Παγωτά

Rinus Cesar είπε:
Ωωωωωωωωωωωωω !!! Κι εγώ που νόμιζα ότι .... είμαι ο μοναδικός που έτρωγε τον πύραυλο με αυτόν τον τρόπο : τραγάνισμα της "μπισκοτένιας γωνίας" του χωνακίου και μετά ... "ρούφηγμα" της βανίλιας ή σοκολάτας από το κάτω μέρος του !!! Ουυυυυ !!!!! Από τις ... κορυφαίες παιδικές απολαύσεις εκείνα τα χρόνια !!! αχ, τι μού θυμήσατε :D :D
Κι εγώ μια από τα ίδια...
 
Rinus Cesar είπε:
Ωωωωωωωωωωωωω !!! Κι εγώ που νόμιζα ότι .... είμαι ο μοναδικός που έτρωγε τον πύραυλο με αυτόν τον τρόπο : τραγάνισμα της "μπισκοτένιας γωνίας" του χωνακίου και μετά ... "ρούφηγμα" της βανίλιας ή σοκολάτας από το κάτω μέρος του !!! Ουυυυυ !!!!! Από τις ... κορυφαίες παιδικές απολαύσεις εκείνα τα χρόνια !!! αχ, τι μού θυμήσατε :D :D
Κι εγώ μια από τα ίδια...!
 
thebest20 είπε:
Το καλοκαίρι που πέρασε έφαγα Marengata!Αγαπημένα παγωτα ήταν η βανίλια της ΕΒΓΑ με τις 80 δρχ μόνο,το lollipop,το παγωτό σε σχήμα μπάλας,που είχε πλαστικό ξυλάκι με ομάδες,και μερικά τυχερά που κέρδιζες μπάλες...είχα κερδίσει 2 μπάλες molten!Παγωτό ΤΡΥΚ,ο μόνος πύραυλος με δώρα μέσα
(η διαφήμιση έλεγε :

Τρυκ,τρυκ,τρυκ είναι ο πύραυλος

Τρυκ,τρυκ,τρυκ με ζωάκια και χτενάκια)

Παγωτό fanclub της ΕΒΓΑ σε κυπελάκι

(η διαφήμιση:

Σάββατο πρωί θες και εσύ fanclub της ΕΒΓΑ,Σάββατο πρωί δίνει γεύση στη ζωή...όλα τα παιδιά θα φαν)
βρηκα τη διαφημιση με το παγωτο ΤΡΥΚ

 
θυμαμαι οτι τα παγωτα σπεσιαλ που παραγγελναμε οταν πηγαιναμε σε ζαχαροπλαστειο ειχαν πανω ομπρελιτσες,καραβακια,σημαιες απο διαφορες χωρες κ.ά.Οριστε και μια φωτο απ το ιντερνετ :

pano se pagwto.jpg
 
katerinak είπε:
θυμαμαι οτι τα παγωτα σπεσιαλ που παραγγελναμε οταν πηγαιναμε σε ζαχαροπλαστειο ειχαν πανω ομπρελιτσες,καραβακια,σημαιες απο διαφορες χωρες κ.ά.Οριστε και μια φωτο απ το ιντερνετ :Προβολή συνημμένου 36446

Χε χε χε ... τι μού θύμησες !!! Όντως, όταν πηγαίναμε σε ζαχαροπλαστείο κλπ με τους γονείς μας και παραγγέλναμε τέτοιο παγωτό, με το που βλέπαμε πάνω από τις μπάλες με τη βανίλια, τη σοκολάτα κλπ καρφωμένες τις ομπρελίτσες, τις σημαιούλες, τα μικρά χάρτινα πανιά και όλα τα συναφή .... ααααα, πώς ψαρώναμε !!! Ας μην ξεχνάμε ότι αυτά τα "στολίδια" πάνω από τα παγωτά ήταν εκείνη την εποχή ... κάτι "πρωτόγνωρο" και "πρωτότυπο" !!! Αν π.χ. σήμερα ένας πιτσιρίκος δει πάνω από το παγωτό σημαιούλες και ομπρελίτσες, δεν νομίζω να "ψαρώσει" όσο ψαρώναμε κάποτε εμείς ....

Περισσότερο, όμως, με είχε εντυπωσιάσει όταν είδα για πρώτη φορά καρφωμένο στο παγωτό αυτό το .... "φλεγόμενο συρματάκι", που καίγεται και βγάζει μια λεπτή φλογίτσα που σιγά - σιγά εξαφανίζεται [δεν ξέρω πώς τα λένε αυτά] !!! Μόνο, φυσικά, να μην κάνεις το λάθος να το ακουμπήσεις, ακόμη κι όταν εξαφανισθεί η φλόγα του !!! Ένα μικρό "καψιματάκι" στα δαχτυλάκια μάλλον θα σού το αφήσει ....
 
Rinus Cesar είπε:
Χε χε χε ... τι μού θύμησες !!! Όντως, όταν πηγαίναμε σε ζαχαροπλαστείο κλπ με τους γονείς μας και παραγγέλναμε τέτοιο παγωτό, με το που βλέπαμε πάνω από τις μπάλες με τη βανίλια, τη σοκολάτα κλπ καρφωμένες τις ομπρελίτσες, τις σημαιούλες, τα μικρά χάρτινα πανιά και όλα τα συναφή .... ααααα, πώς ψαρώναμε !!! Ας μην ξεχνάμε ότι αυτά τα "στολίδια" πάνω από τα παγωτά ήταν εκείνη την εποχή ... κάτι "πρωτόγνωρο" και "πρωτότυπο" !!! Αν π.χ. σήμερα ένας πιτσιρίκος δει πάνω από το παγωτό σημαιούλες και ομπρελίτσες, δεν νομίζω να "ψαρώσει" όσο ψαρώναμε κάποτε εμείς ....
Περισσότερο, όμως, με είχε εντυπωσιάσει όταν είδα για πρώτη φορά καρφωμένο στο παγωτό αυτό το .... "φλεγόμενο συρματάκι", που καίγεται και βγάζει μια λεπτή φλογίτσα που σιγά - σιγά εξαφανίζεται [δεν ξέρω πώς τα λένε αυτά] !!! Μόνο, φυσικά, να μην κάνεις το λάθος να το ακουμπήσεις, ακόμη κι όταν εξαφανισθεί η φλόγα του !!! Ένα μικρό "καψιματάκι" στα δαχτυλάκια μάλλον θα σού το αφήσει ....
τα θυμαμαι κι εγω αυτα τα "φλεγομενα συρματακια" αλλα δεν τα προσθεσα γιατι δεν ηξερα πώς λεγονται.. :) μπορει καποιος απο δω μεσα να γνωριζει το ονομα τους
 
katerinak είπε:
τα θυμαμαι κι εγω αυτα τα "φλεγομενα συρματακια" αλλα δεν τα προσθεσα γιατι δεν ηξερα πώς λεγονται.. :) μπορει καποιος απο δω μεσα να γνωριζει το ονομα τους
Εμείς ως παγωτο σπέσιαλ με πυροτέχνημα τα ζητούσαμε!!!
 
ή αλλιώς το sequel του παγωτού της φωτιάς :D που το περιχύνανε με ποτό και του έδιναν φωτιά για να το σερβίρουν.
 
evga.jpgβρηκα στο ιντερνετ ενα διαφημιστικο με παγωτα της ΕΒΓΑ,στη φωτογραφια εχει και το κυπελακι "καραμπολα"
 
katerinak πω πώ ! Μπράβο για την ανακάλυψη. Τι ωραία παγωτάκια, σαν χθές... :xm:
 
katerinak είπε:
Προβολή συνημμένου 37243βρηκα στο ιντερνετ ενα διαφημιστικο με παγωτα της ΕΒΓΑ,στη φωτογραφια εχει και το κυπελακι "καραμπολα"
Θυμάμαι αυτό το διαφημιστικό με τα παγωτά της ΕΒΓΑ!!!Αγαπημένες μου γεύσεις το ξυλάκι βανίλια και το καραμπόλα...!!!
 
Από ΑΣΤΥ θυμάμαι το Φρόγκυ (αν δεν κάνω λάθος είχε και δωράκι και στο κυπελλάκι έναν βάτραχο σαν τον Κέρμιτ) και ένα άλλο παγωτό που στο κυπελλάκι είχε ζωγραφισμένο ένα κόκκινο τριαντάφυλλο.

Πιο ρετρό μάρκα δε γίνεται... :flower:
 
Παγωτό φλαμπέ έχετε φάει; Μεσουρανούσε στα "κυριλέ" ζαχαροπλαστεία τη δεκαετία του 80. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την αλκοολούχο γεύση του, τρώγοντάς το στην "Αλάσκα" στο Κεφαλάρι. Δυστυχώς δεν έχω βρει πουθενά πλέον και ήταν πραγματικά απίθανο. Ερχόταν στο τραπέζι φλεγόμενο, καθώς γύρω-γύρω καιγόταν μπλε οινόπνευμα (ή κάποιο λικέρ) και έσβηνε σε μερικά δευτερόλεπτα... είχε όμως προλάβει να δημιουργήσει μια απίθανη κρούστα στη φρέσκα μαρέγκα που τριγύριζε το παγωτό, το οποίο ήταν λευκό, αλλά όχι βανίλια (μάλλον καϊμάκι).
 
πριν λιγο ανεβηκε ακομα μια διαφημιση με το παγωτο " serenata παγωτογκοφρετα" :

 
Τι μου θύμησες... αγαπημένη - κινούμενα σχέδια - διαφήμηση!!

Και τώρα συνειδητοποιώ ότι έχει και Darth Vader μέσα!!!
 
Lord_Makro είπε:
Τι μου θύμησες... αγαπημένη - κινούμενα σχέδια - διαφήμηση!!Και τώρα συνειδητοποιώ ότι έχει και Darth Vader μέσα!!!
για μενα ειναι η πρωτη φορα που βλεπω αυτη τη διαφημιση,δεν ηξερα οτι μια φορα κι εναν καιρο υπηρχε η σερενατα σε παγωτο..
 
Χαρά στο κουράγιο σας που γράφετε για παγωτά μ' αυτό το ψοφόκρυο.
 
screenshot με το κυπελακι laky-cαp της ΔΕΛΤΑ laky cap.jpg ,το εντοπισα σε μια διαφημιση με διαφορα παγωτα ΔΕΛΤΑ,συγκεκριμενα στο βιντεο αυτο ,η διαφημιση ξεκιναει στα 00:32 λεπτα (ευχαριστουμε πολυ τον uploader dtrifono74)
 
Πίσω
Μπλουζα