Ξανασυναντώντας τον Τέρρυ

προς το παρων, τον χαιρομαι εγω, εεεεε, δηλαδή η Κρίστεν θέλω να πω #)

(γλώσσα λανθάνουσα........ )
 
Arwyn-t είπε:
Οχι και Σολομωντειος, βρε Χουανιτα μ' ! Φετουλες σαν αρνακι θα τον κανουμε τον ανθρωπο??? Θα βαλουμε προγραμμα εβδομαδας και ωρες κατοχης! Μια εσυ, μια η Geo, μια εγω! Δικαια και ολοκληρα πραματα!
:rofl: :rofl: :rofl:

Και η Μετς;;;; :xm:

Η Κρίστι;;; 8)

Η Bi-bi;;;; :eek:

Τίποτα... μιά Κυριακή προβλέπεται να του απομένει του παιδιού να αναλάβει δυνάμεις... :p
 
Juanita είπε:
Και η Μετς;;;; :xm:
Η Κρίστι;;; 8)

Η Bi-bi;;;; :eek:

Τίποτα... μιά Κυριακή προβλέπεται να του απομένει του παιδιού να αναλάβει δυνάμεις... :p
Θα του κανουμε προγραμμα, οπως αυτο που ειχαμε στο σχολειο. Θυμαστε? Το πινακακι με τις μερες της εβδομαδας και τα μαθηματα απο κατω! Μονο που του Αλμπερτ θα λεει ποια απο ολες εμας θα βλεπει και ποτε μεσα σε μια μερα! Δικαια πραμματα, και.... θα το βολεψουμε το 8ωρο του παιδιου να ξεκουραζεται και λιγακι!

:p
 
Ε η κάντυ το ξέρει αυτό; Ένας της απέμεινε και αυτός συγγενής...είπαμε άφησε τον άλλο για τη χάρη της ανάπηρης, να αφήσει και τον Αλμπερτ για τις λυσάρες νισάφι πια, χαχα,
 
juliet είπε:
Ε η κάντυ το ξέρει αυτό; Ένας της απέμεινε και αυτός συγγενής...είπαμε άφησε τον άλλο για τη χάρη της ανάπηρης, να αφήσει και τον Αλμπερτ για τις λυσάρες νισάφι πια, χαχα,
Εσυ δεν ησουνα που ελεγες οτι αααα ουυυυυ ιιιιιιιιι, αιμομιξια, ντροπη, αισχος, 666, ηρθε το τελος του κοσμου αμα μεινει ο Αλμπερτ με την Καντυ? Φροντιζουμε για την τιμη και την υποληψη του καημενου του κοριτσιου.... :p

Και... παραδεχτηκες μολις οτι παει ο Τερρυ, μονο ο Αλμπερτ απεμεινε? 8) :D

Αρα... ποιος ειναι επικινδυνος για ποιον? Ο Αλμπερτ για τον Τερρυ, ή ο Τερρυ για τον Αλμπερτ? Και πώς εννοειται ο επικινδυνος? Καντυ και Τερρυ χωρισανε. Αντικειμενικα ο Τερυ ειναι εκτος, δεν ειναι στο προσκηνιο, αρα ειναι ακινδυνος. Ο Αλμπερτ ειναι παρων, αρα πιθανος. Οι τερρυ-φανς θελουνε τον Τερρυ πισω. Αρα... επικινδυνος ειναι ο Αλμπερτ, διοτι ειναι ο ενεργος παιχτης στην ιστορια πλεον. Σωστα? :xm:

Εντωμεταξυ, για ποια αιμομιξια μιλαμε, αφου δεν ειναι γενετικα συγγενεις η Καντυ και ο Αλμπερτ, δεν ξερω. Νομικα ειναι μονο δεμενοι, με ενα χαρτι, τιποτα αλλο, ενα χαρτι που ανετα μπορει ενα αλλο χαρτι να το αναιρεσει. Μια νομικη πραξη. Ενα συμβολαιο. Εναν δικηγορο θελουνε μονο και... εναν παπα μετα! :cool:

Αλλωστε, η ολη φαση του θετου Θειου/Πατερα, μεχρι και η αποκαλυψη της αληθειας της ταυτοτητας του, ειναι αντιγραφη-επικολληση του "Daddy-Long-Legs" σχεδον σε σημειο πλαγιαρισμου! Το δε Daddy-Long-Legs ειναι γραμμενο απο Αμερικανιδα, αναφερεται στις αρχες του αιωνα οπως η Καντυ και η συγγραφεας ξερει και το νομικο υποβαθρο. Σε πληροφορω οτι η Judy στο τελος παντρευεται τον Jarvie, ο οποιος της αποκαλυπτει οτι ειναι και ο θετος της πατερας, απλα λυνουνε το πρωτο νομικο εγγραφο και πανε σε αλλο. Και εφοσον αυτο αρεσε η Μιζουκι και αντεγραψε, αρα ισως, μπορει, δεν αποκλειεται να ερωτευτει και να παντρευτει ομοιως και η Καντυ τον Αλμπερτ.

Περισσοτερα εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=169200&postcount=31

Arwyn over and out! Κουραστικα. Παω στο αλλο ψηλο ξανθο γαλανο μαναρι τωρα. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Arwyn-t

τα Σκανδιναβικα με Αμερικανικο πληκτρολογιο θελουν το δεκαδικο τους κωδικα. Η πρεπει να τα κανεις αντιγραφη απο τα συμβολα του Word...

sorry for the off topic...
 
geobacter73 είπε:
Arwyn-t
τα Σκανδιναβικα με Αμερικανικο πληκτρολογιο θελουν το δεκαδικο τους κωδικα. Η πρεπει να τα κανεις αντιγραφη απο τα συμβολα του Word...

sorry for the off topic...


Άσχετο...
confused0078.gif
προς στιγμήν νόμισα πως αναφερόσουν σε σταυρόλεξα.. Μήπως είναι ώρα να κλείσω το Ναβούκο μου;;;
putertired.gif
 
Arwyn-t είπε:
Εσυ δεν ησουνα που ελεγες οτι αααα ουυυυυ ιιιιιιιιι, αιμομιξια, ντροπη, αισχος, 666, ηρθε το τελος του κοσμου αμα μεινει ο Αλμπερτ με την Καντυ? Φροντιζουμε για την τιμη και την υποληψη του καημενου του κοριτσιου....
Eίπα οτι είναι ο μόνος συγγενής που της απέμεινε άρα και ακίνδυνος ως συγγενής... εμένα τα γράμματα αλλού με παραπέμπουν (ανοίχτε thread) αλλά ο καθένας ακούει οτι θέλει πόσο μάλλον διαβάζει. Αν η Μιζούκι ήθελε τον Άλμπερτ δεν θα της τον έδινε για συγγενή (και μάλιστα στο τέλος). Τέτοιο τέλoς φωτιά μόνο ο Άλμπερτ θα μπορούσε να έχει.
 
juliet είπε:
Arwyn-t είπε:
Εσυ δεν ησουνα που ελεγες οτι αααα ουυυυυ ιιιιιιιιι, αιμομιξια, ντροπη, αισχος, 666, ηρθε το τελος του κοσμου αμα μεινει ο Αλμπερτ με την Καντυ? Φροντιζουμε για την τιμη και την υποληψη του καημενου του κοριτσιου....
Eίπα οτι είναι ο μόνος συγγενής που της απέμεινε άρα και ακίνδυνος ως συγγενής... εμένα τα γράμματα αλλού με παραπέμπουν (ανοίχτε thread) αλλά ο καθένας ακούει οτι θέλει πόσο μάλλον διαβάζει. Αν η Μιζούκι ήθελε τον Άλμπερτ δεν θα της τον έδινε για συγγενή (και μάλιστα στο τέλος). Τέτοιο τέλoς φωτιά μόνο ο Άλμπερτ θα μπορούσε να έχει.

Για τα γράμματα υπάρχουν thread ;)

Aν η Μιζούκι δεν ήθελε τον Άλμπερτ:

α. δε θα ξεπάστρευε τον Άντονυ την ώρα που θα ξεστόμιζε ποιός είναι ο μπάρμπας
352nmsp.gif


β. ο Άντονυ δε θα ήταν φτυστός ο Πρίγκηπας, ο Τέρρυ δε θα της θύμιζε τον Άντονυ,

γ. ο Άλμπερτ θα είχε πάει πακέτο στη Φλανυ
pop.gif
 
Juanita είπε:
juliet είπε:
Για τα γράμματα υπάρχουν thread ;)

Aν η Μιζούκι δεν ήθελε τον Άλμπερτ:

α. δε θα ξεπάστρευε τον Άντονυ την ώρα που θα ξεστόμιζε ποιός είναι ο μπάρμπας
352nmsp.gif


β. ο Άντονυ δε θα ήταν φτυστός ο Πρίγκηπας, ο Τέρρυ δε θα της θύμιζε τον Άντονυ,

γ. ο Άλμπερτ θα είχε πάει πακέτο στη Φλανυ
pop.gif
Ω συγγνώμη δεν εννούσα οτι δεν τον θέλει, εννούσα οτι δεν τον θέλει ως άντρα της γιατί πολύ προφανώς

α). δεν θα του κρατούσε reserve τη θέση του θείου ή μπαμπά (από οτι λένε οι διαδωσεις ) Ουίλλιαμ.

Β) Δεν θα έκανε τη σύνδεση Αλμπερτ και πρίγκιπας του λόφου (απόλυτα συνδεδεμένος με την αγνότητα της παιδικής ηλίκίας και μία εικόνα αμόλυντη απαλλαγμένη από κάθετι ερωτικό).

Γ) Δεν θα άφηνε 9 μανγκα περιοδικά να πανε χαμμένα για να υπονοήσει κάτι σε ένα γράμμα (και αυτό όποιος μπόρεσε το γράμμα είδε).

Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά από άντρα τελείωσαμε αν θέλετε κάτι σε μπαμπά και θείο έχουμε (τον τρέχει η Μιζούκι κάτι τεύχη τώρα αλλά μερικές ακόμα να το συλλάβουν).

β. ο Άντονυ δε θα ήταν φτυστός ο Πρίγκηπας, ο Τέρρυ δε θα της θύμιζε τον Άντονυ,

Άσχετο (όχι οτι τα άλλα είναι σχετικά αλλά λέμε τώρα), πόσο γκαβή πρέπει να είσαι για να σου θυμίσει ο Τέρυ τον Άντονυ; Πείτε μου πόσο; :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
juliet είπε:
Juanita είπε:
Ω συγγνώμη δεν εννούσα οτι δεν τον θέλει, εννούσα οτι δεν τον θέλει ως άντρα της γιατί πολύ προφανώς

α). δεν θα του κρατούσε reserve τη θέση του θείου ή μπαμπά (από οτι λένε οι διαδωσεις ) Ουίλλιαμ.

Β) Δεν θα έκανε τη σύνδεση Αλμπερτ και πρίγκιπας του λόφου (απόλυτα συνδεδεμένος με την αγνότητα της παιδικής ηλίκίας και μία εικόνα αμόλυντη απαλλαγμένη από κάθετι ερωτικό).

Γ) Δεν θα άφηνε 9 μανγκα περιοδικά να πανε χαμμένα για να υπονοήσει κάτι σε ένα γράμμα (και αυτό όποιος μπόρεσε το γράμμα είδε).

Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά από άντρα τελείωσαμε αν θέλετε κάτι σε μπαμπά και θείο έχουμε (τον τρέχει η Μιζούκι κάτι τεύχη τώρα αλλά μερικές ακόμα να το συλλάβουν).
Προφανώς;;; 8) Πού βρίσκεται το προφανές;;;

α) Η Κάντυ (Arwyn μη με βρίσεις που επαναλαμβάνω το ποστ σου) είναι καθαρή - καθαρότατη αντιγραφή του Daddy long legs με το γνωστό τέλος της λύσης της υιοθεσίας και του γάμου...

β) η ίδια η Κάντυ διατυμπάνιζε πως ο πρώτος της μεγάλος έρωτας ήταν ο Πρίγκηπάς της τον οποίον αναπολεί ακόμη και τις πιό όμορφες στιγμές της (με Άντονυ και Τέρρυ )

γ)9 μάνγκα και 3 νουβέλες είναι η ιστορία της Κάντυ με τον Πρίγκηπά της... τί ακριβώς πήγε χαμένο 8) 8) 8) ;;;

juliet είπε:
β. ο Άντονυ δε θα ήταν φτυστός ο Πρίγκηπας, ο Τέρρυ δε θα της θύμιζε τον Άντονυ,
Άσχετο (όχι οτι τα άλλα είναι σχετικά αλλά λέμε τώρα), πόσο γκαβή πρέπει να είσαι για να σου θυμίσει ο Τέρυ τον Άντονυ; Πείτε μου πόσο; :sealed:

Καλό μου, δεν ξέρω πως έχεις συνηθίσει σε άλλα φόρα αλλά εδώ δε βριζόμαστε...

Το αν και πόσο είμαι γκαβό είναι δικό μου θέμα...

Για τα υπόλοιπα καλό θα είναι να ανατρέξεις τόσο στο μάνγκα όσο και στο ανιμέ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
juliet είπε:
Προφανώς;;; 8) Πού βρίσκεται το προφανές;;;

α) Η Κάντυ (Arwyn μη με βρίσεις που επαναλαμβάνω το ποστ σου) είναι καθαρή - καθαρότατη αντιγραφή του Daddy long legs με το γνωστό τέλος της λύσης της υιοθεσίας και του γάμου...

Ναι και που είναι η αντιγραφή γιατί εγώ δεν βλέπω καμία λύση της υιοθεσίας και του γάμου, μπορείτε να την κατηγορείτε για αντιγραφή σε ότι θέλετε αλλά όχι σε αυτό

β) η ίδια η Κάντυ διατυμπάνιζε πως ο πρώτος της μεγάλος έρωτας ήταν ο Πρίγκηπάς της τον οποίον αναπολεί ακόμη και τις πιό όμορφες στιγμές της (με Άντονυ και Τέρρυ )

Ποιον έρωτα στα 6; ο πρίγκηπας του λόφου είναι μία μυστηρίωδης μορφή όχι ένα ερωτικό πρόσωπο.

γ)9 μάνγκα και 3 νουβέλες είναι η ιστορία της Κάντυ με τον Πρίγκηπά της... τί ακριβώς πήγε χαμένο 8) 8) 8) ;;;
9 μάνγκα και 3 νουβέλες είναι η ιστορία με τον πρίγκηπα; άλλο μάνγκα διαβάζαμε :eek: o_O Δεν υπάρχει ιστορία, γιατί η λέξη ιστορία από μόνη της απαιτεί μία αρχή, μία μέση και ένα τέλος, δεν υπάρχει λοιπόν ιστορία με τον πρίγκηπα, μόνο αναφορές υπάρχουν. Τίποτα δεν πήγε χαμένο γιατί η Μιζούκι δεν χρησιμοποίησε το πρίγκηπα για να μας κρατήσει σε αναμονή αλλά τον Τέρι από το τεύχος 3 ως και τη μέση του 9.

καλό μου το γκαβή δεν ήταν για σένα αλλά για την κάντυ και ήταν ειπομένο με χιουμοριστική διάθεση (εκτός και αν και εσύ μπέρδεψες τον Άντονυ με τον Τέρυ), μη το παρεξηγήσεις και πάλι αλλά και αυτό με χιουμοριστική διάθεση είναι γραμμένο. :flower: Και το μάνγκα και στο ανιμέ (μια χαρά θυμάμαι ακόμα και τα 2) η Κάντυ μπερδεύει τον Τέρυ με τον Άντονι! Μα πως! Πείτε πως!


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον...

Το "ο ηλιος βγαινει στην ανατολη" ειναι μια γενικη αληθεια και κανεις δεν καθεται να το ψειριζει.

Το "δε μου αρεσουν οι μπαμιες" ειναι θεμα προτιμησης.

Επομενως: (hey καταφερα την ανω κατω τελεια woo-hoo!)

Το "η Καντυ ειναι ενα μανγκα" ειναι μια γενικη αληθεια.

Το " εγω προτιμαω να μεινει με τον Τερρυ/Αντονυ/Αλμπερτ/Μπαρμπα-Θωμα" ειναι γουστο και αποτελεσμα του πως θελει ο καθενας και αναλογα με τα βιωματα του να ερμηνευσει το μισοτελειωμενο της ιστοριας.

Οποτε τελικα προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος. Φαντασου εναν κοσμο στον οποιο ειχαμε ολοι ανεξαιρετως τις ιδιες αποψεις και προτιμησεις, θα πεθαιναμε απο τη βαρεμαρα... ;)
 
Επισης, εφοσον το με τον ποιον καταληγει η Καντυ ειναι φλου και εφοσον η καθε απαντηση ειναι θεμα γουστου, ειναι ατοπο να χτυπιομαστε. Αλλοι βλεπουνε Τερρυ, αλλοι Αλμπερτ. Ολα σεβαστα!

Μπορει να μην βλεπω εγω Τερρυ, αλλα σεβομαι ολους οσους βλεπουνε Τερρυ στον οριζοντα. Δεν προτιμω το γλυκο τους δηλαδη, αλλα δεν το γιουχαρω κιολας. Ομοιως ειναι το σωστο και το απαιτω κιολας και οι αλλοι να σεβονται την αποψη οτι υπαρχει και ο Αλμπερτ στον οριζοντα. Ας μην την ασπαζονται, να την σεβονται ομως.

Εμενα μου αρεσουνε οι μπαμιες. Τις λατρευω. Γουστο ειναι. Δεν μου αρεσει ομως η φασολαδα. Θα πω οτι αρεσω τις μπαμιες, αλλα δεν αρεσω τη φασολαδα, οχι οτι ειναι σωστο να αρεσουν τις μπαμιες και παραλογο να αρεσουνε τη φασολαδα! Ο καθενας με το γουστο του!

Εγινα σαφης? ;) :)
 
geobacter73 είπε:
Λοιπον...
Το "ο ηλιος βγαινει στην ανατολη" ειναι μια γενικη αληθεια και κανεις δεν καθεται να το ψειριζει.

Το οτι η Κάντυ Γουάιτ Άρντλευ μένει μόνης της στο τέλος και έχει και ένα θειο τον Ουίλλιαμ είναι επίσης μία αλήθεια.

Το "δε μου αρεσουν οι μπαμιες" ειναι θεμα προτιμησης.

Το οτι δεν μου αρέσει να μείνει μόνη της και θέλω κάτι παραπάνω από το θείο είναι θέμα προτίμησης.

Επομενως: (hey καταφερα την ανω κατω τελεια woo-hoo!)

Το "η Καντυ ειναι ενα μανγκα" ειναι μια γενικη αληθεια.

Το η Μιζούκι ποτέ δεν έλυσε καμία υιοθεσία είναι μία γενική αλήθεια.

Το " εγω προτιμαω να μεινει με τον Τερρυ/Αντονυ/Αλμπερτ/Μπαρμπα-Θωμα" ειναι γουστο και αποτελεσμα του πως θελει ο καθενας και αναλογα με τα βιωματα του να ερμηνευσει το μισοτελειωμενο της ιστοριας.

Ένα μάνγκα επιδέχεται ερμηνεία; όπα δεν είναι και Ντοστογιέφσκι. Ένα τέλος έδωσε η Μιζούκι και αυτό ήταν η ερωτική μοναξιά και η οικογενειακή κατάνυξη.

Οποτε τελικα προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος. Φαντασου εναν κοσμο στον οποιο ειχαμε ολοι ανεξαιρετως τις ιδιες αποψεις και προτιμησεις, θα πεθαιναμε απο τη βαρεμαρα... ;)
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
 
Να σου ξαναθυμίσω λοιπόν αγαπητή Juliet πως η πρώτη -ατυχης μάλλον- συνάντηση της Κάντυ με τον Τερρυ ηταν στο πλοίο. Η Κάντυ -μέσα στην ομίχλη- είδε κάποιον που της θύμισε τον Άντονυ... Πιστεύεις πως αν δεν ήταν αυτή η εστω και φαινομενική ομοιότητα, η Κάντυ θα πλησίαζε τον Τέρρυ και θα ανακάλυπτε το άλλο του πρόσωπο, το πληγωμένο, που επιμελώς έκρυβε;;;

Μάλλον θα την άραζε σε κάποιο σημείο της κουπαστής αναπολώντας τον Άντονυ και τον Πρίγκηπά της μέχρι να έρθει ο Τζωρτζ να τη μαζέψει μέσα...

@ Geo, έχεις απόλυτο δίκιο... αλλά τί να κάνουμε;;; Φταίει η Μιζούκι που άφησε κενά στην ιστορία / παραμύθι ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε ώστε να βρισκόμαστε σήμερα 30 χρόνια μετά σε αυτό το φόρουμ και να κανονίζουμε μπυροκατανύξεις μετά μεζέδων προκειμένου να καταλήξουμε σε κάποιο (προσωρινό) συμπέρασμα σχετικά με το τί ήθελε να πει η ποιήτρια.. :D
 
@ Juliet

ΟΚ.... τοτε η Μιζουκι μας εδωσε τις εξης αληθειες:

- Ο Τερρυ με τη Σουζανα.

- Ο Αλμπερτ θετος πατερας.

- Η Καντυ μονη της.

Και εφοσον ειναι αληθειες, ειναι αδιαφιλονικητες, ειναι ατοπο να φανταζομαστε οτιδηποτε περα απο αυτες, δεν πρεπει ουτε να εκφραζουμε εικασιες για το μελλον και προτιμησεις και γουστα. Δεν ξεπερναμε τα λεγομενα του μανγκα, τελος. Ουτε εγω να λεω για Αλμπερτ, ουτε εσυ για Τερρυ, δεν υπαρχει τιποτα αλλο, μονο οι αληθειες της Μιζουκι.

Αρα.... τι κανουμε εδω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι μάλλον δεν θα το φάω το παραμύθι, απλά η Μιζούκι αναζητούσε μία αφορμή για να πλησιάσει τους δύο ηρωές μαζί και προτίμησε να βγάλει την Κάντυ αόματη- παρά να παραδεχτεί πως εκείνη τη στιγμή έχασκε από σεναριακές ιδέες.


Σου έχω σχολιάσει στο σχόλειo Geo sorry αλλά μου άρεσε πολύ!



Ε όχι και ατυχής! ποιος άλλος θα μπορούσε να κάνει πιο συγκινητική αυτή την ιστορία; και τόσο ενδιαφέρουσα.
 
Πίσω
Μπλουζα