Ξέρατε ότι....;

Oτι υπάρχει μία σπάνια και μόνη εμφάνιση της Ελενης Παπαδακης στην μεγάλη οθόνη ως Στελλα Βιολαντη, ή ταινία όμως έχει χαθεί ποτέ δεν θα την δούμε! Να βλέπαμε πόσο μεγάλο ήτανε το ταλέντο αυτό για το οποίο ποτέ δεν γράφτηκε μία μέτρια κριτική.
 
Η Άννα Φόνσου σε συνέντευξη της στο Καλλιτεχνικό Καφενείο είπε "Ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος είχε μια ντουλάπα για τα κουστούμια του στα οποία έβαζε ταμπέλες μπαμπάς Βουγιουκλάκη, μπαμπάς Καρέζη, μπαμπάς Φόνσου και πλούσιος ή φτωχός. Ανάλογα με τον ρόλο που έπαιζε επέλεγε και το κουστούμι αφού πρώτα ρωτούσε τον πατέρα ποιας κάνω ; και ύστερα πλούσιος ή φτωχός ;"
 
Ξέρει κανείς αν ο ωραίος Αλκης Γιαννακας είχε καταγωγή από την Παραβολα Αιτωλοκαρνανιας;
 
Ναι είναι αλήθεια ο ωραίος του Ελληνικού σινεμά κατάγεται από την Παραβολα Αγρινιου, γεννήθηκε όμως Αθηνα
 
Ξερατε οτι.....;

Η Ηρω Μουκιου οφειλει τα εξωτικα χαρακτηριστικα της στη μητερα της που ειναι Ασιατισσα; Κατι σαν τον Σωτηρη Κοντιζα του Masterchef, ας πουμε. :)

Μου το επιβεβαιωσε ο Τζιμης Κορινης σε μια διαδικτυακη κουβεντα που ειχα μαζι του.
μη μου πεις ότι εσύ ήσουν Bambinella που του έκανες αυτή την ερώτηση στα σχόλια από ένα βίντεο στις ιστορίες με απρόοπτο τέλος?
 
Ξερατε οτι....;

Το πραγματικο επιθετο του Θαναση Βεγγου ηταν Βενκος;
Οταν ο ηθοποιος ηταν ακομα αγνωστος στο ευρυ κοινο καποιος παραγωγος ταινιων τον ειχε γραψει κατα λαθος στους τιτλους ως Βεγγο λογω του γεγονοτος πως τα δυο επιθετα ειναι σχεδον ομοηχα. Απο τοτε ο Θανασης κρατησε το λαθος επιθετο σε ολη τη μετεπειτα καριερα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξερατε οτι....;

Το πραγματικο επιθετο του Θαναση Βεγγου ηταν Βενκος;
Οταν ο ηθοποιος ηταν ακομα αγνωστος στο ευρυ κοινο καποιος παραγωγος ταινιων τον ειχε γραψει κατα λαθος στους τιτλους ως Βεγγο λογω του γεγονοτος πως τα δυο επιθετα ειναι σχεδον ομοηχα. Απο τοτε ο Θανασης κρατησε το λαθος επιθετο σε ολη τη μετεπειτα καριερα του.

Βένκος ή Βέγκος; νομιζω εδω στο retromaniax ειχα διαβασει οτι ήταν Βέγκος με γκ οχι με γγ, αλλά του αρεσε καλυτερα το γγ το οποιο κι καθιερωσε. Μαλιστα ο γιος του ο Χαρης (ο δευτερος) ο οποιος ειναι τεχικος στην tv, τον θυμαμαι παλια σε τιτλους τελους εκπομπής στο star channel ως Χαρης Βέγκος.
:thumbdown:
 
@hannele Δεν το διαβασα εδω στο φορουμ αυτο. Το διαβασα πριν ενα χρονο περιπου σε ενα σαϊτ αφιερωμενο στον ηθοποιο και εγραφε Βενκος.
 
"στην γαλέρα της ζωής μου , τραβηξα άγριο κουπί" ή πιο ίσως δραματική ατάκα του Βεγγου που δείχνει τον αγώνα ζωής που έκανε...
 
Ξερατε οτι η ηθοποιός Νίνα Σγουρίδου που επαιξε στην ταινια "Τζο ο τρομερος" υπήρξε η πρώτη γυναίκα του Βύρωνα Παλλη με τον οποίο είχε αποκτήσει και έναν γιο!! Και μάλιστα επαιξαν μαζι σε τρεις ταινιες "Ζαλογγο το καστρο της λευτεριάς","θελω να ζησω στον ηλιο" και "σκλαβοι της μοιρας"!
 
Ξερατε οτι η ηθοποιός Νίνα Σγουρίδου που επαιξε στην ταινια "Τζο ο τρομερος" υπήρξε η πρώτη γυναίκα του Βύρωνα Παλλη με τον οποίο είχε αποκτήσει και έναν γιο!!


!!!!!! μένω άφωνη!! Πρώτη φορά το ακούω και πως ήταν ζευγάρι αλλά και πως είχε γιο!!! Για πολλά χρόνια θεωρούσα πως η Σγουρίδου είχε δεσμό με τον Καμπανέλλη, αλλά δεν ξέρω γιατί το πίστευα αυτό (αν δηλαδή κάπου το είχα διαβάσει ). Τι να απέγινε άραγε η Σγουρίδου; Νομίζω κάπου έχω ξαναρωτήσει.. @vanessa αν θες πες μας που το βρήκες να το ψάξω λίγο να το περάσω και στη βάση...

Σας έχω κι εγώ όμως "Ξέρατε ότι....

... Οι αδερφές Νέζερ, γνωστές και ως «Νεζεράκια» δεν ήταν αδερφές;
Κι όταν λέω δεν ήταν εννοώ πως δεν ήταν βιολογικές αδερφές. Παρότι σε όλα τα βιογραφικά είναι περασμένες ως αδερφές, η Μαρίκα Νέζερ ήταν κόρη του Κωνσταντίνου Νέζερ, ενώ η Κατίνα Νέζερ ήταν κόρη της γυναίκας του, της Ολυμπίας Ρουμπέν. Ο Νέζερ κι η Ρουμπέν παντρεύτηκαν σε δεύτερο γάμο καθώς είχαν κι οι δυο χηρέψει.
Κατίνα και Μαρίκα βέβαια μεγάλωσαν αγαπημένες και μάλιστα όταν η Κατίνα χώρισε η Μαρίκα ανέλαβε να μεγαλώσει το γιο της, τον Κόνι Πυρπασόπουλο. Κι αν σας λέει κάτι το όνομα είναι γιατί πρόκειται για τον πατέρα του σημερινού δημοφιλή ηθοποιού Γιώργου Πυρπασόπουλου (!).

* Για τη Μαρίκα Νέζερ έχει και συνέχεια το «ξέρετε οτι...» και θα γραφτεί εντός των ημερών.
 
!!!!!! μένω άφωνη!! Πρώτη φορά το ακούω και πως ήταν ζευγάρι αλλά και πως είχε γιο!!! Για πολλά χρόνια θεωρούσα πως η Σγουρίδου είχε δεσμό με τον Καμπανέλλη, αλλά δεν ξέρω γιατί το πίστευα αυτό (αν δηλαδή κάπου το είχα διαβάσει ). Τι να απέγινε άραγε η Σγουρίδου; Νομίζω κάπου έχω ξαναρωτήσει.. @vanessa αν θες πες μας που το βρήκες να το ψάξω λίγο να το περάσω και στη βάση...

Σας έχω κι εγώ όμως "Ξέρατε ότι....

