Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tonytony
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
1) post 2228 κυρία Αλιφέρη, έχετε επισκέψεις...αφήστε τις δουλειές για αργότερα...

2) post 2232 ελάτε πιο κοντά στο πλάνο....vite, vite...

3) θα μου πείτε τι πίνει ο συντάκτης σε κάθε λεζάντα;
Μπορεί να μην πίνει αλλά κι αν πίνει μάλλον είναι νοθευμένα :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Μήπως ... Δρόμο εννοεί κανα έργο;
Ναι εννοεί την ομώνυμη σειρά που προβαλλόταν από την ΥΕΝΕΔ (1977-1980)
Ο ΔΡΟΜΟΣ 1977 (PROMO VIDEO)
Στην περιγραφή αναγράφονται
" Πλάνα από το special επεισόδιο της σειράς ο Δρόμος που προβλήθηκε το 1977 (στις 24 Οκτωβρίου) από την ΥΕΝΕΔ. Στο επεισόδιο αυτό καταγράφονται οι προετοιμασίες για το γύρισμα της σειράς καθώς μιλούν οι ηθοιποιοί και συντελεστές της σειράς.
Αρχείο Κώστα Λυχναρά τον οποίο και ευχαριστώ θερμά για την παραχώρηση του υλικού."

Ο Δρόμος ΥΕΝΕΔ 1977-1980 (τίτλοι)

Ο ΔΡΟΜΟΣ (Πλάνα)

 
Μήπως ... Δρόμο εννοεί κανα έργο;
Ο Ρίζος εδώ φοράει καπέλο; Ή έβαλε μαλλιά;
Εργο εννοει εξ ου τα αποσιωπητικα και το κεφαλαιο Δ.
Ο Ριζος φοραει καπελο γιατι αυτο απαιτουσε ο ρολος του στο Δρομο.
 
Κάπως έτσι θα μπαίνει και η Κουήν Ελίζαμπεθ στα Ανάκτορα του Μπάκιγχαμ. Δεν ανοίγει τη μεγάλη τσάντα βγάζει το μικρό τσαντάκι κλείνει τη μεγάλη τσάντα ανοίγει το μικρό τσαντάκι βγάζει τα κλειδιά κλείνει το μικρό τσαντάκι ανοίγει τη μεγάλη τσάντα κλπ κλπ κλπ και ξεκλειδώνει την πόρτα. Έχει τον υπηρέτη και της ανοίγει.
 
Νόστιμο το Τσιβιλικέικο. Με εξαίρεση τα πεθαμένα λέλουδα και την λάμπα-θάνατος είναι πολύ ωραία φωτό. Νομίζω θα πείραζα λίγο τα κάδρα.
Ένα ωραίο χαλί θα ζέσταινε τον χώρο, αλλά το παρκέ είναι υπέροχο.
 
Νόστιμο το Τσιβιλικέικο. Με εξαίρεση τα πεθαμένα λέλουδα και την λάμπα-θάνατος είναι πολύ ωραία φωτό. Νομίζω θα πείραζα λίγο τα κάδρα.
Ένα ωραίο χαλί θα ζέσταινε τον χώρο, αλλά το παρκέ είναι υπέροχο.
Μου αρέσει πολύ ο μπουφές αλλά πιο πολύ μου αρέσει το παρκέ. Δεν ξέρω καν πως λέγεται αυτό το σχέδιο (δε φαίνεται και καθαρά, μοιάζει όμως με σκακιέρα) αλλά το βρίσκω φανταστικό και πολύ ωραία γυαλισμένο. Για τα κάδρα έχεις δίκιο. Το έργο του Τάσσου θα το άφηνα, τα υπόλοιπα μάλλον θα τα άλλαζα.
Να σου πω, δεν έρχεσαι καμιά βόλτα κάτω να δώσεις καμιά ιδέα και για το δικό μου ρετροτσαρδί;
 
