Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

Παιδιά αυτή η μυστηριώδης φωνη στα τηλεφωνήματα ,που γινόταν ποιος ήταν τελικά;
 
Θέλετε να κάνουμε μια συναντά γνώση του βιβλίου αυτού του μαρη , τι λετε;
 
Να διαβάσουμε παράλληλα όλοι μαζί τον θάνατο του Τιμόθεου Κώνστα και να το αναλύουμε μαζί εδω

Το εχω το βιβλιο, αλλα πολυ δυσκολα θα το ξαναδιαβαζα. Ειναι απο τις περιπτωσεις που η τηλεοπτικη μεταφορα ξεπερνα τον συγγραφεα. Αλλωστε, το μοναδικο σχεδον κοινο που υπαρχει αναμεσα σε βιβλιο και σειρα ειναι ο τιτλος.
 
Το εχω το βιβλιο, αλλα πολυ δυσκολα θα το ξαναδιαβαζα. Ειναι απο τις περιπτωσεις που η τηλεοπτικη μεταφορα ξεπερνα τον συγγραφεα. Αλλωστε, το μοναδικο σχεδον κοινο που υπαρχει αναμεσα σε βιβλιο και σειρα ειναι ο τιτλος.
Ότι δεν είναι από τα καλύτερα δεν είναι
 
@αριαδνη Λεω να σου κανω εν μερει το χατιρι γι' αυτο ανεβαζω το εξωφυλλο του βιβλιου που εχω στην βιβλιοθηκη μου και τις πρωτες σελιδες του:

Προβολή συνημμένου 273673


Προβολή συνημμένου 273674

Προβολή συνημμένου 273676

Προβολή συνημμένου 273677
Και απαντάμε και στο ερώτημα του φίλου παραπάνω, ποια ήταν η φωνή στα τηλέφωνα.
 
Και στην σειρά! Το εξομολογείται ο ίδιος ο Άλεξ στον Νικόδημο πάνω στο καράβι για την Ύδρα (νομίζω 18ο επεισόδιο).
 
Υπάρχει δε το εξής παράδοξο: την πρώτη φορά ο Νικόδημος ζήτησε στη ρεσεψιόν από πού ήταν η γραμμή που τον κάλεσαν και η υπάλληλος του απάντησε ότι ήταν εσωτερική κλήση μέσα από το ξενοδοχείο. Μία από τις επόμενες φορές φορές όμως που δέχτηκε αυτό το τηλεφώνημα, ο Άλεξ ήταν στο σπίτι της Μάγδας, οπότε μόνο από κει μπορούσε να τον καλέσει. Πράγμα επιπόλαιο, γιατί το ξενοδοχείο μπορούσε να εντοπίσει τον αριθμό εξωτερικής γραμμής.
 
Υπάρχει δε το εξής παράδοξο: την πρώτη φορά ο Νικόδημος ζήτησε στη ρεσεψιόν από πού ήταν η γραμμή που τον κάλεσαν και η υπάλληλος του απάντησε ότι ήταν εσωτερική κλήση μέσα από το ξενοδοχείο. Μία από τις επόμενες φορές φορές όμως που δέχτηκε αυτό το τηλεφώνημα, ο Άλεξ ήταν στο σπίτι της Μάγδας, οπότε μόνο από κει μπορούσε να τον καλέσει. Πράγμα επιπόλαιο, γιατί το ξενοδοχείο μπορούσε να εντοπίσει τον αριθμό εξωτερικής γραμμής.
οχι τον αριθμο, μονο οτι ηταν εξωτερικη η γραμμη,δεν υπηρχε τοτε αναγνωριση κλησης
 
οχι τον αριθμο, μονο οτι ηταν εξωτερικη η γραμμη,δεν υπηρχε τοτε αναγνωριση κλησης
Προφανώς δεν υπήρχε αναγνώριση, αλλά η σύνδεση γινόταν μέσω κέντρου δίνοντας τον αριθμό τηλεφώνου του καλούντος. Σε προηγούμενο επεισόδιο που πήρε τηλέφωνο η Ίρμα, είπε: "Το τηλέφωνό μου είναι το (λέει τον αριθμό) και θέλω να με συνδέσετε με το τάδε".
 
Προφανώς δεν υπήρχε αναγνώριση, αλλά η σύνδεση γινόταν μέσω κέντρου δίνοντας τον αριθμό του τηλεφώνου του καλούντος. Σε προηγούμενο επεισόδιο που πήρε τηλέφωνο η Ίρμα, είπε: "Το τηλέφωνό μου είναι το (λέει τον αριθμό) και θέλω να με συνδέσετε με το τάδε".
Την λεπτομέρεια βλεπετε
 
Πίσω
Μπλουζα