Παγωτά

panp είπε:
[....] με "ξαπλωμένες" πάλι καμιά δεκαριά μπάλες, παρελκόμενα (σαντιγύ, ξηρούς καρπούς, σιρόπια, Caprice, ομπρελίτσες) και δύο ρόδες ανά πλευρά, που ήταν στρογγυλά μπισκότα βουτηγμένα σε σοκολάτα.[...]
Μας κατέστρεψες μεσημεριάτικα! :biglaugh:

Τώρα που το ανέφερες, θυμάμαι χαρακτηριστικά κάποια παγωτατζίδικα στη Θεσσαλονίκη, που ήταν εξπέρ σε τέτοιου είδους "αμαρτίες"! Νομίζω ότι λέγονταν παγωτά "Άλφα" και είχαν για logo ένα ανθρωπάκι-γκαρσόν!.....

Υπήρχε ένα πάνω στη Βασ. Όλγας (λίγο πριν τη Συνδίκα, αν δεν κάνω λάθος) και άλλο ένα Μαρτίου με Δελφών απέναντι από τα Goody's! :) (αυτό, της Δελφών, νομίζω ότι υπάρχει ακόμα!)

Το κατάστημα της Β. Όλγας το είχαμε κάνει πλούσιο: οι ωραίες εποχές που μια οικογένεια έβγαινε να περπατήσει και σταματούσε για παγωτό!....

Το δε κατάστημα της Δελφών, με θυμάμαι να τσακίζω κάτι τέτοια απίστευτα παγωτά, μετά από 3ωρες - 4ωρες προπονήσεις τέννις!....

Όπως είπες, ποιες θερμίδες?! :biglaugh:
 
katerinak είπε:
cookie bite της ΕΒΓΑτο συγκεκριμενο παγωτο ουτε που το θυμαμαι :wait2:

τα screenshots ειναι απο διαφημιση του 1992 που βρηκα στο youtube μεσα σε μαγνητοσκοπημενη συναυλια και ελληνικη ταινια,αν μου το επιτρεψει ο uploader θα την ανεβασω κι αυτη σε πακετακι με διαφημισεις για να τη δειτε κι εσεις
ο uploader δεν εχει προβλημα με τη δημοσιευση του βιντεο, η διαφημιση ανεβηκε εδω
 
ρετρο ψυγειο με παγωτα της Algida
attachment.php


το screenshot ειναι απο την ταινια "ο ασωτος" ή αλλιως "αδερφη μου αγαπη μου"

algida.JPG
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, τέλη δεκαετίας του 80 με αρχές δεκαετίας του 90, θυμάμαι παγωτό καιμάκι από την ΕΒΓΑ σε κυπελάκι με μια χανούμισα απέξω. Η συσκευασία είχε μπλε και άσπρο χρώμα και αν θυμάμαι καλά το παγωτό είχε σιρόπι και κομμάτια βύσσινου.
 
BETTY BOOP είπε:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, τέλη δεκαετίας του 80 με αρχές δεκαετίας του 90, θυμάμαι παγωτό καιμάκι από την ΕΒΓΑ σε κυπελάκι με μια χανούμισα απέξω. Η συσκευασία είχε μπλε και άσπρο χρώμα και αν θυμάμαι καλά το παγωτό είχε σιρόπι και κομμάτια βύσσινου.
Μήπως την μπερδεύεις με αυτήν που είναι της Δελτα?
 
To καιμάκι που λέτε το θυμάμαι πολύ καλά στα τέλη των 80's - αρχές 90's. Δε μπορώ να θυμηθώ εταιρεία, όμως έβγαινε και σε συσκευασία κιλού. Κυρίως του κιλού έπαιρνε η συγχωρεμένη η γιαγιά μου και με τράταρε. Νομίζω πως πάνω έγραφε και τη λέξη "Πολίτικό".
 
Στην ταινια "για μια χουφτα τουβλα" σε ενα ψιλικατζιδικο βλεπουμε μια αφισσα με παγωτα της ΔΕΛΤΑ (μαλλον) :

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


p7.JPG

p2.JPG

p4.JPG

p5.JPG
 
απο τη σειρα "το ρετιρε" : ρετρο ψυγεια με παγωτα ΕΒΓΑ,ALGIDA κι ενα αλλο μικροτερο που δε φαινεται ποιας εταιριας ειναι

attachment.php
attachment.php


EBGA.JPG

r1.JPG
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "για μια χουφτα τουβλα" σε ενα ψιλικατζιδικο βλεπουμε μια αφισσα με παγωτα της ΔΕΛΤΑ (μαλλον) :
Διακρίνεται το παγωτό Ροζ Πάνθηρας στην πρώτη και δεύτερη εικόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "ο καβαλαρης των FM stereo" φαινεται το ψυγειο της ΔΕΛΤΑ

kavalrFMSTEREO.JPG
 
Παγωτό μόκα από την ΑΓΝO μέσα σε πλαστικό καφέ κυπελλάκι με χερούλι. Θυμάμαι το λιώναμε και υποτίθεται πίναμε καφέ
 
παγωτοσοκολατα boss της ΔΕΛΤΑ :

bos.JPG

b.JPG
 
Θέλω λίγο να ξεφύγω από τα "τυποποιημένα" παγωτά, και και πάμε στα παγωτά "χύμα". Μικρός λοιπόν είχα αγαπήσει τη γεύση "ρούμι-σταφίδες" που πρωτολάνσαραν τα Igloo.

Επρόκειτο για έναν καταπληκτικό συνδυασμό γεύσεων, ο οποίος όμως δυστυχώς έχει γίνει πολύ δυσεύρετος πλέον στο χύμα παγωτό, ενώ από τιν άλλη, δεκάδες "περίεργες" άλλες γεύσεις έχουν εμφανιστεί, όπως "καρπούζι", "Ferrero Rocher" και διάφορα άλλα...

Νομίζω ότι ακόμα και σήμερα θα βρείτε το "ρούμι-σταφίδες" αν το ψάξετε με επιμονή, και ένα πρώτο που μου έρχεται είναι το αρτο-ζαχαροπλαστείο "Στεργίου" στη Μεταμόρφωση, που έχει πολύ καλό χύμα παγωτό...

Κι ένα άλλο μέρος στο οποίο οφείλω, μια που είναι κοντά μου, να το ψάξω, είναι η "Alma" στη Λεωφόρο Μαραθώνος στο Πικέρμι, που πρέπει να φτιάχνει


(sorry αν είναι off-topic, αλλά δε νομίζω να υπάρχει αντίστοιχο θέμα για τα "χύμα" παγωτά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πριν λιγο ανεβηκε ακομη μια διαφημιση με παγωτα froggy της ΑΓΝΟ , θα τη βρειτε στο ποστ
 
prisma είπε:
Αν θυμάμαι καλά το κίτρινο μέρος ήταν κρέμα "ζαμπαγιόνε". Δε ξέρω από τι το φτιάχνανε. Όντως δεν το έχω συναντήσει σε άλλο παγωτό. Τουλάχιστον στα τυποποιημένα που θυμάμαι.
edit: ιδού....

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B5
Ζαμπαγιόνε είχε το trophy της ΕΒΓΑ για πολλά χρόνια. Κάποια στιγμή βγήκε παράλληλα και ένα με καραμέλα, ένα με βανίλια, και κάποια στιγμή σταμάτησαν το ζαμπαγιόνε.

Το ζαμπαγιόνε είναι πολύ ιδιαίτερη γεύση, που είτε τη λατρεύεις (όπως εγώ) είτε τη μισείς. Αν και οι αναλογίες είναι 50 50, ίσως και παραπάνω υπέρ του, φαντάζομαι το σταμάτησαν γιατί τότε τουλάχιστον θεωρούταν κακή διαφήμιση να υπάρχει κόσμος, έστω και λίγος, που να λέει ότι το τάδε παγωτό της ΕΒΓΑ είναι αηδιαστικό. Γενικά στα παγωτά και στα mainstream τρόφιμα επικρατεί αυτή η νοοτροπία, και μόνο η Algida τα τελευταία 1-2 χρόνια έχει τολμήσει να κυκλοφορήσει στην αγορά σχετικά "ιδιαίτερες" γεύσεις.

Το ζαμπαγιόνε του cucciolone είναι αρκετά εξευγενισμένο και άνοστο, γιαυτό ίσως έχει επιζήσει κιόλας.
 
kourampies είπε:
Ζαμπαγιόνε είχε το trophy της ΕΒΓΑ για πολλά χρόνια. Κάποια στιγμή βγήκε παράλληλα και ένα με καραμέλα, ένα με βανίλια, και κάποια στιγμή σταμάτησαν το ζαμπαγιόνε.
Το ζαμπαγιόνε είναι πολύ ιδιαίτερη γεύση, που είτε τη λατρεύεις (όπως εγώ) είτε τη μισείς. Αν και οι αναλογίες είναι 50 50, ίσως και παραπάνω υπέρ του, φαντάζομαι το σταμάτησαν γιατί τότε τουλάχιστον θεωρούταν κακή διαφήμιση να υπάρχει κόσμος, έστω και λίγος, που να λέει ότι το τάδε παγωτό της ΕΒΓΑ είναι αηδιαστικό. Γενικά στα παγωτά και στα mainstream τρόφιμα επικρατεί αυτή η νοοτροπία, και μόνο η Algida τα τελευταία 1-2 χρόνια έχει τολμήσει να κυκλοφορήσει στην αγορά σχετικά "ιδιαίτερες" γεύσεις.

Το ζαμπαγιόνε του cucciolone είναι αρκετά εξευγενισμένο και άνοστο, γιαυτό ίσως έχει επιζήσει κιόλας.
Προσωπικά μου άρεσε πολύ το ζαμπαγιόνε. Δε το θυμάμαι αυτό της ΕΒΓΑ, είχα κολλήσει με το Cucciolone και το έχω συνδυάσει με αυτό.
 
Λορένα είπε:
Εν οψει του καλοκαιριου, θυμηθηκα τα παγωτα που τρωγαμε μικροι.
Φρουτ λαιτ.. φρουτενιο παγωτο

ειναι το φρουτ λαιτ, φινο και δροσερο

ξυλακι παγωτο με φραουλα, κυκλοφορησε απο την Αλτζιντα για εναν μονο χρονο

Το μολυβι, το θυμαται κανεις; γρανιτα παγωτο

To καραμπολα

άλλα δεν θυμαμαι τωρα
έχω φάει τα απίστευτα μολύβια...(μολυβοθήκη είχε γίνει η κοιλιά μου.. :p .)ήταν και φθηνά βλέπεις!
 
Πίσω
Μπλουζα