Ο Θησαυρός της Βαγίας (1984 ΕΡΤ) και Ο Κήπος με τα αγάλματα (1981 ΕΡΤ)

Τώρα είδα οτι παίζεται ο Κήπος με τα αγάλματα στην ΔΤ
 
Απίστευτο!!! Δεν το ήξερα. Βέβαια λίγο άκυρο το εξώφυλλο, δεν έψαχναν πειρατικό θησαυρό τα παιδιά! Επίσης στο οπισθώφυλλο τη Νικόλ την ονομάζουν Ρένα!!

nick είπε:
Η σειρά "Ο Θησαυρός της Βαγίας είχε κυκλοφορήσει απο την Audio Video Magnetics σε vhs. Εδώ το εξώφυλλο:Προβολή συνημμένου 73456
 
"Ο Θησαυρός της Βαγίας" ηταν το πρώτο εξωσχολικο βιβλιο που διαβασα ως παιδακι και το θυμαμαι τόσο πολυ,μαλιστα το βιβλιο το κερδισα μετα απο κληρωση την τελευταια μερα του σχολειου οταν κλεισαμε για καλοκαιρι(μαλλον τεταρτη δημοτικου)και η δασκαλα ηθελε να μας κανει ενα δωρο.Μου αρεσε τοοοσο πολυ και μετα απο χρονια πετυχα μια σκηνη στην ΕΤ1 που μου θυμησε το βιβλιο και εκατσα να δω και τοτε καταλαβα οτι ηταν η μεταφορα του βιβλιου σε σειρα,δεν ειχα ιδεα μεχρι τοτε οτι υπηρχε....
 
Έχω δει σε επανάληψη τη σειρά ''Ο θησαυρός της Βαγίας''. Πολύ καλή σειρά, δεν γνώριζα ότι είχε κυκλοφορήσει και σε βιντεοκασέτα.
 
Το βιβλίο, θυμάμαι το διάβασα την ίδια εποχή που πρωτοπαίχτηκε και η σειρά και το είχα βρει στη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου. Ήμουν στις πρώτες τάξεις του δημοτικού αλλά τρελή βιβλιοφάγος. Μου είχαν κάνει τεράστια εντύπωση και τα δύο, το βιβλίο γιατί ήταν υπέροχα γραμμένο η δε σειρά τόσο για το μυστήριο που την περιέβαλε όσο και για την καταπληκτική μουσική της. Την τρέλα την κόλλησε και ο αδερφός μου (λίγο μικρότερος) σε σημείο που να μας ρωτάνε τι δωρο θέλουμε και να μη ζητάμε τίποτε αλλο εκτός από το "θησαυρό της Βαγίας". Σε δυο χρόνια είχαμε τρία αντίτυπα (τώρα έχει μείνει ένα). Εξαιτίας της εμμονής αυτής κάποια στιγμή απηύδησαν οι δικοί μου και μας πήγανε ταξίδι στην Αίγινα το '86. Μαγεία! Όσο περίεργο κι αν ακούγεται, στα 20 χρόνια που είμαι στην Αθηνα δεν έχω ξαναπάει από τότε στο νησί κι ας είμαι τόσο κοντά. Τη σειρά πάντως κατάφερα και την ξαναείδα σε δυο επαναλήψεις και ένοιωσα πάλι την ίδια συγκίνηση. :icon_cry:
 
Bajar είπε:
Το βιβλίο, θυμάμαι το διάβασα την ίδια εποχή που πρωτοπαίχτηκε και η σειρά και το είχα βρει στη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου. Ήμουν στις πρώτες τάξεις του δημοτικού αλλά τρελή βιβλιοφάγος. Μου είχαν κάνει τεράστια εντύπωση και τα δύο, το βιβλίο γιατί ήταν υπέροχα γραμμένο η δε σειρά τόσο για το μυστήριο που την περιέβαλε όσο και για την καταπληκτική μουσική της. Την τρέλα την κόλλησε και ο αδερφός μου (λίγο μικρότερος) σε σημείο που να μας ρωτάνε τι δωρο θέλουμε και να μη ζητάμε τίποτε αλλο εκτός από το "θησαυρό της Βαγίας". Σε δυο χρόνια είχαμε τρία αντίτυπα (τώρα έχει μείνει ένα). Εξαιτίας της εμμονής αυτής κάποια στιγμή απηύδησαν οι δικοί μου και μας πήγανε ταξίδι στην Αίγινα το '86. Μαγεία! Όσο περίεργο κι αν ακούγεται, στα 20 χρόνια που είμαι στην Αθηνα δεν έχω ξαναπάει από τότε στο νησί κι ας είμαι τόσο κοντά. Τη σειρά πάντως κατάφερα και την ξαναείδα σε δυο επαναλήψεις και ένοιωσα πάλι την ίδια συγκίνηση. :icon_cry:
Πολύ συναρπαστική η περιγραφή σου bajar. Και μπράβο στους γονείς σου που σας πήγαινε στην Αίγινα!!!
 
Σώτος Σώτος είπε:
Πολύ συναρπαστική η περιγραφή σου bajar. Και μπράβο στους γονείς σου που σας πήγαινε στην Αίγινα!!!
Ευχαριστώ! Είναι πράγματι καλοί γονείς. Από την άλλη συνειδητοποιώ ότι μερικά κολλήματα της παιδικής ηλικίας παραμένουν και στην ενήλικη ζωή. Ο αδερφός μου πριν μερικά χρόνια είχε βάλει τη μουσική των τίτλων του Θησαυρού ringtone στο κινητό του. lol!
 
Η σειρά "Ο κήπος με τα αγάλματα" από την Κυριακή στο ΝΕΡΙΤ Plus και κάθε Σαββατοκύριακο στη 13.00 με δύο επεισόδια!
 
Εννοείται πως θα τα ξαναδούμε :D

Ευχαριστούμε ΤονυΤονυ για την ενημέρωση.
 
Δεν λεω οτι δεν ειναι ευχαριστο, ομως ΕΛΕΟΣ πια με τις ασταματητες επαναληψεις των ιδιων 10 σειρων της ΕΡΤ (Αστροφεγγια, Λωξαντρα, Κηπος με αγαλματα, Σουσου, Χριστος, κλπ), ενω υπαρχουν στο αρχειο (ακομα) πολλες σειρες που ειτε εχουν να παιχτουν 15 και 20 χρονια, ειτε δεν εχουν ξαναπαιχτει ποτέ μετα την πρωτη προβολη τους.
 
Τώρα πια με την φτώχεια που έχει πέσει , κάθε καλοκαίρι η ΕΡΤ παίζει τη σειρά "Ο κήπος με τα αγάλματα"
 
ο θησαυρος της βαγιας καταπληκτικη σειρα αψογη μεταφορα του βιβλιου της ζωρζ σαρρη
απο τις 2 καλυτερες παιδικες σειρες μαζι με τα ξυλινα σπαθια κατα την προσωπικη μου γνωμη

ο κηπος με τα αγαλματα παρα το πολυ καλο καστ δεν το θεωρω τοσο δυνατο
το βιβλιο δεν το εχω διαβασει και δεν μπορω να εχω αποψη για την μεταφορα του
παντως ενα απο τα παιδια η κυρια σοφια καψαμπελη εγινε ηθοποιος
 
Πίσω
Μπλουζα