Οι Αυθαίρετοι (1989 MEGA)

Άψογος !!! :thumbup:

ΨΟΦΑΩ να ξαναδώ τους "Αυθαίρετους" πάντως ρε παιδιά !!
 
και εγω τρελενομαι για αυθαιρετους πρεπει να βρεθουν καπως...
 
Τέλεια τα βιντεάκια σου tsalk!Μου έφτιαξες τη διάθεση!!!Έχεις ανεβάσει πολύ υλικό,μπράβο σου!!! :thanx2: :thanx2:
 
Δυστυχώς έχει πολλά χρόνια να παίξει σε επανάληψη
 
Περίεργες όμως τακτικές που ακολουθούν τα κανάλια...

Το MEGA πχ, το (1) "Ρετιρέ" το έχει κάψει από την πολλή επαναλήψη (ετήσια καλοκαιρινή συνήθεια τα τελευταία σχεδόν 15 χρόνια) και σειρές όπως (2) οι "3 Χάριτες" και (3) οι "Απαράδεκτοι" έχουν χρόνια να προβληθούν. Βέβαια, με τους "Απαράδεκτους", η αλήθεια είναι ότι την έκανε την έκπληξη το MEGA πριν 3 ή 4 χρόνια όταν τους ξαναέδειξε σε επανάληψη και μάλιστα στο prime-time!! Και μετά υπάρχουν άλλες σειρές όπως (4) οι "Αυθαίρετοι", τους οποίους τους έπαιζαν κάθε καλοκαίρι μέχρι το 1999 περίπου και μετά τέρμα (με κάποια σποραδική επανάληψη από τότε). Τέλος, σειρές όπως (5) το "Πατήρ, Υιός και Πνεύμα" έχει να προβληθεί τόσο πολύ καιρό που έχουμε ξεχάσει πώς έμοιαζε η Τζοβάνα Φραγκούλη (γιατί τους υπόλοιπους όλο και κάπου αλλού θα τους δούμε).

Ποια είναι η λογική (?), γιατί και οι 5 παραπάνω σειρές είναι λίγο πολύ της ίδιας περιόδου και με αντίστοιχη επιτυχία στην 1η προβολή τους.
 
silent είπε:
Κατά την γνώμη μου πρόκειται για την καλύτερη τηλεοπτική σειρά όλων των εποχών (καλά ... έστω μέσα στις τρεις καλύτερες) απλά και μόνο για το σενάριό της.Τέτοιο ευφυές σενάριο δεν έχω συναντήσει σε άλλη σειρά.Θα έλεγε κανείς ότι ο Βασίλης Νεμέας μελέτησε τον κλασσικό νεοέλληνα πάρα πολλά χρόνια και μάλιστα με επιστημονική ακρίβεια πριν ξεκινήσει να γράφει.Ή για να πω την αλήθεια μου , θα έλεγα ότι κάποιος ξένος με την Ελλάδα μελέτησε με απόλυτη αμεροληψία την συμπεριφορά μας και στην συνέχεια έγραψε ένα βιβλίο με τις εντυπώσεις του στο οποίο καταγράφεται όλη αυτή η "χύμα" κατάσταση που ζούμε καθημερινά.

Οι φράσεις του κάπελα "είμαι μεγιστάνας , έχω καταλύσει το κράτος" και "είμαι τεράστιος , είμαι πολύ μπροστά" χρειάζονται τόμους βιβλίων για να αναλυθούν.Το σίγουρο είναι ότι αγγίζουν το 99% των ελλήνων.Αυτό το σενάριο ευτύχησε να πέσει "στα χέρια" καταπληκτικών ηθοποιών και σκηνοθέτη και το αποτέλεσμα ήταν ένας ύμνος στο γέλιο που δύσκολα στο μέλλον θα απολαύσουμε από άλλη σειρά.Προσωπικά αισθάνομαι πολύ τυχερός που παρακολούθησα την σειρά (όπως και όλες τις επαναλήψεις της) σε ηλικία που μπορούσα να καταλάβω έστω μερικά από τα νοήματά της.

Όποτε θυμάμαι αυτή την σειρά ξεκαρδίζομαι στα γέλια (φαντάσου να την δω στην τηλεόραση).Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για τα βίντεο που ανέβασαν , μου έφτιαξαν τις επόμενες ημέρες.Συγχαρητήρια !!!!!!

Τέλος μνημειώδης έχει μείνει η ατάκα της Ζανέτ προς τον Πουλικάκο : "ξύπνα ρε παιδάκι μου , μην κοιμάσαι όρθιος , σε θέλω με ενέργεια" !!!!




Συγχαρητήρια μας έφτιαξες !!!!!!!!!


Silent, είσαι μορφή! Τα 'σπασε η ανάλυσή σου... :rofl:

Έφαγα και μία φλασιά:

Σε ένα επεισόδιο η οικογένεια του Κάπελα τον είχε κλειδώσει έξω(κάτι με αφορμή τον Άλκη θα έπαιζε λογικά). Σε κάποια φάση όμως αναφωνούν έντρομοι ότι είχαν ξεχάσει την πόρτα της κουζίνας ξεκλείδωτη. Εκείνη ακριβώς τη στιγμή εισβάλει ο Κάπελας και λέει με ύφος: "Και ήταν το μοιραίο σας λάθος!!!" :D

Αξεπέραστη σειρά... :cheers:
 
Omenforever είπε:
Silent, είσαι μορφή! Τα 'σπασε η ανάλυσή σου... :rofl:
Έφαγα και μία φλασιά:

Σε ένα επεισόδιο η οικογένεια του Κάπελα τον είχε κλειδώσει έξω(κάτι με αφορμή τον Άλκη θα έπαιζε λογικά). Σε κάποια φάση όμως αναφωνούν έντρομοι ότι είχαν ξεχάσει την πόρτα της κουζίνας ξεκλείδωτη. Εκείνη ακριβώς τη στιγμή εισβάλει ο Κάπελας και λέει με ύφος: "Και ήταν το μοιραίο σας λάθος!!!" :D

Αξεπέραστη σειρά... :cheers:


Μπράβο σου μου βρήκες δουλειά. Άντε τώρα να βρω την συγκεκριμένη ατάκα
 
bernard.c είπε:
Περίεργες όμως τακτικές που ακολουθούν τα κανάλια...Το MEGA πχ, το (1) "Ρετιρέ" το έχει κάψει από την πολλή επαναλήψη (ετήσια καλοκαιρινή συνήθεια τα τελευταία σχεδόν 15 χρόνια) και σειρές όπως (2) οι "3 Χάριτες" και (3) οι "Απαράδεκτοι" έχουν χρόνια να προβληθούν. Βέβαια, με τους "Απαράδεκτους", η αλήθεια είναι ότι την έκανε την έκπληξη το MEGA πριν 3 ή 4 χρόνια όταν τους ξαναέδειξε σε επανάληψη και μάλιστα στο prime-time!! Και μετά υπάρχουν άλλες σειρές όπως (4) οι "Αυθαίρετοι", τους οποίους τους έπαιζαν κάθε καλοκαίρι μέχρι το 1999 περίπου και μετά τέρμα (με κάποια σποραδική επανάληψη από τότε). Τέλος, σειρές όπως (5) το "Πατήρ, Υιός και Πνεύμα" έχει να προβληθεί τόσο πολύ καιρό που έχουμε ξεχάσει πώς έμοιαζε η Τζοβάνα Φραγκούλη (γιατί τους υπόλοιπους όλο και κάπου αλλού θα τους δούμε).

Ποια είναι η λογική (?), γιατί και οι 5 παραπάνω σειρές είναι λίγο πολύ της ίδιας περιόδου και με αντίστοιχη επιτυχία στην 1η προβολή τους.
Και εγω εχω αυτη την απορια. Γιατι το mega εχει σταματησει να παιζει ολες τις παλιες - καλες του σειρες (3 χαριτες, δις εξαμαρτειν, κ οι 4 ηταν υπεροχες, μανα ειναι μονο μια, αλλα και πολλες δραματικες) και δειχνει ασταματητα μονο 4-5 σηριαλ (2 ξενοι, ντολτσε βιτα, εισαι το ταιρι μου, εμεις κ εμεις κ φυσικα ρετιρε-τουλαχιστον αν το τελευταιο το εδειχναν ολοκληρο με τα εορταστικα και μεχρι τελους θα ειχε μια καποια σημασια).

Να δειτε που μολις τελειωσουν οι 2 ξενοι θα βαλει στην θεση τους το Ντολτσε Βιτα. Αμαν πια!
 
Omenforever είπε:
Έφαγα και μία φλασιά:

Σε ένα επεισόδιο η οικογένεια του Κάπελα τον είχε κλειδώσει έξω(κάτι με αφορμή τον Άλκη θα έπαιζε λογικά). Σε κάποια φάση όμως αναφωνούν έντρομοι ότι είχαν ξεχάσει την πόρτα της κουζίνας ξεκλείδωτη. Εκείνη ακριβώς τη στιγμή εισβάλει ο Κάπελας και λέει με ύφος: "Και ήταν το μοιραίο σας λάθος!!!" :D

Αξεπέραστη σειρά... :cheers:
Ορίστε η φλασιά σου σε video

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων που έχουν υποβληθεί από ενάγοντες, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται

 


Bishop Songs



amrdiab [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολο λεω οτι το TV team δεν μπορει να με εκπληξει περαιτερω αλλα ολο διαψευδομαι...
 
Wally είπε:
Ολο λεω οτι το TV team δεν μπορει να με εκπληξει περαιτερω αλλα ολο διαψευδομαι...
Για αυτό Wally ποτέ μην λες μεγάλες κουβέντες, γιατί το TV team είναι ανεξάντλητο. Καθότι η εξειδίκευση είναι μεγάλη και οι δυνατότητες απεριόριστες, η κατάσταση έχει εξελιχθεί σε "Πες το και θα γίνει" - δηλαδή:

1. Ψάχνει κάποιος συγκεκριμένη σκηνή από κάποιο σήριαλ (βλ. "Αυθαίρετους")? Την επόμενη μέρα την έχει.

2. Ψάχνει κάποιος άλλος οπτικό σήμα καναλιού (βλ. ειδήσεις ΕΤ-2)? Την επόμενη μέρα η επιθυμία του έχει πραγματοποιηθεί.

Παιδιά, η Τζοβάνα Φραγκούλη παραπονιέται ότι της φάγατε τη δουλειά! ;)

Σας ευχαριστούμε πολύ!! "Κύριε Πρέσβη, μας κακομαθαίνετε."
 
Wally είπε:
Ολο λεω οτι το TV team δεν μπορει να με εκπληξει περαιτερω αλλα ολο διαψευδομαι...

Μην βάζεις άλλα στοιχήματα, θα τα χάσεις.

Κάλαντα Χριστουγέννων από τους Αυθαίρετους

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων που έχουν υποβληθεί από ενάγοντες, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται

 


Bishop Songs



amrdiab [edit]


και καλά Χριστούγεννα σε όλους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Με παίζεις κι εμένα Αντρέα?"


"Έλα Ελεωνόρα να κάνεις τον σταθμάρχη".


Χαχαχα, τι τρομερή σειρά που ήταν!

Και αυτή τη μουσική στο background, ανέκαθεν τη λάτρευα - τι γρήγορη, τι εύθυμη, τι σπιρτόζικη που είναι και πόσο τέλεια ταιριάζει με το κλίμα της σειράς!

:thanx2:

Σε ευχαριστούμε tsalk για τις ωραίες σκηνές που μας έδωσες!
 
bernard.c είπε:
Περίεργες όμως τακτικές που ακολουθούν τα κανάλια...Το MEGA πχ, το (1) "Ρετιρέ" το έχει κάψει από την πολλή επαναλήψη (ετήσια καλοκαιρινή συνήθεια τα τελευταία σχεδόν 15 χρόνια) και σειρές όπως (2) οι "3 Χάριτες" και (3) οι "Απαράδεκτοι" έχουν χρόνια να προβληθούν. Βέβαια, με τους "Απαράδεκτους", η αλήθεια είναι ότι την έκανε την έκπληξη το MEGA πριν 3 ή 4 χρόνια όταν τους ξαναέδειξε σε επανάληψη και μάλιστα στο prime-time!! Και μετά υπάρχουν άλλες σειρές όπως (4) οι "Αυθαίρετοι", τους οποίους τους έπαιζαν κάθε καλοκαίρι μέχρι το 1999 περίπου και μετά τέρμα (με κάποια σποραδική επανάληψη από τότε). Τέλος, σειρές όπως (5) το "Πατήρ, Υιός και Πνεύμα" έχει να προβληθεί τόσο πολύ καιρό που έχουμε ξεχάσει πώς έμοιαζε η Τζοβάνα Φραγκούλη (γιατί τους υπόλοιπους όλο και κάπου αλλού θα τους δούμε).

Ποια είναι η λογική (?), γιατί και οι 5 παραπάνω σειρές είναι λίγο πολύ της ίδιας περιόδου και με αντίστοιχη επιτυχία στην 1η προβολή τους.
Ισως το "κλειδι" της απαντησης βρισκεται στη χρονολογια που αναφερεις: 1999, τοτε το ΜEGA κλεινει 10 χρονια, αλλαζει σηματα και λογοτυπα, και μοιαζει - σαν μια νεα ΕΡΤ - να απαρνιεται το παρελθον του και την ιστορια του (εξαιρεση βεβαια το Ρετιρε). Επισης εχω προσεξει (μπορει να'ναι και συμπτωση) οτι εχει επιλεξει να προβαλει 6-7 σειρες της προ '99 εποχης, οι οποιες εχουν υποστει επεξεργασια στην αρχη των τιτλων, ωστε η μακετα "Το MEGA παρουσιαζει τη σειρα..." να φερει το νεο λογοτυπο και οχι το παλιο - πραγμα οχι τοσο ευκολο να γινει σε ολες τις σειρες της 1ης δεκαετιας. (εχετε δει εσεις σε καποια σειρα το πρωτο λογοτυπο?)

Οι δε Απαραδεκτοι προβληθηκαν μια και μοναδικη φορα απο τοτε σε επαναληψη οταν το καναλι εσβησε τα 15 του κερακια. Υποθετω η επομενη εκπληξη μας περιμενει σε ενα χρονο, που θα εικοσαρισει...
 
drspiros είπε:
Οι δε Απαραδεκτοι προβληθηκαν μια και μοναδικη φορα απο τοτε σε επαναληψη οταν το καναλι εσβησε τα 15 του κερακια. Υποθετω η επομενη εκπληξη μας περιμενει σε ενα χρονο, που θα εικοσαρισει...
Από το στόμα σου και στου Πέτρου Μπούτου το αυτί drspiros!
 
drspiros είπε:
Ισως το "κλειδι" της απαντησης βρισκεται στη χρονολογια που αναφερεις: 1999, τοτε το ΜEGA κλεινει 10 χρονια, αλλαζει σηματα και λογοτυπα, και μοιαζει - σαν μια νεα ΕΡΤ - να απαρνιεται το παρελθον του και την ιστορια του (εξαιρεση βεβαια το Ρετιρε). Επισης εχω προσεξει (μπορει να'ναι και συμπτωση) οτι εχει επιλεξει να προβαλει 6-7 σειρες της προ '99 εποχης, οι οποιες εχουν υποστει επεξεργασια στην αρχη των τιτλων, ωστε η μακετα "Το MEGA παρουσιαζει τη σειρα..." να φερει το νεο λογοτυπο και οχι το παλιο - πραγμα οχι τοσο ευκολο να γινει σε ολες τις σειρες της 1ης δεκαετιας. (εχετε δει εσεις σε καποια σειρα το πρωτο λογοτυπο?)Οι δε Απαραδεκτοι προβληθηκαν μια και μοναδικη φορα απο τοτε σε επαναληψη οταν το καναλι εσβησε τα 15 του κερακια. Υποθετω η επομενη εκπληξη μας περιμενει σε ενα χρονο, που θα εικοσαρισει...


Λογικές είναι οι σκέψεις αυτές και πράγματι ίσως έτσι να σκέφτονται και στο Mega. Για να δούμε στην 20ετία δηλαδή στις 20-11-2009 τι επετειακό θα βάλουν? και ποιές παλιές σειρές θα ξαναβάλουν (αν ξαναβάλουν)
 
Μήπως να πιέσουμε λίγο με τίποτα mails, Αυθαιρετοpetition κλπ; :wait2:
 
Πίσω
Μπλουζα