... Οι αδερφές Νέζερ, γνωστές και ως «Νεζεράκια» δεν ήταν αδερφές;
Κι όταν λέω δεν ήταν εννοώ πως δεν ήταν βιολογικές αδερφές. Παρότι σε όλα τα βιογραφικά είναι περασμένες ως αδερφές, η Μαρίκα Νέζερ ήταν κόρη του Κωνσταντίνου Νέζερ, ενώ η Κατίνα Νέζερ ήταν κόρη της γυναίκας του, της Ολυμπίας Ρουμπέν. Ο Νέζερ κι η Ρουμπέν παντρεύτηκαν σε δεύτερο γάμο καθώς είχαν κι οι δυο χηρέψει.
Κατίνα και Μαρίκα βέβαια μεγάλωσαν αγαπημένες και μάλιστα όταν η Κατίνα χώρισε η Μαρίκα ανέλαβε να μεγαλώσει το γιο της, τον Κόνι Πυρπασόπουλο. Κι αν σας λέει κάτι το όνομα είναι γιατί πρόκειται για τον πατέρα του σημερινού δημοφιλή ηθοποιού Γιώργου Πυρπασόπουλου (!).

* Για τη Μαρίκα Νέζερ έχει και συνέχεια το «ξέρετε οτι...» και θα γραφτεί εντός των ημερών.
Το βρήκα απο συνέντευξη του ιδιου του Πάλλη στην εφημεριδα "Εμπρός" του 1964 που γραφει ο δημοσιογραφος που του κανει το πορτραιτο οτι ειναι παντρεμενος 10 χρονια με τη Νινα Σγουριδου και εχουν και ενα χαριτωμενο αγορακι.Και εγω επαθα σοκ γιατι νομιζα οτι πριν τη Γρηγοριαδου δεν ειχε παντρευτει παλι και οτι δεν ειχε παιδια αλλα ειχε τελικα συμφωνα με την εφημεριδα της εποχης.Επισης το 1966 επαιξαν μαζι σε 2 ταινιες "θελω να ζησω στον ηλιο" και "σκλαβοι της μοιρας" αρα μεχρι το 1966 ηταν ακομα μαζι.
 
Ρε σεις παιδιά στην ταινία ο " αχτυπητος , χτυπήθηκε " με τον Παντζα την υπηρεσία στο σπιτι της Τζουλιαςτην ερμηνεύει ή ηθοποιός που έπαιξε στο ρετιρε την μάνα της Γιουλακη;
 
Ρε σεις παιδιά στην ταινία ο " αχτυπητος , χτυπήθηκε " με τον Παντζα την υπηρεσία στο σπιτι της Τζουλιαςτην ερμηνεύει ή ηθοποιός που έπαιξε στο ρετιρε την μάνα της Γιουλακη;

Αριάδνη, εννοείς την Κούλα Αγαγιώτου; Αν ναι, τότε σίγουρα δεν είναι αυτή γιατί ακόμη και το '70 που γυρίστηκε η ταινία η Αγαγιώτου πρέπει να ήταν γύρω στα 55. Αντιθέτως θυμάμαι ότι η υπηρεσία (δεν ξέρω αν ήταν της Τζούλιας ή όχι αλλά είναι αυτή με την οποία τσιμπήθηκε ο Παπαζήσης) είναι η Υβόννη Μαλτέζου, γνωστή ως μάνα του Συσσοβίτη και του Γεωργούλη στην πιο σύγχρονη σειρά "Είσαι το ταίρι μου".
 
Αριάδνη, εννοείς την Κούλα Αγαγιώτου; Αν ναι, τότε σίγουρα δεν είναι αυτή γιατί ακόμη και το '70 που γυρίστηκε η ταινία η Αγαγιώτου πρέπει να ήταν γύρω στα 55. Αντιθέτως θυμάμαι ότι η υπηρεσία (δεν ξέρω αν ήταν της Τζούλιας ή όχι αλλά είναι αυτή με την οποία τσιμπήθηκε ο Παπαζήσης) είναι η Υβόννη Μαλτέζου, γνωστή ως μάνα του Συσσοβίτη και του Γεωργούλη στην πιο σύγχρονη σειρά "Είσαι το ταίρι μου".
Σωστή!!! Ναι αυτή είναι. Ευχαριστώ bajar , στο τέλος τον παντρεύεται κιολας
 
Ξέρατε ότι...

Ο καλός ηθοποιός Γιώργος Δαμασιωτης πέθανε κυριολεκτικά πάνω στη σκηνή;


Ο ηθοποιός πρωταγωνιστούσε στο ΚΘΒΕ στην παράσταση του 1963 " Ο επιθεωρητής ".
Η γενική δοκιμή του έργου έγινε ως κανονική παράσταση με θεατές σώματα στρατού.
Σε κάποια στιγμή ο ηθοποιός είπε την ατάκα του, χαμογέλασε και σωριαστηκε σε μια πολυθρόνα μπροστά του. Η αυλαία έκλεισε αλλά για το Δαμασιωτη ήταν ήδη αργά. Για την ιστορία να σας πω πως τον αντικατέστησε ο Χρήστος Ευθυμίου ( που νομίζω τρία χρόνια πριν είχε αντικαταστήσει και τον Λογοθετιδη όταν πέθανε ξαφνικά).
 
Ξέρατε ότι...

Ο καλός ηθοποιός Γιώργος Δαμασιωτης πέθανε κυριολεκτικά πάνω στη σκηνή;


Ο ηθοποιός πρωταγωνιστούσε στο ΚΘΒΕ στην παράσταση του 1963 " Ο επιθεωρητής ".
Η γενική δοκιμή του έργου έγινε ως κανονική παράσταση με θεατές σώματα στρατού.
Σε κάποια στιγμή ο ηθοποιός είπε την ατάκα του, χαμογέλασε και σωριαστηκε σε μια πολυθρόνα μπροστά του. Η αυλαία έκλεισε αλλά για το Δαμασιωτη ήταν ήδη αργά. Για την ιστορία να σας πω πως τον αντικατέστησε ο Χρήστος Ευθυμίου ( που νομίζω τρία χρόνια πριν είχε αντικαταστήσει και τον Λογοθετιδη όταν πέθανε ξαφνικά).
Νομιζω το εχω γραψει και σε ενα σχετικο θεμα σου αυτο: Απο τους κορυφαιους ηθοποιους ο Δαμασιωτης. Συγκλονιστικος σε καθε ρολο του. Και μια φατσουλα ο ατιμος! Κατι ματακια!....:)
 
Νομιζω το εχω γραψει και σε ενα σχετικο θεμα σου αυτο: Απο τους κορυφαιους ηθοποιους ο Δαμασιωτης. Συγκλονιστικος σε καθε ρολο του. Και μια φατσουλα ο ατιμος! Κατι ματακια!....:)


Έψαχνα πληροφορίες για το Δαμασιώτη και βρήκα πολύ όμορφα σχόλια από συνεργάτες του που πάντα τον μνημόνευαν ως μεγάλο ταλέντο (το Λαζαρίδη θυμάμαι). Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως είχε σπουδάσει στα νιάτα του στην Ευρώπη και ήταν γλωσσομαθής. Τον έχω τόσο συνδέσει με το χωριάτη δήμαρχο που μου φάνηκε απίστευτο!
 
Φαινοταν μορφωμενος. Στις ταινιες που δεν εκανε τον χωριατη, οπως π.χ. στα Χαμενα Ονειρα, στις Γαμηλιες Περιπετειες, στη Χιονατη, ειχε πολυ ωραια αθηναϊκη προφορα και εξαιρετικη αρθρωση και εκφορα του λογου.
Τοσο, που οποτε τον ακουω λεω πώς αυτος ο ανθρωπος μπορουσε τοσο ανετα να παιζει και τον επαρχιωτη, παρ' ολο που δεν εδειχνε να εχει καμια σχεση με επαρχια. Και αυτο παντα με ετυπωσιαζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Oτι νονά του γιου της δημοσιογράφου και σεναριογραφου Ελενας Ακρίτας, Παυλου είναι ή Αλικη Βουγιουκλακη.
 
Πίσω
Μπλουζα