Οι πιο τρομακτικές ταινίες ...

Δυστυχώς δεν το είδα ακόμα, αλλά αν κρίνω από το τρειλερ, πρέπει να είναι άψογο ! Το "παιδάκι στην κούνια" είναι από τα πιο τρομαχτικά τρειλερ που έχω δει, χωρίς να δείχνει απολύτως τίποτα !
 
Το remake του The Omen ήταν αρκετά καλό, αλλά η ατμόσφαιρα του πρώτου έλλειπε. Και πως να μη λείπει βέβαια αφού δεν υπήρχε η μουσική υπόκρουση του αυθεντικού;;

Το τί χειροκρότημα έπεσε στο cinema μόλις ο Robert Thorn εξολόθρευσε με το αυτοκίνητό του τη nanny δε λέγεται. Βέβαια μετά από 5 λεπτά έφευγαν όλοι με τις μούρες κατεβασμένες από την αίθουσα του cinema. Όσοι έχουν δει την ταινία ξέρουν...

theomen2.jpg
 
@ exetlaios

Όλα του Romero (DAY OF THE DEAD,

DAWN OF THE DEAD original) αλλά και τα άλλα που είχαν κυκλοφορίσει στα '80s...

"Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα 1 και 2"

"Ζόμπι εναντίον καννιβάλων"

"Η λίμνη των ζόμπι"

"Τα ζόμπι στην Νέα Υόρκη"

"Η 7η πύλη της κολάσεως"

... δε μπορώ να θυμηθώ άλλους τίτλους...(Γεράματα γαρ ! :rolleyes: )
 
@ geonas :

Βλέπω άφησες τις "αμερικανιές" και πέρασες στην "ευρωπαική σχολή" !

"Ζόμπι εναντίον καννιβάλων"

ZOMBIE HOLOCAUST / a.k.a. DOCTOR BUTCHER M.D.

του Martino Girolami

"Η λίμνη των ζόμπι"

ZOMBIE LAKE

των Jesus Franco / Jean Rollin

"Τα ζόμπι στην Νέα Υόρκη"

ZOMBIE 2 / a.k.a. ZOMBIE FLESH EATERS

του Lucio Fulci

"Η 7η πύλη της κολάσεως"

THE BEYOND / a.k.a. L'ALDILA / a.k.a. SEVEN DOORS OF DEATH

του Lucio Fulci

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ !
 
BRAVO !! Με κάλυψες με το παραπάνω ! :thumbup:

Lucio Fulci πολύ GORE τα έργα του !
 
Ena Αμερικάνικο όχι και τόσο γνωστό αλλά cult

είναι το Night of The Creeps (1986)
 
Όσο για το Fulci τι να πω

απλά θεός. Βλέπω τα έργα του από το 1989

Τότε όλοι μου λέγανε τι μαλακίες βλέπεις τώρα έφτασε να θεωρείται cult

:) (H εκδίκηση)
 
Dominion είπε:
Ena Αμερικάνικο όχι και τόσο γνωστό αλλά cultείναι το Night of The Creeps (1986)
Τέλοιο !

Και ένα "μυστικό" : Άλλο τέλος έχει στην βιντεοκασσέτα, και άλλο τέλος έχει στην τηλεόραση (το βάζει ο ΑΝΤ1 που-και-που) !

Απόλυτη σκηνή :

Οργανώνεται πάρτυ στην φοιτητική εστία των κοριτσιών.

Τα αγόρια καταφτάνουν όλα μαζί, αλλά τα ζόμπι επιτίθονται στο λεωφορείο που τους μεταφέρει και γίνονται και αυτοί ζόμπι.

Ο ηρωικός αστυνομικός φτάνει στην εστία των κοριτσιών και λέει το ανεπανάληπτο :

"ΕΧΩ ΝΕΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ.


ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ : ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΚΑΒΑΛΙΕΡΟΙ ΣΑΣ.



ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ : ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ !"
 
Dominion είπε:
Όσο για το Fulci τι να πωαπλά θεός. Βλέπω τα έργα του από το 1989

Τότε όλοι μου λέγανε τι μαλακίες βλέπεις τώρα έφτασε να θεωρείται cult

:) (H εκδίκηση)
Έχεις δει το ONE ON TOP OF THE OTHER ;

Παν-σπάνιο ! Giallo.

Χωρίς πολύ αίμα, αλλά πολύ καλή σκηνοθεσία.

Παραδόξως το είχε παίξει η κρατική τηλεόραση, πριν χρόνια !
 
geoanas είπε:
BRAVO !! Με κάλυψες με το παραπάνω ! :thumbup: Lucio Fulci πολύ GORE τα έργα του !
Είχε κάνει και ένα "γκανγκστερικό" το οποίο είχε πιο πολύ αίμα και από τα σπλάτερ του !

( το THE SMUGLER ή CONTRABAND )
 
akmakas είπε:
Καλά το Return of the Living Dead του Romero δεν είναι?Μη...όχι παντόφλες...μην πετάτε αντικείμενα …..ιδικά αξίας!!!!

Λοιπον,ακου να δεις πως εγινε....

Mετα την ταινια Night of the living dead,o Romero και ο συνεργατης του John Russo,διαφωνησαν για τη συνεχεια και αποφασισανε να γυρισουνε ξεχωριστα τις ταινιες τους....

Ετσι ο Romero γυρισε τα Dawn of the dead (1978),Day of the dead (1985) και προσφατα το Land of the dead (2005),ενω το 2007 θα μας δωσει το Diary of the dead....

O δε Russo το 1985 γυρισε το Return of the living dead,το οποιο ακολουθησαν 4 sequels (1988-1993-2005-2005)...Aυτη ηταν η ταινια που θυμομαστε εμεις ως ''Τα ζομπι δεν ειναι χορτοφαγα''.....

Πηγη:Wikipedia,τι αλλο.......
 
Μια ταινία που με είχε αφήσει χωρίς ύπνο αρκετά βράδια ήταν το IT (ελληνική μετάφραση ΤΟ ΑΥΤΟ) απο βιβλίο του Stephen King. Αυτός ο σατανικός κλόουν με τρόμαζε μόνο με το βλέμα του τότε που ήμουν παιδάκι. Τρομερή αίσθηση αυτή η ταινία. Νομίζω μια απο τις καλύτερες του είδους της.

 
telonio είπε:
Μια ταινία που με είχε αφήσει χωρίς ύπνο αρκετά βράδια ήταν το IT (ελληνική μετάφραση ΤΟ ΑΥΤΟ) απο βιβλίο του Stephen King. Αυτός ο σατανικός κλόουν με τρόμαζε μόνο με το βλέμα του τότε που ήμουν παιδάκι. Τρομερή αίσθηση αυτή η ταινία. Νομίζω μια απο τις καλύτερες του είδους της.
Με μόνη εξαίρεση το Christine (ίσως και 1-2 ακόμα), οι κινηματογραφικές διασκευές του S.King, ήταν ψιλο χάλια, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Θυμάμαι μια σκηνή ( από το NEDDFULL THINGS ? ), με την Tracy Lords να ρίχνει ... ακτίνες laser από ένα όπλο-κραγιόν ! ΕΛΕΟΣ !!!
 
Η καλύτερη μετάφορα βιβλίου του Stephen κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το Carrie...Είχε και σκηνοθετάρα όμως ε?Brian de Palma...Και σε ρόλο εκπληξη o πρωτοεμφανιζόμενος τότε John Travolta!
 
Tracy Lords???μα αυτη εβγαζε τσόντες στην δεκαετία του 90!

Εχει παίξει και σε ταινίες?
 
akmakas είπε:
Tracy Lords???μα αυτη εβγαζε τσόντες στην δεκαετία του 90!Εχει παίξει και σε ταινίες?
1) Στην δεκαετία του 80 τις γύριζε τις ΧΧΧ. ! Κάπου έχω ανοίξει και σχετικό thread.

2) Μετά το γύρισε σε νορμάλ ταινίες.

Την έβαλε ο Roger Corman να παίξει στην διασκευή του "OUT OF THIS WORLD", και προφανώς της άρεσε και είπε να παίζει μόνο σε straight ταινίες !
 
και το lingoliers η κάπως έτσι ήταν πολύ καλό... για κλάματα ήταν το ονειροπαγίδα! Πολύ κοπρολαγνεία αυτή η ταινία....
 
xalia είπε:
και το lingoliers η κάπως έτσι ήταν πολύ καλό... για κλάματα ήταν το ονειροπαγίδα! Πολύ κοπρολαγνεία αυτή η ταινία....
Μιά ταινία που είχα "κλάσει μέντες" (ας μου συγχωρεθεί η έκφραση) ήταν το THE NIGHTFLYER !

Και την είδα και σχετικά πρόσφατα.

Μικρός θα είχα εφιάλτες τρελούς ! Πάλι καλά !

Το σενάρο ήταν λίγο κουφό. Με ένα στοιχειωμένο μικρό αεροπλάνο, το οποίο τελικά οδηγούσε ένα βρυκόλακας.

Μου φαίνεται ότι ήταν και αυτό από Stephen King.
 
Το Nightflyer είναι όντως απο ιστορία του King. Μια ταινία ακόμη που με είχε τρομάξει είναι το An american werewolf in london του 1981 http://www.imdb.com/title/tt0082010/. Ειδικά αυτή η μεταμόρφωση του τύπου σε λύκο ήταν φοβερή.
 
Νομιζω απο σημερα παιζει το The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning ,θα το δω σιγουρα,και θα σας πω...αν και δεν ελπιζω να ειναι σαν το πρωτο.Εχει πολυ ωραια αφισα ομως... :D
 
Πίσω
Μπλουζα