Ονόματα που μας άρεσαν όταν ήμασταν μικροί

hannele είπε:
Ασε μιλαμε για μεγάλο σοκ! :D Απο το Αμαρρυλίς που νόμιζα το οποιο ειναι υπεροχο όνομα, "προσγειώθηκα" στο Μαρουλία...

Μαρουλία<Μαρυλία<Μαρυλίς ή Μαριλίς....κάτι τετοιο υποθετω οτι θα σκέφτηκε...
Μαριλου θα ηταν πολύ ομορφο
 
Μα όταν μου ειπε οτι την έλεγαν Μαρουλία, απόρρησα αν οντως υπαρχει τετοιο όνομα...και πραγματι υπάρχει...

Στα νησια δίνουν κατι τετοια περιεργα ονοματα, τα οποια ειναι απο προσωνύμια αγίων ή απο Θεοτοκωνύμια

εχω βρει όνοματα όπως Καστριανή (Κέα), Πανορμίτης (Σύμη), Καλαμιώτισσα (Ανάφη)

Ενα όνομα που αν και ιδιορρυθμο μου αρεσε παρα πολυ οταν το άκουσα ειναι "Θαρρινή"...απο τη λεξη θάρρος και ειναι απο τη Συμη, για το θάρρος του Ταξιάρχη...
 
johnny19818 είπε:
και συμφοιτητή από τη Σάμο με το όνομα Πολυκράτη.
Όπως ο αρχαίος τύραννος της ΣΑΜΟΥ ????

Λογικά να υποθέσω ότι υπάρχει κάποια τοπική-(Σάμεια) συνήθεια να επιλέγουν για ονοματοδοσία το σχετικό όνομα ???

(Με ένα μινι search είδα οτι υπάρχει και αντίστοιχος τοπικός αθλητικός όμιλος με το ίδιο όνομα)
 
Nemo είπε:
Όπως ο αρχαίος τύραννος της ΣΑΜΟΥ ???? Λογικά να υποθέσω ότι υπάρχει κάποια τοπική-(Σάμεια) συνήθεια να επιλέγουν για ονοματοδοσία το σχετικό όνομα ???

(Με ένα μινι search είδα οτι υπάρχει και αντίστοιχος τοπικός αθλητικός όμιλος με το ίδιο όνομα)
Ναι,ειναι καθαρα τοπικο ονομα. Δεν ηξερα οτι ηταν τυραννος. Δε με ενδιεφερε και δεν το εψαξα ποτε. Ευχαριστω για την πληροφορια.

Ο συγκεκριμένος συμφοιτητής ήταν στο πλοίο Σάμινα και ερχόταν εκείνες τις μέρες να γραφτεί στη σχολή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Μα όταν μου ειπε οτι την έλεγαν Μαρουλία, απόρρησα αν οντως υπαρχει τετοιο όνομα...και πραγματι υπάρχει...Στα νησια δίνουν κατι τετοια περιεργα ονοματα, τα οποια ειναι απο προσωνύμια αγίων ή απο Θεοτοκωνύμια

εχω βρει όνοματα όπως Καστριανή (Κέα), Πανορμίτης (Σύμη), Καλαμιώτισσα (Ανάφη)

Ενα όνομα που αν και ιδιορρυθμο μου αρεσε παρα πολυ οταν το άκουσα ειναι "Θαρρινή"...απο τη λεξη θάρρος και ειναι απο τη Συμη, για το θάρρος του Ταξιάρχη...
πολύ παραξενα ονόματα τω οντι

επισης σε μας η Χριστινα είναι Χριστια, η Κατερινα , όμως κατερινα, δεν αλλαζει, το κατινακι είναι αστικο ονομα

το μαρουσακι να 'ναι νησιωτικο;
 
αριαδνη είπε:
το μαρουσακι να 'ναι νησιωτικο;
Ναι! Ειναι υποκοριστικό του ονόματος Μαρούσα ή Μαρουσώ. Ειναι Κυκλαδίτικο όνομα. Ουσιαστικά ειναι το ρωσικο Μαρία (κατάλοιπο της Ρωσικής κατοχής των νησιών επι Τουρκοκρατίας). Γιορταζει 15 Αυγουστου. Στη Σαντορίνη κιολας έχουν και το αντίστοιχο αντρικο σε Ρουσέτος (απο Μαρουσέτος).
 
hannele είπε:
Ναι! Ειναι υποκοριστικό του ονόματος Μαρούσα ή Μαρουσώ. Ειναι Κυκλαδίτικο όνομα. Ουσιαστικά ειναι το ρωσικο Μαρία (κατάλοιπο της Ρωσικής κατοχής των νησιών επι Τουρκοκρατίας). Γιορταζει 15 Αυγουστου. Στη Σαντορίνη κιολας έχουν και το αντίστοιχο αντρικο σε Ρουσέτος (απο Μαρουσέτος).
εχουν ποικιλια τα νησιωτικα ονόματα, οσοι ειδαν την μικρα αγγλια θα ειδαν ονόματα όπως το Ορσα και το Μοσχα :D πρωτη φορα ακουγα αυτά τα μικρα ονοματα
 
Έχοντας ως βάση το ανεκτίμητης αξίας βιβλιο « Η Σαντορίνη που χάνεται όπως τη βλέπουν οι μαθητές της Α Γυμνασίου 1985 β 1986» παρακάτω υπάρχουν τα ιδιαίτερα "μικρά" ονόματα της Σαντορίνης

Γυναικών:

Μαρουλία, Βαμβακία, Ανούσκα, Ζαμπιώ, Ζαμπίδη, Ζαμπέτα (Ελισσάβετ), Γεμέλη, Μόσχα, Μαργέττα (Marriette), Κιουράνη, Μαρίδη, Ραμπελία, Ελαία, Μαρκετούσσα, Αγγελινιώ, Άλβα, Ελιδράμη, Φλωρία, Φιόρα, Ηφαιστεία, Παντελέα, Παρισία, Μαρκεζίνα, Μαρουσώ ή Ρούσα, Αννεζίνη (Άννα), Νικολίνα, Διασημούλα, Αρτεμία, Χρυσοθέρμη, Ζανετή (Ιωάννα), Αντωνίνη, Θεολογίνη ( Θεώνη), Ζηνοβία, Δεσπω, Ιγναλία, Καλλίστη, Σωσανιώ, Καλλούδα, Χριστοφόρα, Καλομοίρα, Μαργαρίτη, Πλητώ, Αργυρώ, Ευδοκία, Ποθητή, Γουλιελμία, Μαρκέλλα, Ανάργυρη, Ζίνα, Καδιώ

Ανδρών:

Επιφάνιος, Αγγελέτος, Μερκούριος, Βιδιανός, Σαμψών, Γουλιέλμος, Ανάργυρος, Ρουσσέτος, Έραστος, Κάτωνας, Αρτέμης, Αζαρίας, Μαρκέτος, Σώζων, Μαθαίος, Αβέρκιος, Ελισσαίος, Μακάριος, Μυσιρλής, Ελπιδοφόρος, Βικέντιος, Ζάννες, Παντελαίος, , Παρίσιος, Ζώρζης, Βάλσαμος, Κοβαίος, Φραγκούλης, Ντράστος, Σιδερής (Ισίδωρος), Ιδομενέας

πηγη
 
Κορίτσια πολύ ωραία όσα λέτε, δε θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά χαλάμε το θρεντ της μπαμπινέλας. Καλύτερα να ανοιχτεί άλλο θρεντ. Δεν ξέρω οι αντμινς αν μπορούν (να σκιστούν για πάρτη μου) να κάνουν άλλο θρεντ όλα τα άνωθι
 
Παιδια, ολα αυτα που γραφετε εχουν μεγαλο ενδιαφερον και χαιρομαι να τα διαβαζω, αλλα ξεφευγουν λιγακι απο το θεμα "Ονοματα που μας αρεσαν οταν ημασταν μικροι".

Rygar είπε:
Κορίτσια πολύ ωραία όσα λέτε, δε θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά χαλάμε το θρεντ της μπαμπινέλας. Καλύτερα να ανοιχτεί άλλο θρεντ. Δεν ξέρω οι αντμινς αν μπορούν (να σκιστούν για πάρτη μου) να κάνουν άλλο θρεντ όλα τα άνωθι
Rygar, διαβαζω τη σκεψη σου η μηπως εσυ τη δικη μου; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχα ποστάραμε στο ίδιο λεπτό ρε θηρίο;;
 
Mικρος ημουν ''ερωτευμενος'' με το ονομα Κατερινα-Αικατερινη. Απο τοτε μεχρι σημερα και για παντα θα λατρευω αυτο το ονομα για πολλους λογους... Οπως και ολα τα παραγωγα του Καιτη, Κατινα, Κατινιω κλπ. Επισης μου αρεσει και σε οποια γλωσσα μεταφραζεται.
 
Εχετε δικιο αλλα μικρη διαβαζα πχ. για το Μαρουσακι στο αναγνωστικο της α'δημοτικού που ανεβαινει δυο-δυο τα σκαλια, το ονομα μου αρεσε αλλα δεν ειχα αντιστοιχο στην καθημερινοτητα, οποτε τωρα ξέρω το γιατι
 
To γυναικειο ονομα που μαρεσει πολυ και νομιζω οτι ειναι και σχετικα σπανιο ειναι το ονομα ''χρυσαφινα''.Το ειχε μια κοπελα που τα ειχα μαζι της πριν καποια χρονια και πραγματικα το λατρευα.Αχχχχχχχ χρυσαφινα :flower: :flower: :flower:

ΥΓ: Ας μην γραψω τιποτα παραπανω μη σπασει ο διαβολος το ποδαρι του και μπει η τωρινη στο forum και εχουμε ντραβαλα μετα :p :p
 
Χρυσαφινα, οντως πολύ σπανιο! δεν το'χω ξανακουσει

από ξενα ονόματα μπορει να πουμε; αυτά που μας αρεσαν μικροι
 
Αν σας αρεσαν και καποια ξενα, Αριαδνη, μπορειτε να τα πειτε κι αυτα εφ' οσον στον τιτλο του θεματος δε ζητουνται αποκλειστικα ελληνικα.
 
bambinella 100 είπε:
Αν σας αρεσαν και καποια ξενα, Αριαδνη, μπορειτε να τα πειτε κι αυτα εφ' οσον στον τιτλο του θεματος δε ζητουνται αποκλειστικα ελληνικα.
Πολυαννα, φρανσις, τζουντι, εμμα, μπεατρις και φυσικα μπριζιτ ;)

από ανδρικα μου αρεσε το τζακ, θα θυμηθώ και αλλα
 
Deathshadow είπε:
Mικρος ημουν ''ερωτευμενος'' με το ονομα Κατερινα-Αικατερινη. Απο τοτε μεχρι σημερα και για παντα θα λατρευω αυτο το ονομα για πολλους λογους... Οπως και ολα τα παραγωγα του Καιτη, Κατινα, Κατινιω κλπ. Επισης μου αρεσει και σε οποια γλωσσα μεταφραζεται.
Το μόνο παράγωγο που μ'αρέσει από το όνομα αυτό είναι το Κάτια. Το Κατίνα νομίζω πλέον είναι ρετρό, όσες ξέρω είναι πάνω από το χωριό μου και πάνω από 60 χρονών :D .

Και μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω για ξένα ονόματα, παλιά (πολύ παλιά) μ'άρεσε πολύ το Ντέιζι για ένα και μοναδικό λόγο, δε θα τον αναφέρω αλλά όσα παιδιά γεννήθηκαν μεσα στα 70'ς νομίζω κατάλαβαν ;)

Παλιά πολύ παλιά γνώριζα ενα κουκλάκι με όνομα Ιοκάστη, δεν ξέρω κατά πόσο μ'αρέσει σαν όνομα, πάντως της πηγαινε πολύ (αν και νομίζω ότι και Μαρουδιά να τη λέγανε, πάλι θα της πήγαινε :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα