζεν πρεμιέ αλλά λογαριασε τον εαυτό του ως ρολιστα.
Ο λόγος γιατί ειχε δει ηθοποιούς ωραίους ανδρες παλαιότερους και νέους και τους έχει αποζυμησει αυτό το πράγμα και το βράδυ να πίνουν ένα μπουκάλι ουίσκι όπως έλεγε για να το πετάξουν από πάνω τους.
Φοβερό αν βρει κάποιος το απόσπασμα ας το βάλει είναι πολύ διδακτικό.
 
Τον είδατε την εποχή της δόξας του να παίζει ρόλους άσχημου, κατάλληλα μακιγιαρισμένος? Όπως η ωραιότατη (και σε προχωρημένη ηλικία ακόμη) Lila Kedrova που έγινε η καραβοτσακισμένη Μαντάμ Ορτάνς π.χ.? Ή να του έχουν δώσει ρόλο χοντρού και να ξεσκίστηκε στο φαΐ για να πάρει βάρος, όπως ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο για να παίξει τον Jake La Motta? Ο καθένας μπορεί να δηλώνει ό,τι θέλει αλλά υπάρχουν και οι πράξεις και η ιστορία του. Ξέρετε κανέναν ηθοποιό που να έχει πει "είμαι τελείως ατάλαντος αλλά μου δίνουν ρόλους γιατί είμαι γκόμενος"? Μόνο την Ξένια Καλογεροπούλου έχω ακούσει να λέει σε κάποιον δημοσιογράφο που της έπλεκε το εγκώμιο "Ε, δεν είμαι και η Έλλη Λαμπέτη".
 
Κι εγω αυτου του ειδους τις σαχλαμαριτσες τις ακουω βερεσε. "Ειμαι ωραιος, αλλα με πειραζει πολυ αυτο και θελω να γινω ασχημος για να παιζω σπουδαιους ρολους". Καλα, ναι. Το πιστεψαμε.
Κατι τετοια λεει και η Μαρθα Καραγιαννη στην αυτοβιογραφια της, αλλα ειμαι σιγουρη πως αν μπορουσε να ξαναγινει νεα και ωραια θα ετρεχε μπουσουλωντας.
 
Παιδιά ή Καραγιαννη έπαιξε σίγουρα την νέα και ωραία αλλά και κείνη που έτρωγε χυλοπίτες από τους άνδρες που ερωτεύονταν. Οσο για τον κομνηνο είναι ο μόνος που ποτέ δεν είπε με κυνήγησαν οι γυναίκες κτλ.ποτε δεν το πε δεν ήξερα τι να κάνω από τις θαυμάστριες αντιθέτως είπε πως μία γυναίκα μπορεί να μην με έβλεπε και ερωτικά απλά να με θαύμαζε.
 
Τον είδατε την εποχή της δόξας του να παίζει ρόλους άσχημου, κατάλληλα μακιγιαρισμένος? Όπως η ωραιότατη (και σε προχωρημένη ηλικία ακόμη) Lila Kedrova που έγινε η καραβοτσακισμένη Μαντάμ Ορτάνς π.χ.? Ή να του έχουν δώσει ρόλο χοντρού και να ξεσκίστηκε στο φαΐ για να πάρει βάρος, όπως ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο για να παίξει τον Jake La Motta? Ο καθένας μπορεί να δηλώνει ό,τι θέλει αλλά υπάρχουν και οι πράξεις και η ιστορία του. Ξέρετε κανέναν ηθοποιό που να έχει πει "είμαι τελείως ατάλαντος αλλά μου δίνουν ρόλους γιατί είμαι γκόμενος"? Μόνο την Ξένια Καλογεροπούλου έχω ακούσει να λέει σε κάποιον δημοσιογράφο που της έπλεκε το εγκώμιο "Ε, δεν είμαι και η Έλλη Λαμπέτη".
Έπαιξε ρόλου αντιηρωα και κακού όμως και στο θέατρο πήρε και ρόλους που δεν ήταν ο ωραίος ζεν πρεμιέ.
Εγώ κατάλαβα πως στην προσωπική του ζωή δεν άφησε να πάρουν τα μυαλά του αέρα γιατί είδε άλλους να καταστρεφονται και αυτός κράτησε λοου προφαιλ. Έχει γυρίσει και ντοκυμαντέρ. Ακριβώς απογοητεύτηκε γιατί μόνον τον ρόλο του ωραίου του έδιναν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά ή Καραγιαννη έπαιξε σίγουρα την νέα και ωραία αλλά και κείνη που έτρωγε χυλοπίτες από τους άνδρες που ερωτεύονταν. Οσο για τον κομνηνο είναι ο μόνος που ποτέ δεν είπε με κυνήγησαν οι γυναίκες κτλ.ποτε δεν το πε δεν ήξερα τι να κάνω από τις θαυμάστριες αντιθέτως είπε πως μία γυναίκα μπορεί να μην με έβλεπε και ερωτικά απλά να με θαύμαζε.
Ενω ο Κουρκουλος ειχε πει σε τηλεοπτικη συνεντευξη "Με εβλεπαν οι γυναικες και πεφταν ανασκελα". Που ακομα κι αν ειναι αληθεια, ηταν πολυ βαρια κουβεντα και χτυπησε ασχημα τοτε γι' αυτο και σχολιαστηκε τοσο.
 
Ενω ο Κουρκουλος ειχε πει σε τηλεοπτικη συνεντευξη "Με εβλεπαν οι γυναικες και πεφταν ανασκελα". Που ακομα κι αν ειναι αληθεια, ηταν πολυ βαρια κουβεντα και χτυπησε ασχημα τοτε γι' αυτο και σχολιαστηκε τοσο.
Μπαμπι ο Λακης δήλωσε κάποτε μας πέτυχαν με τον Τζανετακο που ταξιδεύαμε ένα σχολείο θηλεων και μας εσχισαν τα ρούχα.
Τότε μου είπε ο Αλεκος θα το έκαναν παλι αυτά τα νεαρά κορίτσια αν ξέρανε οτι δεν είχαμε ούτε είκοσι δραχμές πάνω μας για βενζίνη, αυτό ήταν από τότε αυτήν την κουβέντα θυμομουν και δεν την ξέχασα. Δηλ.ολο αυτό το σκηνικο τον έκανε ταπεινό. Προς τιμήν του όταν του λένε πόσο όμορφος άνδρας ήτανε ( που ήτανε και έμοιαζε και με ξένο σταρ)πάντα αλλάζει κουβέντα και λέει οκ αυτό ήταν το γούστο των γυναικών σαν να το αμφισβητεί και ο ίδιος μπράβο του.
 
Τα ρουχα του Τζανετακου γιατι τα εσχισαν; Για να ανασαινουν τη βατραχιλα;
 
Πίσω
Μπλουζα