Ξέρατε ότι....;

Επειδή έχω προσωπική εμπειρία απο ταφή στη Σαντορίνη γιατί έχω ηλικιωμένο συγγενή που κατάγεται απο το νησί κι έχει ζήσει κι το σεισμό του '56:
Όταν κατεβάζουν το νεκρό με το σεντόνι στον τάφο, κι τότε κι τώρα κι πάντα, μπαίνει άτομο μέσα στον τάφο κι "τακτοποιεί" σωστά το σώμα στο μνήμα. Πρακτικά δλδ είναι φύσει αδύνατον να θάψουν το νεκρό σε λάθος στάση. Οι τάφοι άλλωστε στη Σαντορίνη δεν έχουν μεγάλο βάθος, είναι γύρω στο 1m γιατί δεν σκεπάζουν το νεκρό με χώμα, κλείνουν απλά το μνήμα με μια πλάκα.
Ο συγγενής μου, μου είχε πει οτι στις εκταφές τότε είχαν βρεθεί κι άλλοι σε διαφορετική θέση, από ανάσκελα που τους είχαν τοποθετήσει στη ταφή. Εκείνες τις μέρες στο νησί, όποιον έβρισκαν αναίσθητο κάτω απο χαλάσματα, κι με το φόβο εξάπλωσης επιδημίας, τον θεωρούσαν νεκρό κι τον έθαβαν. Απο εκεί και πέρα τι μπορει να συνέβει με την Ευδοξούλα, δεν ξέρω....
Η ιστορία για την κόρη του Ζερβού ότι θάφτηκε ζωντανή αμφισβητείται από την άλλη κόρη του Ζερβού....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οταν η Μαιρη λεει "βιαιως" τι εννοει; Οτι του εριξε σφαλιαρα του Μιμη;

Επισης, οπως βλεπω στην RetroDB, ο Μιμης Πλεσσας ειναι γεννηθεις τον Οκτωβριο του 1924, αρα πλησιαζει τα 99, ζωη να' χει.
Αφου λοιπον η Μαιρη ειναι τριαμιση χρονια μικροτερη του, τωρα ειναι 95αρα???
 
Η ιστορία για την κόρη του Ζερβού ότι θάφτηκε ζωντανή αμφισβητείται από την άλλη κόρη του Ζερβού....
και ποια εξηγηση δινει; ετσι απλα το αμφισβητει;
 
Οταν η Μαιρη λεει "βιαιως" τι εννοει; Οτι του εριξε σφαλιαρα του Μιμη;

Επισης, οπως βλεπω στην RetroDB, ο Μιμης Πλεσσας ειναι γεννηθεις τον Οκτωβριο του 1924, αρα πλησιαζει τα 99, ζωη να' χει.
Αφου λοιπον η Μαιρη ειναι τριαμιση χρονια μικροτερη του, τωρα ειναι 95αρα???
Στο έτερος εγώ ως Ματρονα δήλωσε 85 ετων
 
Εγώ έχω μείνει πολύυυυ πίσω. Δεν ήξερα καν ότι είχε υπάρξει κυρία Μπάρκουλη.
 
και ποια εξηγηση δινει; ετσι απλα το αμφισβητει;
Είπε ότι ίσως να τοποθέτησαν, κατά λάθος, το παιδί ανάποδα μέσα στο μνήμα. Κι δεν το πρόσεξαν (οτι το έβαλαν ανάποδα) επειδή ήταν τυλιγμένο με το σεντόνι κι δεν φαινόταν. Μπορεί να έγινε κι έτσι, γιατι εκείνες τις μέρες του σεισμού επικρατούσε αναταραχή κι πανικός στο νησι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είπε ότι ίσως να τοποθέτησαν, κατά λάθος, το παιδί ανάποδα μέσα στο μνήμα. Κι δεν το πρόσεξαν (οτι το έβαλαν ανάποδα) επειδή ήταν τυλιγμένο με το σεντόνι κι δεν φαινόταν. Μπορεί να έγινε κι έτσι, γιατι εκείνες τις μέρες του σεισμού επικρατούσε αναταραχή κι πανικός στο νησι.
τι να σας πω,δεν ξερωω,μεχρι τωρα πιστευα την αποψη του παντελη ζερβου αλλα θα το δεχτω ως ενδεχομενο
 
Εγώ έχω μείνει πολύυυυ πίσω. Δεν ήξερα καν ότι είχε υπάρξει κυρία Μπάρκουλη.
Δεν υπάρχει όντως τέτοιο στοιχείο πουθενά. Δεν έχουμε ποτέ διαβάσει για γάμο Χρονοπουλου-Μπαρκουλη. Τα περιοδικά της εποχής την αναφέρουν ως μνηστή του. Βέβαια για να το λέει η γυναίκα έτσι θα είναι. Ωραία θα ήταν να βρίσκαμε καμία φωτογραφία.
Εξωτερικά πάντως ήταν πολύ ταιριαστοί και σούπερ ταλαντούχοι και οι δύο.
 
Ραφήνα: Το ιστορικό καΐκι «Αγία Κυριακή» (μοντέλο υπό κλίμακα 1/10) κοσμεί την είσοδο του Δημαρχείου Ραφήνας Πικερμίου

Προβολή συνημμένου 251015

Η επίσημη παρουσίαση του μοντέλου θα πραγματοποιηθεί σε ανοιχτή εκδήλωση την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου στις 17.00 το απόγευμα στο Δημαρχείο (Αραφηνίδων Αλών 10-12).

Ο Δήμος Ραφήνας Πικερμίου,με στόχο τη διαφύλαξη της παράδοσης θέλοντας παράλληλα να κληροδοτήσει στη νέα γενιά γεγονότα ιστορικής μνήμης του τόπου μας με πανελλαδική απήχηση, εκθέτει το ιστορικό καΐκι «Αγία Κυριακή» σε ειδικά διαμορφωμένη προθήκη στην είσοδο του Δημαρχείου.

Η υλοποίηση του εγχειρήματος ξεκίνησε πριν από περίπου ένα χρόνο. Αφού εντοπίστηκαν τα αυθεντικά σχέδια ναυπήγησης του καϊκιού, ο κατασκευαστής Ανδρόνικος Καψουράχης, πραγματοποίησε μια λεπτομερή δουλειά με σεβασμό στην ελληνική παραδοσιακή ναυπηγική σε κλίμακα 1/10.

Το ιστορικό καΐκι «Αγία Κυριακή» στη διάρκεια της κατοχής συμμετείχε στην αντίσταση μεταφέροντας έλληνες πατριώτες και συμμάχους από τη Ραφήνα σε νησιά για να τους παραλάβουν τα συμμαχικά υποβρύχια, ενώ η δράση του έφθανε μέχρι Αλεξάνδρεια και Τσεσμέ.

Το καΐκι τύπου «ΠΕΡΑΜΑ» ήταν ιδιοκτησίας του Καρυστινού καπετάνιου Θόδωρου Καδή με αριθμό νηολογίου ΝΚ 1183.
Η ιστορία του καϊκιού έγινε τραγούδι σε μουσική του Μίμη Πλέσσα, στίχους Κώστα Βίρβου και ερμηνεία της Ρένας Κουμιώτη.


πηγή

Δυστυχώς, όπως διαβάζουμε στην Μηχανή του Χρόνου, το καΐκι μετά την Κατοχή αφέθηκε στην μοίρα του και σάπισε σε κάποια ακτή .
Το γεγονός άλλωστε αποτυπώνεται από τον ίδιο τον στιχουργό Κώστα Βίρβο
"...
Τώρα η Άγια Κυριακή στην αμμουδιά σαπίζει
Κι όταν τη βλέπω στο γιαλό τρέχει το δάκρυ μου θολό και η καρδιά ραγίζει.
..."
:(

Δεν ξερω αν ηταν αυτο, αλλα σε τεοιο πιασανε οι Γερμανοι τον πατερα μου και καμια 10αρια ακομα, που προσπαθησαν να φυγουν απο Κακια θαλασσα για Τσεσμε κι τους σαπισαν στο ξυλο στα υπογεια της οδου Μερλιν. καθε τρεις ωρες βουρδουλα και πεταμα σε λακο με αλατονερο για να μαρτυρησουν ποιοι οργανωσαν την επιχειρηση. Δεν εχει αποδειχτει, αλλα λενε οτι τους προδωσε η ιδια που οργανωσε ταχα μου την διαφυγη. Μαρινα Σουλακιωτη.
 
Δεν ήξερα ότι είχε χάσει τόσο πρόωρα τη μητέρα του...Φαίνεται να του στοίχισε πολύ και να μην το ξεπέρασε ποτέ πραγματικά. Τον απήλαυσα πάντως στη συνέντευξή του, και μου άρεσε απίστευτα στο σημείο που έβλεπε τον εαυτό του νέο να χορεύει swing στην ταινία "Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος" και να λέει χαμογελώντας "Γεια σου Γιώργο"....σα να έλεγε "Α ρε νιάτα που δεν ξαναγυρνάτε...."
Παρεμπιπτόντως, από τους λίγους άντρες ηθοποιούς μας που "το είχαν" πραγματικά με τους ευρωπαικούς και αμερικανικούς χορούς (και να σκεφθεί κανεις ότι ήταν - και είναι - αριστερός):)
Σε κάθε περίπτωση συμπαθέστατος πραγματικά....
 
Τελευταία επεξεργασία:
 
Θεούλης ο Μουρατίδης, πολύ τον πάω, έχει φοβερό χιούμορ.

υγ. να τα ακούει αυτά ο gordon, ποδιά και τηγάνιζε ψάρια η Αλίκη! :biglaugh:
 
Θεούλης ο Μουρατίδης, πολύ τον πάω, έχει φοβερό χιούμορ.

υγ. να τα ακούει αυτά ο gordon, ποδιά και τηγάνιζε ψάρια η Αλίκη! :biglaugh:
Την συμπάθησε πλέον ο Γκόρντον την Αλίκη
 
Την συμπάθησε πλέον ο Γκόρντον την Αλίκη
Λέξη δεν πιστεύω από αυτά που λέει ο Μουρατίδης, τον οποίο δεν έχω σε υπόληψη. Με εξαίρεση τη μπανιέρα της Λάσκαρη που την χιλιοέδειξαν τις μέρες που έφυγε, τα άλλα τα ακούω βερεσέ. Έβαλε ποδιά η Βουγιούκλω και τηγάνισε ψάρια; Αυτή; Σίγουρα; Ήταν μέσα στην κουζίνα και την έβλεπε; Και το κυριότερο δεν μας είπε πως ήταν τα υποτιθέμενα τηγανισμένα από τη Βουγιούκλω ψάρια. Δεν πιστεύω ποτέ τέτοιες ιστορίες για διάσημους. Ειδικά από τέτοιους ανθρώπους.
 
Λέξη δεν πιστεύω από αυτά που λέει ο Μουρατίδης, τον οποίο δεν έχω σε υπόληψη. Με εξαίρεση τη μπανιέρα της Λάσκαρη που την χιλιοέδειξαν τις μέρες που έφυγε, τα άλλα τα ακούω βερεσέ. Έβαλε ποδιά η Βουγιούκλω και τηγάνισε ψάρια; Αυτή; Σίγουρα; Ήταν μέσα στην κουζίνα και την έβλεπε; Και το κυριότερο δεν μας είπε πως ήταν τα υποτιθέμενα τηγανισμένα από τη Βουγιούκλω ψάρια. Δεν πιστεύω ποτέ τέτοιες ιστορίες για διάσημους. Ειδικά από τέτοιους ανθρώπους.
Λένε πως ήταν πολύ καλή μαγείρισσα, το λένε όλοι και πως μαγείρευε στο σπίτι της σε φίλους, πρέπει να ναι αλήθεια
 
Λένε πως ήταν πολύ καλή μαγείρισσα, το λένε όλοι και πως μαγείρευε στο σπίτι της σε φίλους, πρέπει να ναι αλήθεια
Με το μπαρδόν αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου. Γενικά δεν τα πιστεύω κάτι τέτοια. Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι ένας άνθρωπος σαν τη λεγάμενη έμπαινε στην κουζίνα. Επειδή όμως είμαι και $κ@τ0π$yχ0$, μπορεί να σφάλλω, μέχρι αποδείξεως έχω επιφυλάξεις.
 
Πίσω
Μπλουζα