Ο Άγιος (The Saint)

Καθε μερα στις 19:00 στο ACTION 24!
 
Δυστυχως νομιζω οτι τελειωσαν τα επεισοδια των Persuaders και βαζει το Saint στη θεση του.

Kριμα, δεν ειχα προλαβει να τα δω ολα
 
Το 1964, ένα επεισόδιο του Άγιου με τίτλο [node=1073162]Σοφία[/node], γυρίστηκε στη χώρα μας. :D

Το επεισόδιο αρχίζει με ωραία πλάνα από την Ακρόπολη, όπου βλέπουμε ένα γκρουπ τουριστών να ξεναγείται στον Ιερό Βράχο και τον Σάιμον Τέμπλαρ να μας πληροφορεί ότι ο ίδιος είχε πριβέ ξενάγηση από τον Καθηγητή Γκραντ, επικεφαλής του τμήματος Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου του Λονδίνου!

Ο καθηγητής στη συνέχεια, προσκαλεί τον Σάιμον στην περιοχή όπου διενεργεί ανασκαφές (νομίζω στον Μαραθώνα), όπου και θα εκτυλιχθεί η υπόθεση.

Πίσω από τους τίτλους αρχής, βλέπουμε την κίνηση στη λεωφ. Αμαλίας, Εύζωνες να βαδίζουν στον τσαρουχόδρομο στο πεζοδρόμιο της Βασ. Σοφίας και την πολύβουη Ομόνοια.

Saint1.jpg

Saint2.jpg

Saint3.jpg
 
Εχει ηδη ξεκινησει η προβολη της σειρας απο το καναλι Action24 καθημερινα στις 12 τα μεσανυχτα και δυστυχως αργησα να το παρω ειδηση.

Η ευχαριστη εκπληξη ειναι οτι επιτελους προβαλλεται η τριτη σαιζον και νομιζω για πρωτη φορα απο την ελληνικη ιδιωτικη τηλεοραση, η εστω υστερα απο πολλα χρονια.

Ενω στο διαδικτυο εχουν κυκλοφορησει με ελληνικους υποτιτλους ολες οι σαιζον πλην της τριτης και της τεταρτης και ενω το εν λογω καναλι εχει ηδη προβαλει τις δυο πρωτες σαιζον πολλες φορες, η τριτη ειναι κατι εξαιρετικα σπανιο που το περιμεναμε ολοι οι φανατικοι φιλοι του Αγιου.
 
Κοιταξα ξανα το προγραμμα και ειδα πως η σειρα δεν προβαλλεται Κυριακη και Δευτερα. Οποτε οι μερες και ωρες προβολης εχουν ως εξης:

Απο Τριτη εως και Παρασκευη καθε βραδυ τα μεσανυχτα.

Σαββατο στις 21:00.
 
Τα επεισοδια για αυτην την εβδομαδα ειναι τα ακολουθα:

Τριτη - The happy suicide

Τεταρτη - The miracle tea party

Πεμπτη - Lida

Παρασκευη - Jeannine

Σαββατο - The scorpion
 
Το προγραμμα του Action24 αλλαξε και παλι και αυτη τη φορα ελπιζω να παραμεινει ως εχει.

Ο Αγιος θα προβαλλεται 7 ημερες τη βδομαδα.

Δευτερα εως και Παρασκευη τα μεσανυχτα.

Σαββατο και Κυριακη στις 21:00.
 
καθε σαββατοκυριακο στις 20:00 στο action24
για livestreaming https://action24.gr/live/
Σε ευχαριστω! Δεν ειχα ιδεα! Αντε να ετοιμαζουμε τα τηλεκοντρολ σιγα - σιγα για εγγραφη! :)
Και οπως ειδα στο προγραμμα, τα επεισοδια ξεκινουν κανονικα με τη σειρα που προβληθηκαν παντου στην τηλεοραση, οποτε για σημερα εχουμε το καταπληκτικο και πιο αγαπημενο μου επεισοδιο, The talented husband, που ειναι το πρωτο της πρωτης σαιζον.
Απο τις εξι σαιζον της σειρας ακομα δεν εχει υποτιτλιστει στα ελληνικα η τεταρτη (9 επεισοδια) και εχω μια μικρη ελπιδα μηπως αυτο γινει τωρα απο το καναλι. Αλλωστε και ο υποτιτλισμος της τριτης σαιζον τον Ιουλιο του 2018 ηταν κατι πρωτογνωρο και πολυ ευχαριστο και ετσι ολα ειναι πιθανα.
Μακαρι λοιπον να εχουμε ολες τις σαιζον υποτιτλισμενες γιατι μιλαμε για μια σειρα εξαιρετικη και λατρεμενη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικα αλλα εγραφε το προγραμμα και αλλα επεισοδια βαλανε.
Κατευθειαν σε τριτη σαιζον πηγαμε και τα επεισοδια που προβληθηκαν αυτο το Σαββατοκυριακο ηταν το Jeannine και το The scorpion, αρα συμπεραινω πως τα δυο επομενα θα ειναι το Revolution racket και το The Saint steps in.
Εαν και εφοσον βεβαια προβαλλονται ολα με τη σειρα τους. Θα το δουμε αυτο....

The scorpion
1582663058986.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την σειρά δεν την είδα από την ΥΕΝΕΔ..Δεν την πρόλαβα..Μάλλον,πρέπει να ήμουν μικρός όταν προβάλλονταν.Ειδικά εάν ήταν πριν το '80 (αλήθεια,πότε έπαιζε στην ΥΕΝΕΔ?).
Αν δεν κάνω λάθος,την πρωτοείδα πολύ αργότερα,έφηβος πια,από το κανάλι του MEGA..Πρέπει να ήταν από τις πρώτες του ξένες σειρές. Και "ο Άγιος" και η άλλη η σειρά που ήταν ντουέτο με τον Τόνι Κέρτις..Πάντως από όσα θυμάμαι,στο mega τότε,αρχές του '90, δεν πρέπει να ΄χε δείξει ασπρόμαυρα επεισόδια.Άρα, δεν έδειξαν και στο mega τις πρώτες σεζόν..
Πάντως ο ρόλος του Άγιου του πήγαινε..Όπως έγραψα και χθες, είναι ο αγαπημένος μου Μποντ..Δεν τον θεωρώ όμως και top ηθοποιό.
Αντιθέτως,ο ρόλος του 007, ο σνομπ Άγγλος ευγενής δίπλα στον Τόνι Κέρτις και ο ρόλος του Σάιμον Τέμπλαρ νομίζω πως του ταίριαζαν γάντι".
υγ: Πάντως, στην ταινία του Βέγγου "ΘΒ, φαλακρός πράκτωρ-Επιχείρηση γης μαδιάμ", η οποία είναι του 1969, ο Βέγγος αναφέρει στο τέλος της ταινίας το όνομα του "Άγιου".Το πότε ξεκίνησε η σειρά,το ανέφερε η bambi.To 1962 ήταν. Για να γελάσει όμως το ελληνικό κοινό με το αστείο του Βέγγου, άρα θα πρέπει να γνώριζαν όχι μόνο την ύπαρξη της σειράς, αλλά και να την είχαν δει.Διαφορετικά,το αστείο του Βέγγου θα ήταν άστοχο..Δηλαδή,προβάλλονταν ο Άγιος πριν το 1969 εδώ στην Ελλάδα?
 
Κατα 99% θα παιζοταν απο το 69 στην ελληνικη τηλεοραση και αν εκανε εναν αλφα παταγο σαν σειρα θα μπηκε και το αστειο στην ταινια.
 
@Fulci Πραγματικα δεν ξερω αν η σειρα προβληθηκε στην ελληνικη τηλεοραση τη δεκαετια του '60. Λιγο δυσκολο, αλλα και παλι οχι αδυνατον. Ξερω σιγουρα οτι προβληθηκε τη δεκαετια του '70 και ας μην την εβλεπα καθοτι η αγεννητη η πολυ μικρη για να δω ξενη σειρα.
Απο το Mega δεν ειμαι σιγουρη αν την ειχα δει. Εκτος αν εννοεις την εποχη 2001 - '02, οποτε ναι, την εβλεπα κι εγω. Την εβαζε επισης το SevenX σε καθημερινη βαση το καλοκαιρι του 1994 ξεκινωντας απο τα ασπρομαυρα επεισοδια. Αυτη ηταν για μενα και η πρωτη μου γνωριμια με τον Αγιο και δεν τον εχανα ο κοσμος να χαλουσε. Στην αναγκη επεφτε εγγραφη στο βιντεο.
Τωρα εχω κολλησει στην τεταρτη σαιζον που ισως και να μην την εχω δει ποτε. Δε θυμαμαι μεχρι που ακριβως εδειξε τη σειρα το SevenX. Ειναι η πιο συντομη σαιζον απο τις εξι. Εννεα επεισοδια ολα κι ολα.
Κανεις δε βρισκεται πια να τη μεταφρασει να ολοκληρωθει επιτελους; :rolleyes:
 
@Fulci Πραγματικα δεν ξερω αν η σειρα προβληθηκε στην ελληνικη τηλεοραση τη δεκαετια του '60. Λιγο δυσκολο, αλλα και παλι οχι αδυνατον. Ξερω σιγουρα οτι προβληθηκε τη δεκαετια του '70 και ας μην την εβλεπα καθοτι η αγεννητη η πολυ μικρη για να δω ξενη σειρα.
Απο το Mega δεν ειμαι σιγουρη αν την ειχα δει. Εκτος αν εννοεις την εποχη 2001 - '02, οποτε ναι, την εβλεπα κι εγω. Την εβαζε επισης το SevenX σε καθημερινη βαση το καλοκαιρι του 1994 ξεκινωντας απο τα ασπρομαυρα επεισοδια. Αυτη ηταν για μενα και η πρωτη μου γνωριμια με τον Αγιο και δεν τον εχανα ο κοσμος να χαλουσε. Στην αναγκη επεφτε εγγραφη στο βιντεο.
Τωρα εχω κολλησει στην τεταρτη σαιζον που ισως και να μην την εχω δει ποτε. Δε θυμαμαι μεχρι που ακριβως εδειξε τη σειρα το SevenX. Ειναι η πιο συντομη σαιζον απο τις εξι. Εννεα επεισοδια ολα κι ολα.
Κανεις δε βρισκεται πια να τη μεταφρασει να ολοκληρωθει επιτελους; :rolleyes:
Θυμάμαι ότι έπαιζε στο mega..Στο νεότατο τότε mega..Δηλαδή,μεταξύ '90-'91..(λες να είμαι τόσο λάθος?..μπορεί)..Θυμάμαι σίγουρα πως στο καινούριο τότε mega υπήρχαν σειρές των 60s και 70s..Θυμάμαι πως το "Χαβάη 5-0", το πρωτοείδα στο mega.Την μουσική της σειράς την ήξερα βέβαια από πολύ πριν.Αλλά την σειρά δεν την είχα δει ποτέ.Λύκειο ήμουν.Το 1990 πρέπει να ήταν.Και θυμάμαι πως ήταν καθημερινή (Τρίτη νομίζω) και πολύ αργά. Προβολή ή 01:30 ή 2:00 τα ξημερώματα!..Και πάντα τα έβλεπα.Και είχα και σχολείο την άλλη μέρα!Δεν υπήρχε όμως περίπτωση να τη χάσω..Τη σειρά με τον Κέρτις και τον Μουρ,θυμάμαι πώς την έβαζαν απόγευμα Δευτέρας (?). Πάντως την έβλεπα και αυτήν..Το "Ο Άγιος", νομίζω πως την έβαλαν όταν σταμάτησαν να δείχνουν το "the Persuaders".Κάτι τέτοιο θυμάμαι.Τώρα με έβαλες σε αμφιβολίες όμως με το αν ήταν το 2001 και τα ΄χω μπερδέψει! Δεν ξέρω.Εγώ ειδικά,από το '96-'97, σταμάτησα να είμαι και τόσο πολύ "τηλεορασάκιας".Πάντως,θυμάμαι όταν παίχτηκε η κινηματογραφική μεταφορά του Άγιου (με τον Βαλ Κίλμερ,1997),να "ξενέρωσα" λίγο με τον ηθοποιό σ'αυτόν τον ρόλο.Γιατί,είχα συνηθίσει το πρόσωπο του Μουρ.Άρα, αναγνώριζα σαν "αυθεντικό" Άγιο τον Ρότζερ Μουρ..Και επειδή,αυτές τις τρεις σειρές που ανέφερα στο σχόλιο μου,δεν υπήρχε περίπτωση να τις είδα ποτέ στην κρατική των 80s,τότε μάλλον είναι από τις πρώτες ξένες σειρές της ιδιωτική τηλεόρασης.
υγ: Ελπίζω αν κάνω λάθος με τις χρονολογίες και τις προβολές,να με διορθώσεις.Μπορεί να τα θυμάμαι όπως τα περιέγραψα,αλλά δεν σημαίνει πως είναι και σωστά.Το μόνο σίγουρο είναι πως και τις τρεις ,τις πρωτοείδα από ιδιωτικό κανάλι.Από το 1990 και μετά δηλαδή.Γιατί στα 80s,που υπήρχε μόνο κρατική,δεν θυμάμαι να τις είδα στην οθόνη.
Αυτές τις σειρές,τους τίτλους δηλαδή,μου ήταν γνωστοί,επειδή τους διάβαζα όλη τη δεκαετία του 80 από το Διπλό Τηλέραμα (φανατικός και του "απλού" και του μετέπειτα "Διπλού"),εκεί στις τελευταίες σελίδες περίπου,όπου σε μια γωνίτσα κάτω-κάτω, υπήρχαν γράμματα με παρακλήσεις-επιθυμίες από αναγνώστες, που πρότειναν να επαναληφθούν κάποιες ταινίες ή σειρές από τα κανάλια! Δεν ξέρω βέβαια αν η Αλικάκη,μεταβίβαζε τις "απαιτήσεις" αναγνωστών στην ΕΡΤ 1 και στην ΕΡΤ 2.
Άρα ,κάποιες σειρές έπαιζαν στη δεκαετία του 70..Τις οποίες εγώ όμως δεν πρόλαβα.
 
@Fulci Δεν αποκλειεται να συνεβησαν και τα δυο. Να προβληθηκε οντως ο Αγιος το 1990 απο το Mega και ενα αλλο καναλι το 2001 να προεβαλε τη σειρα επισης. Εγω, οπως ειπα, θυμαμαι χρονολογια, οχι τηλεοπτικο καναλι.
Σχετικα με το Τηλεραμα, φανατικοτατη αναγνωστρια και εγω και οι γονεις μου, το αγοραζαμε απο το πρωτο του τευχος και για περισσοτερα απο 30 χρονια ακομα και οταν αρχισαν να κυκλοφορουν πολλα παρομοια περιοδικα.
Ηταν μια μεγαλη αγαπη το Τηλεραμα και σε μια τετοια αγαπη δεν μπορεις παρα να μεινεις πιστος.
 
@Fulci Δεν αποκλειεται να συνεβησαν και τα δυο. Να προβληθηκε οντως ο Αγιος το 1990 απο το Mega και ενα αλλο καναλι το 2001 να προεβαλε τη σειρα επισης. Εγω, οπως ειπα, θυμαμαι χρονολογια, οχι τηλεοπτικο καναλι.
Σχετικα με το Τηλεραμα, φανατικοτατη αναγνωστρια και εγω και οι γονεις μου, το αγοραζαμε απο το πρωτο του τευχος και για περισσοτερα απο 30 χρονια ακομα και οταν αρχισαν να κυκλοφορουν πολλα παρομοια περιοδικα.
Ηταν μια μεγαλη αγαπη το Τηλεραμα και σε μια τετοια αγαπη δεν μπορεις παρα να μεινεις πιστος.
(για λίγο θα βγω εκτός thread)
"..παρά να μείνω πιστός",bambi?
Δύο φορές τη δεκαετία του 80 δεν βρήκα Τηλέραμα..Τη μία φορά διάλεξα Ραδιοτηλεόραση (ε,τι άλλο?..Δεν νομίζω πως είχε κάποιο άλλο τότε περιοδικό για το tv πρόγραμμα)..Μου φάνηκε τόσο "ξένο", δυσκολευόμουν να το διαβάσω,απογοητευόμουν κάθε φορά που άλλαζα σελίδα (παιδιά,sorry, δεν ήταν "εμπάθεια" προς την Ραδιτηλεόραση,αλλά όπως έγραψες bambi,ήταν "αγάπη" για το Τηλέραμα)..Ένιωθα πως το "απατούσα"..Και επειδή όχι μόνο δεν "απατώ", ούτε καν οι ασήμαντες αλλαγές δεν μου αρέσουν στη ζωή μου.Γι αυτό και δεν ένιωθα "καλά" ξεφυλλίζοντας την Ραδιοτηλεόραση..Τη δεύτερη φορά χωρίς Τηλέραμα,απλά αρκεστήκαμε στο σπίτι στην απογευματινή εφημερίδα που παίρναμε και είχε σε κάποια σελίδα το τηλεοπτικό πρόγραμμα..
 
Πίσω
Μπλουζα