Παγουρίνο (αρχές 80ς)

Πριν λιγες μερες ρωτησα ενα συνομηλικο φιλο αν ειχε ποτε παγουρινο...προς μεγαλη χαρα και εκπληξη μου ειπε οτι ναι,ειχε και οτι υπαρχει ακομα στο πατρικο του!!!Με την πρωτη ευκαιρια θα μου το εφερνε να το φωτογραφισω και να ανεβασω τις φωτο εδω...Προχτες τον ξαναειδα...και μου ειπε οτι το παγουρινο (μαζι και ενα μπιμπερο του φιλου μου) πεταχτηκε πριν μια εβδομαδα!!! :(

Κριμα... :(
 
teflon είπε:
ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!! Βρήκα ένα .............
p8181553gm2.jpg
χεχε αυτό ακριβώς είχα (και έχω) και ΄γω σε μπλε χρώμα ;)
 
Αχ τα παγουρίνο.... τι να απέγινε και το δικό μου...
 
Κι εγώ είχα, στην πρώτη δημοτικού. Το έπαιρνα στην εκδρομή... Δεν σώθηκε το παγουρίνο μου, αλλά βρήκα σε μαύρο χάλι το κυπελλάκι που έπινα χυμό- αυτούς του ροδάκινου που τους έδιναν με τη σέσουλα στα σχολεία στα έρλι έιτις... (πορτοκαλί κυπελλάκι φυσικά...)
 
Το Παγουρίνο και το πτυσσόμενο ποτηράκι δεν έλειπαν ποτέ απο την σχολική μου τσάντα..

DSC01216.jpg

DSC01217.jpg

DSC01339.jpg
 
Είχα κι εγώ παγουράκι μπλε με μπλε λουράκι με ένα παιδάκι επάνω, αργότερα το αντικατέστησα με παγουράκι πάλι μπλε αλλά που διατηρούσε δροσερό το νερό...είχα και μοβ σπαστό ποτηράκι για το διάλειμμα...Πάντως ήταν πολύ της μόδας τα παγουράκια σε εκδρομές με το σχολείο...τώρα παίρνεις ένα μπουκαλάκι νερό και έτοιμος...
 
Αν τα θυμάμαι λέει! Η μητέρα μου, που όλοι μας πιστεύουμε ότι σε προηγούμενη ζωή της ηταν Άραβας λαθρέμπορας καμηλών που είχε πεθάνει από δίψα στην έρημο, είχε ενθουσιαστεί με την ιδέα, και είχε πάρει τα άπειρα παγουρίνο, με τα οποία με έζωνε (εγώ ακόμα Α δημοτικού) και με έστελνε σχολείο σε καθημερινή βάση!
 
παροτι ειμαι παιδι το 90's,ειχα παγουρινο το οποιο μου το πηραν δωρο,οταν προσπαθησαν να με στειλουν κατασκηνωση,και το οποιο δε διασωθηκε,αλλα διασωθηκε το σπαστο ποτηρακι μου που ειχα στην Α' δημοτικου...

:) 19062011436.jpg
 
stakovios είπε:
Κι εγώ είχα, στην πρώτη δημοτικού. Το έπαιρνα στην εκδρομή... Δεν σώθηκε το παγουρίνο μου, αλλά βρήκα σε μαύρο χάλι το κυπελλάκι που έπινα χυμό- αυτούς του ροδάκινου που τους έδιναν με τη σέσουλα στα σχολεία στα έρλι έιτις... (πορτοκαλί κυπελλάκι φυσικά...)
Απίστευτο! Το ίδιο ποτηράκι είχα κι εγώ στις αρχές του 90', :) ) Τhanks που το μοιράστηκες
 
jo86 είπε:
Απίστευτο! Το ίδιο ποτηράκι είχα κι εγώ στις αρχές του 90', :) ) Τhanks που το μοιράστηκες
Και εγώ! Και θυμάμαι πάντα γινόμουν χάλια με αυτό! :)
 
παγουρίνο και πλαστκό ποτήρι ήταν τα αντικείμενα που μίσησα απόλυτα εκείνα τα χρόνια! το παγουρίνο γιατί το είχαν όλα τα παιδάκια μάλλον το είχα συνδέσει με μικρά παδάκια του νηπίου-δημοτικού και δεν ήθελα να το δω μπροστά μου. τα ποτηράκια μου μύριζαν όλα πλαστικίλα.

ήμουν περίεργη πάντα ...
 
ποτηρακι αλλα Κατακουζηνος χαχαχχ και παγουρινο ειχα κι εγω οπως ολα τα παιδακια στις αρχες τις δεκαετιας του 80. #)
 
teflon είπε:
ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!! Βρήκα ένα .............
p8181553gm2.jpg


....και όχι οτι να 'ναι παγουρίνο !!!! Super Παγουρίνο :biglaugh::biglaugh:

το δικο μου παγουρινο ειχε κοκκινο καπακι και λουρακι και για φωτογραφια νομιζω ειχε τα muppet show που εκαναν πικνικ ,ηταν πολυ ομορφο αλλα παει κι αυτο... :(
 
καλημερα, χτες ειχα συζητηση με κατι παιδια και ανακαλυψα οτι ο ενας απο αυτους ειχε παιξει στην τηλεοπτικη διαφημιση του παγουρινου. φανταζομαι δεν υπαρχει περιπτωση να εχει ξεθαφτει αυτο ετσι; εψαξε κανεις σε παιδικα περιοδικα της εποχης να βρει μηπως την εντυπη; :(
 
Θυμάμαι να υπήρχε το "γνήσιο" Παγουρίνο R5, και η "μαϊμού" απομίμηση Παγουράκι R6 !!!
 
ειχα και εγω παγουρινο με κοκκινο λουρακι που ειχε τον μικυ πανω ποτηρακι θυμαμαι να ειχα πρωτη δημοτικου αλλα ποτε δεν καταφερα να πιω κανονικα νερο απο αυτο ηταν πολυ δυσκολο να μην διπλωθει και γινεις μουσκεμα
 
teflon είπε:
ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!! Βρήκα ένα .............
p8181553gm2.jpg


....και όχι οτι να 'ναι παγουρίνο !!!! Super Παγουρίνο :biglaugh::biglaugh:
Κατά 99% είχα ακριβώς το ίδιο με πορτοκαλί καπάκι!!! και γούσταρα που ήταν μεγαλύτερο από τα απλά!!!

Απίθανη αναμνηστική φωτογραφία, πραγματικά "σοκάρει" τη μνήμη μας...
 
Πολύ όμορφο αντικείμενο της παιδικής μας ηλικίας και φυσικά αναπόσπαστο gadget σε κάθε σχολική εκδρομή... :)
 
Μου ειχαν παρει και μενα οι γονεις μου Παγουρινο (και ποιος δεν ειχε τοτε), αλλα το χρησιμοποιησα μονο 1-2 φορες.... Οποτε διψαγα το νερο μεσα ηταν πολυ ζεστο, οποτε δεν πινοταν... Οποτε επεστρεψα στη παλια καλη μεθοδο της χουφτας κατω απο τη βρυση.

Και το πλαστικο πτυσσομενο ποτηρακι ειχα, αλλα κι αυτο εφαγε ακυρο μετα απο 1-2 χρησεις, λογω του οτι εχανες το νερο απο παντου πριν καταληξει στο στομα σου...

Ενδιαφερον θρεντ. Παντως για να εμβαθυνουμε λιγο στα του Παγουρινου, ποσο να χωραγε λετε?... Οπως το θυμαμαι τωρα (και το βλεπω και στις φωτο πανω), πανω απο 300-400ml δεν νομιζω να χωραγε. Επισης να ηταν ελληνικη κατασκευη, η made in China?... Ποσο να εκανε στα 80ς?.... Κανα 50ρικο ?... Δεν νομιζω να εκανε παραπανω. Αναλογικα το παω, τωρα να χε κανα ευρο πες, 1 ευρω εχει και μια εφημεριδα. Τοτε μια εφημεριδα εκανε 50δρχ, οποτε καπου κει λογικα πρεπει να ηταν και το παγουρινο. Καπως μπακαλιστικη λογικη, αλλα τελοσπαντων. Παντως, οποιος και να το κατασκευαζε/εισηγαγε τοτε, πρεπει να εκανε καλη μπαζα. Τοτε δεν αγοραζε πολυς κοσμος εμφιαλωμενο νερο.
 
Πίσω
Μπλουζα