Οι.....εκνευριστικοί

Πολύ ωραίο θέμα!! :)

Θα αναφέρω κι εγώ τη Χέλμη στην ''Αγάπη μας''. Αυτό το ''τσακίσου- ξοφλημέννννε, τιποτένννιε...'' με έχει στοιχειώσει. Μου την έδινε και ο ρόλος του Λοχαίτη, βέβαια , στη συγκεκριμένη ταινία. Θυμάμαι το ''Διάβαζε...διάβαζε...'' μες την κακεντρέχεια όταν κατασκέυαζε τα άρθρα εναντίον του Ρρρρραζέλου που'παιξε Άμλετ, Πρίγκηπα της Καστέλλας κ.λ.π κ.λ.π.

Ύστερα η Τασσώ Καββαδία μου τη δίνει σε όλες τις ταινίες που υποδύεται την κακιά. Το κάνει πολύ πετυχημένα. Με εκνευρίζει ΠΑΡΑ πολύ στο ''Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα''. ''Όλοι ξέρουμε δα πόσο παστρικιά είναι, δεν είναι ανάγκη να απλώνει στη ταράτσα, να τη βλέπει όλος ο κόσμος!'' ή κάπως έτσι...

Ο Τσαγανέας στο ''Δημήτρη μου, Δημήτρη μου''. Έχω πολλά χρόνια να τη δω τη ταινία κι ούτε είναι από τις αγαπημένες μου, αλλά ΝΙΣΑΦΙ. Καημένε Παπαμί! Ειδικά εκεί που του στήνει την πλεκτάνη με κείνη την ελαφρών ηθών-δε θυμάμαι και πολλά πια. Και μετά που πηγαίνει ο Παπαμί τύφλα, βαράει τα κουδούνια, η έρμη η Μαριάννα να καίγεται στον πυρετό της αγάπης, η Στυλιανοπούλου να της κόβει βεντούζες και ο Τσαγανέας καθεται και τηλεφωνεί στο 100 και κάνει λόγο για έναν επικίνδυνο τρελό. Στο τέλος το σώζει, αλλά δε ξέρω τι θα γινόταν αν δεν αρρώσταινε.

Ο Καζάκος στην ''Ερωτική συμφωνία''. Δε ξέρω, ο ρόλος μου φάνηκε τίγκα στην επιπολαιότητα. Εδώ πήγε και φίλησε την άλλη δίδυμη επειδή τις μπέρδεψε...τι να πεις δηλαδή.

''Μαρία της Σιωπής''. Εδώ θα αναφέρω δύο. Μου την έδωσε ο Καλογήρου που βίασε τη πτωχή, τίμια, κωφάλαλη Μαρία αλλά και ο Ζερβός που την πλάκωσε με το ζωνάρι στο ξύλο. Ευτυχώς που ο Αλεξανδράκης ήταν κύριος.

''Ένα ασύλληπτο κορόιδο''. Η Νόρα Κατσέλη για πολλά χαστούκια! Ειδικά εκεί που έκανε το πάρτι και χαζογελούσε συνεχώς με τον καημένο το Θανάση...θα'θελα πολύ να την πιάσω από το μαλλί.

Μου την έδινε ο ρόλος της Καρέζη στο ''Μια τρελή - τρελή οικογένεια''. Πολύ την έξυπνη παρίστανε. Ευτυχώς ο Αλεξανδράκης επιβλήθηκε εν τέλει.

Μου την έδιναν οι ρόλοι του Παπαγιαννόπουλου στη ''Λόλα'', στον ''Τζο ο τρομερός'' και στο ''Ποντικάκι''. Μιλάμε για πολύ ύπουλο πλάσμα και όχι αστεία.

Επίσης με εκνεύριζαν οι ρόλοι του Ξανθόπουλου στις περισσότερες ταινίες. Φτωχό παιδί, τίμιο, το παλεύει, με το σταυρό στο χέρι, περνάει και το μήνυμα...δεν μου άρεσε ποτέ.

Στο ''Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα'' υπάρχουν πολλοί για φάπες επίσης. Τρία ονόματα, μια ιστορία. Χαριτίνη Καρόλου (φίλη να σου πετύχει δηλαδή) , Δάνης Κατρανίδης και η κοπέλα του Κατρανίδη που δε θυμάμαι όνομα αυτή τη στιγμή.

Επίσης με εκνεύριζε φοβερά η κοπέλα του Γαλανού στο ''Ένα αστείο κορίτσι'' κι εν μέρει και ο Γαλανός που στη μισή ταινία παρίστανε τον χάχα.

Μπορεί και να επανέλθω. :p
 
Στο ''Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα'' υπάρχουν πολλοί για φάπες επίσης. Τρία ονόματα, μια ιστορία. Χαριτίνη Καρόλου (φίλη να σου πετύχει δηλαδή) , Δάνης Κατρανίδης και η κοπέλα του Κατρανίδη που δε θυμάμαι όνομα αυτή τη στιγμή.

Μαριαλένα Κάρμπουρη. :)
 
tonytony σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!! :)

lass, ναι είναι μια σύντομη εκδοχή του μακροσκελούς επιθέτου που τη χρησιμοποιώ με μια φίλη μου. Μα, είναι να τον λυπάται η ψυχή σου στη ταινία... :p

VAGBITH , ατάκα από τις λίγες, τι να λέμε; Είναι και η μουσική που ακολουθεί από τους οργανοπαίχτες του μαγαζιού που ολοκληρώνει τη σκηνή. :p
 
Πώς μου ξέφυγε και η Μέμα Σταθοπούλου στο "Ένας μάγκας στα σαλόνια" !

Πιές, Πετρή ! Τώρα θα πιεί ο Πετρής !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ποίο εκνευριστικοί ρόλοι για μένα δεν έρχονται από ρόλους των ''κακών'' που έτσι κι αλλιώς είναι μισητοί, αλλά από κακές ταινίες όπως Η ΔΟΣΑΤΖΟΥ με τη Γεωργία Βασιλειάδου. Δε φτάνει που η ταινία είναι κάτω του μετρίου, έρχονται και οι ρόλοι του Γιάννη Φέρμη και της Ταυγέτης που (αν και πολύ αγαπητοί ηθοποιοί) σου σπάνε κυριολεκτικά τα νεύρα και περιμένεις απλά να τελειώσει η ταινία, για να λες απλά πως την είδες και τίποτα άλλο.
 
Στην ταινία "Ο μάγκας με το τρίκυκλο" φοβερά εκνευριστική και η Μπέτυ Αρβανίτη που στο τέλος παίρνει το μάθημα της και η Κατερίνα Γιουλακη που δεν αφήνει σε ησυχία τον καημένο τον Εξαρχακο.

Διόρθωση: η ταινία που λέω είναι "το κοροιδακι της πριγκιπέσσας"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία "Το κοροϊδάκι της πριγκηπέσσας", πέρα από τη Γιουλάκη και την Αρβανίτη, για σφαλιάρες είναι και ο τύπος που παίζει ο συγχωρεμένος Βάσος Αδριανός, ο λιμοκοντόρος που φλερτάρει την Μπέττυ Αρβανίτη, αλλά την εγκαταλείπει, όταν μαθαίνει ότι έχει μείνει άφραγκη. Απαίσια είναι και η γιαγιά του μικρού ήρωα (Μαρία Φωκά) στην όμορφη ταινία του Τσιώλη "Ο μικρός δραπέτης".
 
H Ελλη Λαμπέτη στην Κάλπικη Λίρα μ'αυτό το τόσο ψεύτικο σ' αγαπώ. Και που στο τέλος, αντί να πάει να ψάξει για καμιά δουλειά, την κοπάνησε και γύρισε στα πλούτη του μπαμπά και παντρεύτηκε έναν λεφτά. Ρόλος για σφαλιάρες. Επίσης, ο Φαίδων Γεωργίτσης σε μια ταινία που ήταν αρχιτέκτονας και μετά ξέπεσε γιατί γκρεμίστηκε μια γέφυρα? Δεν θυμάμαι την ταινία, αλλά ο ρόλος ήταν πολύ πολύ εκνευριστικός!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Επίσης, ο Φαίδων Γεωργίτσης σε μια ταινία που ήταν αρχιτέκτονας και μετά ξέπεσε γιατί γκρεμίστηκε μια γέφυρα? Δεν θυμάμαι την ταινία, αλλά ο ρόλος ήταν πολύ πολύ εκνευριστικός!
mytinyworld ο τιτλος της ταινιας ειναι "Ολγα αγαπη μου" , θα συμφωνησω κι εγω μαζι σου,αυτος ειναι ισως ο πιο εκνευριστικος ρολος του Γεωργιτση,απορω πώς εγινε και επεστρεψε η Ζωη σ αυτον τον εγωισταρο που δε δεχοταν (ή καλυτερα δεν καταδεχοταν) βοηθεια απο κανεναν
 
Σ'ευχαριστώ Κατερίνα για την πληροφορία! Θυμάμαι κι εγώ ότι μου είχε αφήσει μια άσχημη εικόνα η στάση της γυναίκας του. Πολύ άβουλη, ή κάπως έτσι - έχω χρόνια να δω την ταινία και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
 
Συμφωνω κι εγω μαζι σας. Ο χαρακτηρας του Γεωργιτση στο Ολγα αγαπη μου ηταν φρικτος, απαραδεκτος....

Υπο κανονικες συνθηκες, καμια γυναικα δε θα τον αντεχε περισσοτερο απο λιγες μερες. Μαλλον ομως η Ζωη αγαπησε αυτον τον αντρα παραφορα. Και ο ερωτας σε τοσο εντονη μορφη, τυφλωνει και αποβλακωνει.

Βεβαια ως γνωστον εχει ημερομηνια ληξεως, οποτε μετα την παρελευση της ημερομηνιας αυτης, ενας αντρας με τετοιο χαρακτηρα επιστρεφει εκει απ' οπου ηρθε!
 
mytinyworld είπε:
H Ελλη Λαμπέτη στην Κάλπικη Λίρα μ'αυτό το τόσο ψεύτικο σ' αγαπώ. Και που στο τέλος, αντί να πάει να ψάξει για καμιά δουλειά, την κοπάνησε και γύρισε στα πλούτη του μπαμπά και παντρεύτηκε έναν λεφτά. Ρόλος για σφαλιάρες.
Επίτρεψε μου να πω ότι εδώ την αδικείς λίγο. Μέτα τον τσακωμό τους με τον Χορν εκείνο φεύγει και του λέει εκείνη "Που πας;" και εκείνος της απαντά τελείως αόριστα. Σ' αυτό το σημείο γίνεται παρεξήγηση εκείνη νομίζει ότι την εγκαταλείπει αλλά εκείνος πάει να βρει δουλειά. Μάλιστα κανονικά ο Χορν μπορεί να θεωρηθεί κατά κάποιο τρόπο λίγο εκνευριστικός γιατί παρά το ότι δεν έχουν να φάνε αρνείται να ζωγραφίσει κατά παραγγελία. Όσο για το "Σ' αγαπώ".. εμένα δεν μου φάνηκε και τόσο ψεύτικο.
 
Τζαβαλας Καρουσος - Οργη

 


Η οργη ειναι δικη μου οταν τον βλεπω στο ρολο που υποδυεται στην ταινια. :)

Πατερας - αφεντης, καπετανιος και μπαμπουλας. Ποτε δε δειχνει αληθινη κατανοηση στα προβληματα που εχουν οι δυο κορες του (Τσιουνη - Φονσου) και το μονο που ξερει ειναι να διαταζει. Πραγματικο φοβητρο για την οικογενεια του και ανθρωπος που αρνειται να κατανοησει τα συναισθηματα των αλλων.

Ακομα και την ωρα που καθονται ολοι στο τραπεζι να φανε, θυμωνει με τη μεγαλη του κορη που δεν εχει ορεξη για φαγητο λογω των συζυγικων της προβληματων. Της χτυπα με δυναμη το κουταλι του στο πιατο της διαταζοντας "Τρωγε!" και μου κοβει το αιμα καθε φορα ετσι αποτομα που το λεει.

Το σιγουρο ειναι οτι αν αυτο το εκανε σε μενα θα τον εκσφενδονιζα εξω απ' το παραθυρο την ιδια στιγμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Γεια σου Κοκκαλω....στο 8:22 :rofl: :rofl: :rofl:

Μολις διαπιστωσα οτι το βιντεακι που ειχα ποσταρει "επεσε".... :(

Ελπιζω αυτο να την γλυτωσει.... :D

Μια Τρελή Σαραντάρα

 
Μακράν η Κατερίνα Χέλμη ως Ευα Τσαμη στην "Αγαπη μας"..."Δεν φτάνει που σε ανέχομαι τοσο καιρο, χωρις εμενα θα ήσουν ενα σκέτο μηδενικό!...Ξοφλημένεεεε!" :bash:

Θανος Τζενεράλης ως Κοινοτάρχης στην "Μανταλένα"......απαραδεκτη η συμπεριφορά του απεναντι σε μια ορφανή κοπελα που προσπαθεί να επιβιώσει :armed:

Λάκης Κομνηνος ως Γερμανός Βίλι Κνουτ στο "28η Οκτωβρίου ωρα 5.30"... τελικα υπάρχει και Θεός και στο τελος την επαθε!! :d@redevil
 
Ο Τσαγανεας οταν εκανε τον μοχθηρο,οπως σε μια ταινια με την Ξενια Καλογεροπουλου.
 
H Μέμα Σταθοπούλου σε όλους τους ρόλους της.
 
Θυμήθηκα τώρα και τον Βασίλη Αργυρόπουλο στο "Στραβόξυλο". Με εκνεύριζε αφάνταστα και μάλιστα όταν πρωτοείδα την ταινία τον είχα ταυτίσει τόσο με το ρόλο (δεδομένου ότι είναι η μοναδική ταινία στην οποία είχε παίξει) που τον αντιπάθησα και ως ηθοποιό και σιχάθηκα και την ταινία και αυτόν και δεν καταλάβαινα γιατί τον θεωρούσαν σπουδαίο ηθοποιό και το "Στραβόξυλο" μεγάλο ρόλο του. Μου πήρε χρονια να ξαναδώ την ταινία και να συνειδητοποιήσω ότι ήταν τόσο απεχθής ακριβώς λόγω ταλέντου... δεν ήταν ένας ηθοποιός που έπαιζε το Στραβόξυλο, είχε *γίνει* Στραβόξυλο!
 
Πίσω
Μπλουζα