Οι Πανθέοι (1977 ΕΡΤ)

Ένα μικρό βιντεάκι με μια σκηνή από τον δεύτερο κύκλο της σειράς ''ΜΑΡΜΩ ΠΑΝΘΕΟΥ''

Πρόκειται για σκηνή από ένα επεισόδιο (περίπου γύρω στο 30ο-εκτίμηση δική μου) στο οποίο η Μάρμω για πρώτη φορά απατά τον σύζυγο της Ανδρέα στο ατελιέ του Κίτσου.

[video=youtube;MFn-SzvT_r0]

Υπέροχο απόσπασμα πως την έχασαν την σειρά ρε παιδιά, διαμάντι έχασαν.
images (67).jpeg
Αυτό το πορτρέτο στην φώτο της το έφτιαξε ο Κίτσος; Την είχε ζωγραφίσει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με το ρετρό περιοδικό γυναίκα φωτογραφήθηκε η ηθοποιός αλλά θυμάται αμυδρά την παλιά σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπέροχο απόσπασμα πως την έχασαν την σειρά ρε παιδιά, διαμάντι έχασαν.
Προβολή συνημμένου 265375
Αυτό το πορτρέτο στην φώτο της το έφτιαξε ο Κίτσος; Την είχε ζωγραφίσει;
Δεν την έχασαν, την έσβησαν επίτηδες οι ανίκανοι το καλοκαίρι του 1985 όπως και πολλές άλλες! Εδώ σβήστηκαν πολύ καλές σειρές που γυρίστηκαν από τη νέα Διοίκηση επί Βασιλικού το 1981, όπως η Λάμψη των Άστρων (1983), Αστέρια από Χώμα (1983), πολλά από τα Καθημερινά (1983) κα.
 
Θα την δω , την περιμένω πως και πως όπως την μεγάλη Χίμαιρα επίσης και την παραλία που έχει να κάνει με τα Μάταλα. Αλλά δεν θα μπορούμε να σχολιάσουμε. Στο πρώτο επεισόδιο όπως βλέπω η Μαρμω παρουσιάζεται ως καλλονή, ιδανικη να κοσμήσει πίνακα ζωγραφικής και είναι αλήθεια πως η Κάτια νέα ήταν πολύ όμορφη γυναίκα,δηλ. ακόμα είναι.
Πανέρμορφη η νέα πρωταγωνίστρια που θα υποδυθεί τη Μάρμω. θα τη δώ τη σειρά όπως και τις άλλες που ανέφερες συν τη σειρά Ναυάγιο που θα ξεκινήσει τη νέα σαιζόν από το Μέγκα με σπουδαίους ηθοποιούς όπως: Στάνκογλου, Σκιαδαρέσεις, Κακούρης, Γ. Χριστοδούλου κα.
 
Πανέρμορφη η νέα πρωταγωνίστρια που θα υποδυθεί τη Μάρμω. θα τη δώ τη σειρά όπως και τις άλλες που ανέφερες συν τη σειρά Ναυάγιο που θα ξεκινήσει τη νέα σαιζόν από το Μέγκα με σπουδαίους ηθοποιούς όπως: Στάνκογλου, Σκιαδαρέσεις, Κακούρης, Γ. Χριστοδούλου κα.
Εγώ τρελάθηκα με την Κάτια ως Μαρμω λίγο που την είδα σκέψου, νομίζω ότι πρέπει να έδωσε ρέστα στον ρόλο. Ναι η καινούργια είναι όμορφη κοπέλα να δούμε πως θα ερμηνεύσει τον ρόλο. Πέρασαν και χρόνια λίγοι θα θυμούνται την Κάτια ως Μαρμω και αφού η σειρά έχει σβηστεί σύγκριση δεν θα γίνει. Και αυτό είναι προς το συμφέρον της νέας σειράς.
 
Εγώ τρελάθηκα με την Κάτια ως Μαρμω λίγο που την είδα σκέψου, νομίζω ότι πρέπει να έδωσε ρέστα στον ρόλο. Ναι η καινούργια είναι όμορφη κοπέλα να δούμε πως θα ερμηνεύσει τον ρόλο. Πέρασαν και χρόνια λίγοι θα θυμούνται την Κάτια ως Μαρμω και αφού η σειρά έχει σβηστεί σύγκριση δεν θα γίνει. Και αυτό είναι προς το συμφέρον της νέας σειράς.
Eγώ ήμουνα αγέννητος όταν παίζονταν οι Πανθέοι το 1977. Επομένως, θα τη δώ οπωσδήποτε τη νέα σειρά με καθαρό μυαλό, χωρίς καμιά εικόνα από την παλιά σειρά αν και είδα πρόσφατα τα δυο μοναδικά επεισόδια που σώζονται από τους παλιούς Πανθέους και ειδικά το τελευταίο επεισόδιο. Συνιστώ και στους παλιούς τηλεθεατές να μην κάνουν σύγκριση τη σειράς με την παλιά, άλλωστε στη συνέντευξη που διάβασα της Αλεξανιάν τη ρώτησαν αν θα είναι ριμέικ και απάντησε όχι σε καμιά περίπτωση και ότι θα προσεγγιστεί το βιβλίο του Αθανασιάδη υπό άλλη οπτική. Επομένως ίδωμεν...
 
Eγώ ήμουνα αγέννητος όταν παίζονταν οι Πανθέοι το 1977. Επομένως, θα τη δώ οπωσδήποτε τη νέα σειρά με καθαρό μυαλό, χωρίς καμιά εικόνα από την παλιά σειρά αν και είδα πρόσφατα τα δυο μοναδικά επεισόδια που σώζονται από τους παλιούς Πανθέους και ειδικά το τελευταίο επεισόδιο. Συνιστώ και στους παλιούς τηλεθεατές να μην κάνουν σύγκριση τη σειράς με την παλιά, άλλωστε στη συνέντευξη που διάβασα της Αλεξανιάν τη ρώτησαν αν θα είναι ριμέικ και απάντησε όχι σε καμιά περίπτωση και ότι θα προσεγγιστεί το βιβλίο του Αθανασιάδη υπό άλλη οπτική. Επομένως ίδωμεν...
Και εγώ αγέννητη ήμουν αλλά αν διάλεγα ανάμεσα στις δύο , θα διάλεγα του 77' να δω . Τώρα αφού δεν υπάρχει θα δούμε την νέα.
 
Κατάλαβα,μου φαίνεται η νέα βερσιόν θα γίνει στυλ "Άγριες Μέλισσες" κτλ.
 
Δεν την έχασαν, την έσβησαν επίτηδες οι ανίκανοι το καλοκαίρι του 1985 όπως και πολλές άλλες! Εδώ σβήστηκαν πολύ καλές σειρές που γυρίστηκαν από τη νέα Διοίκηση επί Βασιλικού το 1981, όπως η Λάμψη των Άστρων (1983), Αστέρια από Χώμα (1983), πολλά από τα Καθημερινά (1983) κα.
Δυστυχώς διεγράφησαν και πιο μετέπειτα σειρές,όπως αυτές που αναφέρεις και πολλές ακόμη. Νομίζω και μια αξιόλογη σειρά εκείνης της εποχής με τον Γαλανό "Τα σκληρά καρύδια" έχει διαγραφεί.
 
Δυστυχώς διεγράφησαν και πιο μετέπειτα σειρές,όπως αυτές που αναφέρεις και πολλές ακόμη. Νομίζω και μια αξιόλογη σειρά εκείνης της εποχής με τον Γαλανό "Τα σκληρά καρύδια" έχει διαγραφεί.
Δυστυχώς έτσι είναι. Διέγραψαν πολλές αξιόλογες σειρές από το 81 και μετά, ιδίως του έτους 1983 οι παραπάνω που ανέφερα και κάποιες άλλες. Τα Σκληρά Καρύδια (1983) αξιόλογη κοινωνική σειρά σώζεται ολόκληρη μάλιστα έχει ανέβει στο διαδίκτυο το πρώτο επεισόδιο, αλλά τα υπόλοιπα όχι. Δεν έχει παιχτεί ποτέ σε επανάληψη.
 

Ρε Κατια! Απο Μαρμω φαμ φαταλ, θεια Χρυσοστομη; Πως το δεχτηκες αυτο; :D
 
Ρε Κατια! Απο Μαρμω φαμ φαταλ, θεια Χρυσοστομη; Πως το δεχτηκες αυτο; :D
Και η Μαρμω στο βιβλίο είναι πολύ ψηλή και πολύ αδύνατη Μπάμπι, δηλ.ποια σου φέρνει στο μυαλό την Κάτια. Πολύ σωστή η παρατήρηση πάντως.
Ο σκηνοθέτης της σειράς το είχε ρίξει το καρφί για τον Αθανασιάδη ότι δεν τον κάλεσε στην τελετή όταν έγινε ακαδημαϊκός. Η Κάτια είναι πολυ ψηλή γυναίκα την έχει δει από κοντά φίλη μου 1,76 και ήταν στο ύψος της ακριβως.
 
Καταλαβαίνω ότι το 77 θα γινόταν χαμός για τον ηθοποιό που ερμήνευσε τον Κίτσο από τον γυναικείο πληθυσμό.
 
Καταλαβαίνω ότι το 77 θα γινόταν χαμός για τον ηθοποιό που ερμήνευσε τον Κίτσο από τον γυναικείο πληθυσμό.

Δεν το ξερω αυτο γιατι ημουν παιδακι και δεν εκανα παρεα με ενηλικες γυναικες, η εστω με εφηβες.
Τωρα ποιος ηθοποιος θα τον υποδυθει;
 
Δεν το ξερω αυτο γιατι ημουν παιδακι και δεν εκανα παρεα με ενηλικες γυναικες, η εστω με εφηβες.
Τωρα ποιος ηθοποιος θα τον υποδυθει;
images (70).jpeg
Μιχάλης Σαράντης λέγεται,δεν τον ξέρω Μπάμπι ούτε τον παλιό τον ήξερα. Όμως από τα αποσπάσματα που είδα είχε σεξ απηλ ο παλιός εννοω
 
Δεν το ξερω αυτο γιατι ημουν παιδακι και δεν εκανα παρεα με ενηλικες γυναικες, η εστω με εφηβες.
Τωρα ποιος ηθοποιος θα τον υποδυθει;
αρχείο λήψης (32).jpeg
Εγώ αυτόν θα ήθελα για Κίτσο, έχει ρετρό φυσιογνωμία αλλά θα τον δούμε στην μεγάλη Χίμαιρα εν τέλει
 
Ο πολύ προσεκτικός και μελετημένος Ιάσων Τριανταφυλλίδης εδώ έχει κάποια λάθη. Η σειρά αποτελούνταν από 100 (και όχι 80) επεισόδια και το τελευταίο επεισόδιο μεταδόθηκε στις 1 Ιουνίου 1979 (και όχι στις 31 Δεκεμβρίου του 1978). Επίσης, δεν έχουν σβηστεί όλα τα επεισόδια, αφού στο αρχείο της ΕΡΤ έχουν διασωθεί το πρώτο και το τελευταίο. Τέλος ο πρώτος τόμος της τριλογίας δεν είχε τίτλο "Μάρμω Πανθέου" αλλά "Η χαρισάμενη εποχή".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα