Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

Ίσως είχε λόγο να πει ψέματα , γιατί τα χε με παντρεμένη , γυναίκα γαλλου πρεσβυ οπότε είχε παράνομη σχέση  με επώνυμη κυρία και δεν ήθελε να αποκαλυφθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν χρειαζόταν να μπει σε λεπτομέρειες. Ψέμα και μάλιστα με τέτοια ευκολία στην πρώτη γνωριμία;
 
Όπως το ξέρεις τώρα μάλλον ναι αλλά μπορεί να τον ρωταγε ή Μαγδα γιατί δεν ήρθες να μας δεις, επίσκεψη στον μοναδικο θείο σου; Θα μου πεις ο Νικοδημος πίστευε πως ο Κωνστας δεν τον αγαπούσε οπότε δύσκολα θα ερχόταν Ψυχικό να τους δει. Ο Νικοδημος είναι γύρω στα 37 και ή Μαγδα 30, ή θεία μικροτερη από τον ανηψιό. Ο Κωνστας πρέπει να ήταν γύρω στα 55 με 60.
 

1@drspiros[/USER]

1. Aν και δεν παρακολουθησα ακομα το χθεσινο επεισοδιο, ο Μελαχρινος γενικα ειναι αλεπου και η πονηρια κυλαει μεσα στο αιμα του. Μπορει να προσποιηθηκε πως εξεπλαγη για να καταστησει τη Μαγδα υποπτη στα ματια του Μπεκα. Οτι δηλαδη εκεινη εδιωξε την υπηρετρια επειδη δηθεν ειχε κατι να κρυψει.

2. Υποθετικα θα μπορουσαμε να πουμε πως ο Νικοδημος βρεθηκε στην Αθηνα για αλλους λογους. Μπορει ας πουμε να ειχε καποιο ερωτικο μπλεξιμο ευχαριστο η δυσαρεστο που τον εμποδισε να παραστει στην κηδεια του θειου του, αλλα και να πει την αληθεια γι' αυτο.

Το γεγονος οτι βρισκοταν στην Αθηνα την ημερα του θανατου του Κωνστα μαλλον μπηκε σεναριακη σφηνα αργοτερα ωστε να βρεθει και ο Νικοδημος μεσα στον κυκλο των υποπτων που ειχαν τοτε στο μυαλο τους οι τηλεθεατες.

 
Είχε ερωτικό μπλέξιμο από το Παρισι ακόμα με γυναίκα Γαλλου διπλωμάτη οπότε ή σχέση έπρεπε να μείνει κρυφή! Ή Υδρα διαλεκτηκε για να ενοχοποιηθεί και ο Νικοδημος αργότερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το γεγονος οτι βρισκοταν στην Αθηνα την ημερα του θανατου του Κωνστα μαλλον μπηκε σεναριακη σφηνα αργοτερα ωστε να βρεθει και ο Νικοδημος μεσα στον κυκλο των υποπτων που ειχαν τοτε στο μυαλο τους οι τηλεθεατες.
Σίγουρα έγινε αυτό. Κάπως έπρεπε να εξελιχθούν τα 16 επεισόδια που έγιναν 22 τελικά. Μην ξεχνάμε ότι στο τελευταίο επεισόδιο,

αμέσως μετά τη σύλληψη του πρώτου δολοφόνου, βλέπουμε το τηλέφωνο στο δωμάτιο του ξενοδοχείου του Νικόδημου να καλεί, χωρίς εκείνος να είναι μέσα, σκηνή που μέχρι εκείνη τη στιγμή τον κατατάσσει στους υπόπτους.

