Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

Την εβδομάδα 27/8 με 31/8 δεν έχει Τιμόθεο.Έχει μουσική και στίβο.Δεν παίζονται οι άνθρωποι!!!!!!
 
Το πα πως μπορούμε να τρώμε πιτσες άφοβα  κατά την προβολή οπως πάει ή δουλειά, πω πω πως θα κάνουμε χωρίς ατάκες Αποστολου
 
Ειδα και τον Τιμοθεο απο τις ιστοριες Μπεκα, χαλια μαυρα, δεν μου αρεσε διολου ρε παιδια, αχχχχ ?τι τους εφταιξε

Μπαμπι, μην το δεις εσυ, θα σου ρθει εγκεφαλικο,  κόντεψε σε μένα να ρθει ξερω τι σου λεω, ειδικά πως απέδωσαν τον μαύρο τον Αλεξ είναι τελειως καρικατουρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μονο μην "ξεχαστουν" μετα απο ολες αυτες τις "παυσεις" και σταματησουν την προβολη...
ισως τελικα θα ηταν καλυτερα να ξεκινουσαν την προβολη το Σεπτεμβρη ,ετσι οπως το κανουν ξεχνας τι ειδες στα προηγουμενα επεισοδια και δεν τα ευχαριστιεσαι οπως θα επρεπε. Το καλο ειναι οτι μπορουμε (οσοι μενουμε εκτος Ελλαδος)να παρακολουθουμε το καθε επεισοδιο απ τη web live tv ERT2 την ιδια στιγμη που παιζεται στην τηλεοραση
 
Μπαμπι, μην το δεις εσυ, θα σου ρθει εγκεφαλικο,  κόντεψε σε μένα να ρθει ξερω τι σου λεω, ειδικά πως απέδωσαν τον μαύρο τον Αλεξ είναι τελειως καρικατουρα
Μπα, μη φοβασαι. Δεν βλεπω τετοια πραγματα εγω γιατι ξερω τι με περιμενει. Ειναι ανικανοι να προσφερουν μια σειρα οπως τη θελω.

Οχι πως δεν υπαρχουν καταλληλοι ανθρωποι, αλλα το θεμα ειναι οτι στα πραγματα βρισκονται οι ακαταλληλοι.

ισως τελικα θα ηταν καλυτερα να ξεκινουσαν την προβολη το Σεπτεμβρη ,ετσι οπως το κανουν ξεχνας τι ειδες στα προηγουμενα επεισοδια και δεν τα ευχαριστιεσαι οπως θα επρεπε.
Αφου εχουν σκοπο να μας βγαλουν το λαδι ολον τον Αυγουστο, τοτε σιγουρα θα ηταν καλυτερα να δειχνανε την σειρα τον Σεπτεμβριο. Και παλι βεβαια, δεν ξερουμε σιγουρα ποσες φορες θα την διεκοπταν και τοτε. Θα το μαθουμε συντομα ομως, αφου η σειρα θα παιζεται και τον επομενο μηνα.

Μπορει και τον Οκτωβριο!
 
Aλεξ, emo με βαμμένο μπλε νυχι αυτό σου λέω μόνο για 55' παραπαει πια και είχες δίκιο που λεγες πως Μαρης νοείται μόνο όταν τον μεταφέρεις στην εποχή του.
 
Aλεξ, emo με βαμμένο μπλε νυχι αυτό σου λέω μόνο για 55' παραπαει πια και είχες δίκιο που λεγες πως Μαρης νοείται μόνο όταν τον μεταφέρεις στην εποχή του.
Μη συνεχιζεις, σε παρακαλω. Ανακατευομαι.
 
Εκτιμώ από Δευτέρα 3/9 η συνέχεια με το 11ο Επ. γιατί έως 2/9 έχει μουσική......Θα το μάθουμε την ερχόμενη Πέμπτη 16/8 που θα αναρτηθεί το πρόγραμμα από 1 έως 7/9.
 
Οπως ειπε και ο φιλος drspiros, ουτε εγω θελω να δω τα επεισοδια απο τις βιντεοκασσετες και τα dvd. Προτιμω να περιμενω να τα βλεπω μαζι με ολους "ζωντανα" την ωρα προβολης, οπως και παλια. Οσο για τα κενα, μην ξεχναμε οτι ουτως ή αλλως η σειρα φτιαχτηκε για να προβαλεται ενα επεισοδιο την εβδομαδα. Ετσι προλαβονταν παντα σχεδον ολα τα σηριαλ. Αυτη η αναμονη με κανει να περιμενω με ακομα περισσοτερη λαχταρα το επομενο επεισοδιο. Μια "ιεροτελεστια" που δυστυχως εχει πια χαθει.
 
Σήμερα έχει Τιμοθεο παίδες ! Να παραγγελω και την πίτσα στις εννια και μιση Το 87' αλήθεια είχε βρει κανείς τους δολοφόνους από σας; Νόμιζα πως ήτανε μόνο ένας και ήμουν μεταξυ Αλεξ και Βολφ. Τώρα με τόσα αστυνομικα που χω διαβάσει θα έκανα καλύτερη δουλεια

Ο Αποστόλου δεν θα ταν σίγουρα, διότι σκυλί που γαβγίζει μην το φοβάσαι. Θα τον απέκλεια όπως και την Ιρμα και τον Μαλατεστα διότι ότι σκεφτοντουσαν το εξέφραζαν παντα τα σιγανα ποταμάκια να φοβασαι. Ή Αργυρή ήταν πάντα πιο υπόγεια.
 
Προσωπικα τους ειχα περασει ολους με το μυαλο μου για δολοφονους, αλλα σιγουρη για εναν συγκεκριμενο πως θα μπορουσα να ειμαι; Δεν υπηρχε τροπος.

Φυσικα οταν απο ενα σημειο και μετα καποιοι αρχισαν να δολοφονουνται, οπως η Ιρμα ας πουμε, ο κυκλος στενεψε. Τον Μαλατεστα ειδικα δεν τον ειχα ομως ποτε για ενοχο γιατι εμφανιστηκε πολυ αργοτερα μεσα στη σειρα και σας εχω πει τη γνωμη μου περι αυτου.

Οσον αφορα τον Ξανθο ηταν ο μονος που απεκλεια και βεβαια την πατησα! Ο λογος; Οταν ειχαν προβληθει τα πρωτα δυο - τρια επεισοδια της σειρας, ετυχε να διαβασω σε ενα περιοδικο της εποχης οτι Ξανθος στο βιβλιο του Μαρη δεν υπηρχε και ετσι συνεπερανα πως δεν γινοταν να ειναι αυτος ο δολοφονος. Καταλαβαινετε φυσικα την εκπληξη μου οταν εγινε η αποκαλυψη.

Που να ηξερα τοτε πως η σειρα που εβλεπα θα ειχε σχεση με το μυθιστορημα μοναχα στον τιτλο; :D
 
Ημασταν και μωρά τι να λεμε τώρα ! Σήμερα θα ήταν πιο εύκολο να τους βρούμε.

Το γενικό κλίμα της εποχής, έλεγε "Αλεξ" , εγώ πονταρα στον Βολφ  περισσότερο που με φόβιζε σαν παιδακι, μονόφθαλμος και πάντα οπλοφορουσε. Ο Μαλατεστα όντως έρχεται μετα  ως ήρωας , σωστή!!
 
Εγω δεν ημουν καθολου μωρο το '87. Ημουν κοριτσι στην εφηβεια και ειχα διαβασει σχεδον τα απαντα της Αγκαθα Κριστι μεχρι τοτε. Ειχα δηλαδη αυτο που λεμε, πειρα στα αστυνομικα εργα γιατι τα ειχα ξεκινησει παιδακι απο τα 8 μου.

Η Αγκαθα ομως τον εδινε τον δολοφονο. Παντα αφηνε αιχμες που αν τις προσεχες οπως επρεπε, θα τον εβρισκες. Και ο τροπος που γινοταν η αποκαλυψη του ενοχου στα εργα της ηταν παντα με βαση τη λογικη. Ποτε δεν εβγαινε στη φορα ο ενοχος επειδη τον επιαναν στα πρασα, οπως εγινε με τον Κωνστα.

Η Αγκαθα σε αυτο ηταν πολυ πιο εξυπνη, πιο ταλαντουχα, πιο σωστη και πιο τιμια.
 
Εγώ μπαμπι ήμουν μωρό , οχτώ ετών και αμαθο  επειδή όμως στο χωριό , όλοι βλέπαμε Κωνστα 10 , 15 άτομα  παρέα σε ένα καμαράκι μιας και δεν υπήρχε τηλεόραση σε όλα τα σπίτια , φανατιστηκα και γω!

Τώρα που μιλάω σε φίλες για τον Κωνστα μου λένε πως κρύβω χρόνια και πώς γίνεται μία σταλιά παιδί να τα θυμάμαι και όμως ήταν τόσο έντονη ως ανάμνηση που θυμάμαι τα πάντα γιατί σχολιαζοτανε παρά πολύ. Όπως και μία σειρά με τον Λειβαδίτη.

Τώρα θα είχα βρει την Αργυρή βάσει λογικής θα μου πεις αν διάβαζα το βιβλίο πως θα το φανταζομουν! Ή Ιρμα δεν θα μπορούσε να ναι ποτε ούτε ο Αποστόλου, ήταν έξω καρδιά, εξωστρεφεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ούτε εγώ μπορούσα φυσικά να προβλέψω τον δολοφόνο, αλλά θα με χαλούσε πολύ αν αποδεικνυόταν εις εκ των Άλεξ ή Αποστόλου. Εννοείται πως στο τελευταίο επεισόδιο, όταν ο Μπέκας μπλοφάρει με την σύλληψη του Αποστόλου, δεν το δέχτηκα ούτε στιγμή ως πιθανό ενδεχόμενο.

Κάποια στιγμή υποψιάστηκα τη Μάγδα, αλλά η συνεργασία με τον Μπέκα ανέτρεψε τις σκέψεις μου. Και για τον Νικόδημο έκανα παρόμοιες σκέψεις. Στο τελευταίο επεισόδιο της Ύδρας υπέθεσα ακόμα και τον Μπακόλα!

Αν θυμάμαι καλά, όταν ξεκίνησε η σειρά δεν ήταν σαφές ούτε στους δημιουργούς πώς θα εξελισσόταν η υπόθεση και όταν τελικά ξεκαθάρισε, οι ηθοποιοί εξακολουθούσαν να αγνοούν την εξέλιξη για αρκετό καιρό.

Έτσι, όταν αρχικά αποκαλύφθηκε ο Ξάνθος δεν μπορώ να πω ότι εξεπλάγην, αν και δεν το περίμενα. Εκεί όμως που... ταβλιάστηκα ήταν στην αποκάλυψη της Αργύρη. Σχεδόν δεν κατάλαβα τον διάλογο:
- Τότε, ποιος την άνοιξε; (την μπαλκονόπορτα)

- Εσείς, κα Αργύρη!
 
Κάποια στιγμή υποψιάστηκα τη Μάγδα, αλλά η συνεργασία με τον Μπέκα ανέτρεψε τις σκέψεις μου. Και για τον Νικόδημο έκανα παρόμοιες σκέψεις. Στο τελευταίο επεισόδιο της Ύδρας υπέθεσα ακόμα και τον Μπακόλα!

Αν θυμάμαι καλά, όταν ξεκίνησε η σειρά δεν ήταν σαφές ούτε στους δημιουργούς πώς θα εξελισσόταν η υπόθεση και όταν τελικά ξεκαθάρισε, οι ηθοποιοί εξακολουθούσαν να αγνοούν την εξέλιξη για αρκετό καιρό.

Έτσι, όταν αρχικά αποκαλύφθηκε ο Ξάνθος δεν μπορώ να πω ότι εξεπλάγην, αν και δεν το περίμενα. Εκεί όμως που... ταβλιάστηκα ήταν στην αποκάλυψη της Αργύρη. Σχεδόν δεν κατάλαβα τον διάλογο:
- Τότε, ποιος την άνοιξε; (την μπαλκονόπορτα)

- Εσείς, κα Αργύρη!
Ή Αργυρή ήταν εσωστρεφής και μυστικοπάθης και ως γυναίκα για να κάνει τα εγκλήματα της θα ήθελε συνεργό οπότε δεν θα μπορούσε να ναι μόνη. Ήθελε άνδρα πιστολέρο και συνεργό.

Ούτε οι ηθοποιοί ήξεραν αμάν ακόμα καλύτερο όμως το βρίσκω αυτό παίζανε πιο φυσικά. Ο Μπακολας με τίποτα , ή Μαγδα επίσης γιατί ήταν ή κύριος ύποπτη από την αρχή. Ο Αποστόλου σίγουρα δεν θα μπορούσε , ο Μελαχροινός ναι θα μπορούσε τον είχα πιο αλεπου, μετά όμως που δέθηκε με τον Αλεξ έδειξε κάποια ανθρώπινη πλευρα. Μένει ο Ξανθός  από την ομάδα που ήταν και κοντά στον Χααζε ο μόνος οπότε ήταν ύποπτος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ώρα ξεκίνησε ακριβώς τι αποχινό επεισόδιο?
 
Είχαμε 2 ανακολουθίες στο σημερινό επεισόδιο:

1) Ο Μπέκας στο γραφείο του Μελαχρινού του αναφέρει ότι η Μάγδα την επομένη της κηδείας άλλαξε υπηρέτρια.

Εκείνος δείχνει μια ειλικρινή έκπληξη, όμως όπως θα μάθουμε αρκετά αργότερα από το στόμα της Μάγδας, ήταν ο ίδιος ο Μελαχρινός που είχε συστήσει στη χήρα τη νέα υπηρέτρια.

2) Ο Νικόδημος είπε στη Μάγδα ότι λυπήθηκε που δεν ήρθε στην κηδεία γιατί είχε μια έκθεση ζωγραφικής στην Τουλούζ.

Όπως αποκαλύφθηκε πολλά επεισόδια μετά, ο Νικόδημος βρισκόταν μυστικά στην Αθήνα την ημέρα του θανάτου του Κώνστα και έφυγε την επομένη. Μέχρι τότε δεν είχε γίνει γνωστό ότι ο θάνατος του Τιμόθεου ήταν εγκληματική ενέργεια, επομένως ο Νικόδημος δεν είχε λόγο να πει ψέματα στη Μάγδα.

(είπαμε, θα τη ρουφήξουμε φέτος τη σειρά!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα