Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Στις δύο τελευταίες η Ατάλαντη βγαίνει με μοβ δέρμα ή φταίει η γριά οθόνη μου;
Παιδιά δεν ήταν αταλαντη ή Αλικη μετά για να γίνεις σύμβολο δεν είναι μόνο το πλούσιο υποκριτικό ταλέντο είναι πολλά περισσότερα, ειδάλλως ή Παξινου που πήρε και όσκαρ ή μόνη Ελληνιδα θα ήταν ή εθνική μας αντ αυτού με Αλικη και Τζενη μεγάλωσαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ήταν καλός ο ηλεκτρολόγος της Γιουλάκη. Το καλώδιο από το πορτατίφ περνάει μπροστά από το μπουφέ με εμφανή πάνω του το διακόπτη. με το παραμικρό τράβηγμα το "πορτατίφι" θα πέσει και θα σπάσει.
 
Οι διπλες ηξερα μια ζωη πως ηταν χριστουγεννιατικο γλυκο. Τωρα θα μου πεις, περι ορεξεως....αλλα αν ειναι ετσι μπορει να βαψει αυγα τα Χριστουγεννα. :)
 
Παιδιά δεν ήταν αταλαντη ή Αλικη μετά για να γίνεις σύμβολο δεν είναι μόνο το πλούσιο υποκριτικό ταλέντο είναι πολλά περισσότερα, ειδάλλως ή Παξινου που πήρε και όσκαρ ή μόνη Ελληνιδα θα ήταν ή εθνική μας αντ αυτού με Αλικη και Τζενη μεγάλωσαμε.
Εντάξει, εκτός θέματος η κουβέντα, αλλά όπως έχω ξαναπεί, δεν την χωνεύω ιδιαίτερα και δεν θεωρώ ότι είχε ταλέντο. Αν έγινε σταρ, έγινε γιατί κατά τη γνώμη μου ήξερε να παίζει το παιχνίδι της δημοσιότητας. Ή ήθελε να είναι μονίμως στη δημοσιότητα. Όπως φαίνεται και από το κεφάλαιο "οι σταρ και τα παιδιά τους" οι μισές φωτό είναι δικές της και του γιου της. "Σιγά μαρή, άλλη καμμιά δεν γέννησε..."  
 
Μόλις επανέκαμψα ηλιοκαμμένος και 5 lbs βαρύτερος από 25ήμερες διακοπές εν Ελλάδι και έχω πολύ υλικό να διαβάσω και να σχολιάσω.  Κανονικά δεν παραθέτω εικόνες στα σχόλιά μου, αλλά επειδή μερικά αναφέρονται σε μπαγιάτικα ποστ κάνω μια εξαίρεση όπου χρειάζεται

Οι διπλες ηξερα μια ζωη πως ηταν χριστουγεννιατικο γλυκο. Τωρα θα μου πεις, περι ορεξεως....αλλα αν ειναι ετσι μπορει να βαψει αυγα τα Χριστουγεννα. :)
Μα όπως λέει το άρθρο οι δίπλες είναι δικής της επινόησης. Τι να κάνουμε αφού επινόησε πασχαλιάτικες δίπλες? Κουμάντο στις εφευρέσεις της θα κάνουμε? Τα Χριστούγεννα μπορεί να έβαφε αυγά γαλοπούλας.

Θα μου πείτε ότι γίνομαι μονότονος με τα σχόλια περί ρόλων των φύλων, αλλά εγώ φταίω που διαβάζω τέτοια ζουμερά? Ο Καρύδης "όταν χρειαστεί κι όταν δεν γίνεται αλλιώς" πλένει κανένα πιάτο κι ας μην είναι εργένης. Οι δουλειές του σπιτιού είναι γυναικεία ευθύνη, ας είναι και η σύζυγος εργαζόμενη και μάλιστα στο ίδιο επάγγελμα.  Και μάλιστα ο σύζυγος διατρέχει κίνδυνο να του δημιουργηθούν κόμπλεξ, ειδικά αν οι γνωστοί πάρουν χαμπάρι ότι φοράει και ποδίτσα. Τεστοστερόνη και υγρό πιάτων δεν πάνε μαζί.

Αυτή είναι η πιο ιδιωτική της γωνιά? Όχι η κρεββατοκάμαρα ή το μέρος όπου ακόμη κι οι βασιλιάδες πάνε μόνοι τους?

Πάντως θα συνιστούσα στην κυρία Ελένη όταν ανάβει κάτι να κοιτάζει τη φλόγα κι όχι το φακό της μηχανής. Θα έγραφα κανένα χαζό αστείο σχετικά, αλλά θα ήταν πολύ κακόγουστο αυτές τις μέρες.

Όσο για τις λεπτομέρειες της ιδιωτικής γωνιάς, τι να πώ? Μου αρέσει ιδιαίτερα η γκλίτσα πίσω από το φωτιστικό με το στραβό αμπαζούρ (λαϊκή τέχνη και ίσιο αμπαζούρ δεν συμβιβάζονται?) το οποίο είναι η περί ης ο λόγος νταμιζάνα φαντάζομαι.

(Η λέξη είναι "νταμιτζάνα" από το βενετικό damigiana, αλλά "νταμιζάνα" ηχεί πιο εκλεπτυσμένο διότι εντάξει η τρέλα με τη λαϊκή τέχνη αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Το βενέτικο προέρχεται, λέει, από το γαλλικό "Dame-jeanne" ήτοι "Κυρα-Γιαννούλα" σε λαϊκή μετάφραση, αλλά η ελληνική λέξη βγαίνει από την ιταλική όχι τη γαλλική.)
 
Λύστε μου πορ φαβόρ μια απορία εσείς οι Αλικοβουγιουκλακικοί: έχει λεχθεί/γραφτεί ότι το διαμέρισμα της Βουγιουκλάκη την Αθήνα είχε (και λογικά θα έχει ακόμα) 7 δωμάτια. Τί ακριβώς σημαίνει αυτό; Επτά κρεβατοκάμαρες και επιπλέον σαλόνια/τραπεζαρίες/γραφεία, δηλαδή στο σύνολο 9-10-20-30 χώρους ή ξέρω-γω τέσσερις κρεβατοκάμαρες και τρία σαλογραφεία/τραπεζαρία, δηλαδή στο σύνολο 7 χώροι; 

(Η ίδια δεν μου έλεγε ποτέ τίποτα, αλλά το διαμέρισμά της μου έκανε κλικ)
 
Λύστε μου πορ φαβόρ μια απορία εσείς οι Αλικοβουγιουκλακικοί: έχει λεχθεί/γραφτεί ότι το διαμέρισμα της Βουγιουκλάκη την Αθήνα είχε (και λογικά θα έχει ακόμα) 7 δωμάτια. Τί ακριβώς σημαίνει αυτό; Επτά κρεβατοκάμαρες και επιπλέον σαλόνια/τραπεζαρίες/γραφεία, δηλαδή στο σύνολο 9-10-20-30 χώρους ή ξέρω-γω τέσσερις κρεβατοκάμαρες και τρία σαλογραφεία/τραπεζαρία, δηλαδή στο σύνολο 7 χώροι; 

(Η ίδια δεν μου έλεγε ποτέ τίποτα, αλλά το διαμέρισμά της μου έκανε κλικ)
Επτα χωροι στο συνολο.
 
Είπα και γω, αλλιώς το σπίτι θα πρέπει να είναι καμμιά τετρακοσαριά τετραγωνικά. Θενξ μπάμπι. Στείλε μου τώρα και μια κάτοψη_καλό ε;
Ακομα κι ετσι, σπιταρονα ηταν σε μεγεθος. Η Βουγιουκλακη το αγορασε το 1962, αν δε με απατα το μνημονικο μου. Παντως μεχρι το 1964 το πολυ, το ειχε αποκτησει.

Η επιπλωση βαρια, νεοπλουτιστικη και καθολου του γουστου μου. Εγω θα το ειχα τιγκα στο δανεζικο επιπλο. :)
 
Ακομα κι ετσι, σπιταρονα ηταν σε μεγεθος. Η Βουγιουκλακη το αγορασε το 1962, αν δε με απατα το μνημονικο μου. Παντως μεχρι το 1964 το πολυ, το ειχε αποκτησει.

Η επιπλωση βαρια, νεοπλουτιστικη και καθολου του γουστου μου. Εγω θα το ειχα τιγκα στο δανεζικο επιπλο. :)
Σίγουρα, ας είχα και γω τα λεφτά της. Αλλά ούτε όλα τα δανέζικα είναι ωραία. Εγώ νομίζω θα το έκανα σαν κατάλογο του γνωστού σκανδιναβικού μαγαζιού επίπλων. 

Εντάξει προφανώς η λεγάμενη ακολούθησε τη μόδα των πελούσιοι της εποχής
 
Πίσω
Μπλουζα