Παρεμπιπτόντως, η απόπειρα εναντίον του γίνεται στο 8ο επεισόδιο, όχι στο περιβόητο 14ο που νόμιζα αρχικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά μια παράκληση. Να κλείνουμε σε spoiler tags τα spoilers διότι δεν είναι όλοι σαράντα ή δεν έχουν δει όλοι το 87 τη σειρά, οπότε οι αποκαλύψεις χαλάνε την εμπειρία. ;)

Δεν ξέρω αν κάποιος μοντ μπορεί να προβεί σε επεξεργασία των προηγούμενων ποστς και να βάλει spoiler tags διότι δεν έχω πρόσβαση σε PC αυτές τις μέρες
 
Ειδα το χθεσινο επεισοδιο προ ολιγου και κανω καποιες σκεψεις....

Ο Απεργης τελειωνει με το Επικινδυνο παιχνιδι - πολυ ταιριαστος τιτλος με οσα συμβαινουν -  και ανεβαζει την Προσκληση στον πυργο, εργο του Ζαν Ανουιγ που παιχτηκε και στη χωρα μας το 1955. Για το Επικινδυνο παιχνιδι δεν γνωριζω συγγραφεα, μια που δεν νομιζω να εννοειται το εργο του Μανωλη Κορρε.

Η κουζινα στη βιλα της Μαγδας μου θυμισε εντονα αυτην της Σουσους οταν ζουσε στο Κολωνακι. Σχεδον ιδιες!

Η Κατια Αργυρη ειναι πιο ομορφη απο καθε αλλη φορα ως τωρα μεσα στη σειρα οταν υποδεχεται στο σπιτι της την Ιρμα Κονταλεξη και πολυ ωραιοτερη της.

Η Μαγδα με αφησε αναυδη με την ομορφια της οταν για πρωτη φορα συναντα τον Ντινο Νικοδημο. Απο τις γυναικες που τις κοιτας και μενεις με το στομα ανοιχτο.

Ο Αλεξ υπεροχος, καυστικος και σαρωτικος. Οι ατακες του αξεχαστες, θανατηφορες:

Μαγδα - Αλεξ, δεν μπορεις για μια φορα στην ζωη σου να εισαι ευγενικος;

Αλεξ - Μπορω, αλλα γιατι πρεπει τωρα να ειναι αυτη η φορα;

Αλεξ (προς τη Μαγδα) - Να μεινω μαζι σου τη νυχτα εδω στο διπλανο κρεβατι;

Και δυο φορες παλι προς εκεινη - Συνεχως με διωχνεις....

Στο φιναλε και λιγο πριν φυγει απο την κρεβατοκαμαρα της, αφου λιγο πριν εχει μυρισει το φορεμα της που βρεθηκε ξεκρεμαστο κοντα του, γραφει το ονομα του με το κραγιον της στον καθρεφτη: ΑΛΕΞ.

Ωστε να μεινει κοντα της ολη νυχτα με τον μοναδικο τροπο που μπορει.....
 
Ή Τσιουνη ήταν  πολύ όμορφη και θα ήταν στα πενήντα της   τότε και είναι δροσερή ακόμη,  αδυνατουλα και κομψή όσο για τον ρόλο δίνει ρέστα ειλικρινά ταλέντο. Γελαω με τον Αποστόλου που της λέει πάντα όταν κάνει την ανιξερη " ποια είστε εσείς μαντάμ ή παρθενα του δάσους, καμιά οσια"

  Ή Μιμι κούκλα και ή Βενετη επίσης ή μία ωραιότερα από την αλλη. H Μιμι έχει λουκ δυναστείας .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά μια παράκληση. Να κλείνουμε σε spoiler tags τα spoilers διότι δεν είναι όλοι σαράντα ή δεν έχουν δει όλοι το 87 τη σειρά, οπότε οι αποκαλύψεις χαλάνε την εμπειρία. ;)

Δεν ξέρω αν κάποιος μοντ μπορεί να προβεί σε επεξεργασία των προηγούμενων ποστς και να βάλει spoiler tags διότι δεν έχω πρόσβαση σε PC αυτές τις μέρες
Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με το Game of Thrones, όχι με τον Τιμόθεο Κώνστα. To topic ξεκίνησε 20 χρόνια μετά την προβολή της σειράς και είναι δεδομένο ότι όσοι συμμετέχουν την έχουν δει ή έχουν άποψη για τη σειρά, σε σημείο που μέχρι τώρα κανείς δεν έθεσε θέμα spoilers. Επειδή όμως πάντα υπάρχει η πιθανότητα νέων τηλεθεατών - και αυτό θα ήταν πολύ ευχάριστο - ξεκινάω εγώ τα edit στα δικά μου posts. (Πάντως δεν έχω αυτή τη δυνατότητα σε παλαιότερα posts, δεν ξέρω γιατί).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο" μυστικό του Αρη Μπονσαλεντη "ή γυναικα του λέει πως ο Εβραίος ήταν με κάποιον στην φυλακή( ο Ιωσηφ είχε κάνει φόνο, είχε σκοτώσει την γυναίκα του) όπου του μίλησε για τον θησαυρό της κατοχής και αυτός από ευγνωμοσύνη το μετέφερε στον Μπονσαλεντη.

Οπότε σίγουρα ο Εβραίος κρατούνταν ξέρουμε με ποιον από τον Τιμοθεο Κωνστα ας μην κανουμε άλλο σποιλερ όμως, γένους αρσενικου μιας και σε ανδρικές φυλακές θα πηγαινε ο Ιωσηφ.

Αγάπησα τοσοοο την σειρά που θα θελα να ξερά και την συνέχεια των ηρώων να δείτε σκαλωμα.

Μπαμπι σου άρεσε βλέπω το ζευγάρι Αλεξ- Μαγδα θα ήθελες να ναι μαζί;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπαμπι σου άρεσε βλέπω το ζευγάρι Αλεξ- Μαγδα θα ήθελες να ναι μαζί;
Moυ αρεσαν οι ατακες του Αλεξ και ο τροπος που εκδηλωνει στη Μαγδα την αγαπη του. Ομως ειναι θεια και ανηψιος, ασχετως αν ο Αλεξ την αποκαλει ξαδελφη του.

Δεν θα επρεπε να ειναι και δεν θα μπορουσα να τους δω σαν ζευγαρι αφου υπαρχει συγγενεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ο Νικοδημος φυσικά συγγενής της Μαγδας ήτανε , ο Κωνστας τον θεωρούσε τον γιο που δεν είχε ποτέ! Ενώ δεν του το έδειξε ποτέ λόγω ψυχρότητας με την αδερφή του.

Οπότε ανηψιός της Μαγδας ήταν  κατά κάποιον τρόπο και ας ήταν 37 ετών ανδρας και ή Μαγδα μικρότερη. Απρεπο κατά κάποιον τρόπο αλλά δεν ξέρω δεν το ενιωσα ετσι, Ντενιση και Βαλτινος( Μαγδα- Νικοδημος) απόλυτα ταιριαστοι μεταξύ τους στα νιάτα, στην ομορφιά , στην ιδιοσυγκρασία. Ενώ με τον Κωνστα δεν ταιριαζανε μάλλον για τα λεφτά τον είχε πάρει, ενω ανήκε στην οικογένεια Αργυρή τα οικονομικά της Μαγδας ήτανε χάλια.

Ο Αλεξ ήταν 25 αρης και ποτέ δεν εβγαλε ένα φράγκο στην μέχρι τότε ζωη του ( μόνο καταχρήσεις), ή Μαγδα στο πατρώνυμο της λεγότανε Αργυρή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Νικοδημος ειναι συγγενης εξ' αγχιστειας, ενω ο Αλεξ εξ' αιματος.
 
Για το 55' ανάρμοστο πάλι θα ήταν για τον απλό λαό, για την τάξη όμως που κινούνταν ή Μαγδα και ο Νικοδημος , δεν υπήρχε θέμα κανενα.
 
ποιος πιστευετε οτι ηταν αυτος που μπηκε στο γραφειο του Τιμοθεου φορωντας καπαρντινα και καπελο και τι εψαχνε στο προηγουμενο επεισοδιο (οχι το χθεσινο) ;

ηταν ο Αλεξ που τον ειδαμε αμεσως μετα να χτυπαει το κουδουνι και να μπαινει στο σπιτι της Μαγδας; φορουσε καπαρντινα και ειχε και καπελο  η' μηπως ηταν ο Ξανθος ; εψαχνε μηπως το φακελο που αφησε ο Τιμοθεος και δεν ειχε βρεθει μετα το θανατο του; Λιγοι ηξεραν την υπαρξη αυτου του φακελου αν δεν κανω λαθος
Πολυ ταιριαστο χαρακτηρισμο εδωσε ο Αλεξ για τον Μελαχρινο , ειναι "χαμαιλεων" ονομα και πραγμα αφου αλλαζει "συμμαχους" αναλογα με τα συμφεροντα του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποιος πιστευετε οτι ηταν αυτος που μπηκε στο γραφειο του Τιμοθεου φορωντας καπαρντινα και καπελο και τι εψαχνε στο προηγουμενο επεισοδιο (οχι το χθεσινο) ;
Πιστευω πως δεν ηταν ο Αλεξ και απλως μας τον εδειξαν αμεσως μετα να μπαινει μεσα στη βιλα για να τον καταστησουν υποπτο στα ματια μας. Το ιδιο εγινε και λιγο προτου φυγει. Η Μαγδα του ειπε οτι δεν ακουσε το αυτοκινητο του κι αυτος της απαντησε οτι παρκαρε πιο περα γιατι ηθελε να περπατησει.

Αυτα απο μονα τους τον αποκλειουν για μενα απο τον κυκλο των πιθανων δολοφονων γιατι στα αστυνομικα εργα αυτοι που δειχνουν υποπτοι, σχεδον παντα δεν ειναι ενοχοι και απλως φαινονται εσκεμμενα ετσι για να μας απομακρυνει ο δημιουργος τους απο την αληθεια.

Εμεις που εχουμε δει τη σειρα ξερουμε οτι αυτη την αμφιεση (καπελο - καμπαρντινα) τη χρησιμοποιουσαν οι δυο δολοφονοι.

Αρα Ξανθος, οπως εθεσες κι εσυ, katerinak, ή Κατια η οποια οπως θυμαμαι φορουσε ακριβως τα ιδια και οταν σκοτωσε τον Απεργη.
 
Αν δεν ήταν ο Άλεξ, μου φαίνεται περίεργο πώς δεν είδε τον διαρρήκτη αφού ήρθε περπατώντας μέχρι το σπίτι. Αν ήταν ο Άλεξ μου φαίνεται παρατραβηγμένο το ότι φορούσε γάντια την ώρα που έψαχνε, αυτό δείχνει επαγγελματία. Άλλωστε νομίζω ο Άλεξ δεν φορούσε καπέλο, μόνο καπαρντίνα.

Για τον φάκελο γνώριζαν μόνον ο Μελαχρινός και η Μάγδα (μέσω του Μελαχρινού). Δεν πρόσεξα αν η Μάγδα μίλησε σε κάποιον για τον φάκελο.

Edit: Ξαναείδα τη σκηνή, κοίτα που τελικά ο Άλεξ κρατούσε καπέλο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν ήταν ο Άλεξ, μου φαίνεται περίεργο πώς δεν είδε τον διαρρήκτη αφού ήρθε περπατώντας μέχρι το σπίτι. Αν ήταν ο Άλεξ μου φαίνεται παρατραβηγμένο το ότι φορούσε γάντια την ώρα που έψαχνε, αυτό δείχνει επαγγελματία. Άλλωστε νομίζω ο Άλεξ δεν φορούσε καπέλο, μόνο καπαρντίνα.

Για τον φάκελο γνώριζαν μόνον ο Μελαχρινός και η Μάγδα (μέσω του Μελαχρινού). Δεν πρόσεξα αν η Μάγδα μίλησε σε κάποιον για τον φάκελο.

Edit: Ξαναείδα τη σκηνή, κοίτα που τελικά ο Άλεξ κρατούσε καπέλο...
Αν δεν ηταν ο Αλεξ, μπορει να πηγαινε στη βιλα απο αντιθετη κατευθυνση απο αυτην που ακολουθησε ο διαρρηκτης φευγοντας η μπορει ο διαρρηκτης βγαινοντας απο τη βεραντα να ειδε τον Αλεξ που εμπαινε και να κρυφτηκε καπου στον κηπο.

Ο Αλεξ δεν μπορει να γνωριζει τιποτα για την υπαρξη του φακελου, αλλα εδω που τα λεμε, ουτε και οι δυο ενοχοι γνωριζουν. Εκτος πια αν ειχε μιλησει ο Κωνστας γι' αυτον στην Κατια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστευω πως δεν ηταν ο Αλεξ και απλως μας τον εδειξαν αμεσως μετα να μπαινει μεσα στη βιλα για να τον καταστησουν υποπτο στα ματια μας. Το ιδιο εγινε και λιγο προτου φυγει. Η Μαγδα του ειπε οτι δεν ακουσε το αυτοκινητο του κι αυτος της απαντησε οτι παρκαρε πιο περα γιατι ηθελε να περπατησει.

Αυτα απο μονα τους τον αποκλειουν για μενα απο τον κυκλο των πιθανων δολοφονων γιατι στα αστυνομικα εργα αυτοι που δειχνουν υποπτοι, σχεδον παντα δεν ειναι ενοχοι και απλως φαινονται εσκεμμενα ετσι για να μας απομακρυνει ο δημιουργος τους απο την αληθεια.

Εμεις που εχουμε δει τη σειρα ξερουμε οτι αυτη την αμφιεση (καπελο - καμπαρντινα) τη χρησιμοποιουσαν οι δυο δολοφονοι.

Αρα Ξανθος, οπως εθεσες κι εσυ, katerinak, ή Κατια η οποια οπως θυμαμαι φορουσε ακριβως τα ιδια και οταν σκοτωσε τον Απεργη.


η κορμοστασια δειχνει αντρα, κατα τη γνωμη μου,η Αργυρη ειναι μικροκαμωμενη ot3.JPG
Αν ειναι ο Ξανθος δε μπορω να καταλαβω τι στο καλο εψαχνε, κανενα επιπλεον στοιχειο για το θησαυρο; μηπως νομιζε οτι κι ο Τιμοθεος ειχε κρυμμενο στοιχειο και δεν το ομολογησε στη συγκεντρωση αν και παραιτηθηκε απ τη διεκδικηση του μεριδιου του;

ot1.JPG


Αν δεν ήταν ο Άλεξ, μου φαίνεται περίεργο πώς δεν είδε τον διαρρήκτη αφού ήρθε περπατώντας μέχρι το σπίτι. Αν ήταν ο Άλεξ μου φαίνεται παρατραβηγμένο το ότι φορούσε γάντια την ώρα που έψαχνε, αυτό δείχνει επαγγελματία. Άλλωστε νομίζω ο Άλεξ δεν φορούσε καπέλο, μόνο καπαρντίνα.

Για τον φάκελο γνώριζαν μόνον ο Μελαχρινός και η Μάγδα (μέσω του Μελαχρινού). Δεν πρόσεξα αν η Μάγδα μίλησε σε κάποιον για τον φάκελο.

Edit: Ξαναείδα τη σκηνή, κοίτα που τελικά ο Άλεξ κρατούσε καπέλο...
Ο Αλεξ εκτος απο καπαρντινα ειχε και καπελο, φαινεται οταν μπαινει στο σπιτι γιατι το ακουμπαει στο τραπεζι ενω οταν φευγει τον βλεπουμε να το φοραει. Επισης θα μπορουσε να γνωριζε κι αυτος για το φακελο αφου τον "πιανει" η καμερα να κρυφακουει τη συζητηση Μελαχρινου- Μαγδας 

ot2.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα