Οι Φρουροί της Αχαΐας (1992 MEGA)

Καλογυρισμένο, αν και μετά από πολάαααααα χρόνια που είχα να το δω σε επανάληψη διαπίστωσα αρκετά λάθη στη σκηνοθεσία, χάσματα στο σενάριο (πιθανότατα κατά τη προσαρμογή του έργου στα τηλεοπτικά μέτρα) και τρομακτικές αστοχίες στο ενδυματολογικό κομμάτι (κομμάτι εν μέρει του σκηνοθετικού). Παρ'όλα αυτά,μια σειρά αξιώσεων, με πολύ αξιόλογους ηθοποιούς (ορισμένοι μάλιστα από τους πιο σημαντικούς της γενιάς τους - καλά, για τη μοναδική Άννα Συνοδινού τα σχόλια περιττεύουν), ωραία εξωτερικά πλάνα, μια πανέμορφη νάντια δεληγιάννη (οκ, υπείσέρχονται στη κριτική και υποκειμενικά κριτήρια!) που ατύχησε όμως στο πρωταγωνιστικό δίδυμο τζώρτζογλου-ντενίση. Όχι ότι είναι και στο άπώγειο της αταλαντοσύνης τους (τουναντίον, είναι ανεκτές οι ερμηνείες) αλλά όπως και να το κάνουμε δίπλα σ'όλους τους αλλους η διαφορά...φαίνεται..Πάντως χαρακτηριστικά θα μου μείνουν 2σκηνές της σειράς:η μία,με τη ντενίση να λέει με το γνωστό αξάν της "θα σε καταστρέψω ζανηηηηη" και η άλλη η κοινή σκηνή των 3 ιερών (υποκριτικών) "τεράτων" της σειράς:τζώρτζογλου-ντενίση-παπακαλιάτης..ε, νομίζω ότι τα σχόλια περιττεύουν...
 
Ξεθάβω.

Μόλις είδα σε 5 μέρες και τα 40 επεισόδια. Τί μου έμεινε:

- Η μοναδική, ανυπέρβλητη, Άννα Συνοδινού. Ερμηνεία για Όσκαρ!

- Η ερμηνεία του Μπάμπη Χατζηδάκη (Μάριος). Εξαιρετικός.

- Στα τελευταία επεισόδια το σενάριο τρέχει πάρα πολύ.

- Ο Παπακαλιάτης σαν "καλογεράκι" :eek:

- Πώς κατάφερε η Μελιώ (Ντενίση) να στραγγαλίσει τον Ζαννή (Τζώρτζογλου). :sealed:
 
Καλή σειρά και ξαναβλέπεται άνετα, αλλά συμφωνώ για το πρωταγωνιστικό δίδυμο...
 
675.jpg
 
Οι φρουροι της Αχαιας

soundtrack

 
απο 10/9 καθημερινα στις 3 τα ξημερωματα
 
Γιατί φρουρούν κι οι δυο την Αχαΐα στην ίδια ακριβώς στάση? Δείχνει βέβαια περισυλλογή και το ότι είναι σκεπτόμενοι άνθρωποι...
 
Αυτη η σταση ειναι αποκλειστικα ντενισιστικη οπως το στηριγμα του σαγονιου με το χερι απο τη Βουγιουκλακη.
Κι αν υπαρχουν νομοι στην Ελλαδα, ο Τζωρτζογλου θα πρεπει να διωχθει ποινικως για κλοπη πνευματικων δικαιωματων.
 
Πίσω
Μπλουζα