Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Όποιος αγαπάει την καλή μουσική δεν προμηθεύεται κάθε καινούργιο δίσκο. Μόνο τους καλούς. Και δεν θα άφηνε ΠΟΤΕ τα βινύλια να γέρνουν έτσι, μια που ήταν ο καλύτερος τρόπος να στραβώσουν.

Η τηλεόραση είναι μικρότερη από το μπουκάλι δυο ράφια πιο πάνω της :)

Η ταπετσαρία των επίπλων μου φέρνει ζαλάδα
 
ΦΖΠ1 είπε:
Το ράφι όμως δε δείχνει να έχει πάνω από 30 δίσκους...
Πληροφορίες λένε ότι ο Θέμης Ανδρεάδης της έχει χαρίσει δισκοθήκη δαπέδου κι έχει εκεί τους υπόλοιπους! :acoustic:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H ταπετσαρία των επίπλων, δεκαετίες αργότερα, ενέπνευσε τον Ούγγρο μαθηματικό Ρούμπικ να φτιάξει τον κύβο του... :cool:

Επίσης τρελλαίνομαι με την καμπυλωμένη "διαστημική" πάνω γωνία του σύνθετου !
 

Η Τζένη Καρέζη και ο Κώστας Καζάκος σε μια γωνιά του σπιτιού τους...


 


32.jpg
32.jpg
 

Κώστας Καρράς


 


33.jpg
33.jpg
 
Αρκεί να μη χτενιστείς με τη σκούπα, Μάρω ! :biglaugh:
 
Μπα, τη σκούπα την έχει παρκάρει στην πόρτα για να είναι εύκαιρη κάθε που θέλει να πετάξει μ' αυτήν.

Ένα ζευγάρι παπούτσια εξωτερικής χρήσης είχε? Ένα πανωφόρι κλπ? Αν όχι, γιατί τα έχει αυτά εκεί (και τα παπούτσια ούτε πάνω σε χαλάκι καν)? Εκεί ντυνόταν για να βγει έξω? Ή έλεγε στην υπηρέτρια "Μαρία φέρε μου τα ρούχα δίπλα στην εξώπορτα να ντυθώ?" Και δεν νομίζω να είναι πολύ υγιεινό για το δέρμα των παπουτσιών να τα αφήνει δίπλα στο καλοριφέρ.

Τι σχέδιο έχει το ρούχο της? Βεντάλιες? Αχιβάδες? Φοινικόφυλλα? Η Κοντού είχε τον αέρα και το σώμα να φορέσει τέτοια ρούχα που θα έκαναν άλλες γυναίκες να μοιάζουν με φορτωμένα περίπτερα.
 
Το κρεμασμένο ρούχο κάνει και για Εύζωνα... Όσο για το φορεμένο, είναι από την εποχή "κοίτα τι ύφασμα μπορώ να βγάλω με τη μηχανή εμπριμέ"...
 
Σαν τον Τζακ Νίκολσον στη λάμψη μου μοιάζει ο Καζάκος :p
 

Βέρα Κρούσκα - Κώστας Αρζόγλου


 


35.jpg
35.jpg
 
Τι ανάλαφρο έπιπλο...Αν δεν είχε το τζάμι, θα έλεγα ότι ανοίγοντας θα έβρισκες τον Τουταγχαμών...
 
Λάμπρος Κωνσταντάρας

 


36.jpg
36.jpg
 
Αυτό το κεραμικό μπουκάλι αριστερά πρέπει να το έχω κι εγώ, και γράφει επάνω "Brandy" ! Kαι τα υπόλοιπα είναι έργα τέχνης-μπουκάλια, εκτός ίσως από ένα Grand Marnier.

Πάντως, αισθητικά, αυτό το "μπαράκι" με τις καρφωμένες τάβλες, δε σου δίνει και την καλύτερη εικόνα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τέτοιες τάβλες έφτιαχναν και πολλά κρεβάτια.
 
Το μικρό διακοσμητικό κουτί στο τραπεζάκι της οικίας Κωνσταντάρα, είναι τύπου sadeli mosaic που φτιάχνονταν αρχικά στην Περσία και μετέπειτα και στην Ινδία, με την τεχνική της μαρκετερί, με ξύλο τριανταφυλλιάς & έβενου και φίλντισι, σε διάφορα γραμμικά σχέδια ή με ζωγραφισμένο το καπάκι. Την εποχή εκείνη ήταν της μόδας και είχαν αρκετά ελληνικά σπίτια.

sm-box-2.JPG

Φωτογραφίες από το internet

 

 

 


Οικία Κρούσκα-Αρζόγλου




ΦΖΠ1 είπε:
Τι ανάλαφρο έπιπλο...Αν δεν είχε το τζάμι, θα έλεγα ότι ανοίγοντας θα έβρισκες τον Τουταγχαμών...
:rofl: :rofl: sm-box-1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Θάνος Λειβαδίτης


 


37.jpg
37.jpg
 
Mέχρι και να βάζει το ποτό του μόνος του. Αίσχος! :animlaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα