Οι Τρεις Ντετέκτιβ

Χαχαχα,ναι , έχεις δίκιο, πολύ χαμηλό επίπεδο!!!Εγώ το πρωτοπαρατηρησα στην Κλεμμένη Φάλαινα, θυμάσαι... Είναι πολύ μεγάλη χοντράδα,για τον κάθε άνθρωπο που απεβίωσε,ποσό μάλλον για έναν θρύλο,όπως ήταν κ είναι ο Χίτσκοκ.

Η Αθηνά Κακούρη,που μετέφρασε τα πρώτα(Πυργο,κτλ)θα μπορούσε να δικαιολογηθεί (;;;)αν υπέκυπτε στον πειρασμό σαν αστυνομική συγγραφέας που είναι,αλλά μιλάμε πως το φαινόμενο του να τσονταρουν τον Χιτσκοκ εκεί που δεν υπήρχε λόγος να το κάνουν ήταν φαινόμενο των τελευταίων σχετικα τίτλων,που τα μετέφραζαν άσημοι μεταφραστές.

Συνεχίζω με ερώτηση πάνω σ'αυτό:Δεν το έχω διαβασει το Πεδίο μάχης αλλά στην Φάλαινα δεν υπάρχει ο Σεμπάστιαν.Δηλαδη ο Ψυχογιός τον εξαφάνισε αυτόν τον χαρακτήρα;Δεν τον "έφερε" ποτέ και συνέχισε με τον Χίτσκοκ (σ'αντιθεση με το εξωτερικό!)μέχρι που τον.... σταμάτησε (χαχαχα!!!!)κι αυτόν στη 2η περίοδο και τις επόμενες;

Αυτή είναι συνοπτικά λοιπόν η ανακεφαλαίωση για αυτό το θέμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eτσι ακριβως ειναι φιλος.Ποτε δεν εφερε τον Hector Sebastian στην ελλαδα αλλα συνεχισε με τους μεταφραστες του εκαστοτε βιβλιου να μιμουνται με πολυ φτηνο τροπο τους προλογους του χιτσκοκ απο παλαιοτερα βιβλια.Κλασσικοτερο παραδειγμα το μυστηριο του σημαδεμενου ζητιανου που ειναι το βιβλιο που στην ουσια εμφανιζεται ο Hector Sebastian και σε προλογο επιλογο και μεσα στην ιστορια και στο βιβλιο του ψυχογιου υπαρχει κανονικα ο χιτσκοκ και σε προλογο επιλογο και μεσα στην ιστορια στη θεση του Sebastian.Εδω ειμαι σιγουρος 100% πως το παραπανω εγινε για εμπορικους λογους γιατι θα σκεφτηκαν στον ψυχογιο ο χιτσκοκ πουλαει οποτε θα πουλανε και τα βιβλια ποιος Hector Sebastian τωρα που αν τον βαλουμε θα πεσουν και οι πωλησεις.
 
ρε παιδες μηπως ξερετε πως μπορουμε να τα βρουμε σε ebook τα βιβλια? απο τις εκδοσεις ψυχογιος δεν εχω διαβασει ενα. απο τα καινουρια εχω διαβασει μονο ενα. θελω επισης να ξαναδιασω το μυστηριο του στοιχειωμενου καθρεφτη γτ δεν το θυμαμαι καθολου
 
Λοιπόν εγώ έχω τα τρία πρώτα από τις εκδόσεις Μετώπη. Τα είχα αγοράσει ένα ένα όταν ξεμύτιζαν στα βιβλιοπωλεία. Όπως είπε και ο metal με το ζόρι βγάλαν τρία, με τη μουμια να έχει μια διαφορά από τον παπαγάλο. Το πρώτο το ειχα πάρει στην έκθεση βιβλίου που γινότανε στο Πεδιον του Άρεως. Μετά τα τρϊα βιβλία δεν ξαναείδα κάποια έκδοση να χει ασχοληθεί με τις ιστορίες τους. Απορώ πως δεν είχα πάρει χαμπάρι τις εκδόσεις Φλώρος. Έκανα σαν τρελή για αυτά τα τρια βιβλία. Τα διάβαζα, τα ξαναδιάβαζα μ3χρι που τα έμαθα απέξω, πανελλήνιες να έγραφα θα πέρναγα πρώτη των πρώτων.

Πριν τρία χρόνια σκέφτηκα ότι θα αρέσανε στον γιο μου. Πάω στη μάνα μου, ψάχνω, ψάχνω πουθενά τα βιβλία. Βρήκα μόνο τον παπαγάλο, τα άλλα δύο πουθενά. Ο παπαγάλος εννοείται πως είναι γραμμένος στο πολυτονικό. Ψάχνοντας λοιπόν να τα αναπληρώσω, είδα με έκπληξη ότι ο Ψυχογιός εχει βγάλει πάρα πολλά. Δυστυχώς όμως ειναι εξαντλημένα. Κατόρθωσα να βρω δύο τρία αλλά αναμένω κάποια επανέκδοση.

Εννοείται ότι ο γιος μου ξετρελάθηκε, έφτιαξε πινακίδα "αναλαμβάνουμε υποθέσεις" τα τρία ερωτηματικά κ.λ.π. Διαχρονικές αξίες τα βιβλία!
Αύριο με...το φως της ημέρας θα βγάλω και φωτογραφίες από το βιβλίο μου.
 
Λοιπόν εγώ έχω τα τρία πρώτα από τις εκδόσεις Μετώπη. Τα είχα αγοράσει ένα ένα όταν ξεμύτιζαν στα βιβλιοπωλεία. Όπως είπε και ο metal με το ζόρι βγάλαν τρία, με τη μουμια να έχει μια διαφορά από τον παπαγάλο. Το πρώτο το ειχα πάρει στην έκθεση βιβλίου που γινότανε στο Πεδιον του Άρεως. Μετά τα τρϊα βιβλία δεν ξαναείδα κάποια έκδοση να χει ασχοληθεί με τις ιστορίες τους. Απορώ πως δεν είχα πάρει χαμπάρι τις εκδόσεις Φλώρος. Έκανα σαν τρελή για αυτά τα τρια βιβλία. Τα διάβαζα, τα ξαναδιάβαζα μ3χρι που τα έμαθα απέξω, πανελλήνιες να έγραφα θα πέρναγα πρώτη των πρώτων.

Πριν τρία χρόνια σκέφτηκα ότι θα αρέσανε στον γιο μου. Πάω στη μάνα μου, ψάχνω, ψάχνω πουθενά τα βιβλία. Βρήκα μόνο τον παπαγάλο, τα άλλα δύο πουθενά. Ο παπαγάλος εννοείται πως είναι γραμμένος στο πολυτονικό. Ψάχνοντας λοιπόν να τα αναπληρώσω, είδα με έκπληξη ότι ο Ψυχογιός εχει βγάλει πάρα πολλά. Δυστυχώς όμως ειναι εξαντλημένα. Κατόρθωσα να βρω δύο τρία αλλά αναμένω κάποια επανέκδοση.

Εννοείται ότι ο γιος μου ξετρελάθηκε, έφτιαξε πινακίδα "αναλαμβάνουμε υποθέσεις" τα τρία ερωτηματικά κ.λ.π. Διαχρονικές αξίες τα βιβλία!
Αύριο με...το φως της ημέρας θα βγάλω και φωτογραφίες από το βιβλίο μου.
Φοβερο που εχεις τα βιβλια απο της εκδοσεις μετωπη ολη την ελλαδα που λεει ο λογος εψαξα πουθενα δεν τα βρηκα.Να ψαξεις οπωσδηποτε μπας και βρεις και τα αλλα δυο γιατι μιλαμε για θησαυρο και πρεπει να εχεις αυτα τα διαμαντια στην βιβλιοθηκη σου και ενοειται πως πρεπει να βγαλεις φωτογραφια απο τον τραυλο παπαγαλο θελω να το δω σαν τρελος και βγαλε και απο μπροστα και απο πισω και απο μεσα αν ειναι ευκολο.Οτι μπορεις να βρεις απο ψυχογιο να το παρεις για το γιο σου ειναι δεδομενο πως θα τα λατρεψει αφου του αρεσαν γενικοτερα οι τρεις ντεντεκτιβ.Αυτα που να αποφυγεις ειναι τα βιβλια που εχουν κυκλοφορησει απο της εκδοσεις ΝΙΚΑΣ αν δεις σε προηγουμενα post μου θα δεις ποια ειναι.Αυτα τα βιβλια ειναι απο γερμανους συγγραφεις που γενικοτερα εχουν τρελα με τους τρεις ντεντεκτιβ αλλα και οι πλειοψηφια των ιστοριων δεν λεει και πολλα αλλα εχουν αλαξει και τα ονοματα των χαρακτηρων και δεν λεει να μπερδευτει μαυτα ο γιος σου.Εκδοσεις ψυχογιος λοιπον και οτι μπορεις να βρεις το περνεις με χιλια.
 
Σκέφτομαι ότι πρέπει να ψάξω στο σπίτι της γιαγιάς, είχα πάει κάποια βιβλία μυστηρίου εκεί για να διαβάζουμε τα καλοκαίρια, η Enid Blyton είναι σίγουρα εκεί. Πρέπει να πάω να τα μαζέψω πριν γινει καμιά εκκαθάριση καθοτι η γιαγιά μου αποδημισε εις Κύριον σχετικά πρόσφατα.
Λοιπόν στο θέμα μας:

15948077209051409770199.jpg

1594807779670951007617.jpg
 
ΩΩΩΩΩ φοβερο ευχαριστω πολυ.Αυτο που με χαροποιει ειναι πως και η εκδοση του ψυχογιου που εχω ειναι ακριβως ολοιδια και εχουν και τα ιδια σχεδια μεσα οπως βλεπω απο της φωτογραφιες.Οπως και να χει παντως τα τρια αυτα βιβλια απο της εκδοσεις μετωπη ειναι αλλη φαση οποτε αν τυχον και τα βρεις περιμενω φωτογραφιες και απο κεινα:happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump::happyjump:
 
Ξέχασα να σας πω ότι στο μπροστινό φύλλο υπάρχει και η τιμή: 170 δρχ το 1980!
Είναι γραμμένο σε πολυτονικό όπως βλέπετε, υποψιάζομαι ότι οι περισσότεροι γεννηθήκατε μετά την κατάργησή του. Η μετάφραση είναι της Αθηνάς Κακούρη ενώ εχει και αρκετές δύσκολες λέξεις, εννοώ πολύπλοκο λεξιλόγιο. Για παράδειγμα δείτε την παρακάτω φωτογραφία από την εισαγωγή του Χίτσκοκ:

1594820664766810357807.jpg

"Απεκδύομαι των ευθυνών"(!!!) Παρόλα ταύτα μαθαίναμε και κάτι. Στο τέλος ο Χίτσκοκ μας αποχαιρετά με τα εξής λόγια: "Μπορείτε να είστε σίγουροι ότι θα λάβετε αυθωρεί αναφορά για κάθε ενδιαφέρουσα εξέλιξη". Όταν το διάβασε αυτό ο γιος μου μου είπε: σίγουρα κάτι θα πάρουμε ενδιαφέρον, να του γράψουμε ένα γράμμα;

Η εικονογράφηση είναι η αυθεντική της πρωτης έκδοσης του Χάρυ Κέιν και σίγουρα είναι κάρβουνο σε χαρτί γι αυτό φαίνεται τόσο πλούσια ενώ είναι ασπρόμαυρη γιατί η κάθε μία ξεχωριστά είναι ένα έργο τέχνης.1594821667583-1985008894.jpg
 
Xαρας το κουραγιο του γιου σου που το διαβασε ετσι παντως χαχαχαχαχαχα.Πραγματικα η εικονογραφηση ειναι ολα τα λεφτα και χαιρομαι πολυ που και στα 3 βιβλια του ψυχογιου (ο πυργος της φρικης,ο τραυλος παπαγαλος,η μουμια που ψιθυριζε) δεν αλαξε η ακομα και να μην την εβαζαν καν και παραμενει η ιδια.
 
Πολυ καλα ευρηματα και μαλιστα ειναι και οι πρωτες εκδοσεις με τον αλφρεντ χιτσκοκ κατω δεξια και οχι οι δευτερες εκδοσεις με την κλειδαροτρυπα :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Ξεκινησα πριν 3 μερες να διαβαζω για πολλοστη φορα ολα τα βιβλια της σειρας απο την αρχη μιας και εχουν περασει καποια χρονια που αφηνω να περασουν επιτηδες ωστε να μου λειψουν και να ξεκινησω το διαβασμα με μεγαλυτερη ορεξη χαχαχαχαχαχαχα.Φυσικα τα διαβαζω με την original σωστη σειρα και οχι με την οτι να ναι αριθμηση του ψυχογιου με ενδιαμεσα φυσικα τα ξενογλωσσα ωστε να γινουν ολα σωστα οποτε μεχρι τωρα διαβασα τον πυργο της φρικης και τον τραυλο παπαγαλο με την συνεχεια να ειναι η μουμια που ψιθυριζε.Το ποσο πολυ γουσταρω την εικονογραφηση σε αυτα τα πρωτα βιβλια απλα δεν περιγραφεται οπως και το ποσο πολυ με γυρνανε τα μυαλα οι μπαγλαμαδες του ψυχογιου επισης δεν περιγραφεται.Τα 28 πρωτα βιβλια της σειρας απο τον πυργο της φρικης εως το μυστηριο του θανασιμου διδυμου και οι original αμερικανικες εκδοσεις αλλα και η UK εκδοση εχουν μεσα κανονικα εικονογραφηση απο κει και μετα σταματανε και δεν υπαρχει ξανα εικονογραφηση.Στην αμερικανικη εκδοση η εικονογραφηση ειτε ειναι του Harry Kane ειτε ειναι το Jack Hearne ειτε του Ed Vebell ειτε του Herb Mott που εκανε μονο μια εικονογραφηση οπως και του Roger Hall που εχει κανει την εικονογραφηση για ολα τα βιβλια στην UK εκδοση.Ε αντε βγαλτε ακρη τωρα γιατι τα φρουτα του ψυχογιου σταματησαν την εικονογραφηση στην μουμια που ψιθυριζε και δεν συνεχισαν και στα υπολοιπα βιβλια αφου στην ουσια μια απλη αντιγραφη εκαναν δεν εκαναν δικη τους εικονογραφηση.Μιλαμε οι ανθρωποι ειναι τραγικοι.Επισης ενα αλλο που μαρεσει πολυ στα 3 πρωτα βιβλια ειναι η συνεχεια που εχουν.Ενταξει δεν γινοταν σε καθε βιβλιο πχ στο τελος που επισκεπτονται οι τρεις ντεντεκτιβ τον χιτσκοκ παντα να υπαρχει κατι ωστε να μας προιδεαζει για το επομενο βιβλιο και την νεα τους περιπετεια οπως γινετε στον πυργο της φρικης και στον τραυλο παπαγαλο ομως πραγματικα ολο αυτο εδινε μια αλλη νοτα και μια συνεχεια οπως ειπα στα βιβλια και στης περιπετειες τους.Επισης θα ηθελα και σε αλλα βιβλια να υπηρχαν τα εξτρα λογια του χιτσκοκ οπως στον τραυλο παπαγαλο που στο τελος εδινε και αλλες λεπτομερειες της ιστοριας και των χαρακτηρων.

Το μονο κακο ειναι πως καποια πραγματα δεν τα χρησιμοποιησαν σε αλλα βιβλια.Για παραδειγμα ο χιτσκοκ στον εξτρα επιλογο του μας λεει πως ο καρλος το μεξικανακι μενει ποια με τους τζοουνς στην μαντρα ευκαιριων ενω παραληλα σπουδαζει μηχανικος κλπ ομως σε κανενα αλλο βιβλιο δεν αναφερεται πουθενα ενω καλλιστα θα μπορουσε να χωρεσει σε καποια ιστορια και να αναφερθει.Τωρα αν αναφερεται σε καποιο βιβλιο η στα ξενογλωσσα που εχω περισσοτερα χρονια να τα διαβασω και δεν το θυμαμαι ζητω συγνωμη αλλα δεν νομιζω να κανω τοσο μεγαλο λαθος.Αυτο ομως που πραγματικα με τρελενει τοσα χρονια ειναι το πως εχουν πεταξει σαν την τριχα απο το ζυμαρι εναν χαρακτηρα που πραγματικα θα μπορουσαν να φτιαξουν φοβερες ιστοριες και απιστευτες περιπετειες με αυτον και αυτος ο χαρακτηρας ειναι ο ουγκανε ο γαλλος κλεφτης εργων τεχνης.Mετα το δευτερο βιβλιο με τον τραυλο παπαγαλο και το ενατο του ρολογιου που ουρλιαζει τον ουγκανε τον εφαγε η μαρμαγγα και δεν εμφανιστηκε πουθενα στα 34 υπολοιπα βιβλια της original σειρας και ουτε φυσικα στα 11 της crimebuster σειρας.Ηταν λες και το εκαναν επιτηδες σαν να μην ηθελαν να βαλουν τιποτα που να υπηρχε στα βιβλια που εγραψε ο δημιουργος των τριων ντεντεκτιβ Robert Arthur.Πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω γιατι μιλαμε θα μπορουσαν να φτιαξουν φοβερες ιστοριες με τον χαρακτηρα αυτον και θα μπορουσε να γινει η νεμεσις των τριων ντεντεκτιβ και δεν λεω να τον εκαναν μαιντανο αλλα τουλαχιστων σε κανα δυο αντε τρια βιβλια ακομα ανετα θα μπορυσε να εμφανιστη και η οι ιστοριες θα ηταν και καλυτερες γιατι πραγματικα καποιες ιστοριες απο της υπαρχουσες ειναι κατωτερες σε σχεση με καποιες αλλες.Πολυ κριμα πραγματικα που ''εφαγαν'' ετσι τον ουγκανε και δεν εμφανιστηκε ποτε ξανα.

Ειναι τυχεροι που δεν μπορω να βρω την ιστορια που ειχα γραψει πιτσιρικας και μαλιστα ειχα γραψει την μιση ιστορια και με τον ουγκανε φυσικα μεσα και ανετα την τελειωνα σημερα και αν την κυκλοφορουσα θα τους ειχα παρει τα σωβρακα χαχαχαχαχαχαχα :p :p :p :p
 
Οπως εγραψα πριν ενα μηνα στο παραπανω post ξεκινησα για ακομα μια φορα να διαβασω ολα τα βιβλια της σειρας απο την αρχη και πραγματικα καθε φορα που το κανω ειναι οπως την πρωτη φορα.Ετσι λοιπον αποφασισα να γραψω μερικες γραμμες για καθε βιβλιο που διαβαζω την αποψη μου κλπ ετσι για να γινει μουχαμπετι και να γραψει αν θελει και καποιος αλλος την γνωμη του γιατι μπορει εμενα να μαρεσει καποιος βιβλιο πχ αλλα σε καποιον αλλον να μην αρεσει.Θα ηταν καλη φαση οι φανατικοι των τριων ντεντεκτιβ που υπαρχουμε εδω μεσα η μπορει και νεα αμελη που θα διαβασουν το θεμα να συζητουσαμε και για τα βιβλια γενικοτερα.Φυσικα θα βαζω μεσα σε spoiler τα οσα γραφω γιατι μπορει καποιος να μην εχει διαβασει καποιο βιβλιο οποτε μην του χαλασω την ολη φαση.Επισης θα βαζω μια δικη μου βαθμολογια για καθε βιβλιο απο το 1 εως το 10 ετσι για την φαση και μπορει φυσικα να βαζει και ο καθενας την δικη του.

To Βιβλιο που απο δω ξεκινησαν ολα.Η ιστορια αυτη ηταν η εισοδος μας στον κοσμο των τριων ντεντεκτιβ και μεσα απο της σελιδες του μαθαμε τα παντα γιαυτους για τι μαντρα ευκαιριων τζοουνς και το στρατηγειο τους το παλιο τροχοσπιτο που ηταν κρυμμενο κατω απο την τεραστια στοιβα απο σαβουρες που ηταν απο πανω.Επισης μαθαμε για της κιμωλιες με διαφορετικο χρωμα για καθε ντεντεκτιβ και το ερωτηματικο που θα βαζανε σε περιπτωσεις που θα ηθελαν να δειξουν πως καποιος απο τους τρεις ειχε περασει απο το σημειο που ηταν το ερωτηματικο.Φυσικα ειχαμε και την περιπετειωδη γνωριμια τους με τον αλφρεντ χιτσκοκ οπως και το πως απεκτησαν την εντυπωσιακη Rolls Royce αλλα μαθαμε και τον Νορις τον αχαμνο αυτο το σιχαμα που παντα προσπαθουσε να βγει πανω απο τους τρεις και κυριως απο τον τζουπιτερ.Η ιστορια ειναι εξαιρετικη με τον τρομακτικο πυργο της φρικης να υψωνεται μπροστα μας και της τρομακτικες στιγμες των τριων οταν πηγαν να τον εξερευνησουν και να μαθουν αν οντως ειναι στοιχειωμενος.Εξαιρετικοι επισης ολοι οι χαρακτηρες περα απο τους τρεις ντεντεκτιβ και γενικοτερα ολη η ατμοσφαιρα ειναι ολα τα λεφτα.Πραγματικα το μυστικο του πυργου της φρικης ηταν εξαιρετικη αρχη για την σειρα.

Βαθμολογια: 10

Το δευτερο βιβλιο της σειρας με συγγραφεα του φυσικα τον Robert Arthur τον δημιουργο των τριων ντεντεκτιβ και ενα βιβλιο που ειναι συνεχεια του πρωτου οπως βλεπουμε στο τελος του πυργου της φρικης οταν ο χιτσκοκ αναφερει στους τρεις για τον χαμενο παπαγαλο του φιλου του.Με το βιβλιο αυτο συμβαινει κατι παραξενο σε μενα και ενω ολα τα βιβλια τα εχω διαβασει δεκαδες φορες το καθενα και της ιδιες ακριβως φορες με τον τραυλο παπαγαλο ειναι λες και εχουν αποτυπωθει στην μνημη μου ακομα και οι λεξεις.Πριν γυρισω στην επομενη σελιδες εινα σαν να ξερω απο πριν ακομα και που ειναι η καθε τελεια και το καθε κομμα.Πραγματικα μυστηριο.Φοβερη ιστορια και εδω με πολυ μυστηριο και πολυ πρωτοτυπη με τους παπαγαλους και το μηνυμα που γνωριζε ο καθενας και απο της εξτρα προσθηκες στην σειρα ειναι η αλυσιδα απο αυτι σε αυτι ο τροπς δηλαδη των τριων να βρουν κατι που ψαχνουν βαζοντας σε αυτο φιλους που εχει ο καθενας οι οποιοι θα το πουν σε αλλους φιλους τους με αποτελεσμα εκατονταδες ατομα να ψαχνουν γιαυτο που αναζητανε η τρεις ντεντεκτιβ.Φοβερη εισοδος στην σειρα του φημισμενου γαλλου κλεφτη εργων τεχνης σε ολο τον κοσμο ουγκανε.Απο τα μελανα σημεια του βιβλιου ειναι το λαθος που εκαναν με τον καρλος το μεξικανακι που ενω διαβαζουμε πως πλεον μενει με τους τζοουνς και σπουδαζει μηχανικος απο εκεινη την στιγμη και μετα ο χαρακτηρας αυτος εξαφανιζεται και δεν τον συνανταμε πουθενα.Λαθος μεγαλο γιατι ανετα θα μπορουσε να εχει καποιον ρολο σε καποια αλλη ιστορια.Περα απο αυτο ομως μιλαμε για εξαιρετικο και απο τα πλεον κλασσικα βιβλια της σειρας.

Βαθμολογια: 10

To τριτο βιβλιο της σειρας που ο Robert Arthur αποφασιζει να του δωσει μια συνεχεια απο το προηγουμενο τον τραυλο παπαγαλο καθως και εκει στο τελος του ο χιτσκοκ αναρωτιεται μονος του για το αν επρεπε να ειχε πει στους τρεις για τον καθηγητη γιαρμπορο και την μουμια που ψιθυριζε.Απο αυτο το βιβλιο και μετα ο Arthur τα εκοψε αυτα μαλον γιατι δεν θα ηθελε να γινει το ολο πραγμα σουπα και πρβλεψιμο και στο τελος του προηγουμενου βιβλιου ο χιτσκοκ πχ καθε φορα να βρισκει νεα υποθεση για τους τρεις ντεντεκτιβ.Φοβερη ιστορια και εδω με ενα δεμενο καλα μυστηριο που βγαζει νοημα και με εξαιρετικους χαρακτηρες και με φοβερες περιγραφες.Μιλαμε η υποθεση αυτη εχει τα παντα την μουμια του ρα ορκον που ψιθυριζει,τον ειδικο στης αρχαιες γλωσσες φιλο του καθηγητη γιαρμπορο που ειναι ο γιος του φιλου του που ειχαν ανακαλυψει μαζι τον ρα ορκον και που τον σκοτωσαν.Την γατα της κυρας banfry που παιζει και αυτη τον ρολο της.Τον χαμιντ απο τον οικο χαλιων χαμιντ που οπως τους ειπε ο τυφλος σοφος μαγος σαρντον ο ρα ορκον ηταν προγονος τους και επρεπε να τον ξαναφερουν πισω.Επικινδυνη περιπετεια με τους χαμιντ και πιτ κλεισμενους μεσα στην σαρκοφαγο της μουμιας και εφαρμογη ξανα της αλυσιδας απο αυτι σε αυτι που ειδαμε πρωτη φορα στον τραυλο παπαγαλο ομως με αλλα αποτελεσματα απο αυτα που περιμεναν οι τρεις καθως εβαλε ο νορις ο αχαμνος το χερακο του.Φυσικα πολυ καλο και το τελος της υποθεσης με τους τρεις να λυνουν ενα ακομα δυσκολο μυστηριο.Πραγματικα απο τα πολυ αγαπημενα βιβλια της σειρας το μυστηριο της μουμιας που ψιθυριζε.

Βαθμολογια: 10

Το μυστηριο του πρασινου φαντασματος ειναι ενα βιβλιο που με την οτι να ναι σειρα που τα εμφανιζε ο ψυχογιος το διαβασαμε πολυ αργοτερα και συγκεκριμενα δεν θυμαμαι ακριβως αυτη την στιγμη σε ποιο βιβλιο αναφερεται η υποθεση αυτη αλλα οταν διαβασα σε αλλο βιβλιο για το πρασινο φαντασμα ειχα τρελα νευρα και απορια γιατι δεν υπαρχει αυτο το βιβλιο και ποιο βιβλιο ειναι αυτο φυσικο πραγμα δηλαδη γιατι ουτε ιντερνετ ειχαμε τοτε ουτε καταληλη ενημερωση.Η ιστορια του βιβλιου αυτου μπορει να εχει και το καλυτερο σκηνικο αρχης με τους μπομπ και πιτ να πηγαινουν με ολους τους αλλους που μαζευονται να εξερευνησουν το σπιτι του Mathias Green με το γεγονος αυτο το ποσα ατομα ηταν εκει δηλαδη να παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην ιστορια.Εξαιρετικη λεπτομερεια που ενωνει την ιστορια και τα προηγουμενα βιβλια ειναι η αναφορα στον μηχανισμο που ειχε στο ποδι ο μπομπ απο την στιγμη που ειχε πεσει και σπασει το ποδι του και που εκεινη την στιγμη επιτελους τον ειχε βγαλει.Απο κει και μετα η ιστορια εξελισεται με φοβερο ρυθμο με τους τρεις να χωριζονται και να ψαχνουν την υποθεση απο διαφορετικη σημεια και να μπλεκονται σε διαφορα μεχρι την εμφανιση του κυριου Won του πανω απο 100 χρονων σοφου και περιεργου γερου με της μεγαλες δυναμεις που χρειαζοταν τα μαργαριταρια του φαντασματος καθως οπως ελεγε τα χρησιμοποιουσε για να μεγαλωσει την ζωη του.Φοβερη ιστορια πραγματικα η οποια εγινε απο της πολυ αγαπημενες μου απο οταν την διαβασα και μετα.

Βαθμολογια: 10

Οπως εχω γραψει σε προηγουμενα post ολα τα βιβλια που εχω απο τον ψυχογιο ειναι οι πρωτες εκδοσεις με το προσωπο του χιτσκοκ στο εξωφυλο ετσι λοιπον το βιβλιο αυτο ηρθε στα χερια μου οταν κυκλοφορησε το καλοκαιρι του 1991 και σαν τρελος ξεκινησα να διαβαζω την νεα περιπετεια των τριων ντεντεκτιβ.Η ιστορια και δω εξαιρετικη και μαλιστα με ανατροπες αφου αλλιως ξεκιναει και τελικα αλλιως καταληγει ασχετα αν γυρναμε παλι στην αρχικη υποθεση.Ετσι λοιπον εχουμε τους τρεις ντεντεκτιβ και τον τζουπιτερ κυριως να σκεφτεται απο την μερια των εγκληματιων και πως θα τα καταφερναν να κλεψουν απο το μουσειο τα κοσμηματα ''ουρανιο τοξο''.Τελικα η σκεψη του γινετε κατα καποιον τροπο πραξη καθως την μερα που πηγαινουνε στο μουσειο γινετε ληστεια και κλεβουν την ζωνη των αυτοκρατορων ομως οι τρεις δεν αναλαμβανουν την υποθεση αυτη αντιθετα αναλαμβανουν την υποθεση μια φιλης του χιτσκοκ που νομιζει πως βλεπε καλικαντζαρους στην αυλη της.Ολη αυτη η περιεργη υποθεση λοιπον θα οδηγησει τους τρεις ντεντεκτιβ σε μια περιπετεια με ανατροπες και πολλους κινδυνους που δε θα μπορουσαμε να φανταστουμε στην αρχη της ιστοριας και που μας κραταει σε αγωνια μεχρι και της τελευταιες σελιδες του βιβλιου.Εξαιρετικη ιστορια και υποθεση γενικοτερα σιγοτρα μεσα στης καλυτερες των τριων ντεντεκτιβ.

Βαθμολογια: 9

Mπορει απο το μυστηριο της μουμιας που ψιθυριζε ο Robert Arthur να σταματησε στο τελος των βιβλιων να αναφερει κατι που να προιδεαζει για την επομενη ιστορια αλλα στο προηγουμενο βιβλιο του χαμενου θησαυρου μας πεταει ενα στοιχειο για τους τρεις και για τα μαθηματα καταδυσης κλπ το οποιο ειναι πολυ βασικο για την επομενη τους περιπετεια στο νησι των σκελετων.Πολυ ενδιαφερουσα ιστορια με με πολλες περιπετειες για τους τρεις απο την πρωτη στιγμη που φτανουν και την παγιδα που τους στηνουν πριν τους βρει και τους σωσει ο κρις ο ελληνας ο γιος σφουγγαρα.(Παντου υπαρχει και ενας ελληνας ρε κουφαλες ακομα και στους τρεις ντεντεκτιβ :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: ).Κατα τα αλλα εχουμε την ιστορια με το φαντασμα που εμφανιζεται στα αλογακια την περιγραφη και το σκηνικο του νησιου των σκελετων και την ιστορια με τον θησαυρο των πειρατων αλλα και γενικοτερα ολες της καταστασεις που μπλεκονται οι τρεις ντεντεκτιβ.Το μοναδικο πραγμα που δεν μαρεσε οσον αφορα την ιστορια ειναι πως πολυ γρηγορα καταλαβαινει καποιος το τι παιζετε στο νησι των σκελετων και το που παει το πραγμα οσον αφορα την ληστεια κλπ.Ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα οπως τα θελουμε αλλα θα προτιμουσα περισσοτερο μυστηριο και κυριως να μην μπορουμε να καταλαβουμε απο τοσο νωρις το τι θα παιχτει στη συνεχεια.Οπως και να το κανουμε ομως το βιβλιο αξιζει και με το παραπανω.

Bαθμολογια: 9

Επειδη ο τραυλος παπαγαλος ειναι απο τα αγαπημενα μου βιβλια με φοβερη ιστορια δεν υπηρχε περιπτωση να μη μαρεσει και η ιστορια του μυστηριου του φλογερου ματιου.Οταν υπαρχουν γριφοι,κρυφα μηνυματα και γενικα μυστηριο ετσι σχεδιο πολυ το γουσταρω γιαυτο μαρεσε απο την αρχη η ιστορια αυτη.Ετσι λοιπον εχουμε και δω το αρχικο γριφο στο γραμμα που αφησε στον αυγουστο αυγουστο ο θειος του και στην συνεχεια της προτομες που εκει παιζετε φουστια με το ψευτικο φλογερο ματι.Καλο hint επισης που και αλλοι εκτος του τυπου με της τρεις τελιτσες θελουν το διαμαντι αν και απο την αρχη δεν το ξερουμε αυτο και νομιζουμε πως ειναι δικοι του.Πολυ μαρεσε επισης και η συνδεση με τα προηγουμενα βιβλια και με το σκηνικο που επιτελους μετα απο αυτη την υποθεση αποκτουν οι τρεις ντεντεκτιβ για παντα την χρηση της Rolls Royce.Στο βιβλιο επισης εμφανιζεται και η λιζ λογκαν οταν πανε οι τρεις να παρουνε την προτομη απο την μανα της ενα κοριτσι που εχει τρελα με τα μυστηρια και τους ντεντεκτιβ και ολα αυτα και λεγεται πως υπαρχει αληθινος χαρακτηρας πισω απο την λιζ ο οποιος ειναι η κορη του Robert Arthur Elizabeth.To Μονο πραγμα που δεν με εκανε καλη εντυπωση σε αυτο το βιβλιο ειναι η μεταφραση.Απο την στιγμη που υπαρχει ηδη η πεπατημενη με καποια πραγματα οσον αφορα την μεταφραση απο προηγουμενα βιβλια δεν επρεπε καν να αλαξουν σε αλλη ονομασια την αλυσιδα απο αυτη σε αυτη που ειδαμε σε προηγουμενα βιβλια οπως και το ονομα της εταιριας ενοικιασης αυτοκινητων που καλουν οι τρεις για την Rolls Royce.Πραγματικα δεν μαρεσε καθολου ολο αυτο.

Βαθμολογια: 9

Μετα απο ενα παραλιγο αυτοκινητιστικο ατυχημα οι τρεις ντεντεκτιβ καταληγουν στην μικρη χωρα της βαρανια φιλοξενουμενοι απο τον πριγκηπα τζαρο χωρις καν να φανταζονται σε τι περιπετεια θα βρεθουν.Το συγκεκριμενο βιβλιο το ειχα λιγο παραξηγημενο καθε φορα που ξεκινουσα να το διαβαζω ισως γιατι η περιπετεια των τριων δεν ηταν στο ροκυ μπιτς με τους γνωστους χαρακτηρες αλλα ηταν σε καποιο αλλο μερο εξολοκληρου.Περα απο αυτο ομως η ιστορια εχει τα παντα.Συνωμοσιες,κατασκοπους,μυστηριο με την χαμενη ασημενια αραχνη της βαρανια αλλα και καταδιωξη των τριων ντεντεκτιβ και φοβερα σκηνικα στους υπονομους,στο περβαζι γυρω απο το καστρο σε μεγαλο υψος οπως και διαφορα αλλα.Πολυ καλο βιβλιο και ιστορια που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα και αξιζει με χιλια.

Βαθμολογια: 9

Οτι και να πω για το βιβλιο αυτο θα ειναι λιγο γιατι πολυ απλα ειναι μακραν απο τα πιο αγαπημενα μουγιατι εχει τα παντα που γουσταρω στους τρεις ντεντεκτιβ και στην ουσια ειναι λες και εχει την ιδια βαση με τον τραυλο παπαγαλο.Ετσι λοιπον και δω εχουμε τους τρεις ντεντεκτιβ σε μια φοβερη περιπετεια που ξεκιναει με ενα πολυ απλο αλλα περιεργο τροπο και αυτος δεν ειναι αλλος απο το ρολοι που ουρλιαζει και ετσι ξεκιναει η φοβερη αυτη περιπετεια.Απο κει και μετα εχουμε τους αγαπημενους μου γριφους οπως και στον τραυλο παπαγαλο με τους τρεις να προσπαθουν να τους λυσουν και να φερουν εις περας την υποθεση.Εχουμε την δευτερη εμφανιση του φοβερου και τρομερου φημισμενου κλεφτη εργων τεχνης ουγκανε που οταν υπαρχουν πανακριβοι πινακες ειναι εκει και ντροπη και αισχος σε ολους τους συγγραφεις που ακολουθησαν και τα ενα σωρο βιβλια που εγραψαν που εξαφανισαν αυτον τον χαρακτηρα.Πραγματικα πολυ κριμα για ολο αυτο.Φοβερο επισης το τελος της ιστοριας και η λυση της υποθεσης αλλα και ο τροπος που το σκαει ξανα ο ουγκανε σαν κυριος αυτη την φορα μπροστα στα μουτρα των μπατσων και του αρχηγου ρευνολντς.Φοβερο βιβλιο πραγματικα ολα τα λεφτα.

Βαθμολογια: 10

Το μυστηριο της σπηλιας που βογκαει ειναι το πρωτο βιβλιο που γραφτηκε απο αλλον συγγραφεα περα του Robert Arthur και συγκεκριμενα απο τον William Arden.Το τελικο αποτελεσμα πολυ καλο καθως εχουμε μια φοβερη περιπετεια με τους τρεις ντεντεκτιβ να κανουνε διακοπες σε ραντσο σε μια περιοχη που εζησε ο θρυλικος ελ ντιαμπλο που κανεις δεν ξερει πραγματικα τι απεγινε αλλα και την φοβερη και τρομερη σπηλια που βογκαει και που αρχισε να το κανει ξανα πολλα χρονια μετα την τελευταια φορα.Στην περιπετεια τους αυτη λοιπον οι τρεις ντεντεκτιβ θα μπλεξουν με σατανικους χρυσοθηρες,με υποπτους τυπους που δεν ειναι αυτο που φαινονται ακομα και με το πολεμικο ναυτικο της αμερικης.Πραγματικα εξαιρετικη ιστορια η πρωτη προσπαθεια του William Arden και πολυ μαρεσε οταν το πρωτοδιαβασα που μεχρι το τελος που περνουμε χαμπαρι τι παιζετε δεν γνωριζουμε ποιος ειναι ποιος και ποιος στην ουσια ειναι υπευθηνος για ολα.Πολυ καλο βιβλιο.

Βαθμολογια: 9
 
Εγώ να πω ότι τα βιβλία του Ρόμπερτ Άρθρουρ μας εισήγαγαν στην αμερικανικη κουλτουρα της δεκαετίας του 60 πριν τη δουμε σε διαφορες ταινίες, καθότι τα διαβασαμε και σχετικά μικροί. Όταν ακούω Καλιφόρνια μου έρχονται στον νου εικόνες από τα πρώτα βιβλία των Τριών Ντετέκτιβ, καθώς και οι ιστορίες του Καρλ Μπαρκς (άσχετο). Και όταν λέω εικόνες εννοώ τα σπίτια με τις αλέες, τις χασιέντες, την ομίχλη που ερχεται από τον ωκεανό, τους λόφους της Σάντα Μόνικα...τους ξεπεσμένους ηθοποιούς του Χόλιγουντ. Όλα συνιστούν την σκιαγράφιση του καλιφορνέζικου στυλ.
Εμένα το αγαπημένο μου είναι ο τραυλός παπαγάλος για τους γρίφους που έχει. Καταλαβαίνω ότι τα αγόρια θα προτιμούσαν κάποιο με πιο πολύ δράση όπως το ο Πύργος της Φρίκης το οποίο επίσης μου αρέσει πολύ για την αγωνία και τις ανατριχίλες που προσφέρει.
 
To βιβλιο αυτο ειναι το τελευταιο που εγραψε ο Robert Arthur και προσωπικα το πηρα με στραβο ματι απο την πρωτη στιγμη που αντικρισα το γελοιο για μενα εξωφυλλο του με το κρανιο να εχει συνεφακι και να λεει ΑΨΟΥ αλλα και γενικοτερα το εξωφυλλο γιατι αφησαν στην ακρη τα γνωστα εξωφυλλα η τα καπως αλαγμενα αλλα πολυ καλα και εφτιαξαν αυτο το πραμα του συγκεκριμενου βιβλιου.Περα απο το εξωφυλο και η ιστορια του βιβλιου ειναι πολυ μετρια και με την ολη φαση με τους τσιγγανους και με το κρανιο που μιλουσε που απο την αρχη κανει μπαμ ο τροπος που εκανε ο μαγος.Πραγματικα δεν με κρατησε σε κανενα σημειο του το βιβλιο με το ζορι το διαβασα και το τελειωσα ακομα και την πρωτη φορα και απο τοτε οταν το ξαναδιαβαζω στην ουσια αγγαρεια κανω. Με λιγα λογια για μενα το τελευταιο βιβλιο του Robert Arthur ειναι απογοητευση και αν καποιος εμπαινε τωρα πχ στον κοσμο των τριων ντεντεκτιβ και ειχε στα χερια του το συγκεκριμενο βιβλιο θα του ελεγα να το αφησει στην ακρη και να ξεκινησει την σειρα με αλλο βιβλιο αν δεν μπορουσε να τα παρει απο την αρχη.

Βαθμολογια: 6

Το δευτερο βιβλιο της σειρας απο τον William Arden μετα την σπηλια που βογκαει και το ιδιο καλο επισης.Η ιστορια του πολυ καλη και εχει τα παντα απο μια περιεργη ψηλη φιγουρα με τρομακτικο γελιο και ενα μηνυμα βοηθειας που βαζει στο τρυπακι των ερευνων τους τρεις ντεντεκτιβ απο την αρχη του βιβλιου.Εχουμε επισης εναν κρυμμενο θησαυρο εναν περιεργο και υπερανω πασης υποψιας ενος τυπου που το παιζει προεδρος των χορτοφαγων και ενος νεαρου αγγλου που με της κινησεις του αφηνει υποψιες στους τρεις ντεντεκτιβ.Γενικα μιλαμε για ενα εξαιρετικο βιβλιο με πολυ καλη ιστορια ανταξιο των τριων ντεντεκτιβ.

Βαθμολογια: 9

Δεν θα χαρακτηριζα το βιβλιο αυτο το κρανιο που μιλουσε νουμερο 2 γιατι σαφως και ειναι καλυτερο βιβλιο αλλα οπωσδηποτε δεν εχει την ιδια δυναμικη με προηγουμενα βιβλια.Εχουμε και δω τον William Arden που το εχει γραψει ο οποιος ειναι εχει τρελα και φοβερο ταλεντο στο να περιγραφει τοποθεσιες κλπ οπως γινετε με και στο συγκεκριμενο βιβλιο με το τσιρκο και με ολους τους χαρακτηρες γενικοτερα αλλα απο την αλλη εχει μια εμμονη με κακους να φορανε μασκες οπως ειδαμε και διαβασαμε και στην σπηλια που βογκαει.Στο μυστικο της ψευτικης γατας αν και εχουμε καποιες καλες στιγμες και η ιστορια ειναι καπως αδυναμη αλλα και ο κακος ειναι κλαιν μαιν και δεν μενει στο μυαλο οπως αλλοι κακοι παλαιοτερα η τελως παντων αντιπαλοι των τριων ντεντεκτιβ οπως τον ουγκανε τον καθηγητη φριμαν τον γλωσσολογο,τον λασλο σμιντ και αλλους.Αντιστοιχα το μυστηριο με την γατα ειναι απλοικο και το τελος της ιστοριας οταν φανερωνονται ολα ηταν λες και διαβαζα καποια κωμωδια που λεει ο λογος.Ναι το μυστικο της ψευτικης γατας δεν ειναι κρανιο που μιλουσε νουμερο 2 αλλα δεν φτανει με τιποτα την ποιοτητα παλαιοτερων βιβλιων.

Βαθμολογια: 8

Το βιβλιο αυτο ειναι η πρωτη προσπαθεια του συγγραφε Nick West να γραψει ιστορια για τους τρεις ντεντεκτιβ και δεν θα την ελεγα και απολυτα πετυχημενη.Καταρχην απο την αρχη του βιβλιου φαινεται η προσπαθεια του συγγραφεα να ακολουθησει την πεπατημενη του Robert Arhtur με τον χιτσκοκ να τηλεφωνει στους τρεις ντεντεκτιβ για μια ανουσια και χωρις ιδιαιτερο μυστηριο υποθεση οπως τον να ψαξουνε να βρουνε τον σκυλο ενος φιλου οπως ειχε γινει στον τραυλο παπαγαλο ομως τελικα η υποθεση να καταληγει σε κατι ποιο σοβαρο απο αυτο.Στον δρακο που ξεφυσαει παντως εχουμε και μια καθαρη αντιγραφει και δεν ξερω αν το εκανε αθελα του ο West η δεν ειχε ιδεα τι παιζοταν στο μυστηριο του χαμενου θησαυρου γιατι στο μυστηριο του δρακου που ξεφυσαει ξεκιναει με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως στον χαμενο θησαυρο με τον τζουπιτερ να αναρωτιεται πως θα ηταν αν αντι για ντεντεκτιβ ηταν απο την πλευρα των εγκληματιων,κλεφτων κλπ.Πραγματικα δεν μαρεσε καθολου αυτο.Κατα τα αλλα εχουμε και δω μερικες καλες σκηνες αλλα αδυναμη ιστορια που κανει μπαμ απο την αρχη τι παιζετε με τον δρακο οταν μπαινουν στο σπιτι του σελμπι και ακολουθουν οσα ακολουθουν.Μετριο βιβλιο σε γενικες γραμμες και δεν απορω καθολου που ο Νick West εγραψε μονο δυο βιβλια της σειρας.

Βαθμολογια: 7
 
To βιβλιο αυτο ειναι ενα απο εκεινα που δεν ηρθαν ποτε στην ελλαδα και ειναι το πρωτο της σειρας οι τρεις ντεντεκτιβ του συγγραφεα Μ.V Carey.Για χρονια παρεμενε μυστηριο για ποιο λογο ο συγγραφεας αυτος υπεγραφε με τα αρχικα του και οχι με πληρες ονομα μεχρι που τελικα πολυ καιρο μετα λυθηκε το μυστηριο.Καταρχην ο συγγραφεας αυτος δεν ηταν ο συγγραφεας αλλα ηταν η συγγραφεας και αυτος ηταν ο λογος των αρχικων.Η Random House ο εκδοτης των βιβλιων θωρησε πως αφου τα βιβλια απευθυνονται κυριως σε αγορια δεν θα ηταν καλο να μαθαιναν πως η Mary V Carey γραφει τα βιβλια οποτε και εβαλαν μονο τα αρχικα της ωστε να παραμεινει κρυμμενο αυτο το μυστικο.Η M.V.Carey σε σχεση με προηγουμενους συγγραφεις εχει μια ταση προς το παραφυσικο στης ιστοριες της αλλα και στην επινοηση χωρων που δεν υπαρχουν και μια αλλη σημαντικη διαφορα ειναι πως ενω στα προηγουμενα βιβλια το στρατηγιο των τριων επαιζε σημαντικο ρολο στης ιστοριες και συχνα πυκνα ειχαμε αναφορες σε αυτο στης ιστοριες της Carey εχει δευτερο λογο και οχι τοσο πολυ σημαντικο.

Στα της ιστοριας τωρα εχουμε την εξαφανιση ενος περιεργου και γραφικου γερου του ροκυ μπιτς του Potter που γυριζει με κατι σαν ρομπα και ποτε δεν φοραει παπουτσια και πουλαει τα κεραμικα που φτιαχνει μονος του.Εχουμε μια ξενη χωρα την Lapathia και ανθρωπους που ερχονται απο την χωρα αυτη για να βρουν κατι που εχει χαθει.Περα απο αυτα εχουμε μια κορη και εναν εγγονο του potter που ποτε δεν γνωρισε αλλα και φλεγομενες πατημασιες που εμφανιζοται στο σπιτι του potter και εχουν σχεση με ενα και καλα φαντασμα της ιστοριας της Lapathia αλλα εχουμε και σκοτωμους και δολοφονιες και γενικα πολυ αιμα στο βιβλιο αυτο κατι που δεν εχουμε συνηθισει στα βιβλια των τριων ντεντεκτιβ.Ολα αυτα μπορει να ακουγονται συναρπαστικα αλλα τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι.Η υποθεση γενικοτερα εχει κενα οπως και οσα μαθαινουμε για την Lapathia την ιστορια της και τα πολλα ονοματα που θυμιζουν ρωσικα η βουλγαρικα ειναι καπως μπερδεμα και δεν χρειαζοταν κιολας.Απο την αλλη δεν υπαρχει σε γενικες γραμμες μυστηριο στην ιστορια αλλα ουτε και περιστατικα που θα μας μεινουν στην μνημη και το μοναδικο μυστηριο αν μπορω να το πω ετσι με την εμφαφανιση του Potter Μονο μυστηριο δεν ειναι τελικα.Οσο για της φλεγομενες πατημασιες που ειναι απο τα πιο αξιοπροσεκτα σημεια του βιβλιο και πραγματικο μυστηριο δεν εξηγειται ποτε πως της εφτιαχνε αυτος που της εφτιαχνε και η αναφορα σαυτες στο τελος του βιβλιου οταν μιλανε οι τρεις με τον χιτσκοκ δεν μας λεει απολυτως τιποτα.Απαραδεκτο πραγματικα να μην υπαρχει εξηγηση γιαυτο το θεμα που ειναι και ο τιτλος του βιβλιου.Δινω καποια ελαφρυντικα στην Carey επειδη ηταν το πρωτο βιβλιο της αλλα μεχρι εκει γιατι γενικοτερα το βιβλιο οπως και η ιστορια του ειναι μετρια.

Βαθμολογια: 8
 
Τελευταία επεξεργασία:
Mετα απο τρομακτικους πυργους,μουμιες που ψιθυριζουν,πρασινα φαντασματα,καλικαντζαρους,φαντασματα στο νησι των σκελετων και αλλα πολλα σε αυτη την ιστορια των τριων ντεντεκτιβ ο Nick West τους βαζει να λυσουν το μυστηριο του νευρικου λιονταριου και πραγματικα τι πινεις και δεν μας δινεις ρε φιλε δεν απορω καθολου που αυτο το βιβλιο ειναι το δευτερο και τελευταιο της σειρας οι τρεις ντεντεκτιβ του Nick West μετα το μυστηριο του δρακου που ξεφυσαει.

Οπως και στον δρακο που ξεφυσαει ο West παταει πανω στα χναρια του Robert Arthur οποτε και δω εχουμε τον χιτσκοκ να μιλαει στους τρεις για ενα προβλημα ενος φιλου του που εχει εναν ζωολογικο κηπο αν μπορω να τον πω ετσι και το λιονταρι που εχε με το ονομα george ειναι νευρικο για καποιον λογο και αντιδρα περιεργα και οι τρεις ντεντεκτιβ αναλαμβανουν να λυσουν αυτο το μυστηριο.Περα απο αυτο εχουμε και καποιον αλλο χαρακτηρα στην ηλικεια των τριων που γινονται φιλοι κλπ κατι που συνανταμε σε πολλες ιστοριες του Arthur.Aπο κει και περα η ιστορια επικεντρωνεται στο μερος αυτο με τα ζωα και σε ολο το βιβλιο σχεδον ολο και καποιο ζωο θα βγει απο το κλουβι του και θα ειναι ενα βημα πριν επιτεθει στους τρεις και ολο και καποιος θα τους σωσει τελευταια στιγμη.Γενικοτερα το μυστηριο δεν ειναι και τοσο μυστηριο με το λιονταρι και στην λυση του μυστηριου ποιο πολυ παιζει ρολο η τυχη παρα οι ικανοτητες των τριων αλλα και η ιστορια οπως και να το κανουμε ειναι αδυναμη χωρις κατι το ιδιαιτερο.Ενα αλλο πραγμα που δεν μαρεσε ειναι πως στο βιβλιο αυτο εχουν κανει το θειο του τζουπιτερ τον τιτο τζοουνς να ακουγεται οταν μιλαει σαν κανενας καουμποη με βλαχικη προφορα και δεν μαρεσε καθολου αυτο.Επειδη ομως δεν θελω να ειμαι αδικος το βιβλιο και η ιστορια εχουν της στιγμες τους οπως για παραδειγμα οταν οι τρεις ειναι δεμενοι μεσα στο αμαξι που ειναι ετοιμο να το ριξουν στην πρεσα αλλα οπως και να το κανουμε ειναι μακρια απο την ποιοτητα και το μυστηριο προηγουμενων βιβλιων.Ισως αν ο Nick West εγραφε και αλλο βιβλιο για τους τρεις ντεντεκτιβ να επερνε περισσοτερο το κολαει και να διαβαζαμε καποια πολυ καλυτερη ιστορια ομως δεν θα το μαθουμε ποτε αυτο.

Βαθμολογια: 7
 
@metalcandyman
Ήθελα να σ’ ευχαριστήσω που ανέβασες το συγκεκριμένο θέμα και επίσης να ευχαριστήσω και τη Λώρα που το ανέστησε ξανά μέσα στο καλοκαίρι και το είδα κι εγώ. Αν και σαν παιδί λάτρευα να διαβάζω οτιδήποτε είχε να κάνει με περιπέτειες και μυστήριο, ομολογώ ότι αυτή τη σειρά δεν τη γνώριζα καν! Είχα κάνει διατριβή στα άπαντα της Blyton, από τα δεκαπέντε μου άρχισα και την θεία Agatha (πως λέμε άρχισα το τσιγάρο...) αλλά αυτοί οι τρεις μου ήταν παντελώς άγνωστοι. Οι λόγοι ήταν δυο, ο πρώτος γιατί στο σπίτι δεν αγοράζαμε παιδική λογοτεχνία :eek: (το οποίο είναι τελείως παράλογο όταν έχεις γονείς εκπαιδευτικούς αλλά δεν είναι της παρούσης να το εξηγήσω), μόνο αν ερχόταν ως δώρο, και ο δεύτερος, γιατί η μοναδική και μόνιμη πηγή μου για παιδικά βιβλία που ήταν η βιβλιοθήκη της πόλης δεν είχε φέρει ποτέ τη συγκεκριμένη σειρά.

Εδώ και δυο εβδομάδες άρχισα να ψάχνω και να αποκτώ τα βιβλία, κατά προτίμηση την πρώτη σειρά του Ψυχογιού και κάποια του Ι. Φλώρου και όσα δεν βρίσκω στην παλιά τους μορφή αποφάσισα να τα διαβάζω σε pdf στα αγγλικά. Επίσης είπα να ακολουθήσω την κανονική σειρά όπως την έχεις παραθέσει. Χθες τελείωσα το πρώτο, τον Πύργο της Φρίκης και μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί! Κατ’ αρχήν ο ρόλος του Χίτσκοκ, αν και μικρός, ταιριάζει μια χαρά ως αφορμή της σειράς και ο πρόλογός του βρίσκεται σε συνοχή με την υπόλοιπη ιστορία.
Το ίδιο το βιβλίο το βρήκα καλογραμμένο, με λογική έκταση και πολύ περιγραφικό, ώστε ο αναγνώστης να έχει όσο το δυνατόν πιο πλήρη εικόνα τόσο των χώρων όσο και των χαρακτήρων, και κυρίως με κλιμακούμενη ένταση. Ειδικά για το τελευταίο, παρατήρησα ότι ενώ μέχρι τη μέση του βιβλίου η υπόθεση διαβάζεται με ενδιαφέρον και απλώς δεν κουράζει, από την ώρα που ο Jupiter χτυπάει το πόδι του αρχίζει μια σειρά γεγονότων όπου αναγκάζουν τον μικρό αναγνώστη να κάνει συνεχώς διάφορες εικασίες για το τι μπορεί να συμβαίνει για να τις αναιρέσει αμέσως μετά από μερικές σελίδες, φτάνοντας στο τελευταίο κεφάλαιο εντυπωσιασμένος από την εξέλιξη και το τέλος της ιστορίας. Εκεί νομίζω ότι έγκειται και η επιτυχία του βιβλίου.

Τον Τραυλό Παπαγάλο που είναι το επόμενο της σειράς δεν το έχω βρει σε παλιά έκδοση (έχω κι εγώ τα κολλήματά μου) οπότε θα το διαβάσω στα αγγλικά. Α, και μια μικρή παρατήρηση σχετικά με τα δύο κείμενα. Στο γραφείο δεν έπαιρνα το βιβλίο μαζί, εννοείται, αλλά στα διαλείμματα της δουλειάς διάβαζα τη συνέχεια από το pdf – ελπίζω να μην το μάθει ο διευθυντής μου αυτό :whistle: – και διαπίστωσα ότι το ελληνικό κείμενο είναι ελαφρώς πιο φλύαρο από το αγγλικό, κυρίως ως προς τις περιγραφές ανθρώπων. Δεν ξέρω αν την ίδια τακτική ακολουθούν και τα βιβλία του Φλώρου, θα το δω στην ώρα του, ωστόσο δε θα έλεγα ότι είναι κάτι αρνητικό, το αντίθετο μάλιστα.

Πάντως ανυπομονώ να διαβάσω σιγά σιγά και τα υπόλοιπα για να μπορέσω να ανταλλάξω απόψεις μαζί σας. Και κλείνω εδώ γιατί πάλι σεντόνι έγραψα….
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα