Ο πιο "άκυρος" στίχος σε ελληνικό τραγούδι !

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
7.581
Με μόλις έξι χρόνια καθυστέρηση θα δώσω την εκδοχή μου.
Υποθέτω μιλάει για τα τραπέζια τα σπαστά, τα σιδερένια, που συνήθως παίρνουν δύο άτομα. Αν το τραπέζι είναι διπλωμένο, σημαίνει δεν υπάρχει παρέα, κανείς να τα πούμε συνεπώς το μάζεψα, και γι αυτό σιωπηλό. ¨Ετσι νομίζω κιόλας, δεν το γραψα εγώ να ξέρω στα σίγουρα
Ωρε μανα μου, τι τραβαμε για να βγαλουμε ακρη σε ενα τραγουδακι. Αδικο εχω μετα που φωναζω συνεχως Σοφον το σαφες;
Και το αστρο το σβησμενο που κολλαει;

elephadas

Immense Cult RetroFigure
Αντιδράσεις
4.397
Εγώ νομίζω ότι οι στίχοι είναι καθαρότατοι σαν χρησμός της Πυθίας.

Το πρόσωπο που μιλάει σε πρώτο πρόσωπο είναι αστρολόγος/μέντιουμ που αντιμετωπίζει επαγγελματικά προβλήματα, διότι ούτε τα άστρα μπορεί πια να διαβάσει (αφού είναι σβησμένα) και ούτε το τραπεζάκι της μιλάει με σήματα Μορς (άρα σιωπηλό) και το δίπλωσε μην πιάνει άδικα χώρο (το ότι ήταν πτυσσόμενο δείχνει ότι ήταν πλανόδιο μέντιουμ, από τσίρκο σε πανηγύρι και από πανηγύρι σε φεστιβάλ)

Κι η Πυθία πού κολλάει? Μα τα ίδια είχε πει το αρχαίο μαστουρομέντιουμ στον απεσταλμένο του Έμπερορ Τζούλιαν, "...χαμαί πέσε δαίδαλος αυλά, ουκέτι Φοίβος έχει καλύβαν, ου μαντίδα δάφνην, ου παγάν λαλεούσαν, απέσβετο και λάλον ύδωρ". Ακριβώς το ίδιο λένε και οι στίχοι σε πιο μοντέρνα εκδοχή. Αν ζούσε η Πυθία θα τραγουδούσε:

"Ήρθες στη δαίδαλον αυλά
μα η πηγή σβησμένη
με τα νερά της σιωπηλά
κι η δάφνη ξεραμένη.

flogokriptis

RetroN00b
Αντιδράσεις
7
"Έβγαζα απ' τις τσέπες μου φλούδες μανταρίνι, σου'ριχνα στα μάτια να πονάς"

elephadas

Immense Cult RetroFigure
Αντιδράσεις
4.397
Δεν το έχετε κάνει ποτέ? Αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιούσαμε πορτοκαλόφλουδες, και κάπως τις δίπλωνες και τις έκανες και πιτσίλιζαν το θύμα με μικροσκοπικά σταγονίδια που έτσουζαν. Οπότε ο στίχος περιγράφει ακριβώς ένα παλιό παιδικό "παιχνίδι".

laura ingalls

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
1.583
Οπότε κάποιοι στιχοι περιγράφουν μικρές αποσπασματικές εικόνες από τα παλιά χρόνια που σε εμάς δε λένε και πολλά. Φανταστείτε στις πολύ νεότερες γενιές τι ακαταλαβίστικα θα είναι.

elephadas

Immense Cult RetroFigure
Αντιδράσεις
4.397
Οπότε κάποιοι στιχοι περιγράφουν μικρές αποσπασματικές εικόνες από τα παλιά χρόνια που σε εμάς δε λένε και πολλά. Φανταστείτε στις πολύ νεότερες γενιές τι ακαταλαβίστικα θα είναι.
Ναι, γιατί ακόμη και την εποχή που γράφτηκαν αναφέρονταν σε παλιές αναμνήσεις των στιχουργών, πραγματικές ή φανταστικές. Κι υπάρχουν πολλά άλλα παραδείγματα. Ένα άλμπουμ γεμάτο απ' αυτά είναι ο "Δρόμος" του Πλέσσα (οι στιχοι ειναι του Λ. Παπαδοπουλου στον οποίο οφείλονται και οι φλούδες μανταρίνι) "Κύλαγε το τσέρκι στην οδό Φυλής" λέει ο πρώτος στίχος του πρώτου τραγουδιού.... "φόρεσα και δίσολο σεβρό" (αυτό έπρεπε να μου το εξηγήσει η μητέρα μου, ούτε η δικη μου γενιά ήξερε τι είναι), κλπ κλπ

laura ingalls

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
1.583
Σεβρ (chèvre) είναι η κατσίκα γαλλιστί. Σεβρό είναι είδος-ποιότητα δέρματος. Μάλιστα το έχω συναντήσει και στον πληθυντικό αριθμό! (Διαθέτουμε σεβρά δέρματα).
Δίσολο σεβρό πρέπει να είναι παπούτσι που αποπνέει μεσοαστική πολυτέλεια. Υποθέτω βέβαια.

elephadas

Immense Cult RetroFigure
Αντιδράσεις
4.397
Απ' ό,τι μου είχε πει η μητέρα μου, δεν είχε σχέση με πολυτέλεια. Τα δίσολα ήταν πιο ανθεκτικά από τα κανονικά οπότε τα φορούσαν ταξιδιώτες, οδοιπόροι, εργάτες κλπ. (ταιριάζει και στο τραγούδι, έβαλε δίσολο για να κινήσει να την βρει διότι μπορεί να χρειαζόταν μακρύ ταξίδι). Αλλά αυτό ακριβώς είναι που λέω, στη σημερινή εποχή και για τις νεότερες γενιές πολύ περισσότερο, δεν είναι κάποιος γνωστός καθημερινός όρος. Αν λυώσουν τα παπούτσια μας αγοράζουμε άλλα. Πριν μπόλικες δεκαετίες όμως και το σεβρό και το δίσολο δεν ήταν άγνωστες λέξεις που θέλανε ντεντεκτιβική γλωσσολογική ανάλυση για να τις καταλάβεις.

Μπλουζα