Οι σταρ μας μαγειρεύουν!

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.387
Αντιδράσεις
49.545
Ενίοτε οι σταρ , εκτός από σταρ , μαγειρεύουν κιόλας και μάλιστα δίνουν στο κοινό τους και συνταγές! Αυτό είναι το θέμα μας εδώ , προσωπικά πολύ λίγα πράγματα ξέρω από μαγειρική , αλλά εκτός από τα γνωστά...φτυάρια που θα πέσουν , ίσως λύσουν κ το πρόβλημα στις αγαπητές κυρίες του φόρουμ..."τι να μαγειρέψω αύριο";;;

img20220116_21525889.jpg
 
Ενίοτε οι σταρ , εκτός από σταρ , μαγειρεύουν κιόλας και μάλιστα δίνουν στο κοινό τους και συνταγές! Αυτό είναι το θέμα μας εδώ , προσωπικά πολύ λίγα πράγματα ξέρω από μαγειρική , αλλά εκτός από τα γνωστά...φτυάρια που θα πέσουν , ίσως λύσουν κ το πρόβλημα στις αγαπητές κυρίες του φόρουμ..."τι να μαγειρέψω αύριο";;;

Προβολή συνημμένου 235888
Από μένα είναι ναι φαίνεται τέλειο πιατο
 
"Τρώγοντας δεν σκοτώνετε το στρες"

Όχι, ρε, τώρα το μαθαίνω;;; :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:

Πραγματικά, αυτό με το σημείωμα στην πόρτα του ψυγείου δεν το είχα σκεφτεί! Θα έπρεπε να λέει "όχι άλλο, λυπήσου με". :D
Ή το άλλο με τους "ειδικούς ήχους μόλις ανοίγει το ψυγείο". Τεχνολογία, όχι αστεία.

Το ψυγείο μου μού φαίνεται πως πρέπει να εξοπλιστεί με σύστημα προστασίας που θα πετάει λέιζερ, αφού το ανοίγω κάθε τρεις και λίγο :D :D :D :D


:armed:"Extreme situations require extreme measures":armed:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενίοτε οι σταρ , εκτός από σταρ , μαγειρεύουν κιόλας και μάλιστα δίνουν στο κοινό τους και συνταγές! Αυτό είναι το θέμα μας εδώ , προσωπικά πολύ λίγα πράγματα ξέρω από μαγειρική , αλλά εκτός από τα γνωστά...φτυάρια που θα πέσουν , ίσως λύσουν κ το πρόβλημα στις αγαπητές κυρίες του φόρουμ..."τι να μαγειρέψω αύριο";;;

Προβολή συνημμένου 235888
Η καρδούλα πήγαινε σε εσένα Αντώνη για την (ακόμη μία) ωραία ιδέα που είχες για θέμα κι όχι βέβαια για την Μαρί. Άλλωστε απ' όσα διαβάζω τόσα χρόνια εδώ μέσα, το φόρουμ μας διαθέτει άξιες μαγείρισσες και άξιους μάγειρες. Ωστόσο δεν είναι κι άσχημο να παίρνουμε καμιά ιδέα κι από τους σταρ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σιγά μη φοβηθώ ένα λεϊζεράκι. Το δικό μου το ψυγείο χρειάζεται αυτόματη απαραβίαστη κλειδαριά που να ανοιγει μόνο λίγο το πρωί, λίγο το μεσημέρι και λιγότερο το βράδυ. Και να μου επιτρέπει να βγάζω περιορισμένο βάρος περιεχομένων.

Το θέμα δεν είναι να έχει τόλμη στις γεύσεις η κα Κωνσταντάτου. Την τόλμη την χρειάζονται όσοι δοκιμάζουν τα φαγητά που φτιάχνει.

Φτυάρι ανά χείρας και...

1. Απεχθάνομαι τις συνταγές που μετράνε τις συνταγές με κουτιά. Όχι μόνο υπάρχουν συσκευασίες διαφόρων μεγεθών αλλά εδώ και δεκαετίες υπάρχει η συνήθεια εδώ (και δεν αμφιβάλλω και στην Ελλάδα, τα πάντα μαϊμουδίζουμε, αυτό θα αφήναμε?) αντί να αυξάνουν τις τιμές να λιγοστεύουν το περιεχόμενο αφήνοντας το μέγεθος του κουτιού και την τιμή ίδια. Μετά από 2-3 τέτοιες συρρικνώσεις ξαναγυρνάνε στο αρχικό μέγεθος (που δεν το θυμάται κανείς πια) με πολύ μεγαλύτερη τιμή ουρλιάζοντας "New! Family Size!".

Έτσι π.χ. τα μακαρόνια από 16 oz (1 lb) που ήταν για αιώνες πολύ συχνά πια πουλιούνται σε συκευασία των 12 oz. Δεν το διαφημίζουν βέβαια "New! Smaller Size!".

Γιατί δεν μας λέει "500γρ πέννες" ή όσα είναι τέλος πάντων το ένα κουτί, να συνεννοηθούμε?

Έχω μητρικές συνταγές "ένα πακέτο Βιτάμ" αλλά όταν την ρώτησα ποιο μέγεθος (τότε που τη ρώτησα υπήρχαν τουλάχιστον 2 μεγέθη, ας πούμε 250 και 500 γραμμάρια, με κοίταξε έκπληκτη και είπε "μα είναι δυνατόν να βάλεις 500 γρ?"). Αλλά είναι από το παλιό τετραδιάκι που ήταν για δική της χρήση, όχι για δημοσίευση σε εφημερίδα/περιοδικό.

2. Ομοίως αυτές που δεν λένε απλώς το υλικό αλλά και τη μάρκα (για λόγους διαφήμισης φυσικά). Η κυρία λέει "ένα πακέτο βούτυρο Πρέζιντεντ" που συνδυάζει και τα δύο εγκλήματα. Κρατάω βέβαια μια επιφύλαξη για την περίπτωση που το "Πρέζιντεντ" είναι ένα μοναδικό και ασυνήθιστο είδος, αν και μόλις κοίταξα και είδα ότι μοιάζει να είναι ένα κοινό βούτυρο.

3. Προσπαθεί τα φαγητά της να είναι όσο πιο ελαφριά και υγιεινά γίνεται. Και μας δίνει συνταγή που περιλαμβάνει 1 κουτί βούτυρο και 1 κουτί κρέμα γάλακτος. Αυτό είναι το ελαφρύ και υγιεινό? Δηλαδή το βαρύ και ανθυγιεινό τι θα ήταν? Όλη η αγελάδα, με τα κέρατα και τις χηλές μαζί? (μην πω και το κουδούνι του λαιμού και με πείτε υπερβολικό)
 
Εν τω μεταξύ, τώρα το θυμήθηκα. Πώς γίνεται όλοι οι "σταρ", που φωτογραφίζονται ενώ μαγειρεύουν, να είναι μεσ' στην τρελή χαρά; Εγώ, όπως ο κάθε "κοινός θνητός", όταν μαγειρεύω, είμαι μέσα στο άγχος μην τυχόν και κάνω καμιά βλακεία και πάει όλος ο κόπος στράφι.

Θα μου πείτε, τι μαγειρεύω; Ε, καμιά μακαρονάδα, καμιά ομελέτα, πουρέ κανονικό άρχισα να φτιάχνω τώρα τελευταία, πλάθω κάναν κεφτέ ή κάνα μπιφτέκι, τίποτα το σπουδαίο, γενικά. Πώς μπορούν, όμως, ν' αποτύχουν αυτές οι συνταγές; Μπορούν και παραμπορούν. Trust me, όταν τις πρωτόφτιαξα, δεν ήταν αυτό που ήθελα να μαγειρέψω, βγήκε κάτι άλλο. :D
 
Ξεκίνησα να διαβάζω τα υλικά των πεννών με κοτόπουλο και τα παράτησα. Μου άνοιξε μεν την όρεξη αλλά πόσο κοτόπουλο φιλέτο και τι πα να πει ένα πακέτο βούτυρο; 250 γραμμάρια βούτυρο;;; (σκάλωσα στο προεδριλίκι του βουτύρου αλλά μάλλον είναι χορηγός). Η κακή συνταγή φαίνεται από τον τρόπο που δίνει τα υλικά.
 
Εν τω μεταξύ, τώρα το θυμήθηκα. Πώς γίνεται όλοι οι "σταρ", που φωτογραφίζονται ενώ μαγειρεύουν, να είναι μεσ' στην τρελή χαρά; Εγώ, όπως ο κάθε "κοινός θνητός", όταν μαγειρεύω, είμαι μέσα στο άγχος μην τυχόν και κάνω καμιά βλακεία και πάει όλος ο κόπος στράφι.

Θα μου πείτε, τι μαγειρεύω; Ε, καμιά μακαρονάδα, καμιά ομελέτα, πουρέ κανονικό άρχισα να φτιάχνω τώρα τελευταία, πλάθω κάναν κεφτέ ή κάνα μπιφτέκι, τίποτα το σπουδαίο, γενικά. Πώς μπορούν, όμως, ν' αποτύχουν αυτές οι συνταγές; Μπορούν και παραμπορούν. Trust me, όταν τις πρωτόφτιαξα, δεν ήταν αυτό που ήθελα να μαγειρέψω, βγήκε κάτι άλλο. :D
Πριν λίγο έφτιαξα κέικ. Μη σου πω πως έκανα την κουζίνα...
 
Δεν είναι καθόλου λαιτ το φαι που μαγειρεύει η Μαρί.
 
....αλλά εκτός από τα γνωστά...φτυάρια που θα πέσουν , ίσως λύσουν κ το πρόβλημα στις αγαπητές κυρίες του φόρουμ..."τι να μαγειρέψω αύριο";;;
Σωστο! Οποτε εγω αυριο θα μαγειρεψω Μαρι Κωνσταντατου.
 
3 κομμάτια παντεσπάνι (έτοιμο). Άμα αρχίσουμε τα ετοιματζίδικα, δεν παίρνουμε καλύτερα έτοιμη όλη την τούρτα να μην έχουμε να πλένουμε και τη σουπιέρα μετά?
Η νεφραμιά θέλει 2 ασπράδια, η τούρτα 4 κρόκους. Άρα με 2 νεφραμιές ανά τούρτα πετάτε μόνο τα τσόφλια.
ΔΥΟ ΚΙΛΑ ΖΑΧΑΡΗ????? Γρήγορα την ένεση ινσουλίνης!
 
Ανάλογα πόσο πυκνό θέλεις να είναι το σιρόπι και πόσο οξύ του βάζεις για να επιταχύνει την υδρόλυση της ζάχαρης. Κάθε μητροπαράδοτη συνταγή που έχω έχει και διαφορετική αναλογία.

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Θα το διατυπώσω διαφορετικά. 3 ΚΙΛΑ ΣΙΡΟΠΙ???? Η ινσουλίνη πάντως είναι δεδομένη.
 
Ανάλογα πόσο πυκνό θέλεις να είναι το σιρόπι και πόσο οξύ του βάζεις για να επιταχύνει την υδρόλυση της ζάχαρης. Κάθε μητροπαράδοτη συνταγή που έχω έχει και διαφορετική αναλογία.

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Θα το διατυπώσω διαφορετικά. 3 ΚΙΛΑ ΣΙΡΟΠΙ???? Η ινσουλίνη πάντως είναι δεδομένη.
Βάλε στέβια εσύ αν έχεις ανεβασμένα σαχαρα
 
Πρώτη φορά ακούω αυτόν τον τραγουδιστή. Μπορεί να έκανε μεγαλύτερες επιτυχίες στα λιοψωμα παρά στα τραγούδια του. Την μαγιά έτσι την πέταξε μέσα στο μίγμα; δεν τη διέλυσε σε χλιαρό νεράκι με λίγο ζαχαρη;
 
Πίσω
Μπλουζα