Ξέρατε ότι....;

Mε τον Οδυσσεας Ελυτη ήταν πολύ φίλος ο Χορν και συντρωγανε μαζι οπότε σίγουρα δεν είναι ο ποιητής της παραλίας.
Εννοείται πως δεν αναφερόταν στον Ελύτη. Ο Ελύτης ήταν πολύ φίλος του, τον αγαπούσε, τον εκτιμούσε, τον θαύμαζε. Ο σωβρακοφόρος κολυμβητής ήταν ποιητής που τον διάβαζε στα νειάτα του. Δεν είχε προσωπική γνωριμία μαζί του (απλά τον θαύμαζε λόγω των ποιηματων του). Οταν έτυχε κάποια στιγμή κι τον γνωρισε κατ 'ιδίαν, απομυθοποιήθηκε το είδωλο του!
 
Oυτε εγώ μπορώ να φανταστώ ανθρώπους να τρώνε φέτα, είναι βασανιστικά τρώει ο πατέρας μου δυστυχως και υποφέρω! Τον έχω εξορίσει δεν τρώει στο τραπέζι! Εύγε στον Χορν μαζί θα τρωγαμε άνετα στο ίδιο τραπέζι χα χα.

Tελικά ο Χορν πρέπει να είχε πάθει μεγάλο σοκ με την φέτα του Παλαμά και τον σωβρακοφόρο κολυμβητή! :biglaugh:
Τα είχα διαβάσει σε παλιό βιβλίο βιογραφίας του (δεν θα πω τίτλο και εκδοτικό οίκο για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) αλλά διαπίστωσα ότι τα ανέφερε και στην τηλεοπτική συνέντευξη του στην Σεμίνα Διγενή το 1993 :p
Στο βίντεο εδώ, στο 10:00 μιλάει για την φέτα και τον Παλαμά.
Στο βίντεο εδω, στο 18:23 μιλάει για τον σωβρακοφόρο συγγραφέα-ποιητή.
Για να τα λέει και να τα ξανά λέει, θα πρέπει να του είχαν κοστίσει!!! :biglaugh: Βρε τι έπαθε ο χριστιανός!!!
 
Δεν μπορω να καταλαβω. Τι ζορι τραβουσε ο Χορν με οποιον ετρωγε φετα; Επειδη δεν αρεσε σε αυτον, δεν επρεπε να την καταναλωνει κανεις;
Κι εμενα δεν μ' αρεσουν οι θρουμπες, αλλα δεν κανω μουτρα στον αντρα μου που τις καταβροχθιζει με το κιλο.
 
Δεν μπορω να καταλαβω. Τι ζορι τραβουσε ο Χορν με οποιον ετρωγε φετα; Επειδη δεν αρεσε σε αυτον, δεν επρεπε να την καταναλωνει κανεις;
Κι εμενα δεν μ' αρεσουν οι θρουμπες, αλλα δεν κανω μουτρα στον αντρα μου που τις καταβροχθιζει με το κιλο.
Υποθέτω ότι επειδή ο ίδιος την απεχθανόταν ως έδεσμα (για την γεύση της; τη μυρωδιά της; δεν ξέρω) δεν μπορούσε να κατανοήσει πως γίνεται να υπάρχει κόσμος που τρώει αυτήν την "αηδία" (αηδία κατά την δική του άποψη).
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει κι με τον πατσά. Έχει τους φανατικούς λάτρεις του κι τους φανατικούς εχθρούς του, όπου οι δεύτεροι δεν μπορούν να αποδεχτούν τι βρίσκουν οι πρώτοι σε αυτό το φαί κι τους αρέσει τόσο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ σιχαίνομαι τον πατσά αλλά λατρεύω αυτούς που τον τρώνε διότι δεν ταιριάζει με φέτα κι έτσι δεν τρώνε και μένει περισσότερη για μένα.
 
Εγώ σιχαίνομαι τον πατσά αλλά λατρεύω αυτούς που τον τρώνε διότι δεν ταιριάζει με φέτα κι έτσι δεν τρώνε και μένει περισσότερη για μένα.
Πες μου πως το καλοκαίρι τρως φέτα μαζι με καρπούζι , ειμαι σιγουρη :p :):fafoutis:ρητορικη ή ερωτηση
 
Ενδιαφέρον άρθρο, αλλά μ' αρέσει που λέει "δεν παντρεύτηκε ποτέ". Νομίζω ότι αν επί 29 χρόνια ζούσε μαζί με τον σύντροφό της, ήταν παντρεμένοι, ας μην είχαν στεφανοχάρτι. Μια σφραγίδα και δυο υπογραφές κάνουν έναν γάμο?
 
Συμφωνω elephada. Ο Χορν σε συνέντευξη του είχε πει: "Κι οι τρεις γυναίκες μου πέθαναν απο καρκινο". Ο δημοσιογράφος έσπευσε να τον διορθώσει: "ποιες τρεις γυναίκες σας; αφου 2 φορές παντρευτήκατε". Κι εκείνος απάντησε: "Κι η Λαμπέτη γυναίκα μου ήταν! 7 χρόνια έζησα μαζι της!".
 
Ξέρατε ότι......;

Την μητέρα γνωστού πρωταγωνιστή, την έχει βαφτίσει ο αρχαιολόγος Ερρίκος Σλήμαν;

Ποιος είναι ο γοητευτικός ηθοποιός και ποιο το όνομα της μητέρας του;
Νομίζω ο Άγγελος Αντωνόπουλος. Το είχε αναφέρει σε μια εκπομπή του Παπαδόπουλου.
 
Λέγεται πως το χαστούκι που δίνει ο Διονυσης Παπαγιανοπουλος στην Μαιρη Αρωνη στο" μία τρελή, τρελή οικογένεια "ήταν πολύ βαρύ τόσο που ή πολύ καλή ηθοποιός αποχώρησε και έπρεπε να την επισκεφτεί ο Παπαγιανοπουλος στο σπίτι της με ανθοδεσμη και να της ζητήσει συγνώμη.
 
Λέγεται πως το χαστούκι που δίνει ο Διονυσης Παπαγιανοπουλος στην Μαιρη Αρωνη στο" μία τρελή, τρελή οικογένεια "ήταν πολύ βαρύ τόσο που ή πολύ καλή ηθοποιός αποχώρησε και έπρεπε να την επισκεφτεί ο Παπαγιανοπουλος στο σπίτι της με ανθοδεσμη και να της ζητήσει συγνώμη.
Το χαστούκι ήταν αληθινό εις γνώση της Μαίρης Αρώνη, ήξερε ότι θα πέσει αληθινο χαστούκι κι όχι ψευτικο. Αλλά επειδή στις πρόβες που έκαναν, το είχαν παραλείψει, η γλυκειά "πάστα φλώρα" το είχε ξεχάσει ότι συμπεριλαμβανόταν στην σκηνή! :) Όταν λοιπόν την ώρα του γυρίσματος, έπεσε το χαστούκι η εκπληξη της ήταν τόσο έντονη που καταγράφηκε στο φακό, κρατώντας άναυδη το μάγουλο της. Οχι μόνο γιατι το είχε ξεχάσει, αλλά γιατι δεν το περίμενε τόσο δυνατό.
- "Δεν με έχει χαστουκίσει ο άντρας μου, κι με χαστούκισε ο κύριος...Περιγιαννόπουλος!!".
- "Παπαγιαννόπουλος..."
- "Εστω..Παραγιαννόπουλος!!".
:biglaugh:
Την άλλη κιόλας μέρα όμως, με τα λουλουδια, ο Δ.Παπαγιαννόπουλος ήταν ξανά απλά "ο Νιόνιος" για την Μ.Αρώνη...
Ολα αυτα τα εχει πει ο Ν.Δημόπουλος
 
Το χαστούκι ήταν αληθινό εις γνώση της Μαίρης Αρώνη, ήξερε ότι θα πέσει αληθινο χαστούκι κι όχι ψευτικο. Αλλά επειδή στις πρόβες που έκαναν, το είχαν παραλείψει, η γλυκειά "πάστα φλώρα" το είχε ξεχάσει ότι συμπεριλαμβανόταν στην σκηνή! :) Όταν λοιπόν την ώρα του γυρίσματος, έπεσε το χαστούκι η εκπληξη της ήταν τόσο έντονη που καταγράφηκε στο φακό, κρατώντας άναυδη το μάγουλο της. Οχι μόνο γιατι το είχε ξεχάσει, αλλά γιατι δεν το περίμενε τόσο δυνατό.
- "Δεν με έχει χαστουκίσει ο άντρας μου, κι με χαστούκισε ο κύριος...Περιγιαννόπουλος!!".
- "Παπαγιαννόπουλος..."
- "Εστω..Παραγιαννόπουλος!!".
:biglaugh:
Την άλλη κιόλας μέρα όμως, με τα λουλουδια, ο Δ.Παπαγιαννόπουλος ήταν ξανά απλά "ο Νιόνιος" για την Μ.Αρώνη...
Ολα αυτα τα εχει πει ο Ν.Δημόπουλος
Eσυ χανελε που ξέρεις πολλά πράγματα έχεις ακούσει ποτέ ότι ο Μανος Κατρακης δεν ήθελε ερωτικές σκηνές, έθεσε βετο στην " ιστορία μιας ζωής" λόγω πως ή Λασκαρη ήταν 20 χρόνων κοπέλα και δεν το ήθελε. Αυτό φανερώνει πως είχε ήθος . Το έχεις ακουστα;
 
Eσυ χανελε που ξέρεις πολλά πράγματα έχεις ακούσει ποτέ ότι ο Μανος Κατρακης δεν ήθελε ερωτικές σκηνές, έθεσε βετο στην " ιστορία μιας ζωής" λόγω πως ή Λασκαρη ήταν 20 χρόνων κοπέλα και δεν το ήθελε. Αυτό φανερώνει πως είχε ήθος . Το έχεις ακουστα;
Δεν το ήξερα, πρόσφατα το άκουσα στην tv με αφορμή αυτά που εχουν βγει στην δημοσιότητα.
Παλια είχα τρέλα με τις βιογραφίες κι τα περισσοτερα τα εχω διαβάσει εκει. Ειδικα ο Φωσκολος κι ο Δημόπουλος εχουν αναφέρει παρα πολλά από τα backstages των ταινιών τους.
 
Δεν το ήξερα, πρόσφατα το άκουσα στην tv με αφορμή αυτά που εχουν βγει στην δημοσιότητα.
Παλια είχα τρέλα με τις βιογραφίες κι τα περισσοτερα τα εχω διαβάσει εκει. Ειδικα ο Φωσκολος κι ο Δημόπουλος εχουν αναφέρει παρα πολλά από τα backstages των ταινιών τους.
Και γω τώρα το άκουσα με αυτά που συμβαίνουν, επίσης άκουσα πως ο Βεγγος και ο Μουστακας ήταν αυτό που λέμε της καλής ψυχής άνθρωποι , νοιαζονταν για τον συνεργάτη τους.
 
Και γω τώρα το άκουσα με αυτά που συμβαίνουν, επίσης άκουσα πως ο Βεγγος και ο Μουστακας ήταν αυτό που λέμε της καλής ψυχής άνθρωποι , νοιαζονταν για τον συνεργάτη τους.
Ναι έτσι λένε. Αξιοπρεπείς άνθρωποι κι εξαιρετικοί οικογενειάρχες. Το ίδιο κι ο Σπύρος Καλογήρου. Γλυκήτατος άνθρωπος. Ο Μουστάκας, όταν αρρώστησε με άνοια η Μ.Μπονέλου, ειχε 3 νοσοκόμες (κάθε μια ανά 8ωρο) να την φροντίζουν. Κι ο ίδιος άρρωστος με καρκίνο, κι όμως εξακολουθούσε να δουλεύει για να μπορει να πληρώνει τις νοσοκόμες. Το είχε πει ο Βουτσάς.
Ο Κατράκης ήταν ένας βασανισμένος άνθρωπος, όπως κι ο Βέγγος κι ο Μουστάκας, είχαν περάσει πολλά κι αυτο συντέλεσε πιστευω στην καλή "πάστα" του χαρακτήρα τους.
 
Ο Φωτοπουλος ήταν και ποιητής, ιδού ένα ποίημα του.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210305_140224.png
    IMG_20210305_140224.png
    392,2 KB · Προβολές: 8
Ξέρατε ότι....

Η Άννα Ματζουράνη ήταν παντρεμένη με τον ηθοποιό Τάκη Βάβαλη κι είχαν αποκτήσει και μια κόρη; Εγώ δεν το ήξερα. Κάπου αν θυμάμαι είχα ακούσει πως ήταν παντρεμένη με τον παραγωγό Αντώνη Καρατζόπουλο της γνωστής εταιρίας αλλά ούτε αυτό το διασταύρωσα. Στα σίγουρα δεν ήξερα πως είχε κόρη.
Το βρήκα ψάχνοντας για κάποιον άλλο παλιό ηθοποιό. Υπάρχει ένα μικρό απόσπασμα από μια παλιά συνέντευξη της Μπεάτας Ασημακοπούλου που μιλάει για τις ποιητικές βραδιές του Λάσκου. Το εξαιρετικά ενδιαφέρον απόσπασμα μπορείτε να το ακούσετε εδώ προς το τέλος της σελίδας.
Ο ηθοποιός Τάκης Βάβαλης
vavalis.jpg
 
Ξέρατε ότι....

Η ηθοποιός Κάκια Κοντοπούλου ήταν αραβωνιασμένη με τον Αλέκο Λειβαδίτη;

(η Κ.Κ. είναι η ηθοποιός που παίζει τη γυναίκα του Ντούζου στο Φωνάζει ο Κλέφτης και λέει τα απίστευτα : Διοτι καλά να ναι καταχραστής. Αλλά να χει κι ερωμένη;;)

Μετά παντρεύτηκε τον βιομήχανο Αλέκο Δενδρινό κι εγκατέκειψε την υποκριτική, έζησε 40 χρόνια με τον άντρα της μέχρι την τραγική του αυτοκτονία, κληρονόμησε ένα νησί (!), την κυνηγούσε η... μαφία...
Ναι όλα αυτά συνέβησαν, και κυκλοφόρησαν και σε βιογραφικό βιβλίο με τον τίτλο «Αντισταρ» (Γ. Βίτσας 2019).

Περισσότερα εδώ.

( Νόμιζα πως ο Λειβαδίτης ήταν όλη του τη ζωή με την Ντορ που φαίνεται να μην ισχύει, αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ας γράψει).

 
Ξέρατε ότι....

Η ηθοποιός Κάκια Κοντοπούλου ήταν αραβωνιασμένη με τον Αλέκο Λειβαδίτη;

(η Κ.Κ. είναι η ηθοποιός που παίζει τη γυναίκα του Ντούζου στο Φωνάζει ο Κλέφτης και λέει τα απίστευτα : Διοτι καλά να ναι καταχραστής. Αλλά να χει κι ερωμένη;;)

Μετά παντρεύτηκε τον βιομήχανο Αλέκο Δενδρινό κι εγκατέκειψε την υποκριτική, έζησε 40 χρόνια με τον άντρα της μέχρι την τραγική του αυτοκτονία, κληρονόμησε ένα νησί (!), την κυνηγούσε η... μαφία...
Ναι όλα αυτά συνέβησαν, και κυκλοφόρησαν και σε βιογραφικό βιβλίο με τον τίτλο «Αντισταρ» (Γ. Βίτσας 2019).

Περισσότερα εδώ.

( Νόμιζα πως ο Λειβαδίτης ήταν όλη του τη ζωή με την Ντορ που φαίνεται να μην ισχύει, αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ας γράψει).
Στην ταινία, η γυναίκα του Ντούζου ήταν η Νινή Τζάνετ.
 
Πίσω
Μπλουζα