Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tonytony
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Γιατί να είναι ναυτικός ο Γαλανός; Προφανώς σε κάποια σειρά έπαιζε τότε αλλά ποιά; Την τραπεζαρία κοβόταν στη μέση για οικονομία χώρου την είχαμε και μεις. Ήταν πάρα πολύ κοινή σε σπίτια. Εμείς την είχαμε ολόκληρη, στρογγυλή στρογγυλή όχι επειδή είχαμε πολύ χώρο αλλά γιατί δε μας άρεσε καθόλου μισή. Ερχόταν ασορτί με τις καρέκλες στην ίδια απόχρωση μαόνι που όπως βλέπουμε στην φωτό ήταν ριγέ καφέ μπεζ ενώ βγαίνανε και σε σκούρο πράσινο λαδί με μπεζ.
 
Γιατί να είναι ναυτικός ο Γαλανός; Προφανώς σε κάποια σειρά έπαιζε τότε αλλά ποιά; Την τραπεζαρία κοβόταν στη μέση για οικονομία χώρου την είχαμε και μεις. Ήταν πάρα πολύ κοινή σε σπίτια. Εμείς την είχαμε ολόκληρη, στρογγυλή στρογγυλή όχι επειδή είχαμε πολύ χώρο αλλά γιατί δε μας άρεσε καθόλου μισή. Ερχόταν ασορτί με τις καρέκλες στην ίδια απόχρωση μαόνι που όπως βλέπουμε στην φωτό ήταν ριγέ καφέ μπεζ ενώ βγαίνανε και σε σκούρο πράσινο λαδί με μπεζ.
Η σειρά ήταν ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ -ΥΕΝΕΔ (1980)
Στην περιγραφή του αποσπάσματος αναγράφονται :
"Απόσπασμα από τη σειρά "Το Ταξίδι" που προβλήθηκε από την ΥΕΝΕΔ από το 1976 έως το 1981.Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους οι Νίκος Γαλανός, Σπύρος Καλογηρου, Νίκος Τσούκας, Βικυ Βανίτα κ.α..Το επεισόδιο ανήκει στον κύκλο που είχε τίτλο "Αποκάλυψη" και μεταδόθηκε το 1980.Η σκηνοθεσία ήταν του Αντώνη Τέμπου και η παραγωγή της Δυας TV."

Αμέσως τη θυμήθηκα από την χαρακτηριστική μουσική και την άγκυρα του πλοίου...
και η μουσική τίτλων της σειράς
Theme From "The Mercenaries" από την ταινία "Dark of the sun" (1968)
Θα αναρτηθεί και στο "Τι ακούω απόψε" και "Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν καταλαβαίνω. Τι "Περάστε παρακαλώ" λέει? Τώρα να περάσουν? Μα αυτοί είναι μέσα στο σπίτι του κι εκείνος μπαίνει. Οπότε αυτοί θα έπρεπε να του πουν "Πέρνα μέσα, καπετάν-Νικόλα. Σαν στο σπίτι σου".

Γιατί έχει τόσα φωτιστικά σε μια σταλιά τραπέζι?
 
Πολύ παλιάκο και πολύ γιαγιαδέ το γούστο του Γαλανού. Έχει πολλές δυνατότητες να γίνει ωραίο αυτό που φαίνεται, αλλά το έχει στήσει στο απόσπασμα.
 
Δίαιτα ξεδίαιτα, το πουκάμισο ανοίγει στην περιομφάλιο περιοχή όσο κι αν προσπαθούν να το συμμαζέψουν τα δύο κουμπωμπένα κουμπιά. Εμ βέβαια, αν είσαι συνέχεια πεινασμένος και τσιμπολογάς δεν χάνεις βάρος.
 
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί οι πόρτες είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους.
 
Ο Χορν υπήρξε δάσκαλος του Λειβαδίτη. Αλλά ο μαθητής δεν πλησίασε ποτέ το επίπεδο του καθηγητή ούτε στα ρούχα ούτε στην κατάσταση των παντοφλών. Εγώ υποκλίνομαι στο Χορν για την τέλεια περιφρόνηση προς τους θαυμαστές του. :)
 

;;;;;;;
Ε, σίγουρα αυτός που έγραφε τις λεζάντες στη σημερινή εποχή θα είχε κάνει γουβα στον καναπέ του ψυχαναλυτής γιατί θα σηκωνόταν από κει μόνο για πιπί του.

Κατά τα άλλα θυμήθηκα αυτά τα διπλά κρεβάτια που είχαν ενσωματωμένα κομοδίνα, πορτατίφ, ραδιόφωνο (!!!), ρολόι ξυπνητήρι και στο κεφαλάρι του κρεβατιού είχαν μια κρυφή θήκη για να αποθηκεύεις υποτίθεται τα μαξιλάρια. Είχε αγοράσει ένα τέτοιο ο νιόπαντρος θείος μου το 1980 και θυμάμαι που ο πατέρας μου του λεγε κοροϊδευτικά ότι το κρεβάτι του μοιάζει με σαλόνι εταζερα νταλίκας. Εμένα πάντως με είχε εντυπωσιάσει στα 9 μου.
 
Σκεπασμένος με φλοκάτη???!!!!! Αν είναι δυνατόν!!! Εμείς τις χρησιμοποιούσαμε ως χαλιά και μάλιστα πάνω από μοκέτες για να μη λερώνονται πολύ....
 
Το έχουμε γράψει κι αλλού. Οι φλοκάτες είναι καταπληκτικά σκεπάσματα, πολύ ζεστες και ελαφρές. Όταν τα σπίτια δεν είχαν κεντρική θέρμανση, διπλοτριπλά τζάμια και μονώσεις χρειαζόσουν σοβαρό σκέπασμα τη νύχτα. Εγώ είχα μια υπέροχη κόκκινη φλοκάτη σκέπασμα για χρόνια. Άλλωστε δεν νομίζω η αρχική τους χρήση να ήταν για χαλί.
 
Πίσω
Μπλουζα