Οι Ελληνικές συμμετοχές στην Eurovision

Μόνο που thano75 εγώ στο μεταξύ έχω διαγράψει off topic που δεν πρόλαβες να δεις, η παρατήρησή μου δεν γίνεται για τον Μπίγαλη που και να μην το ήξερα οτι συμμετείχε το 94 θα το έβλεπα πριν πω οτιδήποτε για να είμαι σίγουρη, Ο Ρακιτζής είναι του 2002 και επιπλέον πρέπει να προλάβω την εκτροπή που θα πάρει το θέμα με το ποστ του the kopanos.

Καταλαβαίνω οτι πολλές φορές μια συζήτηση μπορεί να πάει από το ένα θέμα στο άλλο και να βγούμε off topic, μετρήστε στις τελευταίες σελίδες πόσες φορές έχει γίνει αυτό, δε βλέπω όμως να βοηθάτε και σεις. Εγώ έπρεπε να είμαι αυτή που θα πω "Ημαρτον ρε παιδιά όχι άλλο off topic!". To ζητάμε ευγενικά, χωρίς να πετσοκόβουμε ποστ και δε βαράμε.

Τα τελευταία ποστ αφού διαβαστούν θα καθαριστούν όπως και κάθε οff topic πλεον.
 
Kambia είπε:
Μόνο που thano75 εγώ στο μεταξύ έχω διαγράψει off topic που δεν πρόλαβες να δεις, η παρατήρησή μου δεν γίνεται για τον Μπίγαλη που και να μην το ήξερα οτι συμμετείχε το 94 θα το έβλεπα πριν πω οτιδήποτε για να είμαι σίγουρη, Ο Ρακιτζής είναι του 2002 και επιπλέον πρέπει να προλάβω την εκτροπή που θα πάρει το θέμα με το ποστ του the kopanos. Καταλαβαίνω οτι πολλές φορές μια συζήτηση μπορεί να πάει από το ένα θέμα στο άλλο και να βγούμε off topic, μετρήστε στις τελευταίες σελίδες πόσες φορές έχει γίνει αυτό, δε βλέπω όμως να βοηθάτε και σεις. Εγώ έπρεπε να είμαι αυτή που θα πω "Ημαρτον ρε παιδιά όχι άλλο off topic!". To ζητάμε ευγενικά, χωρίς να πετσοκόβουμε ποστ και δε βαράμε.

Τα τελευταία ποστ αφού διαβαστούν θα καθαριστούν όπως και κάθε οff topic πλεον.
Εάν η επισήμανσή σου είχε να κάνει με το post του kopanos περί αποχώρησης από τη EUrovision, τότε φυσικά ορθώς πράττεις :) ! ΓΙα να είμαι ειλικρινής δεν είδα εάν υπήρξαν κι άλλα posts έπειτα τα οποία διεγράφησαν. Επειδή όμως είδα την παρατήρησή σου κάτω από ένα δικό μου σχόλιο για τη συμμετοχή του Μπίγαλη, είναι λογικό νομίζω να με ξένισε κ΄πως. Πάντα φιλικά
 
:) Εννοείται φιλικά thanos75.

Όταν κάποια παρατήρηση δεν έχει quote ή πάει ονομαστικά πχ να πω "thanos75 μπλα μπλα μπλα...." τότε απευθύνεται σε όλους όσους γράφουν ή θα γράψουν στο θέμα. Λογικό είναι το ποστ να είναι κάτω από το ποστ κάποιου άλλου. Δεν πάει να πει όμως οτι το λέω για τον από πάνω μου. Είναι κάτι που πολλές φορές παρεξηγείται.

Αν για τον χ-ψ λόγο έχετε κάποια αμφιβολία στείλτε μας πμ να την ξεκαθαρίσουμε. Ποτέ δεν αγνοήσαμε κάποιον. Κρίμα είναι να χαλάμε τη ροή του θέματος. Η παρέμβασή μας για να γίνεται υπάρχει λόγος.
 
Δεν ξέρω φίλε Νώντα τι λέγαμε πριν μια βδομάδα περί διλήμματος Γιάννη ή Δήμητρας, νομίζω όμως πως βρήκα κάτι κορυφαίο για τη Eurovision. Το τραγούδι "Διογένης" ερμηνευμένο από το Γιάννη Φλωρινιώτη

http://www.youtube.com/watch?v=eG1fSYGJ3eU

Κορυφαίος ο στίχος "μοναχός σ' ενα πιθάρι ζούσες πάντοτε φτωχός":D

Κορυφαίο και το σχόλιο της Τζένης Ζαχαροπούλου στο 1.50

Το τραγούδι βέβαια είναι από την ταινία "Και ξανά προς τη δόξα τραβά" με το Γιάννη Φλωρινιώτη, παραγωγής του 1980. Σύμφωνα με το σενάριο ο Ντίμης (ο Φλωρινιώτης δηλαδή) είναι ένα φτωχόπαιδο, το οποίο γίνεται μεγάλη φίρμα στο τραγούδι, φτάνοντας μάλιστα μέχρι και τη Eurovision, στην οποία κερδίζει τελικά το πρώτο βραβείο :D , δοξάζοντας την Ελλάδα.

