Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

Επίσης ιδιαίτερα τρομακτικό (ακόμα και τώρα), θεωρώ το THE ENTITY.

Δεν έχει σταγόνα αίμα, αλλά τσακίζει κόκκαλα.

Βασισμένο σε αληθινή ιστορία.

http://www.atrocitiescinema.com/DVD/theentity.html
 
Arduinna οταν είδα τη κούκλα του σατανά (τσάκι) έκανα κάτι ημέρες να κοιμηθώ. Ομολογώ πως η μορφή του δεν με τρομάζει πλέον αλλα ακόμη με αγριεύει. Ειδικά αν μου κάνει ποτε κανείς πλάκα με αυτή τη κούκλα είμαι 100 τις 100 σίγουρος οτι θα πάθω έμφραγμα. Παιδικά τραύματα όπως είπε και ο φίλος shock; Σχετικά με την ερώτησή σου, δεν πιστεύω πως μικρά παιδιά πρέπει να βλέπουν τέτοιες ταινίες. Δηλαδή αν βλέπει ενα δεκάχρονο-δωδεκάχρονο σπλάτερ τι θα βλέπει οταν μεγαλώσει; Γενικά το gore θέαμα δεν είναι καλό ψυχικά για εναν ενήλικα. Πόσο μάλλον για ενα παιδί. Τωρα θα μου πεις εδω τα video games είναι γεμάτα σκοτωμούς και αίματα, οι ταινίες σε πείραξαν;
 
telonio είπε:
... δεν πιστεύω πως μικρά παιδιά πρέπει να βλέπουν τέτοιες ταινίες ...
Γιατί το λες αυτό ;

Εώ έβλεπα ταινίες τρόμου από τα 5 (κυριολεκτώ) και κατέληξα μια χαρά !

( απλώς το βράδυ βλέπω λίγο περίεργα όνειρα ! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: )
 
Και εγω μια απο τα ιδια απο μικρος ξεκινησα περασα και απο τον εξορκιστη και απο εκει με πηρε η μπαλα και δεν αφησα θριλερ για θριλερ sequel για sequel. :diablotin: :eek:
 
την έχουμε ξαναναφέρει exetlaios (συγκεκριμένα εγώ :) )

Ta Κριτερς είχανε την πλάκα τους

το ίδιο και τα Ghoolies (κατι πρασινα τέρατακια που βγαινανε από την τουαλέτα απαξ και διάβαζες ένα κομιξ)
 
Έγώ ξεκίνησα από πολύ μικρός απο τα 6

βασικά ο father (ταινιοβιος) με πήγε στα ΣΑΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ (Σε re-release) και απο τότε ποωρόθηκα με τον τρόμο :)
 
Dominion είπε:
Έγώ ξεκίνησα από πολύ μικρός απο τα 6βασικά ο father (ταινιοβιος) με πήγε στα ΣΑΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ (Σε re-release) και απο τότε ποωρόθηκα με τον τρόμο :)
ΦΟΒΕΡΟ !!!

Και εμένα το ίδιο !!!!

Και έκανα κάνα τρίχρονο να ξαναμπώ στην θάλασσα !!!!
 
The Beyond....κοντεψα να χεστω πανω μου πιτσιρικας οταν την ειδα...

Re animator...τα βραδια στην εξοχη κοιτουσα γυρω μου μη σκασουνε τιποτα ζομπι απο πουθενα....Οταν δε,εβγαζα τα σκουπιδια,ετρεχα για να επιστρεψω στο σπιτι.....

Hellraisero_O Pinhead με εχει αφησει αφωνο θυμαμαι....Τον κοιτουσα κι ελεγα ποσο κακος ειναι.....

The Dead pit:Θυμαμαι ελαχιστα γι'αυτη την ταινια,ηταν με ενα πεθαμενο γιατρο που αναστηθηκε απο τα εγκατα ενος νοσοκομειου και αρχισε να σκοτωνει,δε μπορω να θυμηθω καθολου,αλλα ηταν υποβλητικη ταινια αν μη τι αλλο....

Καλως η κακως ολες τις παραπανω ταινιες τις ειδα πολυ μικρος,περιπου 8-10 χρονων,εννοειται κρυφα απο γονεις,και γι'αυτο μου μεινανε τοσο χαρακτηριστικα στη μνημη...
 
manos426f είπε:
The Dead pit:Θυμαμαι ελαχιστα γι'αυτη την ταινια,ηταν με ενα πεθαμενο γιατρο που αναστηθηκε απο τα εγκατα ενος νοσοκομειου και αρχισε να σκοτωνει,δε μπορω να θυμηθω καθολου,αλλα ηταν υποβλητικη ταινια αν μη τι αλλο....
THE DEAD PIT !

Ναι φίλε μου, αδικημένη ταινία !

Θα μπορούσε να είναι η διασκευή του Re-Animator, από τον George Romero !

Στην Αμερική η έκδοση στο βίντεο "πετσοκόπηκε" από την λογοκρισία, ενώ εμείς μπορούμε να την απολαύσουμε uncut, αρκεί να παρακολουθούμε ANT1 (τις "μικρές" ώρες).
 
Aληθεια,εχει δει κανεις την 5λογια των Return of the living dead....???

(το 4ο και το 5ο μερος βγηκαν προσφατα,το 2005 και τα δυο....)

Ενταξει,δεν ειναι αυτο που λεμε ΄''τρομακτικες ταινιες'' αλλα κολλανε στη γενικοτερη θεματολογια.....
 
Έχω δει τα 3 πρώτα.

Ακόμα γελάω με την σκηνή, που τα ζόμπι καταλαμβάνουν το αστυνομικό τμήμα και μέσω ασυράτου καλούν τους πολίτες να πάνε ΟΛΟΙ στο αστυνομικό τμήμα "για προστασία" (δηλ. για να τους φάνε). Τελικά κάποιος ψιλιάζεται την κομπίνα και λέει στο τηλέφωνο στο ζόμπι (υποτιθέμενο αστυνομικό) :

"Ποιός είναι ο τωρινός πρόεδρος της Αμερικής" ; Το ζόμπι σκέφτεται λίγο και απαντάει : "Ο Χάρι Τρούμαν ;"

Είχε πέσει πολύ γέλιο στο σινεμά τότε. Ήταν στο #2 νομίζω.
 
Τα έχω δει όλα...μου άρεσε πολύ το Dawn of the dead!
 
akmakas είπε:
Τα έχω δει όλα...μου άρεσε πολύ το Dawn of the dead!
Τα μπέρδεψες φίλε !

Άλλη η σειρά-ζόμπι του Ρομέρο (π.χ. Dawn of the Dead) και άλλη η σειρά Return of the Living Dead.

Και εγώ τα μπέρδευα πάντως, παλιότερα !
 
Καλά το Return of the Living Dead του Romero δεν είναι?

Μη...όχι παντόφλες...μην πετάτε αντικείμενα …..ιδικά αξίας!!!!
 
akmakas είπε:
Καλά το Return of the Living Dead του Romero δεν είναι?Μη...όχι παντόφλες...μην πετάτε αντικείμενα …..ιδικά αξίας!!!!
ROMERO ZOMBIE FILMS :

NIGHT OF THE LIVING DEAD ( original & remake )

DAY OF THE DEAD

DAWN OF THE DEAD (original & remake )
 
Το τηλέφωνο "έπεσε" στην ταινία : "Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα" μια ελαφρά παρωδία ζόμπι με αρκετά splatter στοιχεία.:biglaugh:

Θυμάσαι κι εκείνο το κεφάλι στην γυάλα που φώναζε μαζί με τα άλλα : Brains,Brains....:biglaugh:

Τα πρώτα ζόμπι τα ψάχνω σαν τρελλός αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά σε DVD.:mad:
 
HalloWeen-Η Νυχτα με τις Μασκες.John Carpenter

Δεν εχει σταγονα αιμα.Εχει ομως νοσηρη μουσικη,σκοτεινη ατμοσφαιρα και φιναλε αλα Kafka...με τον Donald Pleasence να λεει "the evil is gone"
 
geoanas είπε:
Το τηλέφωνο "έπεσε" στην ταινία : "Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα" μια ελαφρά παρωδία ζόμπι με αρκετά splatter στοιχεία.:biglaugh: Θυμάσαι κι εκείνο το κεφάλι στην γυάλα που φώναζε μαζί με τα άλλα : Brains,Brains....:biglaugh:

Τα πρώτα ζόμπι τα ψάχνω σαν τρελλός αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά σε DVD.:mad:
"Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα #2", ήταν ο τίτλος με τον οποίο κυκλοφόρησε στα σινεμά, το Return of the Living Dead #2.

Σε μια άλλη φάση, "φάγανε" και κάτι νοσοκόμους. Και μετά μπαίνουν στο ασθενοφόρο, ανοίγουν τον ασύρματα και στέλνουν σήμα στο κέντρο : "Send more Paramedics" !!! Πολύ γέλιο !

Ποιά έργα ακριβώς ψάχνεις, σε DVD ?
 
Αν και όχι splatterάδικη, μια τριλογία που μου άρεσε - δεν βλέπω να αναφέρθηκε - ήταν αυτή των Omen ("H Προφητεία"). Eιδικά η πρώτη ταινία καταφέρνει και χτίζει σταδιακά αρκετά ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα).

Έχει δει αλήθεια κανείς το remake να μας πει εντυπώσεις;
 
Πίσω
Μπλουζα