Παιδικά Βιβλία

Ναι το "Ενα λεπτο κρεμμύδι" είναι φανταστικό βιβλίο για παιδιά (και όχι μόνο).

Το συγκεκριμένο σχολικό δεν νομίζω να το έχω αλλα θα ανεβάσω αυτά που έχω απο το δημοτικό όταν πήγαινα εγώ (δηλαδη απο το 85 και μετά περίπου.)
 
Το πρώτο μου βιβλίο θυμάμαι πως ήταν το "γαλάζιο βιβλίο" του Στρατή Μυριβήλη.Ιδιαίτερα τραυματική εμπειρία για ενα παιδάκι δημοτικού!!!Ακολούθησαν και άλλα εξίσου ευχάριστα (να' ναι καλά η βιβλιοθήκη του δημοτικού μας!). Όμως, τα πιο αγαπημένα μου παιδικά βιβλία ήταν αυτά απο τη σειρά "η Ελλάδα των θρύλων" των εκδόσεων Στρατίκη.Απίθανη εικονογράφηση!!!

70284ft3.jpg
70344pe1.jpg
70366rk5.jpg
 
candy είπε:
Όμως, τα πιο αγαπημένα μου παιδικά βιβλία ήταν αυτά απο τη σειρά "η Ελλάδα των θρύλων" των εκδόσεων Στρατίκη.Απίθανη εικονογράφηση!!!
70284ft3.jpg
70344pe1.jpg
70366rk5.jpg
Να ’σαι καλά Candy που μου θύμισες αυτά τα καταπληκτικά βιβλία. Έχω ακόμα τα περισσότερα. Συνδύαζαν σύντομα, αλλά κατατοπιστικά, κείμενα μαζί με εξαιρετική εικονογράφηση. :thumbup:

Ιδού διάφορα άλλα θέματά τους που θυμάμαι: Ιλιάδα, Οδύσσεια, Περσικοί Πόλεμοι, Αρχαία Αθήνα, Ολυμπιακοί Αγώνες, Άθλοι του Ηρακλή, Θησέας και δύο τόμοι με διάφορους μύθους.

Τώρα το μόνο που μένει είναι να θυμηθώ που τα έχω βάλει… :whothehell:
 
Omenforever είπε:
Ιδού διάφορα άλλα θέματά τους που θυμάμαι: Ιλιάδα, Οδύσσεια, Περσικοί Πόλεμοι, Αρχαία Αθήνα, Ολυμπιακοί Αγώνες, Άθλοι του Ηρακλή, Θησέας και δύο τόμοι με διάφορους μύθους.
Καλά τι έκανε πάλι ο Telamonas;;;;;;;;;;; :rolleyes: :cool:
 
το δικό μου αγαπημένο παιδικό βιβλίο είναι ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ (Ζαχαρίας Παπαντωνίου)

Δεν είχε πολλές εικόνες! "Εικόνα" ήταν μόνο του.

Επίσης απ τ αγαπημένα μου ο Πρόας ο Νικίου!!

:)
 
Eνα απο τα βιβλια μου που αναφερα στο πρωτο μου post :thumbup:
580217801zp9.jpg
 
stee είπε:
Αλήθεια τώρα που μιλάμε για βιβλία έχει κανένας το σχολικό βιβλίο της γλώσσας της 1ης Δημοτικού περίπου '81 - '82 ; Το ψάχνω χρόνια τώρα :help:
Πρεπει να εχω το δικο μου της 1ης Δημοτικου, αλλα ειναι του '80-'81. Θα το βγαλω φωτογραφια να το ποσταρω. Θα το θυμηθεις αν ειναι το ιδιο? Ηταν μικρο, μακροστενο (οχι σαν τα σημερινα βιβλια). Μηπως θυμαται κανεις το "μακαροτσαπικολινακι"???? :biglaugh:
 
Ήρα είπε:
το δικό μου αγαπημένο παιδικό βιβλίο είναι ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ (Ζαχαρίας Παπαντωνίου)Δεν είχε πολλές εικόνες! "Εικόνα" ήταν μόνο του.

:)
ΠΩ πω τι μου θυμισες τώρα...Καταπληκτικό βιβλίο, μου είχε κάνει τόση εντύπωση..

Είχα διαβάσει πολλά βιβλία όταν είμουν μίκρός..τα έχω κρατήσει όλα σε άριστη κατάσταση. Θυμάται κανείς μια εγκυκλοπαίδια του WALT DISNEΥ όπου κάθε βιβλιο το παρουσίαζε και κάποιος άλλος ήρωας του Disney?
 
Σε μια εξορμηση μου τον τελευταιο καιρο σε διαφορα παλαιοβιβλιοπωλεια με σκοπο να αναπληρωσω μερικα κομματια απο την παιδικη μου βιβλιοθηκη (δεν ειχε μεινει τιποτα :mad: ) καταφερα να βρω μερικα κομματια απο τα 4-5 καλυτερα μου απο Ιουλιο Βερν .

"Ταξιδι στο κεντρο της γης"

"20000 λευγες "

"Απο την γη στη σεληνη"

"Γυρω απο την σεληνη"

δυστυχως δεν καταφερα να βρω την "μυστηριωδης νησο" .

Και ολα αυτα απο τις εκδοσεις "Αγκυρα" φυσικα just like the old times.:animrolleyes:

Στην επομενη εξορμηση μου εχω σταμπαρει κατι "Μυστικους 7" και "5 λαγωνικα". :D
 
To "2000 λευγες κατω απο τη θαλασσα" το ειχα διαβασει σε 1 μερα.Το ξεκινησα στο ταξι για το σπιτι και κραταγα τα ματια μου ανοιχτα το βραδυ για να το τελειωσω...

Ο Βερν ειναι οτι καλυτερο για ενα αγορακι...

BTW @Αard χαιρομαι που βρισκεις διεξοδο στις συλλογες και στην αναγνωση :tease:
 
Βρε απο εδω και περα θα σε φωναζω και στο forum "σατανα" (μεχρι τωρα το ελεγα ιδιωτικα :D ) με το που πατησες το ποδι σου στα "παιδικα βιβλια" οι εμφανισεις γιναν "666"

. :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:

Σαφως και τα βιβλια του Ιουλιου ηταν οτι καλυτερο για την εποχη μας ,τοτε που τα ματια μας δεν ειχαν "χορτασει" και δεν χρειαζονταν οι εικονες για να ταξιδεψουμε.

Εμενα προσωπικα μου εφτανε η ανα 6σελιδη εικονα απο τις εκδοσεις "Αγκυρα" στα υπολοιπα δουλευε η φαντασια.:animrolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ψαχνοντας σε κατι σκονισμενες κουτες στην αποθηκη βρηκα τα παρακατω!!! Ιβανοης!!!

klmgg1.jpg
 
Μπράβο dim το έχεις πάρει ζεστά το θέμα!Go on... :thumbup:
 
ξύλινα σπαθιά, ιστορίες της γραφομηχανής του Τζιάνι Ροντάρι, Ένα σπίτι δίχως αυλή, Χωκ Φιν, Οι περιπέτειες του Τωμ Σώγιερ και άλλα πολλά απο τα αγαπημένα μου...
 
Να προσθεσω οτι εκτος απο τις εκδοσεις Αγκυρας - ο Ιουλιος Βερν εχει εκδοθει και απο τις εκδοσεις Δαρεμας με μεγαλη επιτυχια (πριν 25 χρονια παντα).
 
Domniki είπε:
Παιζατε "σπασμενο τηλεφωνο"??? Παιχνιδι must στην εποχη μου :)
Εννοείται !!!!! Βέβαια το ήξερα σαν "χαλασμένο τηλέφωνο" αλλά το ίδιο κάνει.

Τώρα βέβαια μετά από 17 χρόνια ασχολείας με μουσική, studio, ενισχυτές φασαρία κλπ κλπ από παιχνίδι έχει γίνει και πραγματικότητα. Εχω αρχίσει να μην ακούω Χριστό !!! :biglaugh::biglaugh:
 
το πρώτο μου βιβλίο ήταν ΤΟ ΚΑΠΛΑΝΙ ΤΗΣ ΒΙΤΡΙΝΑΣ...με το ζόρι αρχικά...μονορούφι μετά τις πρώτες 5 σελίδες...τωρα που το θυμάμαι...ήμουν τέζα στο κρεβάτι με μαγουλάδες...

Συμπέρασμα:

Οι Αρρώστιες και οι Ιώσεις οθούν τα παιδιά στην ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ! (ε?)
 
Domniki είπε:
Βρηκα τα βιβλια της 1ης, 2ας και 3ης Δημοτικου (ετη '80, '81 και '82). Καποιοι απο σας ισως να τα θυμουνται :)
Μπράβο δομνικη!! Ειχα χροοοοοονια να τα δω! Τα εχω ολα καταχωνιασμενα στο πατρικο μου και πρεπει να... κανω ανασκαφες για να τα βρω! εχω κρατησει ολα τα βιβλια και τετραδια απο την 1η δημοτικου εως την 3η λυκειου.

Παρεμπιπτοντως, ριξτε μια ματια σε μια απο τις πρωτες σελιδες του τωρινου βιβλιου γλωσσας της 1ης δημοτικου. το "πα πα το παπι" δινει και παιρνει ολα τα χρονια!

16038586jr0.jpg


μια φιλη μου εχει ενα κοριτσακι που περσι ηταν στην πρωτη. οταν λοιπον διαβαζε αυτη τη σελιδα, αναρωτηθηκε: "και τι κανει ρε μαμα το παπι πανω στην πατατα;"

τι του απαντας τωρα;;
 
Πίσω
Μπλουζα