Πήρα Treamcast!ΟΕΟ!

Μα, στο μέγεθος του CD είναι...
 
δεν μπορω να δω το video εννουσα αν ανοιγει κανενα καπακι απο την πισω πλευρα
 
Help!!!

Phra treamcast to anoixa me xara na paixw kai vlepw pws den tha paixw shmera giati exei mia paraxeni briza pu proti fora tin vlepw.

Ti skata theli, kapoion konverter? Borw na ton vrw efkola apo hlektronika magazia h pali tha kanw dyo vdomades na paragelnw kai den tha dw to treamcast mou???

Xenerwsa ligo giati nomiza tha to xepaketarw tha to valw sti briza kai tha paixw. Epishs enas metasxhmatisths pu eixa den doulevei me to tremacast (ton evala kai sta 12V).

Pws to trexete oloi eseis kai den ginetai logos gia to amerikaniko briza?
 
Κάνει οποιοδήποτε καλώδιο από το κοινό Dreamcast. Απλώς το βάζεις στην θέση του καλωδίου με το "παράξενο" (sic) πλακέ βύσμα. Κάνουν ακόμα από όσο γνωρίζω και τα καλώδια του Saturn και του Playstation 1.

Αν δεν διαθέτεις τίποτα από τα 3, πήγαινε σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών και αγόρασε έναν απλό adaptor, δεν νομίζω να σου κοστίσει πάνω από 5 ευρώ.

Το να βάλεις άλλον μετασχηματιστή εκτός από τον δικό του εγώ προσωπικά το θεωρώ σοβαρό σφάλμα αν δεν έλεγξες πολικότητες και amperes. Για την ιστορία, ο μετασχηματιστής που έρχεται μαζί με το Treamcast παίρνει είσοδο 110-220V AC στα 47/64 Hz και δίνει έξοδο 12V DC στα 3Α. Πολικότητα αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο να ελέγξω.

Αλήθεια, τι εννοείς όταν λες "τον άλλο μετασχηματιστή που είχα τον έβαλα και στα 12V"; Σε τι άλλες τάσεις δηλαδή τον έβαλες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok το έλυσα. Δεν ήξερα πως το βύσμα ήταν ένα κοινό καλώδιο από ραδιοκασετόφωνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σας παιδιά!!!!θέλω να πάρω treamcast και ήθελα να ρωτήσω αν συνδέεται κανονικά στην τηλεόραση εκτός από τι δική του οθόνη!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
morpheusthegod είπε:
γεια σας παιδιά!!!!θέλω να πάρω treamcast και ήθελα να ρωτήσω αν συνδέεται κανονικά στην τηλεόραση εκτός από τι δική του οθόνη!!


Κανονικότατα φίλε, αρκεί φυσικά να πάρεις ή να έχεις ένα καλώδιο για το dreamcast.

Έχεις όλες τις υποδοχές που έχει το original dreamcast.

Βασικά, πρόκειται για ένα original dreamcast...στο οποίο έχουν απλώς προσθέσει τσιπάκι και οθόνη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια sorry που μερικα post ειναι σε greeklish!!!!

πριν απο λιγο καιρο πηρα ενα Treamcast (εχω ακομα 2 dreamcast και παω για το 3!!!)

εχω καποιες ερωτησεις κι αν μπορει καποιος ας με βοηθησει!!!

το treamcast ειναι τσιπαρισμενο?

μπορει να παιξει παιχνιδια απο ολες τις περιοχες?

κατεβασα ενα σωρο iso's αλλα δε μου τα παιζει ολα (βασικα απο 20 games παιζουν μονο 4)!!! μπορει καποιος να μου πει τη διαδικασια μηπως κανω εγω καποιο λαθος?

και κατι ακομα σχετικα με το treamcast καποια παιχνιδια που βρηκα ειναι σε μορφη iso και καποια αλλα σε bin/cue. χρειαζεται διαφορετικη διαδικασια η καθε μορφη αρχειων?

Υ.Γ.

σκεφτομαι να ανεβασω και μερικες φωτο απο τη συλλογη των ρετρο υπολογιστων και παιχνιδομηχανων που εχω (εχω πολυ δρομο ακομα...) αλλα νομιζω οτι τα συγκεκριμενα topic εχουν ψιλοξεχαστει ή μηπως κανω λαθος?
 
Ναι είναι τσιπαρισμένο. Αυτό είναι 100% σίγουρο γιατί εκτός του ότι το λέει (ότι παίζει όλες τις περιοχές) έχω ανοίξει το δικό μου και έχω δεί το τετράγωνο chip.

Tα σοβαρά image dumps παιχνιδιών DC δεν είναι ούτε ISO ούτε bin/cue, είναι .gdi και υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για να γραφτούν σωστά σε cds.

Το πρόγραμμα που κάνει τη δουλειά καλά είναι το DiscJuggler και καλό είναι να ψάξεις στο internet για τα settings που πρέπει να του βάλεις για να γίνει σωστά η εγγραφή.

Εμένα το ότι δεν παίζουν όλα μάλλον θέμα εγγραφής μου ακούγεται. Δηλαδή στο original dreamcast σου παίζουν κανονικά αλλά δεν παίζουν στο Treamcast? Το δικό μου TC τα παίζει όλα πάντως.

ps

Το chip είναι μόνο για τα originals, αντίγραφα παίζουν όλα τα DC ανεξαρτήτως περιοχής (κονσόλας ή παιχνιδιού).
 
gdi ηθελα να γραψω αλλα μπερδευτικα!!!συγγνωμη!!!

απλως καποια παιχνιδια λενε οτι ειναι self boot kai καποια αλλα οχι!!!!

σε αυτα που δεν ειναι χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

Βασικα δε δοκιμασα καποιο original στο treamcast για να σου πω την αληθεια!!

σκεφτομαι να παρω το pc-engine γιατι ειναι απο τις λιγες κονσολες που δεν εχω!!!

ποια πιστευεις οτι ειναι καλη τιμη για αγορα?
 
Ρε παιδιά, σε σας παίζει το Ikaruga στο Treamcast; Μόνο με αυτό είχα πρόβλημα, όλα τα άλλα έτρεξαν.
 
δε το εχω δοκιμασει εγω αυτο το παιχνιδι!!!!ποιο ειναι?
 
πιθανολογώ ότι τα παιχνίδια που δοκιμάζεις είναι στα 50 Hz ή στα 60?

δεν θυμάμαι ποιο αλλά ένα από τα δύο δεν παίζει σωστά στο δικό μου treamcast...εκτός αν έφταιγε η τηλεόρασή μου...

morpheusthegod είπε:
σκεφτομαι να παρω το pc-engine γιατι ειναι απο τις λιγες κονσολες που δεν εχω!!!

ποια πιστευεις οτι ειναι καλη τιμη για αγορα?
έχω ένα boxed pal ..σχεδόν καινούργιο και σφραγισμένα παιχνίδια...ίσως έχω και μία έξτρα flashcart σε λίγες μέρες για διώξιμο... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βασικα δε το εχω συνδεσει καθολου στην τηλεοραση!!!δε προλαβα να ασχοληθω και πολυ μαζι του!!!

μηπως επειδη το παιζω κατευθειαν στην οθονη που εχει την εντοπιζει σα να εχω συνδεμενο το vga box?(στο dreamcast οταν εβαζες το vga box πολλα απο τα παιχνιδια δεν επαιζαν!!!)

και ποσο σκεφτεσαι να το δωσεις το pc-engine?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
morpheusthegod είπε:
βασικα δε το εχω συνδεσει καθολου στην τηλεοραση!!!δε προλαβα να ασχοληθω και πολυ μαζι του!!!μηπως επειδη το παιζω κατευθειαν στην οθονη που εχει την εντοπιζει σα να εχω συνδεμενο το vga box?(στο dreamcast οταν εβαζες το vga box πολλα απο τα παιχνιδια δεν επαιζαν!!!)
αν δεν κάνω λάθος η οθόνη του treamcast παίζει μόνο στα 60 hz
 
λες να φταιει αυτο?

οταν με το καλο παω επιτελους στο σπιτι μου μετα απο μερικες μερες θα το δοκιμασω!!!
 
Ναι μερικα παιχνιδια δεν υποστηριζανε VGA.
 
και για τη δικη του lcd ομως ισχυει αυτο?
 
Η LCD του Treamcast παίζει και τα 50 και τα 60 Hz παιχνίδια χωρίς πρόβλημα, απλά τα 50Ηz έχουν μάυρες λωρίδες πάνω κάτω.

Υπήρχαν όντως κάποια λίγα παιχνίδια που για κάποιο λόγο δεν έβγαζαν σήμα σε RGB και άρα με σύγχρονο καλώδιο rgb scart δεν θα βγάζουν σήμα (και δε θα βγάζουν και στην LCD του TC γιατί παίρνει RGB σήμα). Υπάρχουν fixes γιάυτά αλλά δεν ξέρω ποιά είναι, πάντως ξέρω ότι είναι πολύ λίγα.

Το Ikaruga (Dolmexica release) το δοκίμασα μόλις τώρα στο TC μου και παίζει κανονικότατα, είναι καθαρά θέμα εγγραφής το πρόβλημά σου. Δεν αρκεί να έχεις gdi image, πρέπει να το γράψεις και σωστά. Βασικά δεν έχω συναντήσει παιχνίδι να παίζε σε DC και να μην παίζει στο TC....

Οι επιλογές που χρησιμοποιώ εγώ στην εγγραφή με το Discjuggler και δεν έχω πρόβλημα είναι:

H εγγραφή να γίνει στην ελάχιστη δυνατή ταχύτητα.

Mode 2

2352

CD-DA

RAW

Add postgap

Overburn

morpheusthegod είπε:
gdi ηθελα να γραψω αλλα μπερδευτικα!!!συγγνωμη!!!απλως καποια παιχνιδια λενε οτι ειναι self boot kai καποια αλλα οχι!!!!

σε αυτα που δεν ειναι χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

Βασικα δε δοκιμασα καποιο original στο treamcast για να σου πω την αληθεια!!

σκεφτομαι να παρω το pc-engine γιατι ειναι απο τις λιγες κονσολες που δεν εχω!!!

ποια πιστευεις οτι ειναι καλη τιμη για αγορα?
Aν ένα παιχνίδι δεν είναι selfboot είναι λογικό να μην παίξει από μόνο του ξεκινόντας την κονσόλα, χρειάζεται ένα boot cd να βάλεις πρώτα (δε θυμάμαι κάν πως λέγεται).

Αυτή τη λύση την έχω εγκαταλείψει προ πολλού, γράφε μόνο selfboot images για να μην παιδεύεσαι.

To TurboGrafx-16 (PCEngine το γιαπωνέζικο) είναι πάρα πολύ καλή κονσόλα και έχει τέλεια παιχνίδια. Αν βρείς και το Super CDROM θα τη λατρέψεις ακόμα περισσότερο, είναι όμως σχετικά δύσκολο και η επιλογές σου είναι περιορισμένες σε αγορά από Αμερική για το SuperCDROM. Ετοιμάσου για 250$ περίπου μόνο για το SuperCDROM και τη SuperCDROM card v3 (την αμερικάνικη όχι τη φθηνή γιαπωνέζικη γιατί δεν κάνει σε TG16 αλλά μόνο σε PCE) χωρίς να βάζω μέσα την κυρίως κονσόλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα