Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Ε ναι, κανονικά η σόδα μπροστά στο μεγαλείο του Θάνου θα έπρεπε ν' απελευθερώσει τις φυσαλίδες μόνη της...

Αρκετά κομψή η λευκή βιβλιοθήκη (σε αυτές, σωστά, ταιριάζουν και τα ακροκέραμα στο επάνω μέρος), με τα θανατερά, όμως, πόμολα.

Ερώτηση γενικότερων γνώσεων : τι παπούτσια φοράει ο Θάνος, που δεν τα βλέπουμε; :biglaugh:
 
Συλλεκτική φωτογραφία του Λειβαδίτη στα νιάτα του... με παπούτσια :supergrin:

ΘΛ.JPG
 
Δίπλα στο Grand Marnier το μπουκάλι θυμίζει αρκετά Disaronno (το κόψανε το "Amaretto" από το όνομα εδώ και κάμποσα χρόνια). Στα τωρινά μπουκάλια η ετικέττα είναι διαφορετική, αλλά ποιος ξέρει πώς ήταν την εποχή της φωτό.

341px-Amaretto_disaronno.jpg

Ο κος. Λειβαδίτης καλύτερα θα ήταν να κοίταζε το ποτήρι του όταν σερβίριζε κι όχι το φακό, διότι έτσι απρόσεχτος κινδυνεύει να βρέξει και να λεκιάσει τις παντοφλίτσες του.

Ωραία μεν η ακροκεραμοδιακόσμητη βιβλιοθήκη, αλλά παρατηρώ ότι τα ευκολότερα προσβάσιμα ράφια είναι απασχολημένα με διακοσμητικά παραφερνάλια ενώ πολλά βιβλία έχουν εξοβελιστεί στο ψηλότερο ράφι.
 
elephadas είπε:
Ωραία μεν η ακροκεραμοδιακόσμητη βιβλιοθήκη, αλλά παρατηρώ ότι τα ευκολότερα προσβάσιμα ράφια είναι απασχολημένα με διακοσμητικά παραφερνάλια ενώ πολλά βιβλία έχουν εξοβελιστεί στο ψηλότερο ράφι.
Έτσι είναι η γνώση υψηλού επιπέδου.... :animlaugh:
 
ναι, βέβαια, ένας σωστός άντρας πρέπει να τα κάνει όλα μόνος του...!!!
 

Μαρινέλλα - Τόλης Βοσκόπουλος


 


38.jpg
38.jpg
 
Η ακαταστασία στο τραπεζάκι μου θυμίζει το γραφείο μου.
 
Τυρολέζικο καπελάκι (χωρίς φτερό)... Ιδιαίτερα φωτεινό σαλόνι, αφού έχει τζαμαρίες κι από τις δύο πλευρές της γωνίας... Το παπούτσι της Μαρινέλλας κλασικότατο και διαχρονικό, από ταινίες της Κατοχής και δώθε...Ψαράδικο παντελόνι με ρεβέρ Αγίου Βασίλη... Ένας περίεργος φιόγκος -ή κάτι τέτοιο- πάνω στη μια κουρτίνα...Πίσω από τον καναπέ, ένα μαξιλάρι -ή κάτι τέτοιο- με δυο κεντημένες φάτσες...

Το σκηνικό απομένει να συμπληρωθεί με αδέρφια μου, αλήτες και πουλια...

Στα σοβαρά τώρα, η Τζωρτζίνα σήμερα, δυνατή μετά από μια περιπέτεια υγείας, εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Βίκυ Μοσχολιού


 


39.jpg
39.jpg
 
Χι χι σαν δισκοπότηρο είναι το κύπελλο (υποθέτω ήταν κάποια τιμητική διάκριση ή κάτι τέτοιο... τα κύπελλα τα παίρνανε οι ομάδες, έτσι δεν είναι?

Ο συνδυασμός σκαλιστού σκρίνιου - μπάλλας ποδοσφαίρου είναι φοβερός :)

Για το απλό και καλαίσθητο φουστανάκι έχουμε ξαναγράψει, νομίζω.

Κάνω λάθος ή στο κάτω μέρος της κουρτίνας αυτά που νόμιζα απλώς δαντέλλα ή αφηρημένα διακοσμητικά σχέδια είναι φάτσες? :eek:
 

Βλάσσης Μπονάτσος


 


40.jpg
40.jpg
 
Πριν διαβάσω τη λεζάντα είχα τρελλαθεί... τέτοιο γραφείο σε σπίτι, με τέτοια και τόσα δεμένα ομοιόμορφα βιβλία στη βιβλιοθήκη, έχουν μεγαλοδικηγόροι και πολιτικοί. Όχι ποποτραγουδιστάδες, ανεξάρτητα του πόσο μορφωμένοι και βιβλιόφιλοι είναι. Δεν ταιριάζει στο image. Καλά που εξήγησε ότι είναι του μπαμπά κι ο ίδιος το χρησιμοποιούσε σπάνια. Αναρωτιέμαι τι δουλειά έκανε ο πατήρ Μπονάτσος, ο οποίος φαίνεται έφυγε νωρίς όπως και ο υιός :(

Πάντως το τασάκι-σβούρα πρώτο πλάνο. Έστω κι αν είναι περίτεχνο
 
Ωραία η βιβλιοθήκη του μπαμπά Μπονάτσου, αλλά αυτά τα δύο "τυφλά" μάτια μέσα στη μέση, χωρίς έστω ένα ταμπλαδάκι για διακόσμηση στα πορτάκια, τη χαλάνε...

Βίκυ Μοσχολιού : Σε βιτρίνα με πόρτα που κλείνει, ξεσκονίζεις κάθε μέρα; Στη Σαχάρα είναι το σπίτι; (και η κακιούλα μας, Βίκυ μου όσο και να κορδώνεσαι, η βιτρίνα "σου ρίχνει"...):biglaugh:
 
Οι πόρτες στη βιβλιοθήκη έχουν πόμολα που κάπως σπάνε τη μονοτονία (και που κάνουν τα μάτια αλλήθωρα :p ). Απλώς δεν φαίνονται στη φωτό αν δεν προσέξει καλά κανείς.
 
elephadas είπε:
Πριν διαβάσω τη λεζάντα είχα τρελλαθεί... τέτοιο γραφείο σε σπίτι, με τέτοια και τόσα δεμένα ομοιόμορφα βιβλία στη βιβλιοθήκη, έχουν μεγαλοδικηγόροι και πολιτικοί. Όχι ποποτραγουδιστάδες, ανεξάρτητα του πόσο μορφωμένοι και βιβλιόφιλοι είναι. Δεν ταιριάζει στο image. Καλά που εξήγησε ότι είναι του μπαμπά κι ο ίδιος το χρησιμοποιούσε σπάνια. Αναρωτιέμαι τι δουλειά έκανε ο πατήρ Μπονάτσος, ο οποίος φαίνεται έφυγε νωρίς όπως και ο υιός :(
Πάντως το τασάκι-σβούρα πρώτο πλάνο. Έστω κι αν είναι περίτεχνο
Παλιά (στα χρόνια των γονιών μου) ήταν πολύ συνηθισμένο να δένουν οι αναγνώστες τα βιβλια τους. Η μητέρα μου έχει δερματόδετο όλο το λεξικό του Ηλίου, 24 τόμοι. Μου έχει πει ότι κυκλοφορούσε χωρίς εξώφυλλο και το έδεσε με δικά την έξοδα. Ο πατέρας μου έχει δεμένα βιβλία με το μονόγραμμά του. Και μην σκεφτείς ότι οι γονείς μου είχαν οικονομική άνεση, απλά ήταν πολύ φτηνό να δέσεις βιβλίο. Αντίθετα όταν ήθελα να δέσω την διπλωματική μου εργασία το 1998, μου είχαν ζητήσει ένα αστρονομικό ποσό για να γράψουν κάτι στην ράχη του βιβλίου.
 

Ρένα Παγκράτη


 


42.jpg
42.jpg
 
...που θα πει, μόνο λίγες αναγνώστριες έγραφαν γράμματα στη Ρ. Π. αφού αρκούσε λίγη ώρα για ν' απαντήσει.

Ο κ. Ντούζος και η κα. Παγκράτη ελάχιστα κοινά είχαν. Αλλά οι βιβλιοθήκες τους όπως και άλλες που είδαμε εδώ (αλλά όχι αυτή του πατρός Μπονάτσου) είχαν το κοινό να έχουν εκατομμύρια μπιμπλό και άλλα τζάτζαλα μάτζαλα στα εύκολα προσβάσιμα ράφια, με λίγα βιβλία έτσι για το θεαθήναι στα ψηλά κι απρόσιτα. Διότι προφανώς όταν ας πούμε κάθεσαι να απαντήσεις σε γράμματα αναγνωστριών τι είναι πιο πιθανόν να χρειαστείς? Ένα βιβλίο, λεξικό π.χ., ή μια μικρογραφία ληκύθου ή χαζοκουκλίτσα?

Ναι, κι οι γονείς μου είχαν πολλά δεμένα βιβλία. Δεν νομίζω όμως να είχαν δέσει κανένα οι ίδιοι, τα είχαν αγοράσει έτσι. Τα βιβλία που αγόραζα εγώ δεν ήταν αυτού του στυλ, ούτε περίσσευαν λεφτά για δέσιμο.

Η Ντουζοβιβλιοθήκη περισσότερο θυμίζει ξυλόγλυπτο τέμπλο παρά έπιπλο. Αναρωτιέμαι όμως το φυσερό δίπλα της στον οίχο τι ρόλο παίζει? Όσο για το πάνινο πτυσσόμενο σκαμνάκι, τελείως αταίριαστο με τα σκαλίσματα. Χάθηκε κάτι απλό και απέριττο ροκοκό, όπως αυτό?

37029fca9bde7e674cf2a4b4610152fe.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα