Ξέρατε ότι....;

Summer lovers, μια ταινία που λατρεύω! Ο ορισμός της καλοκαιρινής ενοχης απόλαυσης! Και φυσικά θυμάμαι Βλαδίμηρο με μαλλουμπα
 
Summer lovers, μια ταινία που λατρεύω! Ο ορισμός της καλοκαιρινής ενοχης απόλαυσης! Και φυσικά θυμάμαι Βλαδίμηρο με μαλλουμπα
Δεν ήξερα την ταινία τώρα την ακουω
 
Δεν ήξερα την ταινία τώρα την ακουω
Την είχα δει αν θυμάμαι καλά στο πρώτο μισό της δεκαετίας του '90. Υπάρχει νομίζω μία σκηνή όπου οι πρωταγωνιστές λούζονται στην κυριολεξία με έναν ντενεκέ λάδι !!!!!!
 
Την είχα δει αν θυμάμαι καλά στο πρώτο μισό της δεκαετίας του '90. Υπάρχει νομίζω μία σκηνή όπου οι πρωταγωνιστές λούζονται στην κυριολεξία με έναν ντενεκέ λάδι !!!!!!
ελαιολαδο;
 
Είχα στηθεί να την δω όταν την έπαιξε η τηλεόραση στο χωριό μου. Προϊντερνετικές εποχές με μόνη επαφή με την Ελλάδα τη "Φωνή της Ελλάδας" στα βραχέα. Οπότε ό,τι είχε την παραμικρή σχέση με την Ελλάδα το κυνηγούσα. Αλλά δεν άντεξα πάνω από τα πρώτα λεπτά, μου φάνηκε τόσο ανόητη και αφελής.
 
Επίσης μου αρέσουν πολύ και τα hits της εποχής που ακουγονται στην ταινια (π.χ. το I am so excited των pointer sisters), και βέβαια οι εικόνες της Σαντορίνης εκείνης της εποχής. Έχει και κάτι "νόστιμα", τύπου μένουν υποτίθεται στα Φηρα κ παίρνουν το λεωφορείο να πάνε για μπάνιο. Και η παραλία που βλέπουμε στη συνέχεια οταν κατεβαίνουν από το λεωφορειο είναι τα Ματαλα της Κρήτης! Η Ντάρυλ Χάνα κ ο Gallagher έκαναν και κάνουν ακόμα (ειδικά ο Gallagher) καριερα. Η άλλη κοπέλα του 'συναινετικου' τρίο (ή Γαλλίδα) δυστυχώς σκοτώθηκε λίγα χρόνια μετά νομίζω σε τροχαίο
 
 
Ενδιαφέρον το άρθρο για τη Μέμα Σταθοπούλου, αλλά ο τίτλος "που θα ξεπερνούσε τη Ζωή Λάσκαρη" είναι κάπως υπερβολικός.
 
Ενδιαφέρον το άρθρο για τη Μέμα Σταθοπούλου, αλλά ο τίτλος "που θα ξεπερνούσε τη Ζωή Λάσκαρη" είναι κάπως υπερβολικός.
ισως και να μην ειναι,εχω ακουσει οτι η μεμα σταθοπουλου ηταν πολυ ωραια γυναικα
τωρα συγκριτικα με τη λασκαρη δεν ξερω ,γιαυτο ξεκινησα με το ισως
 
ισως και να μην ειναι,εχω ακουσει οτι η μεμα σταθοπουλου ηταν πολυ ωραια γυναικα
τωρα συγκριτικα με τη λασκαρη δεν ξερω ,γιαυτο ξεκινησα με το ισως
Δυο μέτρα γυναίκα, γύρω στο 1,72 με ψηλά πόδια που για εκείνη την εποχή ήσουν ψηλή από την Πάτρα.
 
Δυο μέτρα γυναίκα, γύρω στο 1,72 με ψηλά πόδια που για εκείνη την εποχή ήσουν ψηλή από την Πάτρα.
ΟΚ, αλλά η μεγάλη καριέρα μιας/ενός ηθοποιού δεν είναι θέμα ύψους και ποδιών.
 
Γυναικάρα η Μέμα!! Πολύ όμορφη ηθοποιός και έκανε μια πάρα πολύ αξιόλογη καριέρα!

Απο την άλλη βρε παιδιά, κουκλάρα και η Λάσκαρη αλλα έβγαζε πολύ μπούτι και πόδι και γενικά έβγαζε... Και μας έβγαιναν τα μάτια!!! o_O

Η Μέμα πάλι είχε το κάτι άλλο στους ρόλους που είχε, δηλαδή έπαιζε άλλους ρόλους και λόγω αυτού δεν μπορούσε να είχε αυτή την σπιρτάδα της Λάσκαρη που έπαιζε σε περισσότερες κωμικές ταινίες (διευκρίνιση: φυσικά και έχει παίξει με μεγάλη επιτυχία και σε δραματικούς ρόλους αλλα σε μεγαλύτερο ποσοστό οι περισσότερες ταινίες που έχει παίξει είναι κωμικές).
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΟΚ, αλλά η μεγάλη καριέρα μιας/ενός ηθοποιού δεν είναι θέμα ύψους και ποδιών.
Eτσι είναι ατανασιο απλά για Ελληνίδα της εποχής η μένα ήταν πολύ όμορφη και αριστοκρατική , ξεχώριζε και πότε δεν της έδωσαν credits για αυτό.
 
Eτσι είναι ατανασιο απλά για Ελληνίδα της εποχής η μένα ήταν πολύ όμορφη και αριστοκρατική , ξεχώριζε και πότε δεν της έδωσαν credits για αυτό.
Συμφωνώ ότι η Μέμα Σταθοπούλου ήταν όμορφη, αριστοκρατική και με ταλέντο. Άλλο αυτό και άλλο το "θα ξεπερνούσε τη Λάσκαρη". Η Λάσκαρη έκανε ένα μεγάλο μπαμ με τον "Κατήφορο" και από εκεί και μετά ανέλαβαν την καριέρα της ο Δαλιανίδης και ο Φίνος και η μια επιτυχία διαδεχόταν την άλλη.
 
Συμφωνώ ότι η Μέμα Σταθοπούλου ήταν όμορφη, αριστοκρατική και με ταλέντο. Άλλο αυτό και άλλο το "θα ξεπερνούσε τη Λάσκαρη". Η Λάσκαρη έκανε ένα μεγάλο μπαμ με τον "Κατήφορο" και από εκεί και μετά ανέλαβαν την καριέρα της ο Δαλιανίδης και ο Φίνος και η μια επιτυχία διαδεχόταν την άλλη.
H μένα ήταν μεταγενέστερη οπότε δεν μπορούσε εκ των πραγμάτων να κάνει την μεγάλη καριέρα στο ελληνικό σινεμά αν και βλέπω και οι δύο το 42 γεννηθηκαν
 
Πίσω
Μπλουζα