Μου αρέσει πολύ ο μπουφές αλλά πιο πολύ μου αρέσει το παρκέ. Δεν ξέρω καν πως λέγεται αυτό το σχέδιο (δε φαίνεται και καθαρά, μοιάζει όμως με σκακιέρα) αλλά το βρίσκω φανταστικό και πολύ ωραία γυαλισμένο. Για τα κάδρα έχεις δίκιο. Το έργο του Τάσσου θα το άφηνα, τα υπόλοιπα μάλλον θα τα άλλαζα.
Να σου πω, δεν έρχεσαι καμιά βόλτα κάτω να δώσεις καμιά ιδέα και για το δικό μου ρετροτσαρδί;
Στείλε φωτό και κάτοψη και θα στο κάνω ανγωρίστου και θεϊκού γωνία. Είπαμε, μετριοφροσύνη πάνω απ'όλα.
(Μόνο ανοιχτή κουζίνα μη μου ζητήσεις, εκεί θα μαλώσουμε)
 
Το συγκεκριμένο παρκέ οι παλιοί μάστορες το λέγανε "κολλητό" γιατί μπορούσε να κολληθεί στο μπετόν με ελάχιστη προετοιμασία σε αντίθεση με τα υπόλοιπα παρκέ. Για το σχέδιο ψαροκόκκαλο δεν το συζητώ. Το παρκέ με συνδυασμό ψαροκόκκαλο-σανίδα την αναλαμβάνανε οι έμπειροι μάστορες. Απαιτεί υπόστρωμα από δοκάρια να πατήσει το παρκέ και απίστευτη ποσότητα από καρφάκια και ώρες γονατιστός. Το κολλητό πάτωμα του Τσιβιλίκα λοιπόν, αποτελείται από τετράγωνα πλακάκια φτιαγμένα από ξύλο που πιθανόν να είναι και ρετάλια. Συνήθως χρησιμοποιουταν δύο ειδών ξύλο, ένα τροπικό που είναι σκούρο και η δρυς που είναι ξανθιά. Τα ξύλινα πλακάκια τοποθετούνται εναλλάξ με τα νερά τους έτσι ώστε να δίνει την αίσθηση σκακιέρας. Επειδή δεν τρίβονται και γυαλίζονται τα συγκεκριμένα παρκέ τα γυάλιζαν διπλά και τριπλά με σκληρό βερνίκι για να αντέξει, δίνοντας καμιά φορά ψεύτικο στυλ.
Πάντως υπάρχει ακόμα στην αγορά. Πολύ καλύτερο από φτηνιάρικα πλακάκια και σίγουρα έχεις παρκέ.
48a3277d98c93dd806adcd75fbe92f0b.jpg
 
Οι Γάλλοι και οι Ισπανοί το λένε μωσαϊκό. Αν εννοείς τον τρόπο κολλήματος αγνοώ πλήρως
Προσωπικά προτιμώ το ψαροκόκαλο ή τα σκαλοπάτια, ανα τρία σανιδάκια.
Είδα και κάτι σχέδια Άρενμπερκ Σαντιγί και Βερσαλίες, πολύ εντυπωσιακά αλλά για σπίτι μάλλον υπερβολικά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Post 2248: Το χαρακτικό του Τάσσου στον τοίχο, ένα από τα 16 με τίτλο Κορίτσια με περιστέρι. Το 10/16, ανήκει στη συλλογή τού Δήμου Ηρακλείου.

1645215611599.png
 

Συνημμένα

  • 1645215691470.png
    1645215691470.png
    548,8 KB · Προβολές: 0
Οι γάλλοι και οι ισπανοί το λένε μωσαϊκό. Αν εννοείς τον τρόπο κολλήματος αγνοώ πλήρως
Προσωπικά προτιμώ το ψαροκόκαλο ή τα σκαλοπάτια, ανα τρία σανιδάκια.
Είδα και κάτι σχέδια Άρενμπερκ Σαντιγί και Βερσαλίες, πολύ εντυπωσιακά αλλά για σπίτι μάλλον υπερβολικά
Λάτρης του παρκέ και συ ε; Συμφωνώ απολύτως για την ανοιχτή κουζίνα. Σε ελάχιστους χώρους πηγαίνει, σε αυτούς τους αυστηρά μινιμαλ που όλο το σπίτι είναι ντυμένο με ντουλάπια χωρίς πόμολα.
Τα σχέδια που μας έδειξες είναι πολύ όμορφα αλλά για έναν τετράγωνο χώρο υποδοχής, το χωλ που λέγανε και που υπήρχε στα παλιά αστικά σπίτια διαμερίσματα και μονοκατοικίες. Το μόνο που επιδέχεται αυτό το σχέδιο παρκέ είναι ένα στρογγυλό τραπέζι στο κέντρο του χώρου υποδοχής και ουχί τραπεζάκι με τραπεζομαντηλάκι. Στυλ Μανχάταν με ένα βάζο με λουλούδια.
 
Λάτρης του παρκέ και συ ε; Συμφωνώ απολύτως για την ανοιχτή κουζίνα. Σε ελάχιστους χώρους πηγαίνει, σε αυτούς τους αυστηρά μινιμαλ που όλο το σπίτι είναι ντυμένο με ντουλάπια χωρίς πόμολα.
Τα σχέδια που μας έδειξες είναι πολύ όμορφα αλλά για έναν τετράγωνο χώρο υποδοχής, το χωλ που λέγανε και που υπήρχε στα παλιά αστικά σπίτια διαμερίσματα και μονοκατοικίες. Το μόνο που επιδέχεται αυτό το σχέδιο παρκέ είναι ένα στρογγυλό τραπέζι στο κέντρο του χώρου υποδοχής και ουχί τραπεζάκι με τραπεζομαντηλάκι. Στυλ Μανχάταν με ένα βάζο με λουλούδια.
Στιλ Σαρλοτ Γιορκ.
Λάτρης δεν θα πει τίποτα. Βλέπω πλακάκια και πονάει η ψυχή μου. Βλέπω πλαστικοποιημένα και ψυχορραγώ. Βλέπω μάρμαρα και τρώω σαβούρδα και κρυάδα. Είναι ακριβό το καλό παρκέ αλλά αν θέλεις να επενδύσεις και το φροντίζεις σωστά είναι αθάνατο.
 
Βλέπω μάρμαρα και τρώω σαβούρδα και κρυάδα. Είναι ακριβό το καλό παρκέ αλλά αν θέλεις να επενδύσεις και το φροντίζεις σωστά είναι αθάνατο.
Αν τα μάρμαρα-μάρμαρα και όχι "τύπου μάρμαρα" είναι αρίστης ποιότητας και φτιαγμένα από καλό τεχνίτη είναι μια χαρά.
 
Είναι δύσκολο όμως. Στο λέω εγώ που μόνο στην κουζίνα εχω μάρμαρο Διόνυσο χωρίς αρμο και μπάνια έχω πλακάκι. Όλο το άλλο παρκέ. Θέλει συντήρηση ακριβή. Τρίψιμο και γυάλισμα είναι κοστοβόρο στην σημερινή εποχή. Υπάρχουν φθορές μπροστά από πόρτες εκεί που πατάς και πατάς στοπ με τα πόδια. Να μην αναφέρω τις γάτες, τον σκύλο που κατά περιόδους φιλοξενούμε, τον μικρό που Θέλει τα χόμπι του και ήθελα και θέλω να είναι ελεύθερος στο σπίτι του.
Αλλά επειδή είμαι μαζόχα και μ αρέσει το σπίτι μου να είναι και μοντέρνο και χουχουλιαρικα ζεστό, δεν το αλλάζω το παρκέ με τίποτα.
 
Παντως το χαρακτικο του Τασσου το ειχα δει τη δεκαετία του 80 σε δύο τουλάχιστον (μεγαλοαστικα) σπίτια. Καταπληκτικό και αρχοντικό πραγματικά το παρκέ (υποψιάζομαι για να το αναδείξουν περισσότερο δεν έχουν χαλί- εκτός κι αν η φωτογραφία τραβήχτηκε καλοκαίρι)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα