Οι σταρ μας μαγειρεύουν!

Παιδιά δεν ξέρω τίποτα απολύτως από μαγείρεμα οπότε και λάθη να κάνουν οι σταρ μας στην κουζίνα ούτε που το παίρνω είδηση.
 
Πάντως οι Ιταλοί διατείνονται ότι δεν γνωρίζουν την σάλτσα αλφρέντο. Λένε ότι είναι αμερικάνικη ή τουλάχιστον η εκδοχή με κρέμα. Η εκδοχή με βούτυρο και παρμεζάνα είναι όντως ιταλική και είναι πεντανόστιμη.
 
Μια φορά έχω φτιάξει αμερικανικο αλφρέντο. Στα φοιτητικά χρόνια εδώ έπαιρνα κάτι φακελάκια με σκόνη που γινόταν σάλτσα αλφρέντο (έλεγε) όταν τη διέλυες σε νερό ή γάλα, δεν θυμάμαι, και μου άρεσε πολύ. Σχετικά πρόσφατα σκέφτηκα να φτιάξω κανονικό αλφρέντο, βρήκα μια συνταγη και φοβήθηκε το μάτι μου να οι κρέμες να τα βούτυρα, το έφτιαξα μεν διότι το είχα απφασίσει, και ήταν ωραιότατο αλλά δεν το ξαναφτιάχνω.

Όσο για τη μαγιά, αυτή που παίρνω εγώ για να φτιάξω ψωμί μια χαρά δουλεύει χωρίς προετοιμασία, ας μη λέει στη συσκευασία "Instant Yeast"

Φεμινιστής ο κύριος. Βοηθάει την κοπέλλα πότε πότε μαγειρεύοντας για να την απαλλάξει από την υποχρέωση. Αν εγώ ήμουν η τυχερή θα του έφερνα το αλφρέντο κατακέφαλα συνοδευόμενο από λιόψωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γενικά πολλές κονσέρβες βλέπω. Και δεν καταλαβαίνω το "1 μικρή μαγιονέζα (για όσους θέλουν λάιτ)". Μετά από σκέψη υπέθεσα ότι εννοεί "λάιτ για όσους θέλουν" αλλά γιατί δεν έγραψε αυτό? Ή έστω να βάλει ένα κόμμα ("για όσους θέλουν, λάιτ"). Έτσι όπως είναι καταλαβαίνω ότι η μαγιονέζα είναι προαιρετική για όσους θέλουν λάιτ και χωρίς μαγιονέζα θα ήταν χέβυ (για να μιλήσω στη γλώσσα της, διότι το "ελαφρό" και "βαρύ" είναι δυσνόητες λέξεις).

Χε χε στη διαφήμιση του ζυμαρικάδικου όταν διάβασα "ο κατάλογος εμπλουτίζεται με ακόμα πιο πολλές πάστες" σκέφτηκα αμέσως δίσκους με σεράνο και σοκολατίνες.
1643583990685.png

Ο πληθυντικός "πάστες" μου μοιάζει τελείως αδόκιμος για "είδη πάστας", πέρα που βρίσκω βλακώδες το ιταλικό όνομα και τους ιταλικούς όρους ("carello" - πάλι καλά που το μεταφράζει για τους αμύητους). Αρχοντοχωριατιά και ξενομανία Κολωνακιώτικη.
 
Α, μπραβο! Κι εγω οταν ακουω "παστα" για ζυμαρικα το θεωρω ανοησια.
Παστα = σερανο, αμυγδαλου, μενελικ, σοκολατινα, αντε και black forest εδω που φτασαμε. :)
 
Α, μπραβο! Κι εγω οταν ακουω "παστα" για ζυμαρικα το θεωρω ανοησια.
Παστα = σερανο, αμυγδαλου, μενελικ, σοκολατινα, αντε και black forest εδω που φτασαμε. :)
τι είναι μενελικ;
 
τι είναι μενελικ;
Η αναμικτη παστα / τουρτα. Λευκη με σερανο. Ο ορος μενελικ ειναι τοσο παλιος που ουτε η γενια μας καλα - καλα δεν τον προλαβε και τα ζαχαροπλαστεια που την εχουν μετρημενα πλεον στα δαχτυλα.

ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ, ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ! :)
1643624589335.jpeg
 
Ρε παίδες, ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στη σεράνο και τη σοκολατίνα;
 
Η αναμικτη παστα / τουρτα. Λευκη με σερανο. Ο ορος μενελικ ειναι τοσο παλιος που ουτε η γενια μας καλα - καλα δεν τον προλαβε και τα ζαχαροπλαστεια που την εχουν μετρημενα πλεον στα δαχτυλα.

ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ, ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ! :)
Προβολή συνημμένου 236075
Αχ μου πέφτουν τα σάλια και πως να τα μαζέψω ας φάω μισή σοκοφρετα με στεβια
 
Η σεράνο έχει κακάο, η σοκολατίνα εκτός από κακάο στο παντεσπάνι έχει και κρέμα με σοκολάτα οπότε είναι πιο σοκολατένια.

 
Η σεράνο έχει κακάο, η σοκολατίνα εκτός από κακάο στο παντεσπάνι έχει και κρέμα με σοκολάτα οπότε είναι πιο σοκολατένια.

Σας ικετεύω μην μιλάτε άλλο για σεράνο, τούρτες και σοκολατινες, μου δίνεται μαχαίρια στην καρδιά.
 
Ρε παίδες, ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στη σεράνο και τη σοκολατίνα;
Επισης η σερανο εκτος απο το παντεσπανι της ειναι ολο σαντιγυ ενω η σοκολατινα στο περιβλημα της εχει γλασο απο μαυρη σοκολατα (γι' αυτο δεν μ' αρεσει). Ιδου:

Σερανο
1643644648231.jpeg

Σοκολατινα

1643644716255.jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα