Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

elephadas είπε:
Πάντως αυτός ο καθρέφτης δεν έδειχνε την κοιλιά της. Ήταν πολύ ψηλά.
Όχι, έτσι όπως κοιτάει υπό γωνία, τη βλέπει.

Και τώρα παρατηρώ και τα άλλα αντικείμενα της κονσόλας : ένα κηροπήγιο με τρια μισοκαμένα κεριά, θύματα κάποιας διακοπής ρεύματος, ίσως, και μια ωραία φωτογραφία, που σκέβρωσε όρθια στη γωνία, χωρίς κορνίζα...Επίσης πρέπει να υπάρχει σετ από απεχθή βαζάκια, ίδια, ένα δεξιά κι ένα αριστερά...
 
Δεν κοιτάει υπό γωνία, έχει στραβά την κάμερα ο φωτογράφος. Ο καθρέφτης είναι κολλητός στον τοίχο και παράλληλος με αυτόν και με τη Ν.Β. Νομίζω δεν βλέπει παρά μόνο την κορυφή της κοιλιάς

Από την άλλη, τα κεριά δεν είναι κατακόρυφα ούτε παράλληλα μεταξύ τους. Τι περίεργο κηροπήγιο είναι αυτό?
 
κλασική η εικόνα κάθε εγκυμονούσας μπροστά στον καθρέφτη του σπιτιού...

+ ρετρό πόρτα δωματίου με τζάμι...
 
15.jpg
15.jpg
 
O Xριστός κι η μάνα του ! Στην αφίσα της κουζίνας με τη μηχανή, άραγε είναι ο Τζέιμς Ντην ή ο Πάνος Μιχαλόπουλος;
 
Αν κρίνουμε απ το μηχανάκι μάλλον ο Μιχαλόπουλος :D
 
Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω. Τον τρόπο που κρατάει τρία αυγά μαζί σαν ζογκλέρ? Το ότι έτσι όπως σκύβει η ζακέτα της ακουμπάει στην κουζίνα και αν είχε μάτι αναμμένο θα καιγόταν μην πω ότι θα γινόταν παρανάλωμα του πυρός? Την έλλειψη κάθε μαγειρικού σκεύους, οπότε τι θα τα κάνει τα αυγά? Θα τα τηγανίσει κατ' ευθείαν πάνω στην κεραμική επιφάνεια? Τα δοχεία πίσω από την κουζίνα, σε τελείως ακατάλληλη θέση αν θέλει κανείς να τα χρησιμοποιήσει διότι θα πρέπει να τεντωθεί ακόμη περισσότερο πάνω από την καυτή επιφάνεια?

Βιντεόπληκτη αλλά βίντεο δεν βλέπουμε, μόνο τηλεόραση. Ίσως είναι κρυμμένη πίσω από το διακοσμητικό παραβάν που πρέπει να μάθουμε ποιανού ζωγράφου είναι διότι τι τα σκάσαμε χοντρά τα λεφτά αν δεν παινευτούμε?
 
...μαγνητάκι στο ψυγείο...και τα δύο δοχεία΄επάνω μάλλον είναι δοχεία καφέ και ζάχαρης...
 
Αυτό υπέθεσα κι εγώ, αν και είναι μεγάλο για δοχείο καφέ. Ό,τι και να είναι, είναι σε άβολη θέση
 

Ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης στο σαλόνι του


 


18.jpg
18.jpg
 
...κλασική πολυθρόνα για σαλόνι με κρόσσια στο κάτω μέρος...
 

Κώστας Βουτσάς


 


21.jpg
21.jpg
 
Μου κάνει εντύπωση εκείνο το στρογγυλό πράγμα στον τοίχο, μπροστά από τον Κώστα. Μοιάζει με χειροκίνητο κουδούνι ξενοδοχείου/ψητοπωλείου, κρεμασμένο όμως στον τοίχο. Μάλιστα κρεμασμένο κολλητά σε άλλο κάδρο.

Λες να το χτυπούσε φωνάζοντας "Κάάά΄-τινα !"; :)

O δίσκος της Αλεξίου είναι τα "12 λαϊκά τραγούδια", του 1975.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Μου κάνει εντύπωση εκείνο το στρογγυλό πράγμα στον τοίχο, μπροστά από τον Κώστα
Ίσως είναι:

διακοσμητικό θερμόμετρο τοίχου,

room-t.JPG

θερμοστάτης καλοριφέρ (που μάλλον αποκλείεται γιατί το άγνωστο αντικείμενο φαίνεται να είναι κρεμασμένο),

thrm.JPG

ή το πιθανότερο, μίνι διακοσμητικό καδράκι και μάλλον από εκείνα που περιείχαν μια δύστυχη πεταλούδα!

bf.JPG

(φωτογραφίες από το internet)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Φαίδων Γεωργίτσης


 


24.jpg
24.jpg
 
Ε ναι, βέβαια. Μετά το μπάνιο, είναι ώρα μελέτης... Να διαβάζεις τον "Ιούλιο Καίσαρα" κι από κάτω από το μπουρνούζι να σκαλ...:shtup:
 
Η Νέλλη Γκίνη , όχι στο δάσος , αλλά σε τοίχο του σπιτιού της...

 


25.jpg
25.jpg
 
Πιο κιτς πεθαίνεις η ταπετσαρία... Μάλιστα είχα την ατυχία να έχω την ίδια ακριβώς ταπετσαρία στο δωμάτιό μου όσο ζούσα στο πατρικό μου... Μάλιστα, όταν οι γονείς μετακόμισαν στο εξοχικό και εγώ πλέον μόνος στο πατρικό, το ξήλωμά της ήταν η καλύτερη στιγμή.
 
Ταπετσαρία πιτσαρίας δεν είναι; Της κατηγορίας "Τυρολέζικες λίμνες";
 
Θα τη βοηθούσε ένα λεξικό την πολυάσχολη κα. Γκίνη. Μνιστά τια φωτογραφία που κολλάς στον τοίχο δεν συνιστά τοιχογραφία.

Πόθεν συνάγεται ότι ο Φαίδων ΔΙΑΒΑΖΕ τα βιβλία? Όπως φέρεται δηλώσας, "Να πιάσουμε και κανένα βιβλίο". Να το ακουμπήσει ήθελε.
 
Πίσω
Μπλουζα