Ο μεγάλος έρωτας

Ναι ειναι γεγονος, ο κυκλος της ζωης που ξεκινα και τελειωνει με τον Αλμπερτ. Ειναι προφανες, αλλα και παλι θα πω οτι υπαρχει το σεναριακο λαθος των 70 επεισοδιων που περιμενουμε τον Τερρυ.
 
Χμμμ... 8)άμα τα δεις αφαιρετικά, είναι λιγότερα.


Δε συμμετέχει σε όλα
:D


Ενώ ο Άλμπερτ είναι από την αρχή εως το τέλος
:gdance:
 
Mπορει ο Αλμπερτ να εχει μια "φιλικη συμμετοχη" σε ολη την σειρα, ομως ο πρωταγωνιστης, ο μεγαλος ερωτας, το παθος, το ανεκπληρωτο, το ονειρο ειναι ο Τερρυ :heartcloud:

Κακα τα ψεμματα, η ΤΟΕΙ εστιαζει στον Τερρυ :hurrah: Δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο της η Μιζουκι οταν εγραφε την ιστορια, αλλα η ΤΟΕΙ επλασε τον μυθο του Τερρυ εντεχνως. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτερες candy-fans ειναι τερρυκες #)
 
domniki είπε:
Mπορει ο Αλμπερτ να εχει μια "φιλικη συμμετοχη" σε ολη την σειρα, ομως ο πρωταγωνιστης, ο μεγαλος ερωτας, το παθος, το ανεκπληρωτο, το ονειρο ειναι ο Τερρυ :heartcloud:
Κακα τα ψεμματα, η ΤΟΕΙ εστιαζει στον Τερρυ :hurrah: Δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο της η Μιζουκι οταν εγραφε την ιστορια, αλλα η ΤΟΕΙ επλασε τον μυθο του Τερρυ εντεχνως. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτερες candy-fans ειναι τερρυκες #)
Νομίζω πως η πλειοψηφία των Τερρυκών είναι ηλικίας 28-33 ετών, που σημαίνει πως στην ευαίσθητη ηλικία των 10-14 :baby2: που προβαλλόταν το έργο αυτό που έβλεπαν ήταν ο έρωτας Κάντυ - Τέρρυ. Οι μεγαλύτερης ηλικίας φαν έβλεπαν σφαιρικά το θέμα γι αυτό και επέλεξαν 'Αλμπερτ :heartcloud:
 
Juanita είπε:
Νομίζω πως η πλειοψηφία των Τερρυκών είναι ηλικίας 28-33 ετών, που σημαίνει πως στην ευαίσθητη ηλικία των 10-14 :baby2: που προβαλλόταν το έργο αυτό που έβλεπαν ήταν ο έρωτας Κάντυ - Τέρρυ.
Αχ, ναι, ειμαι οριακα (επιασα ταβανι #) )

Πρεπει να ημουν στην 6η Δημοτικου (ή Α' Γυμνασιου) οταν η Καντυ συναντησε τον Τερρυ.
 
Όταν όμως η Κάντυ συνάντησε τον ... Παναγιωτάκη :D ... σημασία καμιά, ε;;;;;;
 
Juanita είπε:
Όταν όμως η Κάντυ συνάντησε τον ... Παναγιωτάκη :D ... σημασία καμιά, ε;;;;;;
Εγω φταιω βρε :zip: , που ανεφερα μια τοσο προσωπικη και ευαισθητη στιγμη των παιδικων μου χρονων :cry: Να σκεφτεις ουτε ο ιδιος το ηξερε :eeek:
 
Αυτός έχασε...


Ας πρόσεχε καλύτερα, όταν του έδινες το βιβλίο...



:D


Είδες όμως η Καντούλα που δεν τον έβγαλε ποτέ απ΄ το μυαλό της στο τέλος δικαιώθηκε...


 


Es la historia de un amor


Como no hay otro igual...



ccpaircanalbbl05am2.jpg
ccpaircanalbbl05am2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι παλιές αγάπες πάνε στον Παράδεισο...

 


Σύμφωνα με το manga ο Τέρρυ χάρη στην Κάντυ καταφέρνει να ξανανακτήσει την επαφή του με το κοινό του...



Το ταλέντο του ξανανθίζει και θέλει μονάχα λίγο σπρώξιμο από τον ίδιο για να ανεβεί στο βάθρο του...


 


Είναι η στιγμή που ο Τέρρυ κάνει την αυτοκριτική του...



Όσο και να είχε αγαπήσει την Κάντυ ξέρει πως στο μέλλον δεν μπορεί να είνα μαζί της...



Δεν πρέπει όμως να καταστραφούν και τα υπόλοιπα όνειρά του...



Αφήνει τις υπέροχες στιγμές που έζησε κοντά της στο παρελθόν, μαζεύει το κουράγιο που του έχει απομείνει και ξαναχτυπά την πόρτα στου Στράτφορντ



νιώθοντας πιά σίγουρος πως η μπόρα έχει περάσει...


 


postcard016xi7.jpg
postcard016xi7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως... ένα είναι σίγουρο, ότι δεν χρειάζεται και να την κλαίμε την Κάντυ! Πόσων χρονών είναι, 16, 17; Έεεεεεεχει ακόμα ψωμιά να φάει, να ερωτευτεί και μια και δυο και τρεις φορές ακόμα. Κι ο Τέρρυ το ίδιο.

 


Ας μην κολλάμε οπότε, παιδιά. Πόσοι πια μένουνε στον εφηβικό τους έρωτα, εεε;; Σας πληροφορώ ότι ούτε εγώ έμεινα με τον φίλο που είχα στα 16 μου (που τον έλεγα τότε ΤΟΝ έρωτα...) ούτε η πλειοψηφία των φιλενάδων μου! Βρήκαμε άλλες πορτοκαλιές, πολύ καλύτερες μάλιστα, και ησυχάσαμε! Εντάξει, κλάψαμε τον "Τέρρυ" αλλά... η ζωή συνεχίζεται, μην κολλάμε στο παρελθόν, έπονται ωραιότερα!


:cool:
 
nina421 είπε:
.... Εντάξει, κλάψαμε τον "Τέρρυ" αλλά... η ζωή συνεχίζεται, μην κολλάμε στο παρελθόν, έπονται ωραιότερα!

:cool:

Εγώ Νίνα μου, δεν τον κλαίω καθόλου!!! :D

Εξ απ' ανέκαθεν :D :D ο Πρίγκηπας ήταν το απωθημένο μου για την Κάντυ...

Εξού και έχω μιά ψιλο (εως χοντρό :fever: ) αδυναμία στο manga.

Αν εξαιρέσεις το ντεκαπάζ, :precry: ο Άλμπερτ δίνει ρέστα!!! :wave:

(αλλά δεν μπορώ και να μην παραδεχτώ πως βγήκε από τη μέση αρκετά βίαια...

μιά ιδέα μόνο λιγότερο βίαια από τον Άντονυ)
 
nina421 είπε:
Πάντως... ένα είναι σίγουρο, ότι δεν χρειάζεται και να την κλαίμε την Κάντυ!
Βασικά δεν κλαίμε την Candy, αλλά τον Terry...

Η Candy ας πούμε ότι βρήκε τη δύναμη και κατάφερε να συνεχίσει τη ζωή της, ο Terry όμως θα ταλαιπωρείται για πάντα, χωρίς να φταίει. :fever:

nina421 είπε:
Ας μην κολλάμε οπότε, παιδιά. Πόσοι πια μένουνε στον εφηβικό τους έρωτα, εεε;; Σας πληροφορώ ότι ούτε εγώ έμεινα με τον φίλο που είχα στα 16 μου (που τον έλεγα τότε ΤΟΝ έρωτα...) ούτε η πλειοψηφία των φιλενάδων μου! Βρήκαμε άλλες πορτοκαλιές, πολύ καλύτερες μάλιστα, και ησυχάσαμε!
Πολύ σωστά λες ότι δε μένουμε στους εφηβικούς μας έρωτες, αλλά για σκέψου την καημένη την Candy: ήταν παιδάκι όταν έχασε την πρώτη της αγάπη, στην εφηβεία αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον έρωτά της και τα όνειρα που έκανε γι' αυτόν...(κοτζάμ εισιτήριο χωρίς επιστροφή της έστειλε ο άνθρωπος, προφανώς είχε σοβαρό σκοπό!) :flower:

nina421 είπε:
Εντάξει, κλάψαμε τον "Τέρρυ" αλλά... η ζωή συνεχίζεται, μην κολλάμε στο παρελθόν, έπονται ωραιότερα!
Σκέψου να σου "ανατεθεί" κάτι τόσο βαρύ, όσο το να συνεχίσεις τη ζωή σου με κάποιον που δεν αγαπάς! :sweat:

nina421 είπε:
Πόσων χρονών είναι, 16, 17; Έεεεεεεχει ακόμα ψωμιά να φάει, να ερωτευτεί και μια και δυο και τρεις φορές ακόμα. Κι ο Τέρρυ το ίδιο.
Αν σκεφτείς ότι εκείνη την εποχή παντρεύονταν μικροί μικροί... μάλλον μας τελείωσε το ψωμί... 8)

Μετά από όλα αυτά, εγώ μάλλον θα συνεχίσω να κλαίω... :cry: :fever:
 
Αχ, nessie, εχεις δικιο βουνο :award:

nessie είπε:
Βασικά δεν κλαίμε την Candy, αλλά τον Terry...
Aκριβως...αν σκεφτει κανεις οτι ο Τερρυ ειχε κ'αυτος δυσκολη και ταραγμενη ζωη, τον κλαιω ακομα περισσοτερο. Ποτε θα κανει ξαστερια γι'αυτον, ποτε θα Φλεβαρισει :nervous:

nessie είπε:
Η Candy ας πούμε ότι βρήκε τη δύναμη και κατάφερε να συνεχίσει τη ζωή της, ο Terry όμως θα ταλαιπωρείται για πάντα, χωρίς να φταίει. :fever:
Ειναι αυτο που λεμε "τραγικος ηρωας"...βασανιζεται χωρις να φταιει :rant: ...αχ καταραμενη γιαπωνεζα συγγραφεας, τι μας εχεις κανει :banghead:

nessie είπε:
Μετά από όλα αυτά, εγώ μάλλον θα συνεχίσω να κλαίω... :cry: :fever:
Κ'εγω nessie μου, κι'εγω :cry: Join the club
 
Βρε παιδιά μη κλαίτε!!!! Υπήρχαν και τότε και τα....διαζύγια!!!

Ποτέ δεν ξέρεις!!! ;)
 
Turrican είπε:
Βρε παιδιά μη κλαίτε!!!! Υπήρχαν και τότε και τα....διαζύγια!!! Ποτέ δεν ξέρεις!!! ;)
Ε, οχι, "ούς η Μιζούκι συνέζευξε άνθρωπος μή χωριζέτω"...δεν μας αρεσουν τα διαζυγια...το θεμα ηταν να μην πληγωθουν τοσοι ανθρωποι. Τωρα ό γέγοναι, γέγοναι!...και δεν ξεγεγοναι. Φερτε γκιλοτινες, πρωινιατικα φορτωσα :cry:
 
Με φόβο να γίνω κακιά, διευκρινίζω (ξανά) πως ο Τέρρυ δε βλέπει αδιάφορα τη Σούζυ...


Άρα ένας γάμος μεταξύ τους δεν είναι σίγουρο πως θα οδηγούσε στην αποτυχία...
 
Όπως στρώνει ο καθένας μας, κοιμάται. Πήρες μια απόφαση, έβγαλες με τα χεράκια σου τα ματάκια σου; Ε, κλάψε, σκούξε, αλλά από ένα σημείο και πέρα πάψε πια, κατάπιε το, χώνεψέ το, σκάσε και ΖΗΣΕ!! Είτε Τέρρυ σε λένε, είτε Κάντυ, είτε Μιμίκο είτε Μαίρη είτε Αγησίλαο και Ευροξηλάνθη ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ!

Να μην κλαίμε για κανένανε! Ούτε για τον Τέρρυ! Ηθοποιός του θεάτρου δεν είναι; Ε, αφού έφτυσε για το καθήκον τον έρωτά του, να 'στε σίγουρες ότι από άποψη σχέσεων δεεεεεεεεεεεεεεεεεε θα μείνει μόνο με τη Σουζάνα. Πόσο κόσμο παίρνει ένα θέατρο; Πόσες γυναίκες θα πέσουνε στα πόδια του; Να στε σίγουρες οτι από ένα σημείο και πέρα θα ξεχάσει και την Κάντυ ή μάλλον θα τη θυμάται ως τον εφηβικό του έρωτα. Στα 30 του, στα 40 του και βάλε θα έχει άλλη ζωή.

Δείτε το κι έτσι. Πόσες φίλες ή φίλους έχετε που έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ όταν χώρισαν με το "μεγάλο" τους έρωτα πριν κλείσουνε τα 20; Τελείωσε η ζωή τους τότε; Οχι! Βρήκανε νέο αμόρε; Ναι!

Αυτό που λέω είναι ότι ναι, ήτανε μεγάλος έρωτας ο Τέρρυ. Αλλά ο μεγάλος μέχρι να έρθει Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ. Και ξαναλέω, ότι αφού αποφάσισε ο Τέρρυ με τα μάτια ανοιχτά να υποταχτεί στη Σουζάνα, τότε δεν είναι να τον κλαις. Για τις ελεύθερες επιλογές μην κλαις. Τις δέχεσαι και προχωράς.

Και για όνομα και επίθετο, ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΖΩΗ ΚΑΝΕΝΟΣ! Είμαστε ακόμα στην αρχή αρχή! Δεκαεφτά χρονών είναι.... ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι! Έχουνε ακόμα.....

Όσο για το αν θα τα φτιάξει η Κάντυ με τον Άλμπερτ, δε λέω, είναι μια χαρά παλικάρι, και κούκλος και τζεντλεμαν και ματσό. Αλλά... να σας πω την αμαρτία μου, δεν κάθομαι να το πολυσκεφτώ. Η ιστορία τελείωσε έτσι ανοιχτά. ΟΚ, so long and thanks for all the fish. Δεν θα αναλωθώ σε συνέχειες, υποθέσεις και θεωρίες συνομωσίας, ιδιαίτερα για μια ιστορία που απο το '76 έχει τελειώσει.

"Time we moved on", όπως λέει και ένας άλλος πάρα πολύ αγαπημένος μου φανταστικός χαρακτήρας, πού όσα χτυπήματα και αν του έδωσε η μοίρα (δε συγκρίνονται με του Τέρρυ), δεν έχασε τη χαρά του για ζωή!

:cool:
 
nina421 είπε:
Όπως στρώνει ο καθένας μας, κοιμάται. Πήρες μια απόφαση, έβγαλες με τα χεράκια σου τα ματάκια σου; Ε, κλάψε, σκούξε, αλλά από ένα σημείο και πέρα πάψε πια, κατάπιε το, χώνεψέ το, σκάσε και ΖΗΣΕ!! Είτε Τέρρυ σε λένε, είτε Κάντυ, είτε Μιμίκο είτε Μαίρη είτε Αγησίλαο και Ευροξηλάνθη ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ!
Να μην κλαίμε για κανένανε! Ούτε για τον Τέρρυ! Ηθοποιός του θεάτρου δεν είναι; Ε, αφού έφτυσε για το καθήκον τον έρωτά του, να 'στε σίγουρες ότι από άποψη σχέσεων δεεεεεεεεεεεεεεεεεε θα μείνει μόνο με τη Σουζάνα. Πόσο κόσμο παίρνει ένα θέατρο; Πόσες γυναίκες θα πέσουνε στα πόδια του; Να στε σίγουρες οτι από ένα σημείο και πέρα θα ξεχάσει και την Κάντυ ή μάλλον θα τη θυμάται ως τον εφηβικό του έρωτα. Στα 30 του, στα 40 του και βάλε θα έχει άλλη ζωή.

Δείτε το κι έτσι. Πόσες φίλες ή φίλους έχετε που έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ όταν χώρισαν με το "μεγάλο" τους έρωτα πριν κλείσουνε τα 20; Τελείωσε η ζωή τους τότε; Οχι! Βρήκανε νέο αμόρε; Ναι!

Αυτό που λέω είναι ότι ναι, ήτανε μεγάλος έρωτας ο Τέρρυ. Αλλά ο μεγάλος μέχρι να έρθει Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ. Και ξαναλέω, ότι αφού αποφάσισε ο Τέρρυ με τα μάτια ανοιχτά να υποταχτεί στη Σουζάνα, τότε δεν είναι να τον κλαις. Για τις ελεύθερες επιλογές μην κλαις. Τις δέχεσαι και προχωράς.

Και για όνομα και επίθετο, ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΖΩΗ ΚΑΝΕΝΟΣ! Είμαστε ακόμα στην αρχή αρχή! Δεκαεφτά χρονών είναι.... ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι! Έχουνε ακόμα.....

Όσο για το αν θα τα φτιάξει η Κάντυ με τον Άλμπερτ, δε λέω, είναι μια χαρά παλικάρι, και κούκλος και τζεντλεμαν και ματσό. Αλλά... να σας πω την αμαρτία μου, δεν κάθομαι να το πολυσκεφτώ. Η ιστορία τελείωσε έτσι ανοιχτά. ΟΚ, so long and thanks for all the fish. Δεν θα αναλωθώ σε συνέχειες, υποθέσεις και θεωρίες συνομωσίας, ιδιαίτερα για μια ιστορία που απο το '76 έχει τελειώσει.

"Time we moved on", όπως λέει και ένας άλλος πάρα πολύ αγαπημένος μου φανταστικός χαρακτήρας, πού όσα χτυπήματα και αν του έδωσε η μοίρα (δε συγκρίνονται με του Τέρρυ), δεν έχασε τη χαρά του για ζωή!

:cool:

 


Αμάν βρε Νίνα μου...


 


Ασφαλώς και η ζωή συνεχίζεται και ποτέ μα ποτέ δεν κολλάει σε λεπτομέρειες...


 


Αν όμως δεν σχολιάσουμε και λιγάκι (έως πολύ
:D ) ποιός τι που πόσο και γιατί στο αγαπημένο μας anime, πώς θα περάσει η μέρα μας (και η νύχτα μας ενίοτε) στο γραφείο;;;; (Και μη μου γράψεις : δουλεύοντας, γιατί θα είσαι πάρα μα πάρα πολύ σκληρή... :rofl: :rofl: :rofl: )

 


Ένας άλλος λόγος που ψάχνουμε να βρούμε κάτι να σχολιάσουμε είναι και το γεγονός πως σαν Candy Brotherhood, ερχόμαστε πιό κοντά.



Όπως διαπιστώνεις από τα μηνύματά μας κάνουμε τρομερό χαβαλέ (τουλάχιστον τις περισσότερες φορές) αλλά και σα παρέα περνάμε υπέροχα...



Αυτό το νόημα δεν έχουνε τα fora;;;;
 
Juanita είπε:

Όπως διαπιστώνεις από τα μηνύματά μας κάνουμε τρομερό χαβαλέ (τουλάχιστον τις περισσότερες φορές) αλλά και σα παρέα περνάμε υπέροχα...



Αυτό το νόημα δεν έχουνε τα fora;;;;
Very well said, καλη μου juanita (ας το πω και στα αγγλικα, στα οποια η nina εχει μια αδυναμια ;) )

Κατσε να ποσταρω και κανενα συννεφακι :heartcloud: :heartcloud: :heartcloud: ...μου εχουν λειψει
 
Εγώ πάντως θα προβώ σε πορεία διαμαρτυρίας στο κέντρο της Αθήνας (και αργότερα θα πάρω και σκηνή και θα κάνω και απεργία πείνας :please: )...


Όταν ποστάρω κάτι για τον Άλμπερτ και την Κάντυ, κανείς δε μου δίνει σημασία...
:cry: :cry: :cry:


Στον Τέρρυ όμως όλη η Καντοοικογένεια εκεί..
:eviltongue: . :eviltongue: :eviltongue:

Ακόμα και ο Νηλ ή η Σούζυ έχουν μεγαλύτερη πέραση


:D

Bi-bi καλή μου που έχεις χαθεί;;;;;


(Βέβαια... υπάρχουν και χειρότερα... Στον Άντονυ έχουν βγει αράχνες...
:zip: )
 
Πίσω
Μπλουζα