Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

Death2Eliza είπε:
telonioαν ερθεις στην συναντηση, κανε μου νοημα να κατσουμε λιγο μαζι να τα πουμε!Εχουμε κ κοινους γνωστους..
Φυσικά...μικρός που είναι ο κόσμος... :)
 
Το τι τρομάζει το καθένα σε μια ταινία ειναι αρκετά υποκειμένικο και εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, βιώματα, αντιλήψεις, συνθήκες κάτω από τις οποίες παρακολουθεί τη ταινία κτλ. Δε ξέρω άν έχει δει κανείς το Audition (1999). Είναι η τελευταία ταινία που θυμάμαι να με έχει φοβίσει αρκέτα και τη σκεφτόμουν για μέρες... Ειδικά αυτή η γιαπωνέζα που πρωταγωνιστούσε είχε κάτι το απόκοσμο...
 
To αυθεντικό CARNIVAL OF SOULS θα προβληθεί στο φεστιβάλ ταινιών

που διοργανώνει η εφημερίδα Ελευθεροτυπία.

Όσοι δεν το έχουν δει, είναι ευκαιρία.
 
exetlaios είπε:
To αυθεντικό CARNIVAL OF SOULS θα προβληθεί στο φεστιβάλ ταινιών που διοργανώνει η εφημερίδα Ελευθεροτυπία.

Όσοι δεν το έχουν δει, είναι ευκαιρία.
Που θα γινει και τι χρειαζεται καποιος για να παρεβρεθει εκει?
 
SONIC είπε:
Που θα γινει και τι χρειαζεται καποιος για να παρεβρεθει εκει?
βισμα(τρελο) κουστουμακι boss(και παπουτσακι) και δυο τρελα μωρα για συνοδια,:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:( το τριτο ειναι ευκολο για τα αλλα δυο ειναι προβλημα):biglaugh::biglaugh:
 
έχομε και λέμε

1) savage zone - 1984

2) sweet & savage - 1983

3) salo 120 days of sodom - 1975

4) cannibal holocaust - 1979

5) suspiria - 1977

6) man behind the sun - 1988

7) the shining - 1980

8) Faces of Death 1978

9) Night of the living dead - 1968

10) The Killing of America - 1982

11) Angst - 1983

12) Dawn of the dead - 1978

13) Angustia - 1987

14) Guinea Pig: Flower of Flesh and Blood (δια χειρός κομίστα Hideshi Hinno)

15) Texas chainsaw massacre - 1974 (Το Original)

16) Peeping Tom - 1960

17) Freaks - 1932

18) Carne - 1991

19) Seul Contre Tous - 1998

20) Ireversible - 2002

21) Nosferatu - 1922

22) Funny Games - 1997

23) Last house on the left - 1972

24) Deliverance - 1972

25) Clockwork orange - 1971

26) Straw Dogs - 1971

27) Shocking Asia - 1974

28) Jaws - 1975

29) The Changeling - 1980

30) The Exorcist - 1973
 
Δυο ταινίες που μου έχουν μείνει...

Constantine(2005) με Keanu Reeves,η σκηνή που σβήνουν τα φώτα στο δρόμο....Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά την έχω δει πολλές φορές στον ύπνο μου σε διάφορες παραλλαγές.

The Cell (2000) με Jeniffer Lopez,όλη η ταινία....Δεν μπόρεσα να την ξαναδώ....

Γενικά νομίζω ότι κάτι πρέπει να σε τρομάζει/φοβίζει,ανάλογα με τα βιώματα και τις εμπειρίες που έχεις ζήσει και το κατά πόσο αυτά σε έχουν επηρεάσει.
 
SONIC είπε:
Που θα γινει και τι χρειαζεται καποιος για να παρεβρεθει εκει?
Δεν είμαι σίγουρος.

Θα σου έλεγα να πάρεις την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, αλλά δε θέλω να σταθώ αφορμά να πετάξεις τσάμπα τα λεφτά σου ( :diablotin: ).

Γιατί δεν ψάχνεις στo ίντερνετ, ή π.χ. στο athinorama.gr ?
 
