Πήρα Treamcast!ΟΕΟ!

To AES δεν έχει cd drive έχει?

Cartridges δεν παίζει? Και μάλιστα αυτά των arcades?

Eγώ guys τις κονσόλες μου (dreamcast, megadrive, master system, saturn κλπ) τις έχω κάθε μία μέσα στη μεταλλική αλουμινένια βαλίτσα της

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2128-%D3%F0%DF%F4%E9%E1-%E3%E9%E1-%F4%E9%F2-%EA%EF%ED%F3%FC%EB%E5%F2-%F3%E1%F2.-%C4%E5%DF%F4%E5-%E1%F5%F4%FC!&highlight=praktiker

Δεν χωράνε όλα απλωμένα ούτε σε ράφια ντουλάπας ούτε σε κάπoιο έπιπλο που μπορώ να σκεφτώ.

Μόνο τα micros έχω σε ράφια μέσα σε ντουλάπα ώστε να μην σκονίζονται.

Το Treamcast σίγουρα θα ακολoυθήσει και μάλιστα before Christmas... :)
 
Το AES είναι το cartridge. Το cd είναι μεταγενέστερο. Αν θυμάμαι καλά (γιατί έχει περάσει και μιά δεκαετία) τα cartridge του AES διαφέρουν από αυτά των arcades.
 
Τα cartridges του NEOGEO AES ηταν ακριβως τα ιδια παιχνιδια που παιζαμε στα arcades. Κατι που δεν συνεβη στις κατοπινες εκδοσεις CD για το NEO GEO CD.

Pitsunami το hardware του MVS system ειναι 100% το ιδιο με του AES και τα παιχνιδια του AES ειναι οι πλακετες του arcade συσκευασμενες σε cartridges.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telamonas.stokos είπε:
Τα cartridges του NEOGEO AES ηταν ακριβως τα ιδια παιχνιδια που παιζαμε στα arcades. Κατι που δεν συνεβη στις κατοπινες εκδοσεις CD για το NEO GEO CD.
Τα ιδια ναι αλλα οχι τα cartridges!!
 
Σου απαντησα - αν θες checkαρετο παλι.
 
To atimo ΝΕΟ GEO ειναι η φεραρι των κονσολων για να καταλαβετε ριξτε μια ματια στο θεμα οι υπερτατες δημοπρασιες :)
 
το neo geo cd για μενα ειναι οτι καλυτερο απο τις παλιες μου κονσολες δεν εχω μεγαλη συλλογη απο παιχνιδια γιαυτο( τα εδινα τοτε για να παρω παιχνιδια για το Ν64:banghead: αχ αχ τα λαθη μου αυτα)εχειι ακομη ενα απο τα καλυτερα χειριστηρια που κυκλοφορουν(1ο ειναι του jaguar 6 pad +12D:D:D)
 
Iεροσυλε!

Τα καλυτερα pads ειναι με ΔΙΑΦΟΡΑ τα του Saturn (both of them)
 
Wally είπε:
Iεροσυλε!Τα καλυτερα pads ειναι με ΔΙΑΦΟΡΑ τα του Saturn (both of them)
καλα λες:biglaugh::biglaugh::biglaugh: λοιπον εχομεν και λεμε 1ο ) atari jaguar 8+12 pad και δευτερο saturn μπλα μπλα μπλα και τα λοιπα:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
TallMan είπε:
Λοιπόν...Το μηχανηματάκι το χτύπησα από
Είχαν παραγγείλει 30(!) κομμάτια και τους στείλανε μόλις 5(μείον 2 το δικό μου και αυτό που τους έχει μείνει...οι υπόλοιποι 3 που το πήρατε πού είστε;Για αποκαλυφθείτε! :D ).


Ε τελικα ειναι πολυ μικρος ο κοσμος..

Ανακαλυψα το μαγαζακι μεσω του skroutz.gr αρχες καλοκαιριου, και το πρωτο πραγμα που μου εκανε εντυπωση, ηταν πως πουλουσαν treamcast.

TREAMCAST!

Πηραμε τηλεφωνο για να επιβεβαιωσουμε αν οντως το πουλουσαν, η απλα ειχε ξεμεινει η καταχωρηση οπως κανουν αντιστοιχα πολλοι αλλοι "επαγγελματιες" του χωρου.. :nono:

Αφου τελικα μας ειπαν οτι δεν υπηρχε εκεινη την στιγμη, αλλα μπορουσαν να φερουν λιγο καιρο αργοτερα, παραγγειλαμε δυο κομματια!

Λιγο καιρο αργοτερα που εκανε το εργοστασιο παραγωγη, ηρθαν τα treamcast μας, με πολλα εξτρα καλουδια απο αυτο το απιθανο μαγαζακι.

Δυστηχως ηρθαν λιγα κομματια, κριμα που θα πρεπει να περιμενουν οι αρρωστοι dreamcast / sega fans οπως εγω :lotsofolove:

Σαν μηχανημα τωρα..

Ουσιαστικα το εργοστασιο (παρανομα) εχει βρει καπου τα σχεδια και τα υλικα και κανει κανονικοτατη παραγωγη των treamcasts.

Καποια μειωνεκτηματα που βρηκα στο συνολο ειναι:

1) Η οθονη ειναι λιιιιιγο μικρη αλλα ευτυχως καλης ποιοτητας. Σε αλλες παραλαγες (προηγουμενες) η οθονη ηταν αισθητα μεγαλυτερη, με αποκορυφωμα μεχρι και wide screen!

treamcast_16_9.jpg

2) Το πλαστικο, δεν ειναι και της ποιοτητας που θα επρεπε / αρμοζε να ειναι. Δεν ειναι και οτι φτηνο, αλλα μακραν θα μπορουσαν καλυτερα.

Να πω και την αληθεια, μεταξυ κονσολας και οθονης, το φοβαμε λιγο.. Δλδ παιζει και μετα απο καποια αλφα χρηση / καιρο να φυγει :crazy:

3) Οχι και το μεγαλυτερο μειονεκτημα.. Αλλα πλεον οι τελευταιες παρτιδες, δινουν το κλασσικο χειρηστηριο μαζι με την κονσολα.. Ενω οι παλαιοτερες δινανε αυτο εδω:

dc_treamcast_5.jpg

αν και σε διαφορα reviews, λενε οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση βολικο σαν το κανονικο, θα ηθελα να εχω ενα ζευγαρι απο αυτα (μιας και εχω 12 controllers απο τα κλασσικα :D

Οποιος σκεφτεται παντος σοβαρα να παει να το παρει, μην το σκεφτεται αλλο!

Ειδικα για 147? ειναι η καλυτερη τιμη που εχω δει ποτε σε ολο το internet!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει τις ίδιες εξόδους με το Dreamcast. (Με ενδιαφέρει εάν έχει VGA έξοδο). Παίζει αντίγραφα παιχνιδιών?
 
Καλορίζικο το Dreamcast TallMan...καλό gaming αυτό είναι σίγουρο!!!!!

Από ότι βλέπω έχεις τσιμπήσει ολόκληρη την οικογένεια μπράβο!!!!!!!!
 
Εχμ....

Ο τίτλος του thread γιατί άλλαξε βρε παιδιά;;;;;;;
 
pooky είπε:
Εχμ....


Ο τίτλος του thread γιατί άλλαξε βρε παιδιά;;;;;;;


Moooooodz!!!

Παρακαλώ πολύ να αποκατασταθεί ο τίτλος του θρέντ! :animangry:

Η κονσόλα που έχω αγοράσει λέγεται TreamCast!!!!!!!!!!

7030.jpg

Treamcast is a third-party developed Dreamcast clone from China


Treamcast(Wikipedia)

Treamcast(Dark Watcher's Console History)

@pooky Thanks που το πρόσεξες... :)

Getta Robo καλώς ήρθες στην παρέα μας!(Και στο elite club των κατόχων TreamCast!) :)

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές στα όσα γράφεις, το κλασικό χειριστήριο μπήκε στη θέση των (όμορφων) neogeo για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις VMU και rumble!

Θα ήθελα πάντως στο τωρινό πακέτο να συνεχίζανε να βάζουνε το remote...

Η τιμή που το βρήκαμε την θεωρώ άπαιχτη... :)

@Captain Kal έχει ακριβώς την ίδια έξοδο με το Dreamcast, με επιπλέον έξοδο για ακουστικά, παίζει κανονικότατα τα backups,VCD, SVCD, MP3, είναι region free και είναι και μαύρο! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τάξις απεκαταστάθη!
 
δεν μου λέτε, με ψήνει τρελα.....

αλλα η οθόνη τι λέει? είναι καλή? μπορείτε να καταλάβετε αν παίρνει RGB από το DC (scart), ή είναι πάνω στο VHS/SVHS?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ....!!!!!

Η οθόνη με βάση αυτά που έχω διαβάσει είναι μάρκας Samsung και νομίζω ότι είναι η ίδια που έχει χρησιμοποιηθεί σε ανάλογες υλοποιήσεις στο PS1.

Είναι μεν αρκετά μικρή αλλά για το μέγεθός της η εικόνα της είναι ικανοποιητικότατη και αρκετά φωτεινή.Μπορείς να παίξεις ανετότατα παιχνίδια σε αυτή.Απλά μην περιμένεις να είναι και επιπέδου PSP...

Τώρα όσον αφορά το από που παίρνει το σήμα, δεν είμαι σε θέση να ξέρω(ίσως αν άνοιγα την κονσόλα για να δω τι παίζει στο εσωτερικό της, αλλά δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο :p ).Προσωπικά, με βάση το μέγεθος και τις δυνατότητες της συγκεκριμένης οθόνης, που οφείλει κανείς να είναι και λίγο υποχωρητικός, δεν νομίζω να έχει κάποια ουσιαστική σημασία...

Έτσι κι αλλιώς η κονσόλα μπορεί να συνδεθεί και στην TV με το κλασσικό καλώδιο του αυθεντικού Dreamcast και να απολαύσεις το μεγαλείο της εικόνας ενός ολοκαίνουριου στην ουσία Dreamcast στην τηλεόρασή σου!

Μακάρι να συνεχιστεί η παραγωγή του Treamcast για αρκετό καιρό ακόμα ούτως ώστε εάν αρχίσει να βγάζει προβλήματα αυτό που έχω, ανάλογα με αυτά που βγάζει το original Dreamcast, να μπορώ να το ξαναπρομηθευτώ ολοκαίνουριο από την αρχή... :)
 
Τελικά αξίζει το μηχάνημα?

Ψήνομαι να πάω να το πάρω, υπάρχει διαθέσιμο αυτή τη στιγμή στο σχετικό κατάστημα αλλά θα ήθελα να ακούσω και καμια επιπλέον γνώμη από κάποιον που το έχει (εκτός του Tallman).

Λέω να το χτυπήσω σύντομα μια που η παραγωγή του έχει ήδη σταματήσει εδώ και καιρό (μήνυση από τη Sega για copyright material) και δεν θα υπάρχει για πολύ....

Σημειωτέον ότι έχω Dreamcast ήδη....
 
Πίσω
Μπλουζα