Εννοείται πως η ταινία είναι μια πολύ εύστοχη σάτιρα της εποχής και του lifestyle της. Ακόμα και ο τίτλος του τραγουδιού ειναι σατιρικός: Διογένης!!! Μην ξεχνάμε ότι την προηγούμενη χρονιά η Ελλάδα είχε εκπροσωπηθεί από το Σωκράτη.

Υ.Γ. Πέρα από την πλάκα, ο "Σωκράτης" είναι και εμένα φίλε Σταύρο, μια από τις αγαπημένες μου ελληνικές συμμετοχές ever;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσο νοσταλγικά όλα τα κομμάτια!!!!!Και πόσο ανεβασμένος ήταν ο πήχης τότε!!!Όλα υπέροχα!!!
 
thebest20 είπε:
Πόσο νοσταλγικά όλα τα κομμάτια!!!!!Και πόσο ανεβασμένος ήταν ο πήχης τότε!!!Όλα υπέροχα!!!
Ίσως και το γεγονός ότι δε μας ένοιαζε η νίκη, αλλά περισσότερο να στείλουμε ένα αξιοπρεπές κομμάτι (για να μη φάει πολύ κράξιμο η κριτική επιτροπή :p ), μας έκανε να είμαστε περισσότερο ακομπλεξάριστοι και ελεύθεροι. Οπότε διαλέγαμε σύμφωνα με το δικό μας γούστο και όχι σύμφωνα με το τι θα έβγαινε πρώτο. Δεν κάναμε σκόντο προκειμένου να αρέσουμε, όπως γίνεται την τελευταία δεκαετία σε όλη την Ευρώπη.
 
Για μένα οι καλύτερες συμμετοχές της Ελλάδας μέχρι το 1995 (για να είμαι και στα πλαίσια του forum) ήταν ο Σωκράτης, το Μάθημα Σολφέζ και το Ποια Προσευχή (Ελίνα Κωνσταντοπούλου),και πιο μετά Ελλάδα Χώρα Του Φωτός (Καίτη Γαρμπή).Πολλές φορές μάλιστα είχαν αποκλειστεί επίσης εξαιρετικά τραγούδια είτε γιατί δεν έγινε η Eurovision εκείνη τη χρονιά (πχ Πωλίνα Wagon Lit 1986 ή 1987) είτε γιατί για το τραγούδι που θα μας εκπροσωπούσε ήταν πολλοί υποψήφιοι (πχ για μένα έπρεπε να πάει η Άννα Βϊσση με το Κλαίω το 1989)

Και κάτι που δεν είναι και τόσο ρετρό,αλλά σημαντικό, το 1997 θα μπορούσε να μας έχει εκπροσωπήσει η Άντζυ Σαμίου με το Σώμα και ψυχή μου,ήταν στα προτεινόμενα τραγούδια,αλλά για άγνωστο λόγο δεν παρουσιάστηκε/προκρίθηκε ποτέ.Επίσης το 2007 η Μαντώ είχε στείλει το Breathe Again,αλλά απέρριψαν τη συμμετοχή οι ιθύνοντες του διαγωνισμού,με αποτέλεσμα να προκρίνουν τους 3 υποψηφίους Σαρμπέλ,Τάμτα και Δάντη.Απλά αυτό το ανέφερα off topic,για να δείξω πόσο θα είχε ανέβει το επίπεδο της Eurovision αν τα πράγματα ήταν αξιοκρατικά,και δεν έπαιζαν οι γνωριμίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η επετειακή εκπομπή για τα πρώτα 20 χρόνια του διαγωνισμού. Παρουσιάζει η αείμνηστη Μακώ Γεωργιάδουhttps://www.youtube.com/watch?v=Wv8zPXQ7pt4
 
Εξαιρετικό εύρημα! Βέβαια, στο λαιμό μου κάθεται αυτό το ΔΤ αρχείο...

Εντύπωση μου προκαλεί που κάποια κομμάτια είναι έγχρωμα και κάποια ασπρόμαυρα.
 
Πόσο πιο αστραφτερή και ποιοτική, ήταν τότε η Eurovision... και τώρα κατάντησε ένα πανηγυράκι της πλάκας ( να με συγχωρήσουν οι οπαδοί της)...
 
RIO είπε:
Πόσο πιο αστραφτερή και ποιοτική, ήταν τότε η Eurovision... και τώρα κατάντησε ένα πανηγυράκι της πλάκας ( να με συγχωρήσουν οι οπαδοί της)...
Δε θα με βρεις να διαφωνώ, κι ας είμαι και "οπαδός" της. Βέβαια, τα 2-3 τελευταία χρόνια, λόγω επιτροπών, κάτι πάει να σουλουπωθεί. Μαζεύτηκαν λίγο τα πράματα, γιατί πολύ είχε ξεφύγει...
 
Για μένα το καλύτερο τραγούδι που έχουμε στείλει ποτέ είναι το μάθημα σολφεζ, πολύ έξυπνοι στίχοι, πολλή ωραία μελωδία από τον τεράστιο Χατζηνάσιο και φυσικά τέσσερις πολύ καλές φωνές εκείνης της εποχής. Ήταν και η πρώτη φορά που διεκδικήσαμε με αξιώσεις το θεσμό και όχι άδικα. Είχα ακούσει κάποτε τον Πασχάλη να λέει ότι μας είχε 'ρίξει' πολύ τότε η κριτική επιτροπή και εξυπονοούσε ότι κάτι πονηρό συνέβη αλλά ίσως και να υπερβάλει.

Μετά από αυτό και δεύτερο στη σειρά για μένα έρχεται το Άνοιξη της Σοφίας Βόσσου η οποία πραγματικά πιστεύω τότε αδικήθηκε. Η 9η θέση ήτανε πολύ λίγη για ένα τέτοιο τραγούδι και μια τέτοια φωνή. Αυτά πιστεύω ήτανε δύο πολύ καλά τραγούδια που έχουμε στείλει και θα έκαναν επιτυχία ανεξαρτήτως γιουροβίζιον. Από κει και πέρα το χάος κατά την άποψή μου.
 
Τι γνώμη έχετε για το τραγούδι "Φεγγάρι καλοκαιρινό" με το Γιάννη Δημητρά που μας εκπροσώπησε στο διαγωνισμό το 1981;
 
Επιτέλους.... δεύτερο "σπάνιο" βίντεο για την EUROVISION από το Αρχείο της ΕΡΤ:

Πρόβες της Ελληνικής συμμετοχής για την Eurovision του 1979!!


Σημειώνω ότι το συγκεκριμένο απόσπασμα είχε προβληθεί από την εκπομπή "Σε χρόνο TV" στην ειδική εκπομπή που είχε γυριστεί για την EUROVISION, αλλά αυτό δεν έχει και τόση σημασία. Σημασία έχει που κάτι φαίνεται να κινείται (επιτέλους...) στην ΕΡΤ/ΔΤ/ΝΕΡΙΤ....
 
Ωραίο βίντεο! Κοίτα να δεις, δεν είχα καταλάβει μέχρι τώρα ότι η Πωλίνα ήταν ανάμεσα σ'αυτούς που έκαναν φωνητικά στην Ελπίδα. Κάποτε μου άρεσε πολύ η Εurovision, αλλά έτσι όπως έχει καταντήσει ούτε εγώ ασχολούμαι πλέον. Οι ρετρο-συμμετοχές μας που ξεχώριζα σε σύγκριση με άλλες, ήταν τα "Μάθημα Σολφέζ", "Άνοιξη", "Ποιά Προσευχή", "Όλου του κόσμου η ελπίδα". Και βγαίνω λιγάκι μόνο εκτός ορίων, γιατί δεν αντέχω να μην πω ότι είμαι κι εγώ σ'αυτούς που μου άρεσε το τραγούδι του Ρακιντζή. Το έβρισκα προχωρημένο, ενώ οι άλλοι με κοροϊδεύανε, γι'αυτό χαίρομαι που αρκετοί εδώ στο φόρουμ συμφωνούν μαζί μου!
 
ALFIE είπε:
Τι γνώμη έχετε για το τραγούδι "Φεγγάρι καλοκαιρινό" με το Γιάννη Δημητρά που μας εκπροσώπησε στο διαγωνισμό το 1981;
Ίσως η πιο όμορφη μπαλάντα που στείλαμε ποτέ και δίκαια μπήκε στη δεκάδα.

nwntas είπε:
Δε θα με βρεις να διαφωνώ, κι ας είμαι και "οπαδός" της. Βέβαια, τα 2-3 τελευταία χρόνια, λόγω επιτροπών, κάτι πάει να σουλουπωθεί. Μαζεύτηκαν λίγο τα πράματα, γιατί πολύ είχε ξεφύγει...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Νώντα. Κάπου νοιώθω πως οι 3 τελευταίες Eurovision (από το 2011 ειδικά και μετά), είναι κάπως καλύτερες ως προς το επίπεδο τραγουδιών και τα αποτελέσματα- σε σχέση με αυτά που είδαμε τη δεκαετία 2001-2010.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Επιτέλους.... δεύτερο "σπάνιο" βίντεο για την EUROVISION από το Αρχείο της ΕΡΤ:
Πρόβες της Ελληνικής συμμετοχής για την Eurovision του 1979!!

Ποια είναι η συμπαθέστατη κυρία που παρουσιάζει στην αρχή;
 
στιγμες Eurovision

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
πηγη

βικυ-λεανδρος-1024x883.jpg

12.JPG

μαρινελλα-1-703x1024.jpg

13.JPG

μαρινελλα-2.jpg

14.JPG

μαριζα-κωχ-2-1024x735.jpg

μαριζα-κωχ-32.jpg

15.JPG

1976-μαριζα-κωχ.jpg

16.JPG

μαριζα-κωχ-4-704x1024.jpg
 
Εξαιρετικότατο το αφιέρωμα, Κατερίνα!!! Να μπαίνουμε και σε κλίμα, μιας και η ερχόμενη εβδομάδα είναι εβδομάδα Γιουροβίζιον.
 
Πίσω
Μπλουζα