Βρε παιδιά γιατί θάφτηκε αυτό το τόπικ που ήταν τόσο ενδιαφέρον;
 
Δε θάφτηκε,ατόνισε θα έλεγα....

Συμφωνώ πάντως ότι πρόκειται για ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ thread !
 
Οπότε καιρός να το ζωντανέψουμε λίγο λοιπόν.

Μια εξαιρετική κατά τη γνώμη μου από τις πρόσφατες ταινίες είναι "Το ορφανοτροφείο"!
 
Σχετικά πρόσφατα είδα τα wuinea pig he never dies και το flower of flesh and blood. Εντάξει, τα γιαπωνεζάκια όχι απλά τους λασκάρει η βίδα, αλλά θα πρέπει να έχουν φαγωθεί και οι στροφές εκεί που μπαίνει η βίδα. Δεν κατάφερα να δω όλες τις σκηνές και από τις δύο ταινίες. Παντελώς extreme ταινίες και πραγματικά για πολύ λίγους.
 
Κατι ειχα διαβασει οταν ειχε βγει το "8mm" με τον Cage και εψαχνα πληροφοριες για το τι εστι "snuff".

Tελικα ανακαλυψα οτι τα συγκεκριμενα ειναι οτι πιο κοντινο. :xm:

Μαλλον η "σειρα" ταινιων πρεπει να λεγεται guinea pig......
 
Μάριε,η σειρά των August Underground -που δεν είναι τίποτα άλλο,παρά η μετέπειτα αμερικάνικη "εκδοχή" των Guinea pig- είναι,τολμώ να πω,μάλλον χειρότερη...

Βέβαια οι August Underground ταινίες είναι κι εκνευριστικές συν τοις άλλοις,καθότι η κάμερα μάλλον κατά τα γυρίσματα ήταν διαρκώς σε χέρια μεθυσμένου ή μαστουρωμένου cameraman και κουνάει σαν τρελή!

(Ασφαλώς επίτηδες το κάνανε,αλλά το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον τραγικό ! )

Επίσης οι Ιάπωνες αλλάζανε τουλάχιστον και το κεντρικό θέμα κάθε ταινίας,ενώ οι Αμερικάνοι κάνανε συνεχώς μια από τα ίδια,απλά για να δούνε μέχρι πού μπορούν να το πάνε....

Anyway,προσωπικά έχω πειστεί πλέον ότι πρόκειται για ταινίες χωρίς νόημα και όσο κι αν προσπάθησα,δε βρήκα και λόγο ύπαρξής τους...

Και το Men behind the sun είναι "δύσπεπτη" ταινία,και το "Salo" επίσης,αλλά τουλάχιστον έχουν κι ένα νόημα,έναν ιδεολογικό έστω μανδύα...!

Σίγουρα πάντως τις Guinea pig και August Underground ταινίες δε μπορώ να τις κατατάξω στις τρομακτικές ταινίες.Είναι απλά extreme -και τελικά μάλλον ηλιθίως extreme-,αλλά όχι τρομακτικές....
 
aardvark tnx για την διώρθωση. :)

Μάνο ναί συμφωνώ δεν βρίσκω και εγώ νόημα ύπαρξης αυτών των ταινιών. Σπλατεριά χωρίς νόημα και τίποτα παραπάνω. Βέβαια το he never dies έχει ένα σενάριο. Μάλλον ιδέα θα το χαρακτηρίσω και όχι σενάριο με την κινηματογραφική έννοια. Βέβαια δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο αφου βασίζεται καθαρά στο gore και όχι στο σενάριο. Τις ταινίες August Underground δεν έχω σκοπό να τις δω. Όχι μόνο για το θέμα που έχουν αλλά και για το πέρα δώθε της κάμερας. Κάτι που με κουράζει - ζαλίζει αφάνταστα.

Μία άλλη "χαρούμενη και ευχάριστη" ταινία που είδα επίσης πρόσφατα ήταν το the ebola syndrome (όλο ποιοτικές ταινίες βλέπω τώρα τελευταία :D ) Σπλάτερ χαλαρά αλλά τουλάχιστο με μερικές σκηνές γέλασα πολύ. Επίσης μερικές ατάκες του πρωταγωνιστή είναι κορυφαίες. Όχι ότι και αυτή η ταινία έχει ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης βέβαια αλλά λέμε τώρα.
 
Aardvark είπε:
Kαπου ειχα διαβασει οτι η "mermaid" ηταν αξιας προσοχης. :wait2:
Απλά μια άσκηση αηδίας η συγκεκριμένη ταινία θα έλεγα και τίποτα παραπάνω...

telonio είπε:
Μία άλλη "χαρούμενη και ευχάριστη" ταινία που είδα επίσης πρόσφατα ήταν το the ebola syndrome (όλο ποιοτικές ταινίες βλέπω τώρα τελευταία :D ) Σπλάτερ χαλαρά αλλά τουλάχιστο με μερικές σκηνές γέλασα πολύ. Επίσης μερικές ατάκες του πρωταγωνιστή είναι κορυφαίες. Όχι ότι και αυτή η ταινία έχει ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης βέβαια αλλά λέμε τώρα.
Εντάξει,αρκετά καλή ταινιούλα αυτή,εμένα μου άρεσε...

Όντως ο πρωταγωνιστής,εκτός από γελοία φάτσα,που είναι και δύσκολο να αντιπαθήσεις,ρίχνει κάποιες κορυφαίες ατάκες...!

Αλλά δεν παύει να είναι κι αυτή μια σπλατεριά,και άρα μιο αρκετά δύσκολη να την παρακολουθήσουν οι πολλοί ταινία...
 
Ταινία επιπέδου, κουλτουριάρικη που είδα τις προάλλες.

Εχμ.. φυσικά αστειεύομαι αφού αναφέρομαι στην ταινία Killer clowns from outer space. Ταινία του σωτήριου έτους 1988.

Το σενάριο (αν μη τι άλλο) προκαλεί έκπληξη. Ένα ιπτάμενο φωτιζόμενο αντικείμενο προσγειώνεται στο ξέφωτο ενός δάσους. Ιπτάμενος δίσκος; Μα όχι ακριβώς. Διαστημόπλοιο - τσίρκο! Και όπως είναι αναμενόμενο με ένα τέτοιου είδους σκάφος, οι εξωγήινοι είναι (τι άλλο; ) κλόουν! Και ώς συνήθως, σαν κακοί εξωγήινοι που σέβονται τους ευατούς τους αρχίζουν την επίθεσή τους ενάντια στην ανθρωπότητα, στην διπλανή πόλη.

Εκεί που έλεγα στον ευατό μου πως δύσκολα θα αντέξω να την δω μέχρι το τέλος, κατα την ταπεινή μου γνώμη παραδόξως η ταινία βλέπεται. Δεν έχει να προσφέρει έξυπνο σενάριο ή τίποτα εντυπωσιακά εφέ. Ούτε καν τρομακτικό δεν είναι. Οι εξωγήινοι κλόουν διαθέτουν πολύ περίεργα μεικ απ αλλά δεν θα τα χαρακτηρίσω τρομακτικά (ok κανένα 8χρονο μπορεί και να τρομάξει). Έχει όμως γενικά έναν ψιλο-χαβαλέ η ταινία και αν σας αρέσουν οι τελειωμένες b movies τότε βλέπεται περισσότερο ευχάριστα από όσο νομίζετε. Οφείλω να ομολογήσω (μωρέ λες ; ) πως από μουσική τα πάει μια χαρά.

Να δώσω και ένα tip για όσους δεν την έχουν δει. Αν έχετε και καμιά πίτσα και μερικές μπύρες, σχεδόν βάζω στοίχημα ότι θα εκτιμήσετε την ταίνια περισσότερο. Trust me, i did! :D

To τρέιλερ της ταινίας..

YouTube - Killer Klowns From Outer Space Theatrical Trailer (1988)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα