Ο Άγιος (The Saint)

Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβή χρόνο, αλλά προβαλλόταν στην ελληνική τηλεόραση πριν αποκτήσουμε εμείς, πράγμα που έγινε κάπου γύρω στο 1972. Θυμάμαι ότι διάβαζα για τη σειρά και έβλεπα φωτογραφίες στο Ραδιοπρόγραμμα (δεν είχε γίνει ακόμη ραδιοτηλεόραση) και στα διάφορα περιοδικά, κυρίως Φαντάζιο που ήταν πιο μοντέρνο. Και είχα δει κάποια επεισόδια σε σπίτια συγγενών στην Αθήνα. Δεν θυμάμαι να έβλεπα στη δική μας τηλεόραση, οπότε ίσως είχε πάψει πια (ή τον πρόβαλλε η ΥΕΝΕΔ που δεν πιάναμε)
 
Άρα η σειρά, σίγουρα ήταν γνωστή στο ελληνικό κοινό (σε όσους είχαν tv δηλαδή).Και τουλάχιστον από το 1969 και έπειτα.Μπορεί και νωρίτερα(?). Γιατί,το να έχεις "ακουστά" μια σειρά που κάνει πάταγο στην αγγλική tv η και αλλού,το καταλαβαίνω..Αλλά να γελάσεις,με το αστείο του Βέγγου, που μας λέει ότι πάει να βρει τον Σάιμον Τέμπλαρ για να πουν τα δικά τους, άρα πρέπει να ΄χεις δει τη σειρά, για να καταλάβεις το "αστείο", και όχι απλά να την έχεις "ακουστά"!
π.χ. Και η μητέρα μου ξέρει ποια είναι τα "Φιλαράκια"..Αλλά δεν ξέρει τίποτα από την υπόθεση ή τα ονόματα τους,γιατί ποτέ δεν τα έχει δει..Έτσι,αν άκουγε κάποιο "αστείο" που θα αναφερόταν σε κάποιον από τους ήρωες των "Friends" δεν θα το καταλάβαινε.
Συνεπώς, η σειρά προϋπήρχε του 1972 όπως μας είπε o elephadas στην ελληνική tv..Και μάλλον,πρέπει να ήταν το 1969,η πρώτη της χρονιά εδώ.Φαντάζομαι τον πάταγο που θα έκανε και εδώ σαν σειρά τότε (σε όσους είχαν tv δηλαδή),γι αυτό και θα τη "χρησιμοποιούσε" ο Βέγγος σε ατάκα του..
Άλλωστε, ξέρουμε ότι από τις πρώτες προβολές ξένων σειρών εδώ στη χώρα μας,ότι μπορεί να δημιουργηθεί πάταγος, άλλες φορές "δικαιολογημένα" και άλλες "αδικαιολόγητα".Όχι σε όλες βέβαια..Θυμάμαι τον πάταγο που είχε δημιουργηθεί π.χ. με τον "Ιππότης της Ασφάλτου" ή την "Τόλμη και γοητεία". Όχι μόνο "αστεία" με τον ΚΙΤ ,και αυτοκόλλητα και γαριδάκια ή επιτραπέζια, αλλά έβλεπα στον δρόμο αυτοκίνητα να ΄χουν μπροστά στις μάσκες των αυτοκινήτων τους,κάτω από τη λαμαρίνα,το κόκκινο φως που πηγαινοερχόταν,όπως ήταν στον ΚΙΤ!
 
Θυμαμαι οτι παρακολουθησα τον "Άγιο" τη δεκαετία του 70 με τον Ρότζερ Μουρ και καποια στιγμή η κρατική τιβι άρχισε να προβάλλει τη νεότερη σειρά με τον Ιαν Όγκιλβυ στον ρόλο του Τέμπλαρ.
Εγω διαθετω απο τον "Άγιο" την 1η, 2η, 5η και 6η περίοδο με ελληνικούς υποτίτλους(εκτός απο 7 επεισόδια της 2ης και 4 επεισόδια της 6ης περιόδου που τα βρήκα με αγγλικούς υποτίτλους) και την 3η και 4η περίοδο χωρίς κανένα υπότιτλο.
 
Εν τω μεταξυ, το καναλι Action24 συνεχιζει εδω και πολυ καιρο να προβαλει τον Αγιο καθε Σαββατο και Κυριακη στις 19.00'.
Ανακατεμενα επεισοδια των πρωτων τριων σαιζον της σειρας. Παρ' ολο που εδω και δυο - τρια χρονια τα εχω γραψει ολα, αν εκεινη την ωρα ειμαι σπιτι παντα ανοιγω την τηλεοραση και την αφηνω να παιζει.
Ετσι για να χαλαρωνει το ματι....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εν τω μεταξυ, το καναλι Action24 συνεχιζει εδω και πολυ καιρο να προβαλει τον Αγιο καθε Σαββατο και Κυριακη στις 19.00'.
Ανακατεμενα επεισοδια των πρωτων τριων σαιζον της σειρας. Παρ' ολο που εδω και δυο - τρια χρονια τα εχω γραψει ολα, αν εκεινη την ωρα ειμαι σπιτι παντα ανοιγω την τηλεοραση και την αφηνω να παιζει.
Ετσι για να χαλαρωνει το ματι....
Καλησπέρα. Το email μου είναι sibbilio@yahoo.gr Είναι δυνατόν να μου στείλεις email για να σου ζητήσω κάτι αναφορικά με την εν λόγω σειρά?
Ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα. Το email μου είναι sibbilio@yahoo.gr Είναι δυνατόν να μου στείλεις email για να σου ζητήσω κάτι αναφορικά με την εν λόγω σειρά?
Ευχαριστώ!
Για ο,τι χρειαζεσαι σχετικα με τον Αγιο, στειλε μου προσωπικο μηνυμα μεσα απο το Retromaniax.
 
καθημερινες στις 20:00 στο action24 για livestreaming https://action24.gr/live/
Απο Δευτερα εως και Πεμπτη οι προβολες του Αγιου. Τα επεισοδια για αυτη την εβδομαδα ειναι τα εξης:

Δευτερα: The romantic matron
Τριτη: The man who was lucky
Τεταρτη: The invisible millionaire
Πεμπτη: Judith


Τα επεισοδια της Τεταρτης και της Πεμπτης, απο τα καλυτερα της σειρας! Judith η Τζουλι Κριστι σε μια απο τις λιγες τηλεοπτικες της εμφανισεις.
 
Ξανα μονο Σαββατοκυριακο στις 19:00 θα βλεπουμε τη σειρα απο το Action24. Tα επεισοδια που θα προβληθουν απο μεθαυριο ειναι:

Σαββατο: The Saint plays with fire
Κυριακη: The well meaning mayor
 
Ξανα μονο Σαββατοκυριακο στις 19:00 θα βλεπουμε τη σειρα απο το Action24. Tα επεισοδια που θα προβληθουν απο μεθαυριο ειναι:

Σαββατο: The Saint plays with fire
Κυριακη: The well meaning mayor
Καλημέρα. Μήπως έχεις τους τίτλους των επεισοδίων που θα προβληθούν το προσεχές Σ-Κ (19,20/9)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Γεια σου @sibbilio. Ναι, βεβαιως!

Σαββατο: Τhe wonderful war
Κυριακη: The sporting chance
 
Μόλις είδα τον" ταλαντούχο σύζυγο" ε, δεν ήταν εμφάνιση αυτή του αποτυχημένου παραγωγου- ηθοποιου να τρελάνει τρεις πλούσιες γυναίκες και να τις στείλει στην άλλη ζωή( να τανε ο ίδιος ο Ροτζερ Μουρ να σε αποπλανήσει, να σου φάει και τα λεφτάνα το καταλάβω).
Ωραίο επεισόδιο και μου κάνε και λίγο ψυχω ο σύζυγος, τον είχε μελετήσει πολύ τον φόνο που θα κανε και τον σχεδίασε στην λεπτομέρεια εφευρίσκοντας μία άλλη περσόνα.
 
Καλη
Γεια σου @sibbilio. Ναι, βεβαιως!

Σαββατο: Τhe wonderful war
Κυριακη: The sporting chance
Καλησπέρα. Μήπως έχεις τους τίτλους των επεισοδίων που θα προβληθούν το προσεχές Σ-Κ (26,27/9)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
@sibbilio Μου κανει εντυπωση οτι επαναλαμβανουν το επεισοδιο της περασμενης Κυριακης. Ετσι εχουμε:

Σαββατο: The sporting chance
Κυριακη: The noble sportsman
 
@sibbilio Μου κανει εντυπωση οτι επαναλαμβανουν το επεισοδιο της περασμενης Κυριακης. Ετσι εχουμε:

Σαββατο: The sporting chance
Κυριακη: The noble sportsman
Ευχαριστώ!!!!! Αλήθεια, που μπορώ να βλέπω τα επ. για να μη σε πρήζω κάθε εβδομάδα?
 
@sibbilio Να εισαι καλα και δεν με πρηζεις καθολου. Χαρα μου ειναι. Kι αν ξεχαστω καμια φορα και δεν γραψω, σε παρακαλω να μου το θυμισεις.
Τα βρισκω στην τηλεοραση μου μαρκας LG στη λειτουργια Guide. Λογικα κατι αντιστοιχο θα υπαρχει στις περισσοτερες.
 
"The latin touch": o saint στην Ρωμη γνωρίζοντας την γοητευτικη κόρη του πρεσβυ φαντάζομαι της Αμερικης, ή οποία και απαγαγετε από την τοπική μαφία. Λύτρα δεν ζητούνται αλλά ή απελευθέρωση ενος Ιταλού εγκληματία στην Νέα Υορκη με ανταλλαγή την ωραία κοπέλα του κυβερνήτη.
Τελικά ο σαιμον το λύνει και αυτο το θέμα στην προθεσμία ακριβώς και αποκαλύπτει ποιοι άλλοι είναι μπλεγμένοι στην υπόθεση υπεράνω υποψιας με την βοήθεια ενός μπαγασα Ιταλού ταξιτζη.
 
The Talented Husband.

Το παρθενικο επεισοδιο της σειρας ανεβηκε ολοκληρο στο youtube σε ενα βιντεο των 51 λεπτων. Η πρωτη μεταδοση του απο την βρετανικη τηλεοραση εγινε στις 4 Οκτωβριου 1962.

Το παρακολουθησα προ ολιγου και μπορω να πω υπευθυνα οτι ανηκει στην αφροκρεμα των επεισοδιων του Αγιου. Σε εναν απο τους κεντρικους ρολους βλεπουμε την εθαμβωτικη Shirley Eaton, γνωστο Bond - girl απο το Goldfinger.

images


Shirley Eaton

[video=youtube;IDNtZ7Vn-VE]
Λες βρε παιδί μου ότι το επεισόδιο μπορεί να είναι και ολίγον υπερβολικό πως κάποιος παντρεύεται πλούσιες κυρίες και τις σκοτώνει για τα λεφτά της ασφάλειας. Και όμως έγινε και αυτό και σε πιο υπερβολικό βαθμό: ένας τύπος στην Αμερικη παντρεύτηκε έξι φορές και οι έξι γυναίκες του πέθαιναν σε περίεργα ατυχήματα που αυτός οργάνωνε να παίρνει την ασφάλεια. Αποκαλύφθηκε όταν έγινε ναυτικός σε έναν πλούσιο γιατρό που ήθελε με το κότερο του να κάνει ένα χρόνο διακοπές με την οικογένειά του γύρω από τις Μπαχαμες. Έφερε και την εκτη γυναίκα του μαζί ως μαγείρισσα στο κότερο του γιατρού.
 
@sibbilio Για σενα που ξερω ποσο αγαπας τη σειρα, αλλα βεβαια και για οσα παιδια του φορουμ ενδιαφερονται:

Σαββατο: Luella
Κυριακη: The lawless lady
 
Πίσω
Μπλουζα