Παιδικά Βιβλία

Θυμάστε κάποια βιβλία, που και καλά ήταν "καλοκαιρινά βοηθήματα" ;

Υποτίθεται ότι αν ατα διάβζες το καλοκαίρι, την ερχόμενη σχολική χρονιά, έμπαινες ευκολότερα στι κλίμα.

Μιλάω για τελευταίες τάξεις του δημοτικού.

Νομίζω ήταν εκδόσεις ΠΑΤΤΑΚΗ.

Μια φορά είχε πέσει στα χέρια μου ένα τέτοιο, και ήταν αρκετά ευχάριστο με όμορφη εικονογράφηση.

Δε θύμιζε σχολικό βιβλίο και ήταν πολύ ευανάγνωστο.
 
ναι...αυτή η σειρά σχολικών βοηθημάτων για το καλοκαίρι λεγόταν ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ και πραγματικά ήταν πολύ εφχάριστα ... εμάς η δασκάλα μας στο δημοτικό τα έπαιρνε κάθε σεπτέμβρη και τα βαθμολογούσε...ποτε δεν καταλαβα το γιατι...

Θυμάμαι ότι την βασική επιμέλεια και πολλά από τα κείμενα ήταν της ανεπανάληπτης παιδικής συγγραφέως Αγγελικής Βαρελά...
 
Πάλι ορθογραφικό... μ'αρέσει που γράφω για εκπαιδευτικά βιβλια τρομάρα μου!!!

Έχω συνιθήσει να πληκτρολογώ λάθος λογω greeklish...

Συγνώμη για τα σοκ που παθαίνεται αντικρίζοντας τα τέρατα μου...
 
~~~~Εκτός Θέματος mode on

Και εγώ Myrto έκανα μεγάλη προσπάθεια να γράφω με Ελληνικά και τώρα μπορώ να πω οτι πλέον δεν μπορώ να γράψω greeklish και γουστάρω που συμβαίνει !!! :)

~~~~Εκτός Θέματος mode off
 
AARDVARK είπε:
Erynies επειδη εγω εχω να τα διαβασω απο παιδι μηπως θυμασαι σε ποια απο τις σειρες ηταν (η 5 η 7) η ιστορια που η παρεα προσπαθουσε να μαζεψει λεφτα για πυροτεχνηματα και πουλουσαν λεμοναδες και θελανε να φτιαξουν την μεγαλυτερη ,ψηλοτερη φωτια με ξυλα για ενα πανηγυρι που θα γινοτανε.Αυτη ειναι η μονη ιστορια που θυμαμαι. :confused:
Ήταν οι Μυστικοί 7 για την 5ή Νοεμβρίου και το κάψιμο των ωμοιωμάτων του Γκαϊ Φοκς
 
:worship: :worship: :worship:

Μπραβο saulot πολλα respect εκεινη την εποχη οπως ο καθενας ειχα κολλημα με τα πυροτεχνηματα και την θυμαμαι αμυδρα την ιστορια.

Μπραβο και παλι ο AARDVARK μολις εκανε ενα γρηγορο ταξιδακι στο παρελθον και επανηλθε. :D
 
MamaMyrto είπε:
ναι...αυτή η σειρά σχολικών βοηθημάτων για το καλοκαίρι λεγόταν ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ και πραγματικά ήταν πολύ εφχάριστα ... εμάς η δασκάλα μας στο δημοτικό τα έπαιρνε κάθε σεπτέμβρη και τα βαθμολογούσε...ποτε δεν καταλαβα το γιατι... Θυμάμαι ότι την βασική επιμέλεια και πολλά από τα κείμενα ήταν της ανεπανάληπτης παιδικής συγγραφέως Αγγελικής Βαρελά...
Τα μισούσα όσο δεν παίρνει, μου κατέστρεφαν τις διακοπές, αντί να μετράω κύματα στην παραλία , με έβαζαν να τα βλέπω ζωγραφιστά.
 
Εγώ πάλι πρέπει να ήμουν ο μόνος που λάτρευα τα εξωσχολικά βιβλία όταν ήμουν μικρός (geek alert! :D ), μιας και έχω μητέρα εκπαιδευτικό η οποία με έβαλε από πολύ νωρίς σε αυτή την συνήθεια, με το σκεπτικό να μάθω ορθογραφία και να γράφω εκθέσεις με ωραίες εκφράσεις (υστερούσα πολύ και στα δύο :D ). Διάβαζα πολλά βιβλία από την Δημοτική Βιβλιοθήκη των Τρικάλων,μάλιστα είχα πάρει και βραβείο μια χρονιά επειδή είχα διαβάσει αρκετά βιβλία (δεν θυμάμαι πόσα). Στην βιβλιοθήκη συνεχίζω να πηγαίνω όταν είμαι πάνω, κάτι που μου λείπει πολύ εδώ στην Αθήνα, μιας και δεν έχω βρει καμία δανειστική βιβλιοθήκη όλα αυτά τα χρόνια. Από τα αγαπημένα μου βιβλία ήταν το νησί των θησαυρών και τα ψηλά βουνά.
 
theoritikos είπε:
Εγώ πάλι πρέπει να ήμουν ο μόνος που λάτρευα τα εξωσχολικά βιβλία όταν ήμουν μικρός (geek alert! :D ), μιας και έχω μητέρα εκπαιδευτικό η οποία με έβαλε από πολύ νωρίς σε αυτή την συνήθεια, με το σκεπτικό να μάθω ορθογραφία και να γράφω εκθέσεις με ωραίες εκφράσεις (υστερούσα πολύ και στα δύο :D ). Διάβαζα πολλά βιβλία από την Δημοτική Βιβλιοθήκη των Τρικάλων,μάλιστα είχα πάρει και βραβείο μια χρονιά επειδή είχα διαβάσει αρκετά βιβλία (δεν θυμάμαι πόσα). Στην βιβλιοθήκη συνεχίζω να πηγαίνω όταν είμαι πάνω, κάτι που μου λείπει πολύ εδώ στην Αθήνα, μιας και δεν έχω βρει καμία δανειστική βιβλιοθήκη όλα αυτά τα χρόνια. Από τα αγαπημένα μου βιβλία ήταν το νησί των θησαυρών και τα ψηλά βουνά.
Οι περισσότερες δημοτικές βιβλιοθήκες είναι και δανιστικές...Μόνο μην κάνεις το λάθος να πας στην εθνική γιατί θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι αν εχεις καταλάβει σωστά τον όρο βιβλιοθήκη...είναι όλοι ζομπι εκεί μεσα...σε διώχνουν με τον τρόπο τους...άντε στης γειτονιάς σου και μπορεί να βρείς αυτο που σου λείπει από την Αθήνα... υπάρχουν και αρκετά site που θα σε κατατοπίσουν...(μιλάω εκ πείρας...είμαι βιβλιοθηκονόμος)
 
Μου είχαν πάρει κάποτε δώρο στα γενέθλιά μου ένα τερααααααάστιο βιβλίο. Μέσα ήταν το Θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόχκελσον. Την ίδια εποχή που ήταν διάσημο από την καρτουνίστικη μεταφορά του στην ΕΡΤ (νομίζω).

Επίσης, μου έχει μείνει ένα της σειράς "Οι πέντε φίλοι" αλλά και πολλά βιβλία με παραμύθια. Το Θαυμαστό Ταξίδι μάλλον θα το ξαναδιαβάσω....
 
Καλημέρα παιδιά. Χαρούμενες διακοπές ήταν το απόλυτο συνοδευτικό μου για το καλοκαίρι. Μόνο που ως καθαρά θεωρητικός έλυνα τα σταυρόλεξα και τις γραμματικές ασκήσεις και άφηνα τα μαθηματικά για αργότερα (δηλαδή ποτέ). Τέλεια τα σκίτσα του Ορνεράκη (φανατικός του ήμουν και είμαι) και με ταξιδεύανε. Ως προς τα εξωσχολικά, διάβαζα τόνους από Ζέη, Σαρρή, Σίνου (Θεός σχωρέστην), Σφαέλλου, Μπλάιτον, Τρεις ντετέκτιβ κ. ά. Όλες οι μαναδες αναρωτιούνται τι να ταΐσουν τα πιαδιά τους. Η δική μου αναρωτιόταν ΑΝ με τάισε. Τόσο απορροφημένος με τα βιβλία που δε με ενδιέφερε τίποτε άλλο. :)
 
"Παιδικα Βιβλια"

Πιτσιρικαδες εκτος απο απειρες αναγνωσεις κομικ ειχαμε (ευτυχως) και την καλη συνηθεια να κανουμε μια βολτα μεχρι την τοπικη "δημοσια βιβλιοθηκη" οπου με την μεθοδο του δανεισμου γνωρισαμε φανταστικους ηρωες απο καταπληκτικους συγγραφεις του μεγεθους του Ιουλιου Βερν.

Μερικες φορες μας φερναν και οι "Θειαδες" κανενα βιβλιο αλλα παρολο το χαμογελο ευγενειας μαλλον προτιμουσαμε καποιο παιχνιδι.

Παρολα αυτα μερικα που διαβαζα ξανα και ξανα ηταν τα παρακατω:

1)Ιουλιος Βερν: απο εκδοσεις "Αγκυρα"

α)"20.000 λευγες κατω απο την θαλασσα"

β)"Μυστηριωδες νησος"

γ)"Απο την γη στην σεληνη"

δ)"Γυρω απο την σεληνη" (sequel ;D)

ε)"Ταξιδι στο κεντρο της γης"

ζ)"Ο γυρος του κοσμου σε 80 μερες"

Ευτυχως ειμαι τυχερος και υστερα απο επισκεψεις μου σε διαφορα παλαιοβιβλιοπωλεια καταφερα να αποκτησω τα 5 πρωτα ,τα πιο αγαπημενα.

2)"Ταξιδια του Γκιουλιβερ"

Εχω και φωτο

580217801zp9.jpg


3)"Οι περιπετειες του βαρωνου Μυνχγαουζεν"

4)"Enid Blyton"

α)"Μυστικοι 7"

β)"5 λαγωνικα"

http://en.wikipedia.org/wiki/Secret_Seven_series

http://en.wikipedia.org/wiki/Famous_Five_series

5)"Δον Κιχωτης"

Ολα αυτα μας ταξιδευαν σε μερη φανταστικα τοτε που το ματι μας δεν ειχε χορτασει απο την TV και λειτουργουσε ακομα η φαντασια μας ,φτιαχνοντας εικονες απο το μυαλο μας ,εμενα προσωπικα μου αρκουσε η ανα 6σελιδη εικονογραφηση στα βιβλια του "Ιουλιου Βερν" για να τηλεμεταφερθω εκει.

Παρακληση :eek: χι αναφορες σε "Χαρυ Ποττερ" ;D
 
To παρακατω απο τον Στηβεν Κινγκ.

2003511425236093273_fs.jpg


Η φωτο ειναι απο το νετ μιας και παει καιρος και δεν θυμαμαι εκδοτη,επισης δεν θυμαμαι ποιο προηγηθηκε πρωτο στην ζωη μου το βιβλιο η ταινια απο τα 80ς ;

To σιγουρο ειναι οτι ηταν καταπληκτικα και τα 2 και τα ευχαριστηθηκα εξισου οσες φορες και να τα εβλεπα-διαβαζα.
 
Ε δεν ειναι και πολυ παιδικό το Κριστίν , θα μας τρελάνεις ρε συ Aardvark, τετοια βιβλια διαβαζες μικρός χαχα.

Μετα το Κριστίν μηπως διαβασες και το Εξορκιστή (πλάκα κάνω).
 
Xαχαχα παιδακι ημουνα ,που να σου πω τι ηλικια ημουν οταν ειδα τον "Εξορκιστη" στο Video.:devil_smile:
 
Tι γινεται μονο "μικυ μαου" διαβαζαται βρε..... :xm:
 
Δυο βιβλία που διάβαζα μικρός. Μερικά παρόμοια τα έχω δώσει σε φίλους και δεν τα έχω πάρει πίσω μέχρι τώρα. Παιδικότατα βιβλία ότι πρέπει για να φτιάξει ένα παιδί χαρακτήρα. :D

28vt6o5.jpg
 
Ωραια εξωφυλλα ,απο αυτα που μενουν χαραγμενα στην μνημη σου οταν εισαι πιτσιρικας. :headbangdude:
 
Με την ευκαιρία, δεν θα μπορούσα να μην σας δείξω το οπισθόφυλλο από το πρώτο βιβλίο. Τα σχόλια μέσα στις παρενθέσεις του μεταφραστή είναι άλλο πράγμα. Και η τιμή ρετρό έτσι, 600 δραχμάς παρακαλώ αγορασμένο από το τοπικό σούπερμάρκετ της γειτονιάς! :D

28akbd4.jpg


edit: Οκ δεν το συνεχίζω άλλο! over and out! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα