Ολυμπιακοί Αγώνες. Ποιούς θυμάστε νοσταλγικότερα?

Seoul 1988 για την Florence Griffith Joyner και μόνο!Οκ..."φαρμακωμένη" όσο δεν παίρνει (πράγμα που την οδήγησε και σε πρόωρο θάνατο) αλλά στα παιδικά μου μάτια φάνταζε σαν την μελαχροινή έκδοση της Cheetara! R.Ι.P. Florence!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mοσχα 1980

Nandia Comaneci

To καλυτερο 10ρη απο ολους τους κριτες σε ολη την αθλητικη Ιστορια μεχρι τωρα!

http://www.youtube.com/watch?v=G0Jtj5bEdTY

Οπως εχει αναφερθει παλι στην 2η σελιδα απο τον χρηστη tolis αλλα απο οτι βλεπω ειναι για το 1976 ενω το βιντεο που εχω βαλει εγω γραφει (1980)....

Βλεπω ομως οτι ειναι το ιδιο και οτι εχει γινει λαθος απο τους youtub-αδες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nadia Comaneci for ever!!!!!!!!
 
alkis21 είπε:
Τα παιδιά της πενικιλίνης (βλ. στίβος) που αποτελούν το 90% των Ολυμπιακών Αγώνων με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Ψηφίζω λοιπόν Βαρκελώνη λόγω της original Dream Team.
Πω πω...τι μου θυμισες...η πρώτη (Και μοναδική για μένα) dream team ήταν κάτι μαγικό να την παρακολουθείς..οι επόμενες δεν φάνταζαν τόσο "ονειρικές" στα μάτια μου.

Πάντως φίλε Άλκη δε θεωρώ τον εαυτό μου αφελή και να πιστεύω οτί μονο στο στίβο "χαπακώνονται", ούτε χρειάζεται να απαξιονούμε έτσι τον κλασσικό αθλητισμο. Στο NBA παίζουν 82 παιχνίδια σε 8 μήνες (χωρις τα all star και τους διεθνεις αγώνες)...και βέβαια να σου θυμίσω και την περίπτωση του Reggie Lewis
 
Καμία αντίρρηση! Είναι δεδομένο πως το ντόπινγκ έχει μπει εδώ και χρόνια στα περισσότερα, αν όχι σε όλα τα αθλήματα στα οποία διακυβεύονται μεγάλα ποσά. Η διαφορά είναι πως πχ. στο ποδόσφαιρο υπάρχουν πολλά που μπορείς να δεις και να ευχαριστηθείς που δεν έχουν σχέση με το ντοπάρισμα, ένα καλό σουτ, μια ωραία ντρίπλα κτλ. Όμως στον στίβο όλη η μαγεία είναι να βλέπεις ανθρώπους να ξεπερνάνε την φύση τους σπάζοντας κάποιο ρεκόρ. Αυτό για μένα τουλάχιστον έχει καταστραφεί αφού κάθε ρεκόρ που καταγράφεται (όπως τα τελευταία εξωπραγματικά του Μπολτ) στοιχειώνονται από σκεπτικισμό και δυσπιστία.
 
Θα ψηφίσω Βαρκελώνη 1992,απλά και μόνο επειδή είδαμε την τελειότερη και πιο προικισμένη,με περίσσειες δόσεις ταλέντου,ομάδα,που πάτησε έως τώρα το πόδι της στον πλανήτη γη,φυσικά ανεξαρτήτως αγωνίσματος !

Μία ήταν η Dream team κύριοι,μετά οι άλλες ήταν...συντρίμ-teams,συγκερινόμενες μ' αυτή !
 
Θα σας ξενερώσω λιγάκι με την επιλογή, αλλά ψήφισα Αθήνα 2004...

Ίσως δεν είναι η απάντηση που ταιριάζει στη φύση του forum, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε γεγονότα που τα παρακολουθείς απλώς από την τηλεόραση και σε αυτά που τα ζεις ο ίδιος...

Δεδομένου λοιπόν ότι τους Ολυμπιακούς της Αθήνας τους έζησα υπερβολικά κοντά εκείνες τις μέρες, τόσο ως θεατής, αλλά και ως εθελοντής (και μάλιστα μέσα στο Ολυμπιακό Χωρίο, όπου έβλεπα καθημερινά να περνάνε από δίπλα μου δεκάδες μορφές του παγκόσμιου στερεώματος!), δεν νομίζω πως μπορώ να σκεφτώ άλλους ΟΑ που να τους θυμάμαι νοσταλγικότερα...

Και μόνο το ότι είδα από τις εξέδρες την Τελετή Έναρξης (την πρόβα εννοώ φυσικά, αλλά τα πάντα ήταν τα ίδια πλην τα πυροτεχνήματα...), το ότι παρακολούθησα αγώνες μπάσκετ όπου συμμετείχαν παίκτες όπως ο Lebron James, o Tim Duncan, o Allen Iverson, o Dwayne Wade, o Manou Ginobili κ.λπ., φυσικά το ότι είδα στο Χωριό από κοντά τον Yao Ming να μου κρύβει τον ήλιο (πρώτη φορά στη ζωή μου -τουλάχιστον τα τελευταία 20 χρόνια- το ένιωσα αυτό...), το ότι έζησα την τρελή εκείνες τις μέρες Αθήνα όπου παντού έβλεπες κόσμο να κυκλοφορεί με σημαίες και χαμόγελα, δεν μπορώ να το συγκρίνω με όποια ιστορική στιγμή και αν την είδα "από το γυαλί"...

Από εκεί και πέρα, στους Ολυμπιακούς της Μόσχας που έχετε ψηφίσει οι περισσότεροι, πιθανότατα να... με συνέλαβαν οι δικοί μου, ενώ προφανώς σε ηλικία 3 ετών δεν θυμάμαι τίποτα από το Λος Άντζελες...

Σίγουρα ξεχωριστή θέση έχουν βέβαια και οι ΟΑ της Βαρκελώνης λόγω της πιο μυθικής ομάδας στην ιστορία του αθλητισμού. Όσο για το θέμα του ντόπινγκ, όπως λέει και ο Άλκης, σε αθλήματα όπως το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ κ.λπ., όσο και αν παίζει ρόλο η φυσική κατάσταση, η δύναμη, η ταχύτητα κ.λπ. το ποσοστό που επηρεάζει τη συνολική απόδοση ενός αθλητή ή μιας ομάδας είναι πολύ μικρότερο από αθλημάτων όπως π.χ. ο στίβος ή η κολύμβηση.
 
circleag είπε:
Mοσχα 1980
Nandia Comaneci

To καλυτερο 10ρη απο ολους τους κριτες σε ολη την αθλητικη Ιστορια μεχρι τωρα!

http://www.youtube.com/watch?v=G0Jtj5bEdTY

Οπως εχει αναφερθει παλι στην 2η σελιδα απο τον χρηστη tolis αλλα απο οτι βλεπω ειναι για το 1976 ενω το βιντεο που εχω βαλει εγω γραφει (1980)....

Βλεπω ομως οτι ειναι το ιδιο και οτι εχει γινει λαθος απο τους youtub-αδες!
το πολύ καλό αυτό βιντεάκι πάντως είναι από το 1976 γιατί η Κομανέτσι στην Μόσχα είχε κοντά μαλλιά, μόνο λίγο στο τέλος δείχνει κάποια στιγμιότυπά της από την Μόσχα

about me

ψήφισα Σεούλ :)

μου αρέσουν πολύ τα σπορ και θυμάμαι με νοσταλγία την Σεούλ καθώς είναι οι 1οι Ολυμπιακοί που είδα και ήταν σπουδαίοι σε ανταγωνισμό μετά από πολλά χρόνια γιατί δεν υπήρχε μπουκοτάζ από τις ισχυρές χώρες,

καθόμουν πραγματικά και χάζευα με τις ώρες τους αγώνες

ειδικά σε στίβο και μπάσκετ που είναι τα αγαπημένα μου αθλήματα έχω πάρα πολλές αναμνήσεις (στον στίβο δεν ξεχνώ με τίποτα τους τίτλους της εφημερίδας ΝΕΑ για τα 100μ που την μία μέρα έγραφε ο γιος του ανέμου και την άλλη η κόρη του ανέμου)

από την γυμναστική θυμάμαι της μεγάλες κόντρες της Σουσούνοβα με την Ρουμάνα Σίλιβας

βεβαίως δεν μπορώ να ξεχάσω το ατύχημα του Λουγκάνις στον βατήρα των καταδύσεων…

στο μπάσκετ πέρα από τον τελικό και ένα ματς ομίλου ΕΣΣΔ-Γιουγκοσλαβία έδειχναν μόνο κάτι 20λεπτες ανασκοπήσεις

επίσης θυμάμαι τον τελικό στο ποδόσφαιρο ΕΣΣΔ-Βραζιλία

βέβαια στις μετέπειτα ολυμπιάδες, αξέχαστα μου έχουν μείνει πολλά όπως

όλοι οι αγώνες της dream team το 1992

ο τελικός στο μπάσκετ ΗΠΑ-Γιουγκοσλαβία το 1996

το φοβερό ρεκόρ του πάπια στα 200μ. το 1996

ο Πύρρος Δήμας στον μεγάλο αγώνα του Σίδνευ με τον Ασανίτζε

το χρυσό του Κεντέρη στο Σίδνευ

η αποχώρηση του Πύρρου το 2004

ο τελικός ΗΠΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ στο μπάσκετ πέρσι

και βέβαια πάρα πολλά άλλα
 
14 μέχρι τώρα ψήφισαν Μοναχο;;;; Ημαρτον! Δεν το ήξερα ότι είχαμε τόσα γεροντάκια εδώ μεσα! :p

Σεουλ 1988. Γιατί ήταν οι πρώτοι που θυμάμαι και τους είχα δει και έγχρωμους εάν θυμάμαι καλά. Επίσης γιατί θυμάμαι τις μονομαχίες Τζονσον-Λιούις όπως επίσης και το ψευδορεκόρ του πρώτου και την ακύρωση φυσικά. Αυτά τα θυμάμαι πολύ εντονα...
 
Και εγώ Αθήνα 2004 ψήφισα... Ηταν πάρα πολύ ωραίο το καλοκαίρι του 2004... Απο τα καλύτερα που έχω περάσει ποτέ..
 
Rygar είπε:
14 μέχρι τώρα ψήφισαν Μοναχο;;;;
Εδώ 42 ψήφισαν Αθήνα 1896, τι να λέμε τώρα... :p

//Το ξέρω ότι ήταν αθώο το μπέρδεμα Μονάχου/Μόσχας και θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα, αλλά δεν άντεξα... :diablotin: No hard feelings??? :wub:

Άλλωστε ακόμα και εδώ δεν νομίζω πως είναι πάρα πολλοί αυτοί που θυμούνται το Μόναχο...
 
Ψήφισα Σεούλ 1988




21seoul1988.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ψήφιζα το 1976 λόγω της Κομανέτσι αν συμμετείχε στην ψηφοφορία!!! (αλλά μάλλον η πλειοψηφία του φόρουμ ήταν αγέννητη... :p )

Έδωσα την ψήφο μου στη Μόσχα για το Μίσα και το δάκρυ του... :cool:
 
Ενώ τα ρεκόρ του Lewis αληθινά είναι...
 
Rygar είπε:
14 μέχρι τώρα ψήφισαν Μοναχο;;;; Ημαρτον! Δεν το ήξερα ότι είχαμε τόσα γεροντάκια εδώ μεσα! :p
Σεουλ 1988. Γιατί ήταν οι πρώτοι που θυμάμαι και τους είχα δει και έγχρωμους εάν θυμάμαι καλά. Επίσης γιατί θυμάμαι τις μονομαχίες Τζονσον-Λιούις όπως επίσης και το ψευδορεκόρ του πρώτου και την ακύρωση φυσικά. Αυτά τα θυμάμαι πολύ εντονα...
Ενώ του Lewis αληθινά ήταν..
 
Supernikos είπε:
Ενώ του Lewis αληθινά ήταν..
Θα μπορουσαμε να πουμε εδω πολλα. Παντως μια διασταση του ολου θεματος ειναι οτι ο Τζονσον επανηλθε, αλλα αμετανοητος συνεληφθη και παλι ντοπαρισμενος!!
 
Καλημέρα και απο μένα.

Οριακά λιγο πιο πάνω στην προτίμιση μου η Βαρκελώνη το 1992 (λογω Β. Πατουλίδου)και πιο ''φρέσκια'' στην μνήμη μου ,ειμουν 12 χρ.
 
Λος Άντζελες, καλοκαίρι του 1984, σε νησί με τους γονείς μου...

Θυμάμαι να παρακολουθώ την τελετή έναρξης...
 
Και εγω Λος Αντζελες περισσοτερο,καλοκαιρακι να τρωω μεσημεριανο και μετα αθληματα στην τηλεοραση.Πολλα μαλιστα τα εβλεπα πρωτη φορα(τα περισσοτερα βασικα)και δεν ηξερα ακριβως τι γινοταν.
 
kajwbtfe είπε:
Και εγω Λος Αντζελες περισσοτερο,καλοκαιρακι να τρωω μεσημεριανο και μετα αθληματα στην τηλεοραση.Πολλα μαλιστα τα εβλεπα πρωτη φορα(τα περισσοτερα βασικα)και δεν ηξερα ακριβως τι γινοταν.
Χαχα, κι εγώ το ίδιο. Ήταν κάτι πρωτόγνωρο για μένα και είναι οι πρώτες μου αναμνήσεις από Ολυμπιακούς Αγώνες...
 
Πίσω
Μπλουζα